مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

روش براق کردن کفش های چرم مثل روز اولشان (با واکس)

چرب زبان

داشتن یک جفت کفش براق می تواند آرزوی بسیاری از افراد باشد. زیرا کفش ها به شدت در جذابیت کلی شما موثر هستند. این روز ها کفش های بسیار زیادی تولید می شوند که نیاز به مراقبت خاص و ویژه ای ندارند ( مثل کفش های ساخته شده از چرم روباه) اما هنوز هیچ جنس کفشی به اندازه جنس چرم نمی تواند کیفیت عالی داشته باشد، مخصوصا زمانی که خوب از آن ها مراقبت کنید. مخصوصا اگر کفش چرم به پا کرده باشید که براق کردن یکی از پروسه های مراقبت از آن است. هیچ چیز نمی تواند مانند دو جفت کفش چرم تمیز و براق ، استایل شما را جذاب نشان دهد.

البته کیفیت چرم در این امر بسیار موثر است اما باید از آن به خوبی مراقبت کنید. یکی از مهم ترین راهکار های مراقبت از کفش های چرم استفاده از براق کننده های کفش می باشد.

حتما بخوانید: چگونه آتش درست کنیم؟ (3 گام ساده برای ساخت آتش در هرجایی)

این مراقبت و تمیز نگه داشتن کفش نه تنها ظاهر عالی به آن ها می دهد، بلکه طول عمر آن ها را نیز افزایش خواهد داد. مخصوصا زمانی که قصد دارید وارد مراسم نسبتاً رسمی شوید. فقط کافی است که جزئیاتی را در این مورد به یاد داشته باشید. برای این که جذابیت و براقیت خوبی به کفش های خود بدهید، حتماً باید از آن ها مراقبت کنید و آن ها را تمیز نگه دارید. پس برای مهارت در این کار، مرحله به مرحله ما را در این‌ مقاله همراهی کنید.

لوازم ضروری برای براقیت کفش های چرم

word image 343

1-پولیش کفش (واکس): دو نوع پولیش کفش داریم که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید. پولیش های کرمی یا پولیش های واکسی. این که کدام پولیش را انتخاب می‌ کنید، در واقع بستگی به جنس کفش شما دارد. پولیش‌ های کرمی معمولاً براقیت کم تری را ایجاد می‌ کنند اما می‌ توانند چرم شما را مرطوب کنند و این مرطوبیت به خورد کفش برود.

  • پولیش‌ های کرمی همچنین می‌ توانند روی رنگ چرم کفش شما نیز موثر باشند. از طرف دیگر پولیش های واکسی می توانند یک لایه براق را به کفش شما اضافه کنند و از چرم مراقبت نمایند.
  • حتماً باید اطمینان حاصل کنید که پولیش کفش شما به رنگ چرم بیاید و با آن متناسب باشد. اگر مطمئن نیستید، بهتر است از پولیش‌ های بی رنگ و خنثی استفاده کنید که البته براقیت را اضافه می‌ کنند اما در تغییر رنگ اثری ندارند. برای کفش های کلاسیک از پولیش‌ های واکسی استفاده کنید.

2-دستمال پولیش: برای دستمال پولیش می توانید آن ها را از کفش فروشی ها خریداری کنید یا این که یک عدد تیشرت تمیز را به این کار اختصاص دهید و با کمک انگشتتان، این دستمال را لابلای کفش بکشید و آن را براق کنید.

3-یک پارچه معمولی: برای اینکه پولیش و براقیت اضافه از روی کفش پاک کنید، باید از یک پارچه یک لباس قدیمی استفاده کنید.

4-برس براق کننده: از برس هایی استفاده کنید که مخصوصاً برای افزایش براقیت کفش ها طراحی شده اند. این براش ها بهترین نوع هستند، زیرا به شدت کفش شما را براق می کنند و چرم آن جذاب می‌ شود. همچنین می‌ توانند فیبر چرم را بهبود ببخشند و یک سطح براق ایجاد کنند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5-برس کفاشی: این برس های کوچک آلودگی‌ های چسبیده شده به کفش را اسکراب می‌ کنند. معمولا می توانید از یک مسواک قدیمی برای این کار استفاده کنید.

6-یک فنجان آب: برای افزایش براقیت کفش هایتان از یک فنجان آب استفاده کنید.

چگونه کفش ها را برق بیندازیم؟

تمام لوازم را در کنار یکدیگر آماده کنید تا دم دستتان باشد. همچنین می توانید یک عدد روزنامه و یا حوله را نیز کنار دستتان قرار دهید تا هنگام کثیف شدن لوازم و یا دستتان از آن استفاده کنید.

مرحله اول: بند کفش را جدا کنید. بند کفش را در بیاورید تا ماده پولیش روی آن ها نریزد. (اختیاری)

How Shine Your Shoes: Step 2. Fill your shoe.

مرحله دوم: داخل کفش را پر کنید. حتماً داخل کفش یک وسیله ای مانند کاغذ و یا روزنامه قرار دهید تا سطح آن راحت‌ تر در معرض مواد قرار بگیرد و چیزی داخل کفش نریزد.

How Shine Your Shoes: Step 3. Clean off dust and dirt

مرحله سوم: آلودگی ها و گرد و غبار کفش را پاک کنید. از برس خشک و نرم برای غبار روبی و از بین بردن گرد و خاک روی کفش استفاده کنید. همچنین می توانید براش کفاشی را آغشته به آب کنید و با فاصله های کم آن ها را به کفش بزنید. مطمئن شوید که چرم کفش شما به اندازه کافی و کامل خشک شده باشد.

How Shine Your Shoes: Step 3. Wipe your shoes with a clean, dry rag

قبل از این که به مرحله بعد بروید، حتما با برس هرگونه آلودگی را اسکراب کنید. چند دقیقه مکث کنید تا این خیسی و رطوبت از بین برود. سپس با همان پارچه از یک لباس قدیمی روی آن بکشید تا تمیز و خشک شود.

How Shine Your Shoes: Step 4. Apply polish.

مرحله چهارم: پولیش را اعمال کنید. مقدار کمی پولیش را با استفاده از پارچه مخصوص پولیش به کفشتان بزنید. پولیش واکسی را به سطح کفش با حرکات دایره ای شکل اعمال کنید. این اقدام باعث می شود که مواد پولیش به آرامی ذوب شوند و بتوانند در کل کفش پخش شوند.

How Shine Your Shoes: Step 4. Add more polish as needed.

اگر نیاز بود، کمی پولیش را اضافه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که کفش حالتی مات پیدا کند.

How Shine Your Shoes: Step 5. Apply polish to the welt and heel.

مرحله پنجم: استفاده از برس سفت را فراموش نکنید. برس سفت یا یک مسواک را بردارید و آن را به کمی ماده پولیش آغشته کنید و قسمت هایی مثل پاشنه و هر جایی را که جا مانده را با آن تمیز کنید و برق بیندازید. اجازه دهید که پولیش ۱۰ دقیقه روی کفش باقی بماند تا خودش خشک شود.

How Shine Your Shoes: Step 6. Buff.

مرحله ششم: کفشهایتان را برق بیندازید. از براش ساخته شده از موی اسب استفاده کنید و با آن به آرامی به کفش ضربه بزنید و به این طرف و آن طرف کفش بروید. دقیقا همین جاست که یک براقیت جذاب روی کفش شما ظاهر می شود.

حتما بخوانید: چگونه بوی بد کفش ها را از بین ببریم؟ (7 روش ساده، موثر و دائمی)

مرحله هفتم: خشک و پاک کنید. هرگونه واکس را با استفاده از پارچه ای که در اختیار دارید، پاکسازی کنید و مطمئن شوید که همه قسمت های کفش کاملاً تمیز هستند و هیچ ماده اضافی روی آن وجود ندارد. قبل از این که به مرحله بعد بروید، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید.

How Shine Your Shoes: Step 8. Spit shine.

مرحله هشتم: براقیت را افزایش دهید.در مرحله هشتم از ماده تثبیت کننده براقیت استفاده کنید اما این ماده چیزی جز آب نمی باشد. با استفاده از انگشتانتان قطره های آب را به نقاط مختلف کفش بزنید.

How Shine Your Shoes: Step 8. Part 2.

سپس دستمال مخصوص پولیش را بردارید و این قطره‌ های آب را با حرکات کوچک دایره ای شکل پخش کنید. این کار را برای کل کفش انجام دهید.

How Shine Your Shoes: Step 8. Part 3.

با حرکات سریع و شبیه به هم، با دستمال پولیش خشک، روی کفش بکشید. مرحله براق کردن را بر حسب دلخواه، یک الی دو بار تکرار کنید‌.

مرحله نهم: کفش را خشک کنید و دوباره بند ها را روی آن ببندید. اجازه دهید که کفش ها حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در دمای ثابت باقی بماند تا کاملاً خشک شوند. زمانی که کفش ها کامل خشک شدند، دوباره بند های آن ها را سر جایش بگذارید. همچنین می‌ توانید از بند های رنگی با یک استایل جدید استفاده کنید و به کفش و استایل خود تنوع ببخشید.

حتما بخوانید: 27 مهارت که دانستن آن برای هر دانش آموز یا دانشجویی ضروری ست

اکنون می توانید کفش های براق خود را با غرور به پا کنید. پیشنهاد می کنیم که یک بار در هفته بسته به نوع کفشی که می‌ پوشید، این پروسه براقیت را انجام دهید اما اگر این کفش های چرم را فقط در موقعیت خاص می‌ پوشید، یکبار در ماه نیز کفایت می‌ کند.

How Shine Your Shoes: Step 9. Dry and Re-lace

با این کار متوجه می شوید که مدت زمان ماندگاری کفش چرم شما تا چه حد افزایش پیدا می کند. البته آقایان فراموش نکنند که این کفش ها را با یک جفت کراوات عالی ست کنند.

حتما بخوانید: آموزش 4 روش از بین بردن لکه چربی با جوش شیرین

راهکار ها و ترفند های اضافه تر برای نگهداری از کفش

این راهکار ها و ترفند ها را دنبال کنید تا کفش هایتان بعد از مدت زمان طولانی، باز هم مثل یک کفش نو باشد.

  • اگر کفش های چرم شما مقدار کمی گل و لای و یا برف را در فصل زمستان به خودش جذب کرده، یک قاشق چای خوری سرکه سفید را داخل یک فنجان آب گرم بریزید و با استفاده از پارچه آن را به صورت ضربه ای به کفش بزنید تا براقیت آن افزایش پیدا کند.
  • همچنین می توانید مقداری چوب سرو را داخل کفش ها قرار دهید تا شکل کلی کفش حفظ شود.
  • هنگام پوشیدن کفش از پاشنه کش استفاده کنید تا کفش شما بیش از حد خم نشود و به پاشنه و بدنه آن آسیب نرسد.‌
  • همچنین می توانید از مواد از بین برنده لکه همراه با آب به صورت روتین استفاده کنید تا کفش چرم شما بهتر نگه داشته شود.
  • اگر چرم کفش شما خشک شده، از یک نرم کننده کفش استفاده کنید تا زیبایی و کیفیت آن دوباره احیا شود.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا