سایر هنرهای مهم

7 تا از بهترین آموزشگاههای طلا سازی و طراحی جواهرات ایران

چرب زبان

جواهرات شما چه پیام بصری را منتقل می کنند؟ پاسخ به این سوال را می توان در تئوری طراحی و به طور خاص تر، اصول طراحی که در محصولات و ساخته های جواهری شما در نظر گرفته می شود ، یافت.

اصول طراحی شامل تعادل، تناسب، کنتراست ، وحدت، هماهنگی است . از این اصول طراحی برای چیدمان عناصر ( مهره ها، اجزاء و غیره ) در هنر جواهر سازی استفاده می شود و در واقع پیام بصری آن قطعه را منتقل می کند.

در ادامه این مقاله به طور خلاصه به تشریح اصل تعادل در طراحی جواهرات و همین طور ارائه ایده های طراحی که به شما کمک می کند تا از این اصول در کارتان استفاده کنید، می پردازیم.

rhino-min

عمل متعادل سازی

تعادل به توزیع وزن های بصری مواد، رنگ ها، بافت و فضا در طرح جواهرات اشاره دارد . یک الاکلنگ یا اره برقی را در نظر بگیرید، در این جا هم ایده این است که وزنه ها باید در هر دو طرف یکسان باشند تا طراحی هم تراز شود. مثلا اگر چندین عنصر کوچک در یک طرف گردنبند دارید ، می توان آن ها را با یک عنصر بزرگ تر در طرف دیگر متعادل کرد. علاوه بر وزن فیزیکی، باید وزن بصری را هم از نظر رنگ ، روشنی یا تیرگی و بافت هم در نظر گرفت. هنگامی که اشیاء بر اساس تمام جنبه های وزنی به طور مساوی توزیع می شوند، می توان گفت که طراحی جواهر به صورت متعادلی انجام شده است.

تعادل می تواند متقارن (به طور یکنواخت)، نا متقارن ( به طور غیر یکنواخت ) یا متعادل شعاعی ( چیده شدن عناصر در اطراف یک نقطه مرکزی ) باشد.

تعادل متقارن (رسمی)

تعادل متقارن که به عنوان تعادل رسمی هم شناخته می شود، مثل آینه است. یعنی اگر در مرکز طرح جواهرات یک خط بکشید، تمام عناصر یک طرف قطعه در سمت دیگر منعکس شده اند. طراحی های زیر، یک تعادل متقارن را نشان می دهد، زیرا مواد، رنگ ها، شکل بافت و فرم در هر دو طرف به طور مساوی و متعادل هستند.

تعادل نامتقارن (غیر رسمی)

تعادل نامتقارن که به عنوان تعادل غیر رسمی هم شناخته می شود، مربوط به زمانی است که چندین عنصر کوچک تر در یک طرف با یک آیتم بزرگ در طرف دیگر یا یک آیتم تیره تر با چندین آیتم روشن تر متعادل شوند. تعادل نامتقارن کژوال تر است و کم تر روی طراحی اش وقت گذاشته شده است. با این حال معمولا این نوع طراحی دشواری های خاص خودش را دارد زیرا هنرمند جواهر باید با دقت روی طرح کار کند تا هم چنان تعادل حفظ شود. طراحی نا متعادل می تواند به نظر ناخوشایند و ضعیف باشد و درست مثل الاکلنگی که اگر یک طرفش سنگین شود پایین می افتد، چشم را به یک طرف هدایت کند. در زیر چند ایده برای طراحی جواهر به سبک نامتقارن نشان داده شده است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

7 Principles of Design for Jewelry-Making Inspiration: Part 1 - Balance

عناصر این قطعه در دو طرف اندازه، تعداد و رنگ متفاوتی دارد، اما به طور کلی وزن بصری هر طرف هم چنان با طرف دیگر هم تراز است.

7 Principles of Design for Jewelry-Making Inspiration: Part 1 - Balance

در این قطعه از دانه‌ های کریستال سواروسکی که رنگ ‌های متفاوتی دارند ، استفاده شده است، اما به طور کلی هر طرف هم چنان با طرف دیگر تعادل دارد.

7 Principles of Design for Jewelry-Making Inspiration: Part 1 - Balance

این قطعه از نظر تعادل، نامتقارن است زیرا با اینکه دو طرف آن با هم فرق دارند اما وزن بصری متعادلی دارد.

تعادل شعاعی

تعادل شعاعی زمانی اتفاق می افتد که تمام عناصر یک قطعه از یک نقطه مرکزی به سمت بیرون پخش شوند. یک مثال خوب در طبیعت ستاره دریایی است. حفظ نقطه کانونی در تعادل شعاعی آسان است، زیرا همه عناصر چشم شما را به سمت مرکز قطعه هدایت می کنند. نمونه جواهرات زیر ایده هایی برای ایجاد تعادل شعاعی هستند.

نامتعادل

طراحی ” نامتعادل ” تعمدی هم وجود دارد که می تواند جذابیت بصری ایجاد کند.

حتما در کنار این مطلب بخوانید: چگونه طلا را براق و تمیز کنیم؟ (8 روش حرفه ای)

3 نکته کاربردی درباره آموزشگاههای طراحی طلا جواهرات

1-حتما آموزشگاهی را انتخاب کنید که بعد از اتمام دوره، شما را ساپورت کند، از نظر دانش عملی بازار، تکنیک های فروش و …

2-آموزشگاهی را انتخاب کنید که طراحی طلا و جواهرات را با کمک نرم افزار به شما آموزش دهد نه آموزش دستی. تسلط به نرم افزارهایی مثل ماتریکس و زیبراش شانس موفقیت در بازار کار داخلی و خارج از کشور را تا چند برابر افزایش می دهند.

3-اگر مبتدی باشید؛ برای شرکت در این دوره ها نهایتا ۶ ماه زمان نیاز دارید تا بتوانید به طور جامع و کامل و تا مرحله پیشرفته، آموزش های لازم در زمینه طراحی طلا جواهرات را فراگیرید. ویژگی مهمی که یک کلاس طراحی طلا جواهرات خوب باید داشته باشد این است که تا اجرای ایده های شما همراهتان باشد و خلاقیت شما را در زمینه طراحی طلا جواهرات به خوبی پرورش دهد.

1-آموزشگاه الماس کوه نور

آموزشگاه الماس درخشان

می توان گفت در حال حاضر بهترین آموزشگاه طلاسازی در تهران و ایران می باشد. در آموزشگاه الماس کوه نور سعی بر این شده که تمامی امکانات و وسایل یک آموزشگاه مدرن و به روز فراهم شود که هنرجو با خیالی آسوده کار خود را انجام دهد.

تمامی وسایل و امکانات لازم جهت اموزش این دوره بطور کامل در اموزشگاه موجود میباشد و هنرجویان فقط وسایل مصرفی از جمله وسایل مصرفی مانند پوست ، مته ، و اره را تهیه می نمایند که ان هم از طریق اموزشگاه فراهم شده است .

برگزاری کلاس ها بصورت خصوصی و یا نیمه خصوصی در قالب کلاس های 6 نفره میباشد. هنرجویانی که قبلا دوره ای را گذرانده باشند و یا پیش زمینه ای در این مورد داشته باشند با نظر استاد مربوطه و برسی کارهای انجام شده مدعیان به دوره های بالاتر (پیشرفته یا حرفه ای ) وارد میشوند.

در اینجا کلاس ها بصورت تک یا چند جلسه ای جهت رفع اشکال یا موارد دیگر نیز ارائه مشود:

 • تدریس توسط بهترین اساتید کشوری
 • قیمت کلاسها بسیار مناسب
 • دوره ها بین 2-7 ماه و متناسب با برنامه کارآموز
 • تجهیزات موسسه عالی ست و مشهورتر از سایر آموزشگاه هاست
 • ارائه مدرک معتبر سازمان فنی و حرفه ای

address  آدرس و تماس: تهران، خیابان دولت بین چهار راه قنات و کاوه ساختمان الماس پلاک 318 واحد 5 تماس ۲۲۵۶۱۰۸۸ واتساپ ۰۹۳۳۸۹۲۰۸۰۷

آدرس اینستاگرام: almas.gold.academy

website-min  اطلاعات بیشتر و وبسایت

2-آموزشگاه طلا فنون

آموزشگاه طلا فنون

علاوه بر تهران در شیراز، مشهد و کرمان نیز شعبه دارد. یکی از بهترین آموزشگاهها در سطح تهران همین آموزشگاه طلافنون است. این مرکز اقدام به برگزاری دوره های طراحی طلا جواهرات با برترین روش های آموزشی کرده است.

اساتید این مجموعه دارای تحصیلات دانشگاهی بوده و در زمینه طراحی طلا جواهرات در کشور مطرح می باشند. آموزشگاه طلافنون ایران آموزش طلا و جواهر سازی در ایران و خاورمیانه از سال 1355 فعالیت در زمینه آموزش طراحی و ساخت طلا و جواهر در تهران آغاز نموده و تا به امروز بیش از ده‌ها هنرجو تحت آموزش این مجموعه در صنعت طلا و جواهر کشور مشغول به کار شده اند.

سرفصل هایی که در دوره های آموزشی طراحی طلا جواهرات طلا فنون می گذرانید؛ بر اساس استاندارد های جهانی است:

 • ارائه مدرک معتبر با قابلیت ترجمه
 • قیمت کلاسها مناسب
 • دوره ها بین 3-7 ماه
 • تجهیزات موسسه کاملا قابل قبول

address  آدرس و تماس: تهران ، خیابان فرشته ، خیابان بوسنی و هرزگوین ، رو به روی باغ موزه ی دکتر حسابی ،بن بست زاهدی تماس 02122201726

website-min  اطلاعات بیشتر و وبسایت

راههای تشخیص طلا (4 آزمایش ساده و مطمئن)

3-آموزشگاه مصیبی

آموزشگاه مصیبی

فقط برای شهروندان تهرانی توصیه می شود زیرا فقط کلاس های حضوری دارد. با 10 سال سابقه ساخت طلا و جواهر در استان یزد و تهران و عضو مركز آموزش علوم و فنون طلا و جواهر سازى، كلاس هاى آموزشگاه طلا و جواهر سازى آقايان و خانم ها را برگزار می کند.

این آموزشگاه نیز در زمینه طراحی طلا جواهرات کاملا باسابقه است و بیش از 80 دوره طراحی طلا جواهرات را تاکنون برگزار کرده و مدرک بین المللی نیز ارائه می نماید.

 • مدرک دانشگاهی و فنی حرفه ای
 • شهریه این کلاسها نسبت به آموزشگاههای دیگر که ما دیدیم بالاتر است
 • آموزش نرم افزاری یکی از نقاط قوت این آموزشگاه است
 • تجهیزات عالی نیستند اما نسبت به قیمت کلاسها معقول است
 • با ارائه مدرک ديپلم طلا سازى و معرفى به كار بعد از دوره آموزشى
 • دوره ها بین 3-10 ماه هستند

address  آدرس و تماس: تهرانپارس، فلكه اول، خیابان آمیری طائمه (گلبرگ) تقاطع رشید، پلاک ٦٨، واحد ١ همچنین در اتوبان ستاری هم شعبه دارد. تماس 02144034850

website-min  اطلاعات بیشتر و وبسایت

اصول برخورد با مشتری برای ایجاد رونق در کسب و کار

4-آموزشگاه کانسپت

آموزشگاه کانسپت

نقطه قوت این آموزشگاه این است که قیمت کلاسها نسبت به موسسات دیگر پایین تر است، ضمنا در هر جای ایران می توانید در کلاسهای غیر حضوری شان ثبت نام کنید. ضمنا اموزش مناسبی هم دریافت خواهید کرد. هم طراحی دستی و هم نرم افزاری را به خوبی آموزش می دهند اما تجربه شان به اندازه موسسات دیگر معرفی شده در این لیست نیست.

در این دوره ها، آموزش طراحی طلا و جواهر به صورت حضوری خواهد بود. شما می توانید پا به پای استاد آموزش دیده و تمامی سوالات و اشکالات خود را با او درمیان بگذارید. نمونه کارهای خود را به صورت حضوری نشان داده و متوجه ایرادات خود شوید.

 • عدم ارائه مدرک معتبر
 • کاملا از سطح مبتدی شروع می کنند و الزام به پیش نیاز خاصی ندارید
 • شهریه ها در حد کاملا مناسب
 • تجهیزات در حد مناسب و قابل قبول هستند
 • دوره ها بین 3-7 ماه هستند

address  آدرس و تماس: میرداماد، نرسیده به خیابان شریعتی، پلاک 4،طبقه 4، واحد 4 تماس 09021445150

website-min  اطلاعات بیشتر و وبسایت

5-مجتمع فنی تهران واحد میرداماد

مجتمع فنی تهران واحد میرداماد

نقطه قوت اصلی مجتمع فنی تهران این است که مدرک معتبر پس از پایان دوره ها ارائه می کند. هر چند اساتید عالی نیستند و تجهیزات به روز هم ندارد ولی به نسبت به قیمت ها، کاملا معقول هستند.

در این دوره ها ساخت طلا و جواهر، طراحی دستی، طراحی با نرم افزار، گوهر شناسی، فروشندگی حرفه ای طلا و جواهر آموزش داده می شود اما کلاس آنلاین برگزار نمی کنند و فقط حضوری ست:

 • ارائه مدرک بین المللی قابل ترجمه
 • شهریه ها در حد کاملا مناسب
 • تجهیزات در حد معمولی هستند
 • اساتید نسبتا جوان و کم تجربه تر
 • دوره ها بین 3-6 ماه هستند

address  آدرس و تماس: بلوار میرداماد ، نرسیده به میدان محسنی، بین خیابان رازان شمالی و آزیتا ، جنب بانک ملت ، پلاک 83 تماس 02122222815

website-min  اطلاعات بیشتر و وبسایت

حتما در کنار این مطلب دانلود کنید: آموزش طلاسازی از صفر تا صد با 10 درس رایگان

6-در شهرهای بزرگ

 • اصفهان: در اصفهان ما همان آکادمی مرتضوی که در بالا نیز معرفی شد را توصیه می کنیم وبسایت تماس 02126423862
 • مشهد: در مشهد همان آکادمی طلافنون که در بالا معرفی شد را پیشنهاد می کنیم: مشهد ، خیابان راهنمایی ، مابین راهنمایی 18 و 20 ، پلاک 101 وبسایت تماس 05138419174
 • تبریز: آموزشگاه پدیده گوهر آذربایجان: خیابان ولیعصر،فلکه رودکی،روبروی کوچه خوارزمی،پلاک51،طبقه اول وبسایت تماس 09149151857
 • شیراز: در شیراز همان آکادمی طلافنون که در بالا معرفی شد را پیشنهاد می کنیم: میدان ارم ، ابتدای بلوار جمهوری ، نبش کوچه 34 ، عمارت طلافنون وبسایت تماس 07132277592

9 نکته مهم برای طلا سازی و طراحی جواهرات

1- پنج ابزار اولیه برای ساخت جواهر  این 5 ابزار به دردتان می خورند ، مهم هم نیست که مهره ها را به نخ بکشید یا منجوق ها را ببافید و یا با فرم دادن سیم ها جواهر درست کنید. شما باید کار دستی تان را با سیم چین، انبر دست سر گِرد، انبر سر کج، انیر سر تخت و ابزار فرم دهی درست کنید.

2-ساخت جواهرات منجوقی  برخی از اصول اولیه طراحی جواهر را با این نکات، تکنیک‌ ها و نکات مربوط به منجوق بافی تمرین کنید. البته ابتدا با انواع مختلف منجوق ها و سایر مهره های قابل استفاده در جواهر سازی آشنا شوید.

3-فلز کاری برای ساخت جواهرات  با استفاده از این تکنیک های اولیه فلز کاری که البته باید در مورد شان آموزش دیده باشید، می توانید خیلی زود طرح جواهرات فلزی که مد نظر دارید را لحیم کاری کرده و بسازید . فرقی نمی کند که فلزات گران بها باشند یا کم بها.

4-سیم برای ساخت جواهرات  شما از سیم برای بسیاری از جواهرات استفاده خواهید کرد . انتخاب سیم به شما و نوع جواهراتی که می خواهید بسازید، بستگی دارد.

5-ساخت جواهرات سفالی فلزی  این شکل منحصر به فرد از خاک رس پس از پخت به فلز جامد تبدیل می شود. بسته به حرارت مورد نیاز برای پختن خاک رس، شما می توانید از گزینه های مختلفی مثل کوره ، مشعل یا دیگ داغ استفاده کنید. سپس به تعدادی ابزار برای برش و صاف کردن نیاز خواهید داشت.

6-جواهرات شیشه ای ذوب شده  شیشه ذوب شده را می توان در انواع جواهرات استفاده کرد. شاید بد نباشد یاد بگیرید که چه طور بند شیشه ای و فریت شیشه ای برای تزئین قطعات شیشه ای ذوب شده تان بسازید. شیشه چند رنگ با شیشه معمولی متفاوت است زیرا ممکن است چند رنگ داشته باشد یا رنگارنگ به نظر برسد. این شیشه در نور و زوایای مختلف تغییر رنگ می دهد.

7-جواهرات ماکرامه  این سبک جواهرات به دهه 60 میلادی بر می گردند که مخصوص استایل هیپستر ها بودند . ساخت ماکرامه تکنیک های اولیه ای دارد که باید با آن ها آشنا باشید.

8-کوره برای ساخت جواهرات  یک کوره به شما امکان دهد مهارت های جواهر سازی تان را با استفاده از روش های مختلفی مثل مینا کاری، ریخته گری ( برای سوزاندن )، تبدیل خاک رس به فلز و ذوب کردن شیشه گسترش دهید. نکاتی هست که باید قبل از تهیه یک کوره در نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید کوره ای که می خرید برای تمام پروژه های مختلفی که می خواهید انجام دهید، مناسب است.

9-ریخته گری لاست وکس یا استفاده از کارگاه های ریخته گری فلزات  اگر آویز یا طلسمی طراحی کرده‌اید که می ‌خواهید به صورت ریخته گری فلز درست شود، می‌توانید خودتان آن را با ریخته ‌گری لاست وکس یا از بین بردن موم انجام دهید . این کار مستلزم طی شدن فرآیند پیچیده برای ساخت قالب موم ، درست کردن گچ در اطراف آن، قرار دادن قالب در یک کوره و سانتریفیوژ برای افزودن فلز مذاب و در نهایت تمیز کردن قطعه برای صیقل دادن است. می توانید به جای این کار از کارگاه های ریخته گری فلز استفاده کنید یا خودتان انجامش را یاد بگیرید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫13 دیدگاه ها

 1. سلام
  من دوره طراحی طلا و جواهرات با نرم افزار و طراحی طلا و جواهر دستی رو در تبریز در آموزشگاه طراحی طلا و جواهر زرمهر گذروندم و خیلی راضی بودم.اساتیدش واقعا خیلی خوب بودن.ولی اسمشو تو لیست شما ندیدم.طراحان زیادی تربیت کردن و به صورت تخصصی در حوزه طراحی آموزش میدن.
  با تشکر

  1. سلام. آقای پورایمانی از حرفه‌ای‌های این حوزه هستند. پکیج‌های خیلی عالی دارند که از صفر تا پیشرفته رو درس میده

 2. سلام عرض ادب و احترام من می خواهم تو این صنف فعالیت کنم از کجا باید شروع کنم

 3. استاد عشقی از اساتید خوب و حرفه ای هستن که موسی آکادمی زرمهر هستن. توی تبریر همتا ندارن واقعا

 4. باسلام
  من مدتهاست دنبال 1 آموزشگاه برای طراحی جواهر که مدرک فنی حرفه ای هم بدن میگردم ولی موفق نشدم و همچنان دارم سرچ میکنم لطفا راهنمایی کنید.

  1. سلام آقا من در حال حاضر در یک کارگاه طلا و جواهر سازی در حال کار و فعالیت هستم . اما دوست داشتم مدرک بین المللی طلا و جواهرات رو هم داشته باشم تا دیگه با مدرک رسمی تر و اصولی تر هستش ممنون میشم راهنماییم کنید . با تشکر

   سید علی موسوی

 5. سلام وقت بخیر آیا آموزشگاه خوبی در رشت هست . لطفا راهنمایی کنید .

 6. سلام. ممنون بابت مطلب مفیدتون. دنبال آموزشگاهی بودم که مدرک معتبر بدع امیدوارم فقط کلاسا هم منظم باشن

 7. در طراحی جواهر مهم تر از مدرک ، اینه که بتونید کارآموزی کنید
  مدرک انقدر هم مهم نیست. حداقل به کار من نیومد
  من آنلاین در decoricor دوره دیدم و راضی بودم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا