آموزش روبان دوزی (تصویری)

آموزش ۹ گره رایج در روبان دوزی که هر هنرجویی باید بلد باشد

چرب زبان

هنر روبان دوزی یکی از بهترین هنرها است و طرفداران زیادی دارد. یکی از مزایای روبان دوزی نسبت به گلدوزی این است که با تلاش کم و در مدت کوتاهی می‌توانید با چند گره ساده، سطح بیشتری را روبان دوزی کنید و نتیجهٔ کار هم از گلدوزی زیباتر است. همچنین روبان دوزی روبان زیادی هم نمی‌خواهد، بنابراین نسبت به گلدوزی ارزان‌تر و اقتصادی‌تر است.

اما به دلیل نازک بودن روبان، خیلی باید مراقب وسیله‌های روبان دوزی شده باشید تا خراب نشوند. بهتر است از روبان‌های قابل شستشو استفاده کنید تا کارتان راحت‌تر شود.

وسیله‌های لازم برای روبان دوزی

  • سوزن

سوزن روبان دوزی باید نوک تیز و سوراخ بزرگی داشته باشد. حتماً به بزرگ بودن سوراخ سوزن دقت کنید تا روبان به‌راحتی و بدون نخ کش شدن از آن رد شود. سوزن شماره ۱۸ برای روبان ۴ میلی‌متری مناسب است.

 


روبان دوزی

توی این پک فوق العاده، سرمه دوزی و ربان دوزی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! سرمه دوزی و ربان دوزی رو سریع یاد بگیر همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا پول در بیار!


 

وسیله‌های لازم برای روبان دوزی

برای روبان دوزی می‌توانید از سوزن ملیله‌دوزی نیز استفاده کنید، مخصوصاً اگر بافت پارچه شل باشد. این سوزن‌ها نوک کلفتی دارند و مناسب کوبلن دوزی هم هستند.

  • روبان در رنگ‌های مختلف

روبان‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و در دو نوع مصنوعی و ابریشمی به فروش می‌روند. در کل روبان‌های ابریشمی حرف ندارند، بسیار نرم‌اند و به‌راحتی شکل می‌گیرند، اما کمی گران‌اند. با روبان‌های ساتنی هم می‌توانید کارهای بی‌نظیری انجام دهید. کیفیت بعضی از روبان‌ها فرق زیادی با روبان‌های ابریشمی ندارد.

برای شروع کار بهتر است از روبان‌های ارزان‌تری مثل روبان ساتن استفاده کنید، چون در ابتدای کار قرار است کلی روبان خراب کنید.

بااین‌حال دقت کنید که روبان باکیفیتی تهیه کنید که نرم باشد و چروک نشود. از انواع مختلف روبان می‌توان به روبان‌های لبه‌دوزی شده، روبان‌های رنگی، تافته، توری و حریری اشاره کرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

ضخامت روبان‌ها معمولاً ۲،۴(روبان‌های ۴ میلی‌متری بیشترین کاربرد را دارند) و ۷ میلی‌متر است. روبان‌های ۲ میلی‌متری برای گره فرانسوی، گلبرگ و برگ مناسب است.

  • قلاب گلدوزی
  • پارچه

روی هر نوع پارچه‌ای، می‌توانید روبان دوزی کنید. اگر سوزن به‌راحتی از پارچه رد نشود، با سوزن تیز یا سوراخ‌کن سوراخ‌هایی ایجاد کنید.

اگر پارچه‌تان نازک یا کشی باشد می‌توانید زیر پارچه یک نگه‌دارنده قرار دهید.

  • طرح
  • مارکر یا ماژیک

از مارکر و ماژیک‌های محو شونده استفاده کنید.

وسیله‌های اختیاری

  • سوزن انگشتی-این سوزن‌ها نوک تیزی دارند، روی انگشت قرار می‌گیرند و برای خواباندن روبان روی پارچه به کارمی روند.
  • سوزن و نخ گلدوزی-در صورتی که بخواهید روی کار گلدوزی هم انجام دهید، مثل ساقه و گره فرانسوی.
  • منجوق، پولک، دکمه و… برای تزئین کار.
  • طرح‌های حرارتی-طرح های حرارتی، طرح‌های آماده‌ای هستند که برای روبان دوزی استفاده می‌شوند.

چگونه روبان را داخل سوزن کنیم

قدم ۱: روبانی در اندازه ۳۰ تا ۴۰ سانت ببرید. انتهای روبان را با زاویه ۴۵ درجه ببرید تا راحت‌تر از سوراخ سوزن رد شود. روبان را از داخل سوراخ سوزن رد کنید.

ribbonembroidery

قدم ۲: سوزن را وارد انتهای روبان کنید (در فاصلهٔ ۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متری از انتهای روبان). سپس در حلقهٔ ایجادشده یک گره بزنید، تا روبان در سوزن محکم شود.

ribbon-embroidery

حالا می‌توانید روبان دوزی را شروع کنید.

ته روبان را گره بزنیم یا نه؟

می‌توانید ته روبان را به شکل زیر گره بزنید.

ribbon-embroidery-basics

ribbon-emmbroidery-stitch-basics

اگر انتهای روبان را گره بزنید، پشت کار زشت و شلوغ می‌شود. برای جلوگیری از آن هنگام شروع کار، دنبالهٔ بلندی در انتهای پارچه نگه‌دارید. با اولین دوخت و گره روبان دوزی، دنبالهٔ روبان را به پارچه وصل کنید.

حتما بخوانید: آموزش شروع به کار روبان دوزی برجسته با ابریشم ( ویژه افراد مبتدی)

گره‌های اولیهٔ روبان دوزی

خیلی از گره‌های روبان دوزی مشابه گره‌های گلدوزی است، با این تفاوت که گره‌های روبان دوزی شل‌تر و برجسته‌ترند. در ادامه ۹ گره و دوخت رایج در روبان دوزی را به شما یاد می‌دهیم.

1- گره مستقیم

همان‌طوری که از اسمش پیداست، این گره صاف زده می‌شود.

ribbon-embroidery-stitch

2- گره ساقه‌دوزی

برای دوخت ساقه ابتدا یک گره مستقیم بزنید، سپس در بالا و وسط اولین گره دوباره گره مستقیم بزنید و همین‌طور ادامه دهید. دقت کنید که اندازه همهٔ گره‌ها یکسان باشد.

ribbon-embroidery-stitches

3- گره ساقه‌دوزی ترکیبی

ابتدا با نخ گلدوزی، یک ساقه گلدوزی کنید. سپس روبان را از سوزن رد کنید و روبان را از بین گره ساقه‌ها عبور دهید.

حتما بخوانید: آموزش 10 مدل زیبای روبان دوزی با ابریشم و ساتن +عکس

۴- گره روبان

سوزن را از زیر وارد پارچه کنید (نقطه ۱). سپس روبان را صاف کنید و سوزن را بافاصلهٔ ۲٫۵ تا ۵ سانتی‌متر وارد روبان کنید (نقطهٔ ۲).

ribbon-embroidery-stitches

با بیرون کشیدن سوزن و روبان از زیر پارچه، سر گره پیچ می‌خورد و شبیه گلبرگ می‌شود.

ribbonembroiderystitches

۵- گره حلقه‌ای

با این گره می‌توانید طرحتان را پرکنید و یا گلبرگ بدوزید.

ribbonembroiderystitches

سوزن را از زیر وارد پارچه کنید. با روبان یک حلقه ایجاد کنید و سوزن را از نقطهٔ شروع وارد پارچه کنید. سپس کار را در زیر پارچه محکم کنید. دقت کنید که این گره حالت شلی دارد و گره را نباید خیلی کیپ کنید.

ribbonembroiderystitches

۶- گره گل آفتاب‌گردان (یا گره لِیزی دِیزی)

این گره ترکیبی از گره حلقه‌ای و گره مستقیم است.

ribbon-embroidery-5

سوزن را از زیر وارد پارچه کنید و با روبان یک حلقه ایجاد کنید و گره حلقه‌ای بزنید. حالا بالای حلقه یک گره مستقیم کوچک بزنید تا گره حلقه‌ای روی پارچه بخوابد. در گلدوزی هم دقیقاً از همین تکنیک برای این گره استفاده می‌شود.

ribbon-embroidery-4

حتما بخوانید: 20 طرح جدید رومیزی و روتختی روبان دوزی +فیلم

7- گره فرانسوی

ribbon-embroidery

ribbon-embroidery-stitche

گره فرانسوی در روبان دوزی دقیقاً مثل گره فرانسوی در گلدوزی است.

ribbon-embroidery-stitches

۸- گره حاشیه‌دوزی

این گره مناسب حاشیه‌دوزی است. برای این دوخت ابتدا روبان را در جهت دلخواه روی پارچه بخوابانید. سپس با استفاده از نخ گلدوزی یا روبان باریک‌تر، در فواصل دلخواه به‌طور عمود روی روبان کوک بزنید.

حتما بخوانید: آموزش روبان دوزی مدرن و سبک جدید روی کیف (تصویری)

۹- گره دوخت پر

ribbon-embroidery-stitch

ribbon-embroidery-stitch

برای دوخت این گره مراحل بالا را به ترتیب دنبال کنید.

ribbon-embroidery-stitches

نحوهٔ نگهداری از کارهای روبان دوزی شده

همان‌طوری که قبلاً اشاره کردیم به دلیل ظرافت روبان، کارهای روبان دوزی شده به مراقبت زیادی نیاز دارند. کارهای روبان دوزی شده را باید با دست بشویید. بعداً از شستن هرگز آن را نچلانید و صاف پهن کنید تا خشک شود. مستقیماً روی کار اتو نکشید و از پشت و به‌طور ملایم اتو بزنید و بعد از اتو کشیدن، روی قسمت‌های روبان دوزی شده کمی آب اسپری کنید تا رد اتو محو شود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا