آموزش اصولی لیست مهره های شطرنج بهمراه تصاویر آنها

0
مهره-های-شطرنج

در مطالب گذشته در مورد بازی شطرنج کودکان و بزرگسالان و همچنین تکنیک ها و ترفندهای حرفه ای شطرنج را آموزش دادیم. در این پست تصمیم داریم لیست مهره های شطرنج و نحوه چیدمان آنها را به شما علاقمندان آموزش دهیم. پس تا انتهای این آموزش با ما همراه باشید.

مقدمه:

بازی شطرنج یکی از بازی های مهیج و لذت بخش است که اکثر افراد خاطرات زیادی با این بازی دارند. هدف این بازی مات کردنِ حریف است؛ یعنی ایجاد وضعیتی که شاه حریف هیچ راهی برای فرار نداشته باشد.

فیلم آموزش شطرنج :

لیست مهره های شطرنج

  1. King = شاه
  2. Queen = وزیر
  3. Rook = رخ
  4. Bishop = فیل
  5. Knight = اسب
  6. Pawn = پیاده

پست مشابه : ۲۵ ترفند و تکنیک شطرنج که شما راشکست ناپذیر می کنند!

همانطور که می دانید هر بازیکن در ابتدای بازی شطرنج، ۱۶ مهره در اختیار دارد که ۸ تای آنها مهره سرباز یا پیاده و ۸ مهره ی دیگر سوار است. در شکل زیر از چپ به راست به ترتیب: مهره شاه ، مهره وزیر، مهره فیل ، مهره اسب ، مهره رخ ، مهره پیاده یا سرباز

شطرنج2

نحوه چیدمان مهره های شطرنج روی صفحه :

همیشه یر روی صفحه شطرنج مهره های سفید در ردیف اول و دوم و مهره های سیاه در ردیف هفتم و هشتم چیده میشود. در واقع رخ ها در گوشه های صفحه مستقر میشوند، سپس اسب ها در کنار رخ ها می نشینند، بعد از آن فیل ها در کنار اسب ها قرار می گیرند و شاه در ستونِ E و وزیر در ستونِ D قرار میگیرند و نهایتاً ۸ پیاده در مقابل سوارها صف آرایی میکنند. بعبارت دیگر ، ۸ سوار در ردیف های اول و آخر قرار گرفته و ۸ پیاده جلوی آنها صف میکشند. همیشه شروع کردن بازی و حرکت اول با مهره سفید است و این یک امتیاز جزئی برای سفید محسوب میشود.

نکته بسیار مهم در چیدمان شاه و وزیر که خیلی ها را به اشتباه می اندازد این است که همیشه شاه سفید در خانه ی سیاهو شاه سیاه در خانه ی سفید و هر دو شاه در ستون e چیده میشوند و سپس وزیر کنار آنها در ستون d قرار میگیرد.

اگر می خواهید در بازی شطرنج حرفه ای شوید :  ۸ درس بسیار مهم آموزش تصویری بازی شطرنج به زبان ساده (مقدماتی-حرفه ای) را بخوانید.

آشنایی با صفحه شطرنج:

شطرنج3

تمام شطرنج ها صفحه ای مانند شکل بالا دارند یعنی صفحه شطرنج ۶۴ خانه دارد که ۳۲ خانه آن سفید و ۳۲ خانه دیگر سیاه می باشد. نحوه قرار گرفتن صحیح صفحه شطرنج بدین صورت است: همیشه خانه ی گوشه سمت راستِ بازیکن باید سفید باشد. پس تاکنون آموختیم که صفحه شطرنج شامل ۸ ستون و ۸ ردیف است که ستون ها با حروف انگلیسی کوچک و ردیف ها با اعداد نمایش داده میشوند. نیمه ی پایین صفحه، زمین سفید و نیمه ی بالای صفحه، زمین سیاه محسوب میشود. هر بازیکنی که بتواند بیش از ۳۲ خانه را در صفحه شطرنج کنترل کند، اصصلاحاً برتری فضا دارد. شما هم سعی کنید در بازی با رقیبانتان تعداد خانه های بیشتری را تصاحب و کنترل کنید.

حتما بخوانید: چگونه شطرنج را حرفه ای یاد بگیریم؟ آموزش گام به گام ۸ نکته ی بسیار مهم

و در پایان اگر این بخش از آموزش شطرنج مورد قبول شما واقع شده، لطفاً در بخش نظرات ما را از دیدگاه هایتان مطلع نمایید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید