تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

اهمیت مطالعه در زندگی: چرا در مدرسه/دانشگاه درس میخوانیم؟

چرب زبان

همه چیز در دنیای پیرامون ما بسیار جالب و شگفت انگیز به نظر می رسد. وقتی فقط به طبیعت و جذابیت های موجود در اطرافمان نگاه می کنیم این فکر به ذهنمان خطور می کند که چقدر همه چیز خارق العاده و جذاب است. حالا تصور کنید که مطالعه درباره دنیای اطرافمان تا چه حد می تواند جالب باشد. این کار به ما کمک می کند تا درک روشن تر و واضح تری از مفاهیمی که دور و برمان می بینیم داشته باشیم.

چرا مطالعه می کنیم؟

مطالعه کردن به عنوان ابزار و وسیله ای برای کسب آگاهی و علم محسوب می شود. احتمالا این سوال که “چرا باید مطالعه کنیم؟” بارها و بارها در ذهن شما هم ایجاد شده است. خیلی از ما هم احساس می کنیم که مطالعه کردن یا درس خواندن خسته کننده ترین کار دنیاست و آرزو می کنیم که ایکاش اصلا چنین چیزی اختراع نمی شد! حتما شما هم حداقل یکبار به این موضوع فکر کرده اید مگر نه؟ ولی باید بدانید که مطالعه کردن کار بسیار ضروری و مهمی به حساب می آید چون به ما در کسب دانش و آگاهی کمک می کند و این آگاهی و دانش برای بقای ما بسیار ضروری است.

مطالعه کردن باعث بهبود جامعه می شود

مطالعه کردن ما را نسبت به مسائل مختلف آگاه می کند. این کار باعث افزایش خلاقیت و قدرت تفکر ما می شود و ما را متفکر می سازد. داشتن چنین ویژگی هایی به ما کمک می کند تا در تصمیم گیری هایمان بهتر عمل کنیم و همین مساله گامی در جهت بهبود جامعه است.

مطالعه کردن و درس خواندن به دانش آموزان کمک می کند تا با افزایش مهارت هایشان شانس خودشان را برای کسب مشاغل بهتر افزایش بدهند. این کار به آنها در ساختن آینده ای روشن تر و بهتر کمک می کند. ظهور فناوری نیز نتیجه آموزش و درس خواندن است و الان جزو ضرورت های زندگی همه ما محسوب می شود. فناوری و تکنولوژی توانسته سبک زندگی مردم را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

پسر بچه ای در حال درس خوندن

علاوه بر این، مطالعه کردن باعث القای ارزش های اخلاقی در ما می شود و ما را متمدن تر می سازد. افراد تحصیل کرده ای که اخلاق و منش خوبی دارند به بهبود وضعیت جامعه شان کمک می کنند.

مطالعه برای رفع حس کنجکاوی ما مهم است

همه ما متوجه این موضوع شده ایم که بچه های کوچک همیشه کلی سوال دارند و کنجکاوند که سر از خیلی چیزها در بیاورند. آنها مرتب سوال می پرسند و برای رفع کنجکاوی شان دنبال جواب این سوالات هستند. در واقع این اتفاق طبیعت همه ما انسانهاست. همه ما دوست داریم نسبت به مسائل اطرافمان آگاهی داشته باشیم و از چیزهایی که پیرامونمان اتفاق می افتند با خبر باشیم. این آگاهی از همه چیز را می توان با مطالعه کردن به دست آورد.

مطالعه کتابهای مختلف با موضوعات مختلف به ما در درک و فهمیدن مطالب گوناگون اطرافمان کمک می کند. تصور کنید اگر اسم سبزیجات و میوه های مختلف را جایی یاد نگرفته بودیم یا درباره شان مطالعه نکرده بودیم چطور می توانستیم آنها را از هم تشخیص بدهیم؟ پس می بینید که مطالعه کردن فرایند بسیار مهمی در زندگی همه ماست. ایجاد عادت مطالعه کردن و درس خواندن در دانش آموزان بسیار مهم است، چون به آنها در ساخت آینده ای روشن و پربار کمک می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

منظور از مطالعه کردن چیست؟

وقتی پای مطالعه کردن و درس خواندن وسط می آید چهره خیلی از ما در هم می رود. این کار برای خیلی ها خسته کننده ترین کار دنیاست، ولی با این حال باز هم به آن ادامه می دهیم چون اگر درس نخوانیم والدین و معلم هایمان ما را سرزنش می کنند. درس خواندن و مطالعه کردن به ما کمک می کند تا در زمینه های مختلف زندگی بدرخشیم و واقعا هیچ چیز نمی تواند جایگزین اهمیت مطالعه در زندگی ما شود.

اما حالا این سوال پیش می آید که منظور ما از مطالعه کردن چیست؟ ما به مطالعه به عنوان یک فرایند یادگیری نگاه می کنیم. درس خواندن و مطالعه کردن دوره ایست که به کسب دانش از طریق خواندن کتاب های مختلف اختصاص داده می شود. این مهارت با خواندن، نوشتن ، حفظ و تمرین تکمیل می شود.

با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید!

ما از بدو تولد و همزمان با بزرگتر شدنمان هر روز کارهای متفاوت و مختلفی انجام می دهیم. اینطور نیست که توانایی انجام کارهای مختلف به صورت ارثی به ما برسد، بلکه ما همه چیز را با تمرین کردن یاد می گیریم. همین اصل درباره مطالعه کردن هم صدق می کند. ما باید به طور مرتب درباره چیزهای مختلف مطالعه کنیم تا بتوانیم آنها را وارد عمل کنیم و حقایق را به خاطر بسپاریم. مطالعه کردن به ما کمک می کند تا هدف زندگی را درک کنیم و رضایت و شادی زیادی از زندگی را برای ما به ارمغان می آورد.

مطالعه کردن یک فرایند مستمر است

مطالعه یک فرایند متمرکز و مستمر است و دانش آموزان و دانشجویان باید روش های موثر مطالعه کردن و درس خواندن را یاد بگیرند. وقتی درسی در کلاس تدریس می شود، نمی توان مطالب گفته شده در طول ترم را فقط با یکی دو روز مطالعه کردن برای امتحان آماده کرد. دانش آموزان و دانشجویان حتما باید به طور منظم مطالب و موضوعاتی که در کلاس درس گفته می شوند را مطالعه کنند.

دختربچه ای در حال درس خوندن

توجه و تمرکز در کلاس به ما کمک می کند تا اکثر مطالب را در همان لحظه یاد بگیریم. هر نوع تردید یا سوال باید در همان لحظه که به ذهنمان می آیند برطرف شوند. تکالیف و کارهای درسی هم باید به موقع انجام شوند. این شیوه برنامه ریزی برای مطالعه ذهن ما را هشیارتر می کند و باعث می شود برای امتحانات آماده شویم. پس باید هر روز درس بخوانیم و مطالعه کنیم، چون مطالعه کردن یک فرایند مستمر و منظم است.

بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر

اهمیت مطالعه کردن و درس خواندن

مطالعه کردن و درس خواندن چیزیست که به تلاش و صداقت زیادی نیاز دارد. مطالعه کردن مزایای بی شماری دارد که ما در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

  • به ما توانایی خواندن و نوشتن می دهد: مطالعه کردن و درس خواندن باعث می شود خواندن و نوشتن یاد بگیریم. این مهارت ها چیزی هستند که هر کودکی برای پیشرفت در تحصیلاتش آنها را یاد بگیرد. خواندن و نوشتن به ما کمک می کند کتابهای مختلفی بنویسیم و بخوانیم.
  • به درک ما از هدف و دستیابی به آن کمک می کند: همه ما در زندگی مان اهداف مختلفی داریم. مطالعه ابزاری است که به ما در یادگیری و تحقق هدف کمک می کند.
  • مهارت های را ما افزایش می دهد: توسعه مهارتها مهمترین جنبه مطالعه کردن است.
  • به کسب نمرات خوب در امتحانات کمک می کند: کسب نمره خوب در امتحان مستلزم داشتن آگاهی کافی و خوب درباره آن موضوع است. دانش خوب در مورد هر موضوعی هم به اختصاص دادن زمان کافی برای مطالعه درباره آن موضوع نیاز دارد. اگر خوب درس نخوانیم و مطالعه کافی نداشته باشیم هیچ وقت نمره خوبی نخواهیم گرفت.
  • ما را به یک دانش آموز خوب تبدیل می کند: مطالعه منظم باعث افزایش ارزش های اخلاقی در ما می شود. اگر بخواهیم دانش آموز خوبی باشیم باید برخی ویژگی ها را در خودمان پرورش بدهیم. این کار فقط با مطالعه و درس خواندن منظم و پیروی از دستورات و راهنمایی های بزرگترها امکان پذیر است.
  • به ما در شناخت جهان پیرامون کمک می کند: مطالعه نام دیگر مشاهده و تحلیل است. ما مطالب مختلف را در کتابهای مختلف مطالعه می کنیم. این دانش و آگاهی به ما کمک می کند تا اتفاقات مختلف اطراف خودمان را به هم مرتبط و آنها را درک کنیم. این اتفاق در درک جهان پیرامونمان به شیوه خودمان کمک می کند.
  • آگاهی ما را درباره موضوعات مختلف افزایش می دهد: ما در مدرسه و دانشگاه درس های مختلفی می خوانیم و همین مساله باعث افزایش آگاهی مان درباره موضوعات مختلف می شود.
  • اعتماد به نفس ما را بالا می برد: وقتی ما درباره چیزی اطلاعی نداریم یا دانش کمی درباره مطلبی داریم اعتماد به نفسمان پایین می آید و نمی توانیم به خوبی درباره آن مطلب حرف بزنیم. دانش مناسب درباره موضوعات مختلف به ما اعتماد و اطمینان می دهد و این اتفاق با مطالعه کردن می افتد. هر چه بیشتر مطالعه کنیم، دانش بیشتری در زندگی کسب می کنیم.

چرا باید درس بخوانیم و مطالعه کنیم؟

رایج ترین جوابی که می توان به این سوال داد این است که ما برای تحقق رویاهای پدر و مادرهایمان و شاد شدن آنها درس می خوانیم. ولی مهمترین چیز این است که ما برای خودمان درس می خوانیم و مطالعه می کنیم. همه ما در زندگی آرزوهایی داریم که دلمان می خواهد به آنها برسیم. دوست داریم شغل مناسبی پیدا کنیم و بتوانیم با درآمد خودمان چیزهای مختلفی بخریم. به هر حال هر کسی رویاهای منحصر به فرد و خاص خودش را دارد.

درس خواندن و مطالعه کردن به بهبود زندگی و ساختن آینده ما کمک می کند. ما درس می خوانیم تا به همه آرزوهایی که در زندگی داریم برسیم. علاوه بر این درس خواندن به ما کمک می کند تا شهروند خوب و مسئولی برای جامعه خودمان باشیم.

برای مطالعه از کجا شروع کنیم؟ 13 کتاب محبوب در همه کشورها

انسان از دوران کودکی سرشار از حس کنجکاوی برای دانستن چیزهای مختلف است. مطالعه راهیست که به ما کمک می کند درباره موضوعات مختلف آگاهی کسب کنیم و کتابها مهمترین ابزار برای تسهیل روند مطالعه هستند. فرض کنید مقداری شکلات جلوی شما گذاشته می شود. اولین اتفاقی که می افتد این است که شروع به شمارش شکلات ها می کنید؛ اما اگر شمردن بلد نباشید چه؟ غم انگیز نیست؟ مطالعه کردن و درس خواندن ما را به اهدافمان نزدیک تر می کند و موانع را از جلوی راهمان برمی دارد. مطالعه نه تنها باعث می شود درباره چیزهای مختلف جهان بدانیم، بلکه به بهتر و با ارزش تر شدن زندگی مان هم کمک می کند.

سوالات متداول

1- چگونه می توانیم عادت مطالعه را در خودمان پرورش دهیم؟

عادت به مطالعه کردن را می توان با مطالعه روزانه تقویت کرد.

2- بهترین زمان برای مطالعه چه زمانیست؟

صبح ها بهترین زمان برای مطالعه است چون ذهن ما می تواند در آن زمان به طور کامل تمرکز کند.

3- هدف از ارائه تکالیف درسی به دانش آموزان چیست؟

تکالیف درسی داده می شوند تا دانش آموزان بتوانند چیزهایی که در کلاس درس تدریس شده را بازبینی و مرور و توانایی هایشان را تقویت کنند.

4- مطالعه نکردن چه عواقبی دارد؟

درس نخواندن و مطالعه نکردن باعث کاهش آگاهی و دانش و کم شدن نمرات دانش آموزان در امتحانات می شود.

چرا و چگونه کتاب بخوانیم؟ (روزی چند صفحه)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا