آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

چگونه برای زندگی هدف گذاری کنیم؟ (10 قانون طلایی)

شاید شما با افرادی روبرو شوید که احساس سرگردانی دارند و یا تلاش هایشان نتیجه درستی نخواهد داشت. بنابراین، سوال این است که چرا آن ها همیشه در زندگی خود با چنین تجربه های تلخی رو به رو می شوند؟

جواب سوال فوق را شاید بتوان اینگونه پاسخ داد، این افراد هرگز زمان مفیدی را برای فکر کردن به خواسته های واقعی خود نگذاشته و اهداف خود را تعیین نکرده اند.

قدم برداشتن اصولی در زندگی پس از تعیین اهداف و تلاش برای رسیدن به آن زندگی شادتری برای شما به ارمغان خواهد آورد. اهداف چه کوچک و چه بزرگ جهت زندگی ما را مشخص میکنند و به دنبال آن خوشبختی به دست خواهد آمد.

چرا باید شخص، هدف گذاری داشته باشد؟

دستیابی به انتظارات عالی یا تحقق خواسته های کوچک هر دو به یک هدف تعیین شده نیاز دارند.

دستیابی به آروزها نیازمند تمرکز و جهت است. در واقع هدف گذاری این جهت و مسیر را مشخص میکند و تمرکز بر خواسته را بیشتر میکند. همچنین هدف گذاری کمک میکند تا مسیرهای زندگی را کنترل کنیم و در نهایت میتواند معیاری برای میزان موفقیت باشد و به شما احساس رضایتمندی وخوشنودی خواهد داد.

۲۸ استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی

با این حال، رسیدن به هدف به نحوه تعیین آن بستگی دارد. به هیچ وجه ممکن نیست که رویای چیزی را که می بینید، دقیقا اتفاق بیفتد. برای رسیدن به آرزوهای خود، باید در یک مسیر خاص سخت کار کنید.

اگر چه این سفر با تعیین هدف شروع می شود و با دستیابی به موفقیت به پایان می رسد اما در این بین، چند مرحله کاملا مشخص می تواند از مشخصات اهداف فردی شما فراتر رود. اگر این مراحل را بدانید، اهداف خود را به طور بهتری تنظیم می کنید و مطمئنا نتایج بهتری به دست خواهید آورد.

قوانین طلایی هدف گذاری

۱-خواسته ی شما

صرف نظر از محدودیت های زمانی در رسیدن به یک هدف، تلاش های شما و میزان انرژی که شما صرف رسیدن به هدفتان میکنید، اهمیت هدف گذاری را مشخص میکند. تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که برآورده شدن خواسته شما، فقط خود شما را خوشحال و راضی می کند نه اشخاص دیگر را. آرزوهایی که بیش تر ما را تحریک می کنند همیشه ایجاد انگیزه می کنند.

۲-تهیه لیست اهداف

پیش نویسی از اهداف خود تهیه کنید، این کار احتمالا باعث ایجاد انگیزه مداوم در به سرانجام رساندن تمام آن اهداف می شود. ابتدا برای تهیه لیست از خود بپرسید وقتی به اهداف خود برسید چه احساسی خواهید داشت؟

سعی کنید اهداف خود را با افراد و چیزهایی که در اطراف شما هستند و ارزش دستیابی به اهدافتان را افزایش می دهند، مرتبط کنید. اهداف خود را بنویسید، به طور خاص بر آن چه می خواهید متمرکز شوید.

به عنوان مثال: “من می خواهم دوباره همانند قبلا بشوم” ، نه “در آینده نمی خواهم دوباره چاق بشوم “. نوشتن موثر و کارآمد اهداف به شما کمک می کند تا نیروی بیش تری برای تحقق آن ها صرف کنید.

۳- تعیین اهداف قابل دستیابی و واقع بینانه

هدف ما باید همیشه قابل دستیابی و عملیاتی باشد. اهدافی را که دیگران برای شما انتظار دارند تعیین نکنید. زیرا دیگران (والدین، ​​بستگان، جامعه، رسانه ها، کارفرما و …) اهداف غیر واقعی را تعیین می کنند که تحقق آن ها برای شما امکان پذیر نیست. این افراد از خواسته ها و امیال شما خبرندارند و نمیتوانند به آنچه د ذهن شما است دسترسی داشته باشند.

ارزیابی کامل شخصیتی و تجزیه و تحلیل توانایی های خود قبل از تعیین اهداف بسیار مهم است.

۱۰۰ روش برای تقویت مغزتان و حل راحت تر مسائل

پتانسیل ها ونقاط ضعف خود را بشناسید تا از آن ها استفاده کنید ونقاط ضعف خود را بررطف کنید تا در رسیدن به اهدافتان اختلالی ایجاد نشود. همچنین دایره اطلاعاتی خود را درباره اهداف و راه های رسیدن به آن تقویت کنید.

۴-اهداف SMART تعیین کنید

SMART Mnemonic یک روش مفید برای دستیابی به اهداف موثر و واقع گرایانه است. نمودار زیر به طور مختصر ویژگی های یک هدف گذاری درست را بیان میکند. با این حال، این کار به تلاش و آماده سازی زیادی نیاز دارد اما جهت کارهایتان را برای رسیدن به اهداف در محدودیت های زمانی مورد نظر مشخص میکند.

۵-تعیین اهداف محدود به عملکرد شخصی

وقتی به طور مستمر به دلایلی که از عهده شما خارج هستند، نتوانید به هدف خود برسید، کاملا روحیه خود را از دست می دهید. بنابراین، توصیه می شود اهدافی را تعیین کنید که به طور خاص بتوانید آن ها را کنترل کرده و پیش ببرید.

اگر اهداف شما بر اساس عملکرد شما باشند، شانس موفقیت شما افزایش می یابد زیرا تمام پارامترهایی که مسئول موفقیت شما هستند می توانند در مرزهای تعیین شده خودتان کنترل شوند. این دستاوردها شما را با رضایت و انگیزه بسیار زیادی رو به رو می کنند.

۶-کوتاه کردن اهداف(بازه زمانی و عملکردی)

کوچک کردن اهداف، معمولا برای اهداف بزرگ و بلندمدت بسیار مناسب است. اهداف بلند مدت خود را به چندین هدف کوتاه مدت تقسیم کنید زیرا اهداف بلند مدت ما ممکن است به تدریج مبهم و غیر اختصاصی شوند. اهداف کوتاه مدت احتمالا بیش تر قابل دستیابی هستند.

تبدیل اهداف بلند مدت به چندین هدف کوتاه مدت به طور مداوم ایجاد انگیزه می کند زیرا تحقق اهداف کوتاه مدت برای دستیابی به موفقیت به زمان کم تری نیاز دارد.

معرفی و دانلود ۱۰ تااز بهترین پادکست های انگیزشی

دستیابی به این اهداف همیشه آسان تر از دستیابی به اهداف بلند مدت است و دستیابی مداوم به اهداف کوتاه مدت به ما کمک می کند تا با انگیزه تقویت شده برای رسیدن به هدف بلند مدت خود، در مسیر درست قرار بگیریم. اهداف کوتاه مدت میتواند پله ای برای اهداف بلند مدت باشند و فرصت های بیش تری را برای دستیابی به موفقیت فراهم می کنند.

۷- اولویت بندی اهداف

همیشه باید اهداف خود را با گفتاری مثبت بیان کرد. در حالی که هدف خود را تعیین می کنید، باید با قرار دادن بازه های زمانی خاص، شرایط و سرمایه گذاری ها را برای اندازه گیری موفقیت خود بسنجید.

هنگامی که چندین هدف را ذکر کردید، آن ها را اولویت بندی کنید. زیرا این کار به شما کمک می کند تمرکز خود را به اهدافی معطوف کنید که ترجیح بیشتری در لیست شما دارند.

۸-مشخص کردن مسیر اهداف

شاید با یک ضرب المثل بسیار قدیمی آشنا باشید که می گوید: “هزار مایل با یک قدم شروع می شود.” برای شروع سفر خود برای رسیدن به هدف، اولین قدمی که نقش محوری ایفا می کند برنامه ریزی است، برنامه ریزی به عنوان قدم اول میتواند چشم انداز یک نتیجه خوب را به همراه داشته باشد.

اولین هدف شما می تواند ارزیابی خود از نقاط قوت و ضعف، برنامه ریزی و تجزیه و تحلیل چالش هایی باشد که باید در مسیر خود با آن ها رو به رو شوید. تحقیق عمیق در مورد چگونگی رسیدن به هدف خود و غیره نیز می تواند گزینه های دیگر باشند.

۹-حفظ روحیه در مسیر هدف

ممکن است در طول مسیر رسیدن به هدف خود احساس نا امیدی و بی انگیزگی کنید، اما برای رسیدن به موفقیت، همیشه کوشا باشید.

راهکارهای حفظ روحیه

  • اگر در مسیر خود شکست خورده اید، نگران و ناامید نشوید و مسیر دیگری برای رسیدن به هدفتان تعیین کنید.
  • پیشنهادات و سوالات خود را از منابع معتبر بپرسید و مشکلاتتان را با افراد قابل اعتماد و مثبت نگر اطراف خود در میان بگذارید. آن ها ممکن است چشم انداز شما را برایتان به گونه ای ترسیم کنند که ممکن است از آن غافل شده باشید.
  • تغییر روند و تفکر ، روحیه شما را افزایش داده و شانس تحقق هدف شما را بالا میبرد.
  • اگر خسته شدید، توصیه می شود کمی استراحت کنید. استراحت شما را با انرژی مثبت پر می کند و باعث می شود در خود تجدید نظر کرده و نقایص خود را تجزیه و تحلیل کنید.
  • اگر نیاز دارید تنظیمات اهداف خود را دست کاری کنید، پس بهتر است که آن ها را به صورت فنی درست کرده و با گزینه های بهتری پیش بروید.

۱۰-داستان موفقیت خود را به اشتراک بگذارید

هر زمان که به هدف مورد نظر خود رسیدید، چه بزرگ و چه کوچک، همیشه آن را جشن بگیرید. موفقیت خود را با عزیزان خود به اشتراک بگذارید. داستان موفقیت خود را بنویسید زیرا به شما در ایجاد انگیزه مداوم کمک می کند و ممکن است زندگی دیگران را نیز تغییر دهد.

احساس خود را برای به اشتراک گذاشتن تجربه خود با دیگران بیان کنید، همچنین از همه کسانی که شما را در رسیدن به اهداف خود یاری کردند تشکر کنید و به نتایج و لحظات قابل احترامی که در طول رسیدن به اهداف خود تجربه کرده اید، عمیقا فکر کنید. سرانجام، با مثبت نگری زیاد، برای هدف بعدی خود دست به کار شوید.

لیست جامع ۱۰۰ هدفی که قبل از مرگ باید به آنها رسید

پایین-درآمدزایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا