آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

آموزش گام به گام ترسیم یک اتومبیل مدرن با کمک مداد/خودکار/خودنویس

چرب زبان

آنچه که بعد از این آموزش میتوانید طراحی کنید مثل تصویر بالاست. ماشین های اسپرت همیشه علاقمندان مخصوص به خودشان را دارند. فرقی نمیکند در خیابان آنها را ببینید یا در یک طراحی منحصر به فرد؛ به هرحال مطمئنا توجهتان را به خودش جلب خواهد کرد. اگر شما هم یکی از علاقمندان به ماشینهای اسپرت هستید بیایید با ما دست به کار شوید و یک اتومبیل اسپرت فوق العاده نقاشی کنید.

1-تنظیم راهنمای پرسپکتیو

مرحله 1 در شروع کار قصد داریم یک خط راهنمای فرضی به عنوان پایهای برای طراحی ماشین اسپرتمان بکشیم. برای این کار کافیست یک خط ساده و معمولی بکشیم که همان خط افق ما خواهد بود. برای کشیدن این ماشین به افق کمتری نیاز داریم؛ بنابراین خط را در نیم صفحه پایینی کاغذمان میکشیم.

word image 601

مرحله 2 حالا باید چند نقطه گریز از مرکز تعیین کنیم. برای طراحی این اتومبیل ما از روش پرسپکتیو دو نقطه ای استفاده میکنیم. بهترین کار این است که دو نقطه گریز از مرکز را با فاصله مناسبی ایجاد کنید و روی صفحه قرار بدهید. برای انجام این کار باید دو تکه چسب در دو طرف بوم نقاشیتان بچسبانید و بعد با استفاده از خط کش دو نقطه گریز از مرکز را پیدا کنید.

 


نقاشی

توی این پک های فوق العاده، انواع نقاشی رو با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد می گیری، طوری که توی هیچ کلاس دیگه ای یاد نخواهی گرفت! با هنرت حسابی بدرخش!


 

word image 602

مرحله 3 الان میتوانیم خطوط راهنما برای رسم ماشین اسپرتمان را بکشیم. برای این منظور، ما اینجا قرار است با استفاده از نقاط گریز از مرکز و خط افق سه جعبه نقاشی کنیم تا به وسیله آنها بتوانیم اتومبیل مورد نظرمان را طراحی کنیم. کارمان را با کشیدن یک خط مستقیم از نقطه گریز از مرکز سمت چپ شروع میکنیم.

word image 603

مرحله 4 سپس خط دومی را از همان نقطه، اما اینبار بالای خط افق میکشیم.

word image 604

مرحله 5 حالا دو خط دیگر از سمت نقاط گریز از مرکزمان به خطوط قبلی اضافه میکنیم تا قسمت عقبی جعبه را داشته باشیم.

word image 605

مرحله 6 حالا قصد داریم به سمت نقطه گریز از مرکز سمت راست حرکت و دو خطی که قبلا کشیده بودیم را به هم وصل کنیم.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

word image 606

مرحله 7 خط دیگری هم به انتهای خطوط قبلی اضافه می کنیم تا مستطیلمان کامل شود.

word image 607

مرحله 8 برای تکمیل جعبه، چهار خط عمودی رسم میکنیم تا هر دو مستطیل به هم وصل شوند.

word image 608

مرحله 9 حالا که اولین جعبه را ترسیم کردیم، باید دوباره با استفاده از نقاط گریز از مرکز و این بار به صورت دقیقتر دو جعبه دیگر را رسم کنیم. یادتان باشد که حتما باید موقع ترسیم پرسپکتیو را در نظر بگیرید. همانطور که میبینید، جعبهای که ما برای قسمت مسافر در نظر گرفتیم کمی بالاتر است و یک جعبه کوچک هم برای قسمت عقبی ماشین اسپرتمان کشیدهایم.

word image 609

2-ساخت بدنه ماشین

مرحله 1 حالا که خطوط راهنمای ماشین را کشیدیم باید جزئیات بدنه آن را طراحی کنیم. اما قبل از شروع اینکار، پیشنهاد میکنیم که از خطوط منحنی استفاده کنید چون این خطوط به پیشرفتتان کمک زیادی میکنند.

word image 610

مرحله 2 از سمت چپ بوم شروع میکنیم. قصد داریم با استفاده از یک خط منحنی ساده نمای جلویی ماشین را بکشیم. حواستان باشد که این خط حتما به سمت چپ صفحه نقاشیتان متمایل باشد.

word image 611

مرحله 3 بعد باید یک خط منحنی دیگر به سمت مرکز صفحه بکشیم. این دو خط منحنی در نهایت دو برآمدگی جلوی ماشین ایجاد میکنند که جای چراغهای ماشین در آنها جای میگیرد.

word image 612

مرحله 4 در حال حاضر قسمت جلویی ماشین ما کامل شده است؛ پس سراغ قسمت مرکزی میرویم و یک منحنی به عنوان خط راهنمای قسمت شیشه جلویی و محدوده صندلی میکشیم. این ماشین خاص قابلیت تبدیل شدن به مدلهای دیگر را هم دارد پس باید موقع نقاشی کردن دقت کافی به خرج بدهید تا نتیجه کارتان همانی باشد که میخواهید.

word image 613

مرحله 5 چهارمین منحنی، قسمت جلویی ماشین را تشکیل میدهد. توجه داشته باشید که عملا هیچ خط مستقیمی در این اتومبیل وجود ندارد و تمام بدنه آن با تفکر آیرودینامیک ساخته میشود.

word image 614

مرحله 6 حالا دوباره به قسمت میانی ماشین برمیگردیم و یک منحنی که کمی به سمت پایین متمایل باشد میکشیم. موقع ترسیم این خط مطمئن شوید که انتهای سمت چپی را به جلوی منحنی و انتهای سمت راستی را به قسمت عقب ماشین وصل کنید.

word image 615

مرحله 7 در قسمت جلویی ماشین باید یک خط بزرگ منحنی بکشیم که نقش اسپویلر ماشین را ایفا میکند.

word image 616

 

مرحله 8 طرفین اتومبیل آپشنی به نام ساید اسکرت یا همان رکابهای جانبی ماشین دارد که باعث میشوند هوا به سمت کانالها هدایت شود تا چرخها و موتورهای ماشین در حال حرکت خنک شوند. برای کشیدن این ساید اسکرتها باید از خطوط منحنی استفاده کنیم. این خطوط باید در قسمت پایینی ماشین و به سمت راست منحنی اسپویلر متمایل باشند و به شکل زیر کشیده میشوند.

word image 617

مرحله 9 حالا باز هم برای کشیدن قوسهای چرخ خودور باید از خطوط منحنی استفاده کنیم. ارتفاع اتومبیلهای اسپرت معمولا کم است و به زمین نزدیکترند. همین مساله باعث میشود این ماشینها در مقایسه با خودروهای معمولی سرعت بیشتری داشته باشند؛ بنابراین موقع طراحی کردن باید به این نکته توجه داشته باشید.

word image 618

مرحله 10 گام بعدی کشیدن قسمت های داخلی ماشین است. از کانالها و خطوطی که قبلا کشیدید به عنوان راهنما کمک بگیرید. حتما موقع کشیدن در ماشین دقت لازم را داشته باشید تا شکل آیرودینامیکی آن حفظ شود.

word image 619

مرحله 11 همانطور که میبینید، بسیاری از ماشینهای اسپرت در خطوط منحنی و ارتفاع کم بدنه با هم مشابهند. البته کاملا مشخص است که همه این ویژگیها در جهت همان اهداف آیرودینامیکی خودرو طراحی شدهاند تا سرعت آن موقع حرکت بیشتر شود.

word image 620

3- طراحی چرخ ها

مرحله 1 همانطور که برای طراحی بدنه ماشین استفاده از خطوط منحنی را توصیه کردیم، برای کشیدن چرخهای خودرو هم از خطوط منحنی و همینطور دایره و بیضی استفاده میکنیم. قبل از کشیدن طرح نهایی چرخها بهتر است دایره و بیضی را روی کاغذ تمرین کنید تا برای کشیدنشان کاملا مسلط باشید.

word image 621

مرحله 2 کارتان را با چرخ جلویی شروع کنید چون سادهتر است. با دستتان یک دایره ساده و معمولی بکشید. اگر دوست دارید میتوانید با پرگار اینکار را انجام بدهید تا دایرهتان دقیقتر شود.

word image 622

مرحله 3 حالا دایره دوم و سوم را داخل دایره اول بکشید تا نشاندهنده لبه داخلی و خارجی تایر باشند.

word image 623

مرحله 4 در این مرحله، ما یک دایره کوچکتر را در مرکز دایرههای قبلی و کمی متمایل به چپ میکشیم که بعدا دیسک ترمز ما خواهد بود.

word image 624

مرحله 5 آخرین دایره را درست در مرکز دایره های قبلی ترسیم میکنیم که مرکز چرخ ماشین را نشان بدهد.

word image 625

مرحله 6 برای این مدل خاص چرخها، ما قصد داریم از طرحی ستارهای شکل استفاده کنیم؛ بنابراین اول خطوط راهنما را در دایرهها میکشیم و بعد آنها را کامل میکنیم.

word image 626

مرحله 7 حالا کارمان را با ستاره بزرگتر بیرونی که خارج از طرح اصلیمان است شروع میکنیم. این قسمت پره چرخها را تشکیل میدهد.

word image 627

مرحله 8 برای بخش داخلی پرهها، بهتر است طرحی شبیه شکل یک قطره بکشید؛ اما موقع ترسیم آن حواستان به پرسپکتیوکلی چرخ هم باشد.

word image 628

مرحله 9 همین شکل قطره را برای بقیه قسمت های پرهها تکرار کنید اما یادتان باشد که شکل آنها بسته به نحوه چرخیدن چرخ کمی تفاوت میکند.

word image 629

مرحله 10 حالا میتوانید خطوطی که قبلا روی دیسکتان کشیدهاید و با هم تداخل دارند را پاک کنید و بعد شکل چرختان را کامل کنید.

word image 630

مرحله 11 بهترین کار برای طراحی چرخ ها و رینگهای عقبی استفاده از شکل بیضی است. همانطور که قبلا تمرین کرده بودید بیضیهایتان را رسم کنید. اگر فکر میکنید تمرین بیشتری نیاز دارید اول روی یک کاغذ جداگانه چند بیضی رسم کنید و بعد شکل نهایی را بکشید.

word image 631

مرحله 12 یکبار دیگر از طرح ستارهای شکل برای کشیدن پرهها استفاده کنید. حتما به پرسپکتیو و فاصله چرخها و تاثیرشان روی نمای کلی آنها توجه کنید.

word image 632

مرحله 13 اگر کاملا دقت به خرج بدهید و کارتان را دقیق و با ظرافت انجام بدهید حالا باید چنین شکلی داشته باشید.

word image 633

4- تکمیل جزئیات کار

مرحله 1 حالا که تمام بخشهای اصلی کشیده شدهاند میتوانیم روی جزئیات طرح تمرکز کنیم که در واقع کار خیلی راحتی هم نیست! دوباره از سمت چپ کاغذتان شروع کنید و یک شکل تخم مرغ مانند که به سمت پایین است ترسیم کنید. بعد داخل این تخم مرغ یک بیضی نقاشی کنید. این قسمت یکی از دو دریچه ورود هوا برای چرخهای جلویی خواهد بود.

word image 634

مرحله 2 حالا باید دومین بیضی و شکل تخم مرغی را در نقطه مقابل اولین دریچه ورود هوا ترسیم کنیم. اینجا هم باید دوباره پرسپکتیو را مدنظر داشته باشیم و شکل دوم را کمی بزرگتر از اولی بکشیم.

word image 635

مرحله 3 اگر تا الان همه چیز را درست کشیده اید، حالا وقتش شده که آخرین دریچه هوا را هم ترسیم کنید؛ اما این یکی در قسمت جلویی خودرو قرار میگیرد. توجه داشته باشید که سومین دریچه مربعی شکل است و درست در جلوی ماشین قرار گرفته؛ پس در طراحی آن دقت کافی را به خرج بدهید.

word image 636

مرحله 4 حالا باید خطوط مربوط به محل قرارگیری اسپویلر و همینطور خطوط کاپوت را بکشیم.

word image 637

مرحله 5 برای تکمیل قسمت جلویی ماشین، باید چراغها را هم به آن اضافه کنیم. فقط یادتان باشد که موقع ترسیم آنها اهداف آیرودینامیکیتان را هم در نظر بگیرید.

word image 638

مرحله 6 حالا باید دوباره به سراغ چرخها برگردیم و کالیبر ترمز را به آنها اضافه کنیم. در ماشینهای اسپرتی شبیه به این ماشین، گیربکسها نسبتا بزرگ هستند تا بتوانند ماشین را در سرعت زیاد براحتی متوقف کنند. قطعه کولیس هم در سمت چپ دیسک قرار میگیرد.

word image 639

مرحله 7 در این مرحله چند سوراخ کوچک روی دیسک اضافه میکنیم تا مانع از گرم شدن بیش از حد و بروز مشکلات احتمالی در خودرو شوند. یادتان باشد بعد از اینکار همه خطوط اضافه را هم پاک کنید.

مرحله 8 حالا به سمت راست ماشین حرکت میکنیم و جزئیاتی مثل آینههای بغل و دستگیرههای در را میکشیم. موقع ترسیم آینهها جزئیات را در ذهنتان بیاورید و همه را اعمال کنید.

word image 640

مرحله 9 فضای داخلی ماشین کمی قابل رویت است پس روی جزئیاتی مثل صندلی مسافر کار میکنیم.

word image 641

مرحله 10 الان باید دریچههای خنک کننده باقی مانده روی بدنه ماشین که نزدیک در صندلی مسافر و دقیقا جلوی چرخ عقبی قرار دارند بکشیم.

word image 642

مرحله 11 تنها کاری که مانده این است که همه خطوط راهنما و اضافی را پاک و نقاشیتان را مرتب کنید.

word image 643

کارتان فوق العاده بود! خسته نباشید!

حالا که ماشین اسپرتتان کامل شده میتوانید آن را رنگ کنید. مطمئنا هر کسی از دیدن طراحی زیبای شما بسیار لذت خواهد برد. موفق باشید.

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    ممنون بابت این اموزش
    لطفا اموزش طراحی خودرو را از زوایای دیگه هم یاد بدید
    خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا