آموزش انواع بافتنی و خیاطی زبان فارسی (تصویری)

چطور شروع به یادگیری کار بافتنی کنیم؟ (آموزش انواع گره برای افراد مبتدی)

چرب زبان

شاید فکر کنید که با قلاب و کاموا نمی‌توان کارهای زیادی انجام داد، اما وقتی شروع به یادگیری کردید، متوجه می‌شوید که چقدر کارهای خلاقانه‌ای می‌توان انجام داد. مراحل زیر را برای یادگیری بافتن دنبال کنید تا بتوانید برای خودتان پلیور، شال و حوله حرفه‌ای ببافید.

بخش اول: آشنایی با قلاب و کاموا

word image 96

۱- کامواهای مختلف را بشناسید کامواهای مختلفی برای بافتن وجود دارند. جنس کاموا به چیزی که می‌خواهید ببافید بستگی دارد. اگر بار اولتان است که چیزی می بافید، بهتر است از کامواهای ساده و نخی یا اکرولیکی نرم استفاده کنید. از کاموای تک‌رنگ استفاده کنید تا هنگام بافت، زنجیره‌های بافت را به‌راحتی ببینید-کاموا های طرح دار کار را سخت‌تر می‌کند.

 • کاموا اکرولیکی نرم: این مدل کاموا نسبت به کامواهای دیگر قیمت مناسب‌تری دارد، ازاین‌رو مناسب افراد مبتدی است که می‌خواهند بافتن را یاد بگیرند. دنبال ارزان‌ترین کاموا نباشید، چون معمولاً این کامواها پرز می‌دهند (چه کسی از شال پرزدار خوشش می‌آید؟)
 • کاموای %۱۰۰ نخی: این کاموا مناسب کارهایی است که زیاد شسته می‌شوند (مانند حوله ظروف). کامواهای نخی آب را جذب می‌کنند و شستشوی راحتی دارند.
 • کامواهای جدید: این کامواها انواع مختلفی دارند و در کل گران‌تر هستند. کامواهای جدید پشمی و نرم‌اند و مناسب بافت پلیور و شال هستند. فراموش نکنید که این کامواها را نمی‌توان مانند کامواهای نخی مکرراً شست.

word image 97

اگر هیچ چیزی از بافتنی نمیدانید: آموزش ابتدایی بافتنی کاموا بصورت تصویری و ساده

۲- برچسب کاموا را مطالعه کنید تا در مورد سایز مناسب قلاب تصمیم بگیرید امروزه تقریباً روی تمام کامواها برچسبی وجود دارد که سایز مناسب قلاب روی آن درج‌شده است. اگر قلاب ندارید، برچسب را مطالعه کنید تا قلابی با سایز مناسب تهیه کنید. اندازه قلاب‌ها برحسب میلی‌متر یا اینچ است.

 


بافتنی

توی این پک فوق العاده، هما بیات مدرس صدا و سیما، بافتنی رو جوری یادت میده که به هیچ کلاس یا مربی دیگه ای نیاز نداری! هنر بافتنی رو سریع یاد بگیر، همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا پول در بیار!


 

 • به‌طورکلی، هر چه کاموا کلفت‌تر باشد، قلاب کلفت‌تری نیاز است.

word image 98

۳- قلاب را جوری بگیرید که راحت هستید روش ثابتی برای گرفتن قلاب وجود ندارد، ولی دو روش رایج وجود دارد که با هرکدام راحت بودید می‌توانید از آن استفاده کنید. اشتباه گرفتن قلاب می‌تواند موجب گرفتگی دست شود.

 • از بالای قلاب بگیرید: جوری قلاب را در دست بگیرید که دسته قلاب درون کف دست باشد، مانند مداد. با انگشت شست و اشاره باید قلاب را در دست بگیرید (دسته قلاب باید داخل دستتان باشد).
 • از پایین قلاب بگیرید: قلاب را مانند ملاقه در دست بگیرید. جوری از قلاب بگیرید که انگشت شست و اشاره زیر قلاب باشد.

بخش دوم: آموزش بافت اصلی

۱- امتحان کنید هنگام یادگیری ممکن است علاقه‌تان کم‌وزیاد شود. قبل از شروع به بافت، بدون اینکه بخواهید چیز خاصی ببافید، کمی تمرین کنید تا نحوه پایه و گره زدن را یاد بگیرید و قلق کار دستتان بیاید.

۲- زنجیره ببافید تمام بافتنی‌ها با زدن زنجیره شروع می‌شود. هرروز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، زنجیره ببافید تا وقتی‌که دستتان روان بشود و دیگر زنجیره‌های خیلی سفت یا شل نبافید.

 • دور قلاب گره باز ایجاد کنید و یک‌بار کاموا را دور قلاب بپیچید. برای ایجاد گره دور قلاب، با کاموا حلقه‌ای ایجاد کنید، جوری که دنباله کاموا پشت حلقه قرار بگیرد. قلاب را از داخل حلقه کنید و سپس از قلاب را همراه با دنباله کاموا از حلقه بیرون بکشید.
 • اگر راست‌دست هستید، با کمک انگشت شست و انگشت میانی دست چپ، ادامه نخ کاموا را در دست بگیرید. با انگشت اشاره، نخ کاموا را به جلو یا عقب قلاب هدایت کنید. با کمک قلاب، کاموا را از حلقه بیرون بکشید. این مراحل را تکرار کنید تا زنجیره ایجاد شود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری 4 بافتنی زنانه-دخترانه جدید و بسیار زیبا

۳- گره کوکی بزنید این تکنیک بافت برای وصل کردن کامواها به هم، کور کردن گره، محکم کردن حاشیه‌ها استفاده می‌شود. با این بافت می‌توانید بدون اضافه کردن زنجیره، شکل دلخواهتان را با کاموا ایجاد کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • زنجیره‌ای با شش حلقه ایجاد کنید. قلاب را از حلقه اول عبور دهید. با این کار یک حلقه دایره‌ای ایجاد می‌شود (حلقه اول، حلقه‌ای است که اولین بار ایجاد کردید).
 • با کمک دست، نخ کاموا را از پشت به جلو دور قلاب بپیچید. هم‌زمان با این کار، قلاب را به سمت خود بکشید (سر حلقه باید رو به شما باشد).
 • قلاب را از حلقه بیرون بکشید تا گره کوکی کامل شود.

۴- گره پایه کوتاه بزنید یکی از حلقه‌ها را از قلاب رد کنید (حلقه‌ای غیر از حلقه قلاب). حالا باید دو حلقه روی قلاب داشته باشید. دو حلقه را با نخ کاموا از قلاب رد کنید. درنهایت باید یک حلقه روی قلاب بماند.

 • بافت گره پایه کوتاه تقریباً سفت است و بیشتر برای وصل کردن بافت‌ها استفاده می‌شود.

حتما بخوانید: آموزش تصویری بافتنی کلاه زیبا و ساده برای افراد مبتدی

۵- بافت پایه دوبل بافت پایه کوتاه بیشتر مناسب پلیور و شال است، چون نبست به سایر بافت‌ها شل‌تر است (بنابراین پلیورتان نرم و راحت می‌شود).

 • پانزده زنجیره بزنید. کاموا را دو بار از پایین به بالا دور قلاب بپیچید. دو زنجیره بعدی را نادیده بگیرید و قلاب را وارد چهارمین زنجیره بکنید. دوباره نخ کاموا را دور قلاب بپیچید.
 • قلاب را از زنجیره خارج کنید. الان باید سه حلقه روی قلاب داشته باشید.
 • نخ را با قلاب گرفته و از دو حلقه اول روی قلاب رد کنید و سپس دو حلقه باقی‌مانده را هم یکی کنید تا درنهایت یک حلقه روی قلاب بماند. بافت پایه دوبل آماده است.

بخش سوم: ایده‌هایی برای بافت کارهای پیشرفته

۱- طریقه بافت زنجیره چرخشی را یاد بگیرید. زنجیره چرخشی برای عوض کردن جهت بافتن مناسب است.

word image 99

۲- با بافت دایره‌ای شکل می‌توانید کلاه یا زیرلیوانی ببافید.

word image 100

۳- این طرح به “مکعب مادربزرگ” معروف است. با وصل کردن این طرح‌ها به هم می‌توانید پتو ببافید.

word image 101

۴- آیا دلتان نمی‌آید که لباس‌ها و پتوهای بافت قدیمی‌تان را دور بیندازید؟ می‌توانید با آن‌ها قالیچه ببافید.

word image 102

۵- با کاموا سبز اسکاچ ظرف ببافید. این اسکاچ‌های کاموایی در آشپزخانه به دردتان می‌خورد و جو صمیمی و دوستانه‌ای به فضا آشپزخانه‌تان می‌دهد.

word image 103

ایده های بیشتر: تصاویر 30 تا از بافتنی های جدید و مدرن +الگوی آنها

۶- دستمال سینی قدیمی ببافید. این دستمال‌ها را می‌توانید روی همه‌چیز پهن کنید، حتی روی میز. با این دستمال‌ها فضای دل‌انگیزی به خانه‌تان می‌بخشید.

word image 104

۷- چه چیزی می‌تواند بامزه‌تر از کودکی باشد که پیش‌بند بافتنی دور گردنش بسته است؟ می‌توانید خودتان برای فرزندتان پیش‌بند ببافید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا