آموزش چرم دوزی (تصویری)

نکات مهم برای انجام گل دوزی روی چرم بدون هیچ ترس و اشتباهی

چرب زبان

ممکن است بعضی‌ها فکر کنند گلدوزی روی چرم سخت و وحشتناک است، اما درواقع این‌طور نیست. با پیروی از اصول گلدوزی می‌توانید طرح‌های بی‌نظیری روی چرم پیاده کنید. چند نکته برای موفقیت در گلدوزی روی چرم وجود دارد. بسیاری از افراد از گلدوزی روی چرم می‌ترسند و فکر می‌کنند سوراخ کردن چرم طبیعی و مصنوعی ارزش ریسک کردن را ندارد و اگر یک سوراخ را اشتباهی بزنند، اشتباهشان روی کار دیده می‌شود. گلدوزی روی چرم این احساس را به افراد می‌دهد که فقط یک‌بار شانس گند زدن دارند!

بله، اگر اشتباهی سوراخ بازکنید نمی‌توانید اشتباهتان را جبران کنید، اما این نباید شما را بترساند. زیباییِ چرم گلدوزی شده ارزش ریسک کردن را دارد. همچنین بعضی از مغازه‌ها که وسیله‌های گلدوزی می‌فروشند،این امکان را فراهم می‌کنند تا گلدوزی را یاد بگیرید، پس این فرصت عالی را از دست ندهید.

حتما بخوانید: 4 الگوی کیف پول چرم مردانه دست دوز (الگوهای فوق العاده زیبا و جدید)

درواقع مکان‌هایی که گلدوزی روی چرم را انجام می‌دهند محدودند، بنابراین می‌توانید اجرت خوبی بابت کارتان بگیرید. چه از چرخ گلدوزی استفاده کنید و چه با دست گلدوزی کنید، درهرحال فرصت‌هایی زیادی برای در بازار منتظر شما است. قبل از شروع گلدوزی روی چرم، چند نکته اساسی را به یاد داشته باشید:

 


چرم دوزی

توی این پک های فوق العاده، چرم دوزی رو بدون نیاز به هیچ کلاسی یاد بگیر! در کمترین زمان چرم دوز حرفه ای شو، همه رو انگشت به دهان کن و حسابی پول دربیار !


 

بعضی از گلدوزان فکر می‌کنند بعد از گلدوزی، چرم وا می‌رود. درست است، سوراخ کردن چرم ممکن است چنین حالتی را به وجود بیاورد، اما فقط روی چرم‌های خاصی این اتفاق می‌افتد. بنابراین باید انواع مختلف چرم را بشناسید. اولین چیزی در مورد چرم باید بدانید، طریقه دباغی شدن چرم است. دو روش اصلی دباغی چرم عبارت‌اند از:

دباغی گیاهی با چوب بلوط و درختان

با این روش لایه محکم و مقاومی برای ابزار کاری روی چرم تشکیل می‌شود و می‌توانید برای نصب طرح و موتیف روی چرم مستقیماً از چکش و ابزارهای صنعتی فلزی استفاده کنید.

دباغی کرومی

از نمک کروم برای دباغی چرم استفاده می‌کنند. با روش دباغی کرومی، چرم نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. از این نوع چرم برای روکش مبلمان و لباس‌ها استفاده می‌کنند و مناسب گلدوزی است.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید نوع پوستی است که برای ساخت چرم استفاده‌شده است. بیشتر لباس‌های چرمی از پوست گاو، بز، گوساله، گراز و آهو ساخته‌ می‌شوند. می‌توان کل چرم یا فقط روی چرم را رنگ زد و یا یک‌طرف چرم را جیر گرفت.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

چرمی که از پوست بدن حیوانات ساخته می‌شود چیز دیگری است. چرمی که از قسمت‌های شکمی حیوان ساخته می‌شود، کشش بیشتری نسبت به قسمت‌های پشتی حیوان دارد.

همچنین باید به ضخامت چرم گلدوزی دقت کنید. ضخامت پوست چیزی بین ۰٫۴ تا ۴٫۸ میلی‌متر است. ماشین‌های صنعتی گلدوزی می‌توانند روی چرم ۴٫۲ میلی‌متری کار کنند.

تثبیت کردن چرم برای گلدوزی

هنگام گلدوزی استفاده از تثبیت‌کننده برای کنترل حرکت چرم ضروری است. بهترین تثبیت‌کننده‌ها آن‌هایی هستند که بعد از کار جدا می‌شوند و قابل شستشو می‌باشند و این نوع تثبیت‌کننده‌ها مناسب چرم‌های نازک و شکننده هستند.

اگر چرمتان کلفت است، از تثبیت‌کننده‌های نرم استفاده کنید، چون این تثبیت‌کننده‌ها از فیبرهای بلند و کوتاه ساخته‌شده‌اند و اثرشان مثل تثبیت‌کننده‌های سفت زود از بین نمی‌رود. برای چرم‌هایی باضخامت متوسط از تثبیت‌کننده‌هایی استفاده کنید که کمی خاصیت کششی دارند.

همیشه سعی کنید تثبیت‌کننده را به پشت چرم بزنید. استفاده از تورهای مشبک ذوب شونده راه‌حل دیگری برای تثبیت چرم است. با استفاده از اسپری چسبی مخصوص گلدوزی،تور را به پشت چرم بچسبانید، اما مراقب باشید که چسب داخل چرم نفوذ نکند. کمی چسب بزنید و سپس تثبیت‌کننده را با کمی فشار به پشت چرم بچسبانید.

کارگاه گلدوزی برای چرم

دلیل دیگری که برخی از مردم از گلدوزی روی چرم می‌ترسند این است که فکر می‌کنند رد کارگاه گلدوزی روی چرم می‌افتد. اگر کیفیت چرم پایین باشد، رد کارگاه روی چرم می‌افتد، اما اگر از چرم باکیفیت استفاده کنید مشکلی پیش نمی‌آید. قبل از اینکه چرم را وارد حلقه کارگاه کنید، حلقه را با مسواک تمیز کنید.

حلقه کارگاه را خیلی سفت نبندید و کمی بیشتر از همیشه حلقه را بازتر کنید. حلقه را به‌آرامی داخل کارگاه گلدوزی قرار دهید و سپس اندازه حلقه را جوری تنظیم کنید که چرم راحت و محکم درون کارگاه قرار بگیرد.

حتما بخوانید: آموزش تصویری دوخت کیف چرم مجلسی زنانه بسیار شیک

به‌محض اینکه گلدوزی تمام شد، چرم را از کارگاه خارج کنید. هر چه چرم بیشتر درون کارگاه بماند، احتمال اینکه رد حلقه روی چرم بی افتد بیشتر می‌شود.

پوتین و کمربند جزو ضخیم‌ترین کارهای چرمی هستند و به‌سختی می‌توان حلقه کارگاه را در آن‌ها قرار داد. بهترین راه‌حل برای این مورد، استفاده از حلقه‌های متحرک و دستگاه‌های صنعتی است. همچنین استفاده از چارچوب بندهای سریع پیشنهاد می‌شود.

اگر روی چرمتان رنگ‌شده است می‌توانید بین حلقه و چرم، یکپارچه نازک قرار دهید تا چرمتان آسیب نبیند. برای این کار از چسب باندپیچی استفاده کنید، چون این چسب‌ها به مو و پوست حیوانات نمی‌چسبد. همچنین برای جلوگیری از آسیب دیدن چرم می‌توانید از چفت و حلقه‌های آهنربایی استفاده کنید.

hoopEmbroidery

SWF-Machine

Backings Groz-Beckert-Needles

طراحی طرح گلدوزی روی چرم

برای آماده کردن طرح گلدوزی باید با نرم‌افزارهای طراحی آشنا باشید، البته طراحی طرح گلدوزی با نرم‌افزار کار سختی نیست. برای طرح لباس یا روکش مبلمان می‌توانید از طرح‌های آماده استفاده کنید. هنگام استفاده از طرح‌های پیش‌فرض یا آماده، طرح را ۱۰ تا ۱۵ درصد بزرگ‌تر کنید تا طرح روی چرم خودش را نشان دهد. طرح‌های ریز ممکن است روی چرم گم شوند.

در طرح‌های حروف دار، فاصله بین حروف را حدوداً ۳۰ قرار دهید. این عدد ممکن است در نرم‌افزارهای مختلف،۰٫۳ یا ۳ نوشته شود. با انتخاب این عدد در نرم‌افزارهای گلدوزی، تراکم حروف باید بالاتر از ۴۰ باشد.

می‌توانید در نرم‌افزارهای گلدوزی این اعداد را کمی بالا پایین کنید تا اندازه‌ها متناسب شوند. نکته مهم: اگر تراکم حروف در نرم‌افزارتان برحسب میلی‌متر و یا اینچ است، قانون بالا را نادیده بگیرید.

سوزن مناسب گلدوزی روی چرم

سخت‌ترین کار برای افراد انتخاب سوزن مناسب برای گلدوزی روی چرم است. برای لباس‌های چرمی بهتر است از سوزن شماره ۱۱/۷۵ استفاده کنید. پهنای سوزن باید به حدی باشد که هنگام چرم‌دوزی کج نشود. برای جلوگیری از کج شدن سوزن می‌توانید از سرسوزنی نیز استفاده کنید.

رفع ایرادهای چرم گلدوزی شده

اگر هنگام گلدوزی، روی چرمتان مشکلی پیش آمد نگران نشوید. اشتباهات خیاطی مثل شکستن سوزن یا نخ کش شدن، تأثیر زیادی روی نتیجه نهایی کار نمی‌گذارد، اما بزرگ‌ترین مشکلی که ممکن است با آن مواجه شوید، اشتباه سوراخ کردن چرم است.

اگر تعداد سوراخ‌های که اشتباهاً ایجاد کرده‌اید کم باشد، مشکل چندانی پیش نخواهد آمد و فقط خودتان متوجه این اشتباه‌ها خواهید بود. بهترین راه‌حل این است که طرح گلدوزی را بزرگ‌تر کنید تا سوراخ‌ها پر شوند و دیده نشوند.

حتما بخوانید: دانلود رایگان 10 فیلم کاربردی آموزش چرم دوزی خانم امین پور

هنوز هم شک دارید که روی چرم گلدوزی کنید یا نه؟ بیشتر فکر کنید چون کار قشنگی از آب درمی‌آید؛ اگر دقت بیشتری کنید احتمال خطا کردن کمتر می‌شود.

قبل از شروع گلدوزی تمام جزئیات گفته‌شده را انجام دهید و هر نکته را دو بار چک کنید. اگر با دقت کارکنید مشکلی پیش نمی‌آید. اگرچه اشتباهات روی چرم جبران‌ناپذیر است، اما این به معنی نیست که نمی‌توان روی آن کار کرد. تنها کافی است جزئیات گفته‌شده را موبه‌مو اجرا کنید تا کار بی‌عیب و نقصی داشته باشید. در گلدوزی‌های صنعتی، استفاده از ابزارهای درست نتایج بی‌نظیری ایجاد می‌کند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا