آموزش نکات روابط زناشویی موفق

برقراری مجددا اعتماد در رابطه زناشویی با 7 روش موثر

چرب زبان

اعتماد به یک رابطه صمیمی ریشه در احساس امنیت با شخص دیگر دارد. خیانت، دروغ یا وعده های الکی و پوچ می تواند به شدت به اعتماد زن و شوهر صدمه بزند. با این حال، این لزوما به این معنا نیست که یک ازدواج موفق خواهد شد. اگر چه در صورت بروز عوامل ضد و نقیض قابل توجه، بازسازی اعتماد می تواند چالش برانگیز باشد، اما اگر هر دو شریک به این روند متعهد باشند، امکان پذیر است.

حذف خرده ریزها

برای برقراری مجدد اعتماد مورد نیاز یک ازدواج و برای شکوفایی و رشد خود، زمان و تلاش زیادی لازم است. جبران آسیب دیدگی ناشی از عدم اعتماد، در جایی دیده می شود که بسیاری از زوجین که می خواهند در مسیر برگشت و جدایی قرار بگیرند، به یک دیگر بر می گردند.

تحقیقات نشان داده است که زوجین باید به پنج نکته مهم زیر توجه کنند تا بتوانند به طور موثر از نقض اعتماد عبور کنند:

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

 • دانستن جزئیات
 • رها کردن عصبانیت
 • نشان دادن تعهد
 • بازسازی اعتماد
 • بازسازی رابطه

چه شریک جرم باشید و چه خیانت کرده باشید، برای بازسازی اعتماد در ازدواجتان، هر دوی شما باید تعهد خود را نسبت به ازدواج و هم دیگر تجدید کنید.

1-جزئیات را بدانید

حتی در موارد خیانت آشکار، همیشه دو طرف وجود دارد. شریک جرم یا خائن باید بی پرده و صادقانه به سوالات همه و سوالات همسر خود روشن و واضح پاسخ بدهد.

این امر به طرف مورد خیانت واقع شده فهم گسترده تری از اوضاع می دهد. که چه اتفاقی افتاده، کی و کجا؟ چه احساس یا مشکلی ممکن است در این وضعیت داشته باشد؟ شرایط تسکین دهنده این موقعیت چیست؟

حتما بخوانید: 50 حرفی که هرگز نباید به همسرمان بزنیم

2-عصبانیت را رها کنید

حتی نقض جزئی اعتماد می تواند منجر به مشکلات روحی، روانی، عاطفی و جسمی شود. زوجین ممکن است مشکل خواب یا کاهش اشتها داشته باشند. آن ها ممکن است نسبت به چیزهای کوچک عصبانی شوند و یا به سرعت تحریک شوند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

گرچه ممکن است لبریز شدن از خشم و احساسات، وسوسه کننده باشد، منتها ضروری است شریکی که به او خیانت شده احساسات خود را کنترل کند و در مورد آن فکر کند. تاثیر خیانت روی خود و دیگران را در نظر بگیرید.

عصبانیت

در مورد چگونگی مختل شدن زندگی و تمام سوالات و شبهاتی که در حال ظهور هستند، تامل کنید. شریک زندگی خود را از همه این احساسات آگاه کنید.

در این شرایط امکان دارد حتی شریک خیانتکار نیز تشویق شود تا احساس نارضایتی و عصبانیتی را که ممکن است از قبل از این حادثه داشته، ابراز کند.

3-نشان دادن تعهد

هر دو طرف، به ویژه فرد خیانتکار، ممکن است تعهد خود در رابطه را زیر سوال برده و از این که آیا رابطه هنوز برای آن ها مناسب است یا حتی قابل نجات است، سوال کند.

اعمال همدلی – به اشتراک گذاشتن درد، ناامیدی و عصبانیت، ابراز پشیمانی و حسرت، و اجازه دادن به مکانی برای اقرار و اعتبار سنجی احساسات صدمه دیده می تواند برای هر دو طرف التیام بخش باشد.

حتما بخوانید: تفاوت سنی در ازدواج؛ حداکثر چند سال تفاوت خوب است؟

از این رو، تعریف آن چه هر دو طرف در این رابطه نیاز دارند، می ‌تواند به دو طرف کمک کند تا درک کنند که این رابطه با انتظارات مشخصی همراه است که هر فرد در حرکت رو به جلو توافق کرده‌ که به آن ها عمل کند.

هر دو طرف باید تلاش کنند تا مشخص شود متعهد ماندن، برای ایجاد رابطه لازم است.

زن و مرد عصبانی

در برقراری ارتباط برای توصیف آن چه همسرتان می بینید، شما انتظار دارید یا می خواهید، باید از به کار بردن کلماتی که می تواند منجر به تعارض شود (به عنوان مثال، همیشه، هرگز، نباید) بپرهیزید. در عوض کلماتی را انتخاب کنید که مکالمه را تسهیل کرده و از عبارت “من” بدون سرزنش استفاده کنید. به عنوان مثال، “من دوست دارم در زندگی شما یک اولویت باشم” به جای “شما هرگز من را در اولویت قرار نداده اید”.

4-بازسازی اعتماد

شما باید هدف ‌های مشخص و زمان واقع‌ بینانه ای در کنار هم برای بازگشت مجدد ازدواج خود تعیین کنید. دریابید که بازسازی اعتماد به زمان نیاز دارد و موارد زیر را لازم دارد:

 • تصمیم به بخشیدن یا بخشیده شدن کنید. با تلاش برای رها کردن گذشته، تصمیم آگاهانه ای برای عشق ورزیدن بگیرید. در حالی که دستیابی کامل به این هدف ممکن است مدتی به طول انجامد، منتها تعهد به آن مهم است.
 • پذیرای رشد و پیشرفت خود باشید. شما نمی توانید اعتماد از بین رفته را فقط با وعده و وعید و اظهار بخشش بازسازی کنید. دلایل اصلی خیانت باید توسط هر دو زوج شناسایی و بررسی شده و روی آن ها کار شود تا مشکلات نهفته باقی نمانند.
 • از درونی ترین احساسات خود آگاه باشید و افکار خود را با دیگری در میان بگذارید. ترک این کار توسط یکی از طرفین به خاطر وسواس در مورد اوضاع یا اقدامی که اعتماد را بر هم بزند، چیزی را حل نمی کند. در عوض مهم است كه آشكارا در مورد جزئیات بحث كنیم و تمام احساسات ناشی از عصبانیت و رنجش را بیان كنیم.
 • بخواهید این کار عملی شود. دیگر جایی برای تظاهر و دروغ های بیش تر وجود ندارد. نسبت به خواسته های خود صادق و رو راست باشید.

وقتی نکات فوق توسط هر دو طرف مورد توجه قرار گرفت، علنا در مورد اهداف خود صحبت کنید و مرتبا بررسی کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست قرار دارید.

حتما بخوانید: اهمیت زیبایی زن و مرد در ازدواج (تجربه یک روانکاو)

برای فرد متخلف

به عنوان کسی که رابطه را به خطر انداخته است، یادآوری اعمال بد خود ممکن است سخت یا حتی دردناک باشد. البته به یاد داشته باشید که مراحل فوق برای روند اصلاح و بازیابی ضروری است. همان طور که روی آن ها کار می کنید:

 • اگر شما کسی هستید که در ازدواج خود دروغ گفته، تقلب کرده، یا اعتماد را از بین برده ‌است، نشان دهید که رفتار نادرست با تغییر رفتار شما از بین رفته است. این امر بدان معنی است که دیگر هیچ گونه راز، دروغ ، خیانت یا هر چیز دیگری از این دست وجود نخواهد داشت. از این پس کاملا شفاف، بی آلایش و آماده باشید.
 • صادق باشید و برای درک و بیان این که چرا رفتار بد رخ داده ‌است تلاش کنید. اظهاراتی مانند “من نمی دانم” اعتماد را القا نمی کند و یا به شما کمک نمی کند تا به ریشه مشکل برسید.
 • مسئولیت اقدامات و تصمیمات خود را بر عهده بگیرید. به خاطر رنجش خاطری که ایجاد کرده ‌اید معذرت ‌خواهی کنید و از حالت تدافعی دوری کنید که فقط باعث تداوم نزاع یا بحران می ‌شود. توجیه رفتار خود بر اساس کاری که همسرتان در گذشته انجام داده یا رفتاری که نشان داده نیز موفقیت آمیز نیست.

برای فرد مورد خیانت واقع شده

در حالی که حرکت رو به جلو به چیزهایی بستگی دارد که شریک زندگیتان می تواند به شما نشان دهد، به یاد داشته باشید کارهایی که خودتان نیز انجام می دهید با موفقیت بالقوه شما ارتباط زیادی دارد. با ادامه کار، روز به روز:

 • قبل از این که خیانت اتفاق بیفتد، روی درک این موضوع که چرا و چه اتفاق بدی افتاده، کار کنید. در حالی که این کار به شما کمک نمی کند تا اتفاقی را که افتاده فراموش کنید، منتها ممکن است به شما کمک کند پاسخ هایی را که برای ادامه حرکت نیاز دارید دریافت کنید.
 • هنگامی که متعهد شده اید شانس دوم را به شریک زندگیتان بدهید، برای کمک به او و گرفتن بازخورد سازگار در مورد چیزهایی که شما را خوشحال می کند، واکنش مثبت و قوای کمکی فراهم کنید.
 • بدانید که اگر نمی خواهید بعد از بررسی مراحل فوق یا شروع آن ها، رابطه را ادامه دهید، این امر مناسب است. فقط با خود و شریک زندگیتان صادق باشید و فقط به این دلیل که احساس می کنید این کار همان چیزی است که از شما به عنوان یک همسر فداکار انتظار می رود، عمل نکنید.

برای هر دوی زوجین

در حالی که کارهای مستقل زیادی برای انجام دادن وجود دارد، به یاد داشته باشید که کاملا به یک دیگر گوش دهید. به یک دیگر یادآوری کنید که هر کدام از شما سزاوار پاسخ دادن های صریح و صادقانه به سوالات دیگری درباره خیانت هستید.

حتما بخوانید: 14 نشانه که زمان پایان دادن به یک رابطه فرا رسیده است

بازسازی رابطه

هنگامی که زوجین متعهد به بازسازی اعتماد شدند، باید روی این رابطه کار کنند، زیرا این یک رابطه کاملا جدید است. هر دو طرف باید آن چه را که واقعا به آن نیاز دارند بپرسند و انتظار نداشته باشند که شریک زندگی آن ها به سادگی بداند که دیگری چه چیزی می خواهد.

از اعتماد به این رابطه جدید خودداری نکنید، حتی اگر با همان شخص باشد.

تاثیر عصبانیت والدین بر فرزندان

عدم اعتماد به خاطر ترس یا عصبانیت، مانع از ارتباط مجدد عاطفی با همسرتان خواهد شد. این امر مانع پیشرفت رابطه شما به شیوه درست می شود.

در عوض، با انجام کارهای مورد نیاز در ایجاد اعتماد و بازسازی یک ارتباط حمایتی متقابل، به سمت بازسازی رابطه حرکت کنید. به توافق برسید که یک رابطه سالم برای هر دو شما چه شکلی دارد.

حتما بخوانید: 26 نکته مهم برای جذب مردان توسط همسر (رابطه های پایدار و طولانی)

برخی از نمونه ها عبارتند از: تعیین قرار ملاقات های شبانه، کار در کنار هم روی یک برنامه پنج ساله، ده ساله و حتی 20 ساله، پیدا کردن زبان عاشقانه خود و بررسی کردن رابطه با شریک خود در مورد این که احساس می ‌کنید رابطه چگونه پیش می رود و یا این که آیا انتظارات شما را برآورده می ‌کند.

به یاد داشته باشید که همه روابط به کار نیاز دارند. حتی نزدیک ‌ترین زوج ‌ها باید برای تجدید و تقویت رابطه خود تلاش کنند و بالطبع سال‌ به ‌سال با هم رشد کنند.

مراجعه به مشاور

اگر به پنج موضوع ذکر شده در بالا توجه کنید، می توانید روی ساختن یک رابطه سالم تر، شادتر و صادقانه تر کار کنید و تصویر بزرگ تر را نگه دارید: این کار تنها در صورتی امکان پذیر است که شما قوی بمانید و متعهد باشید که روی آن کار کنید.

یک درمانگر می تواند به شما در پردازش هر چه بیش تر آن چه اتفاق افتاده، چرایی و چگونگی آن کمک کند.

حتما بخوانید: نحوه ایجاد اعتماد در یک ازدواج: با 9 روش هوشمندانه

هر دو طرف باید به دنبال مشاوره باشند تا درک بهتری از آن چه باعث از بین رفتن اعتماد شده است، داشته باشند. اما ممکن است علاوه بر درمان زوج ها، به دنبال درمان فردی نیز باشید.

انواع مختلفی از درمان برای زوجین وجود دارد که به منظور برقراری مجدد اعتماد، ارتباط و پیوستگی طراحی شده اند که می توانند به ویژه مفید باشند. با ادامه کار و درمان، حتی ممکن است پس از طی چنین بحرانی، به یک ازدواج و رابطه محکم و استوارتر از قبل دست پیدا کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا