آموزش نقاشی (از مبتدی تا پیشرفته)

تفاوت بین طراحی و نقاشی چیست؟

چرب زبان

برای کسی که یادگیری هنر را به تازگی شروع کرده، طبیعی است که تفاوت بین نقاشی و طراحی را خیلی متوجه نباشد. برای پاسخ دادن به این سوال باید گفت که تفاوت بسیار زیادی بین این دو وجود دارد. نه تنها معنی تحلیلی این دو با یکدیگر متفاوت است ، بلکه انواع مختلف و راهبرد های تکنیکی متفاوتی هم بین این دو وجود دارد.

از لحاظ تعریفی و تخصصی می‌ توان گفت انواع نقاشی و طراحی ها متفاوت هستند و تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. علاوه بر آن می توان تفاوت های موجود بین هر کدام را به صورت های تکنیکی بیان کرد. پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و ببینید چه تفاوت هایی بین طراحی و نقاشی وجود دارد و آن را متوجه شوید.

خب، اول باید موارد پایه را معرفی کنیم

از لحاظ تعریف لغوی ، نقاشی اساساً یک کار هنری است که در آن از قلمو و رنگ های نقاشی استفاده می کنند. حال بدون توجه به نوع نقاشی و نوع قلمویی که استفاده می شود، این کار هنری به طور کلی به حوزه نقاشی با قلمو طبقه ‌بندی می‌ شود.

 


نقاشی

توی این پک های فوق العاده، انواع نقاشی رو با بهترین اساتید ایرانی و خارجی یاد می گیری، طوری که توی هیچ کلاس دیگه ای یاد نخواهی گرفت! با هنرت حسابی بدرخش!


 

از طرف دیگر طراحی بدون دو ماده بالا یعنی قلمو و رنگ انجام می‌ گردد. معمولاً در طراحی از مداد استفاده می کنند و در بعضی از موارد نوعی خودکار هم مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

بیایید کمی بیشتر در مورد تاریخچه هر دو هنر مطالعه کنیم و ببینیم که در طول سال ها چه تغییراتی داشتند.

تاریخچه طراحی

تاریخچه طراحی به دوران خیلی قبل برمی گردد . در گذشته معمولاً از طراحی ها برای ارتباط برقرار کردن استفاده می کردند. یعنی خیلی قبل تر از این که چیزی به نام مداد وجود داشته باشد. طراحی های خیلی قدیمی روی دیوار های غار ها در اسپانیا و فرانسه موجود هستند. تاریخ این طراحی ها به ۳۰ هزار سال تا ۱۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد و شامل طراحی های حیوانات با شکل های انتزاعی هستند.

طرح های قدیمی روی دیواره ی غارها

غارهای آلتامیرا: غار هنری پارینه‌ سنگی در اسپانیا

در یونان و مصر باستان میوه ها و حیوانات یا حتی شکل هایی از انسان ها را به صورت روزانه طراحی می کردند که بعضی از آن ها فقط برای زیبایی بودند اما بعضی از آن ها به منظور برقراری ارتباط با خدایان شان بوده است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

مصر باستان نمونه بارز دیگری از ایجاد طراحی برای برقراری ارتباط می باشد. در فرهنگ های شرقی هم هیچ تمایزی بین نقاشی و طراحی دیده نمی شود.

اما از نظر ما طراحی از سال ۱۴۰۰ به بعد در بین انسان های امروزی مخصوصا در اروپا محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

طراحی چهره چه با مداد ، چه با جوهر ، به عنوان بیس و پایه برای نقاشی نهایی توسط هنرمندان تا دوره رنسانس استفاده می شد. دانشجویان هنر قبل از این که نقاشی کردن، طراحی، مجسمه سازی یا آرشیتکتی را یاد بگیرند، اول طراحی به آن ها آموزش داده می شد اما طراحی کم کم به یک فرم جداگانه از هنر تبدیل شد.

تفاوت بین چپ مغزها و راست مغزها

هنرمندانی مانند لئوناردو داوینچی، مایکل آنجلو به دلیل بعضی از کارهای شان شهرت زیادی پیدا کردند و هنوز هم طراحی های آن ها در بین آثار قدیمی مشهود می‌ باشد.

نوآوری های جدید در طول زمان به دنیای هنر معرفی شد، مانند مداد های رنگی، مداد شمعی، پاستل های روغنی، پاستل های نرم و غیره . که کم‌کم در بین هنر و طراحی راه خود را پیدا کردند.

تاریخچه نقاشی

امروزه ما از نقاشی مناظر طبیعی و صحنه های مختلف حتی از نوع انتزاعی هم لذت می بریم. در گذشته نقاشی هایی هم بودند که فقط می‌ خواستند صحنه‌ هایی را به صورت مفهومی به افراد نشان دهند که برای به تصویر کشیدن صحنه های کتاب انجیل هم از آن استفاده می‌ کردند. پوستر های نقاشی شده از پادشاهان هم جزء کار هایی بود که در آن زمان ها انجام می دادند و بعضی از آن ها هنوز هم موجود است.

دوره رنسانس دوره ای از تغییرات مذهبی و تمدنی در اروپا است اما همان طور که بالاتر هم گفتیم، دوره ای از تغییرات بسیار زیاد در نقاشی هم محسوب می‌‌شود. یعنی هنرمندان از هنر برای نشان دادن وضعیت جامعه استفاده می‌ کردند. در واقع آن ها هنر را برای پاس داشتن خود هنر به تصویر می‌ کشیدند.

تغییرات در صنعت باعث ایجاد تغییراتی در زندگی افراد و همچنین لوازم مورد استفاده در نقاشی شد. نقاشی روغنی اولین نقاشی بود که در  شرق افغانستان معرفی شد و یک راهی برای اروپایی ها در اواخر قرون وسطا (قبل از رنسانس) را باز کرد. قبل از آن از روغن گل های مختلف و بذر کتان برای ایجاد رنگ در طول قرون وسطا و طلا و دیگر چیز های ارزشمند استفاده می‌ شد. اما از آن جا که به دست آوردن آن ها سخت بود، کم کم کنار گذاشته شدند.

صنعت گرا و دانشمند آلمانی به نام Otto Röhm رزین یا صمغ آکریلیک را نوآوری کرد که قبل از سال ۱۹۳۴ بود و در دهه ۱۹۵۰ نقاشی آکریلیک ( اولین نسخه از آن) در مسیر تجاری قرار گرفت.

با تغییر راهبرد های سیاسی، موضوعات و استایل ها هم در زندگی انسان ها تغییر کردند و جنبش های هنری مختلف در طول چند قرن گذشته نقش حیاتی در تغییرات سیاسی این مناظر داشتند. جنبش های هنری مانند سورئالیست، هنر پاپ و باوهاوس این اهداف را در ذهن خود می پروراندند.

حال بیایید نگاهی به تفاوت موجود به این تکنیک های طراحی و نقاشی بیاندازیم.

تکنیک نقاشی

نقاشی شبیه به طراحی است اما به آن یک هنر خیس گفته می‌ شود که از رنگ ها و قلمو استفاده می‌ شود. همچنین نتایج آن نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

برای نقاشی اول باید یک سطح مناسب را برای نوع کاری که می‌ خواهیم انجام دهیم، فراهم کنیم. زمانی که این کار را انجام دادیم، مرحله بعد نوبت به انتخاب کردن تناژ رنگ هایی است که می‌ خواهیم روی صفحه نقاشی ما ظاهر شوند که معمولاً از تکنیک‌ های مختلفی مثل لایه بندی، زیبایی رنگ ها و غیره استفاده می شود.

هیچ محدودیتی برای استفاده از رنگ در نقاشی وجود ندارد و می توانیم از رنگ های اکریلیک و  روغنی هم استفاده کنیم.

تکنیک طراحی

اما در مقایسه با نقاشی، طراحی یک فرم متفاوتی دارد. اول این که از یک ماده خشک مثل مداد استفاده می شود و رنگ ها و نمونه ها در ایجاد رنگ هیچ دخالتی ندارند. مواد به کار رفته معمولاً  مداد، خودکار و گاهی اوقات چیز هایی شبیه مداد شمعی یا زغال می باشد.

زمانی که راجع به تکنیک طراحی صحبت می‌ کنیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که راهبرد طراحی به طور کامل با نقاشی متفاوت است.

طراحی درگیر اندازه گیری ها و مقیاس های مختلف برای یک نتیجه خاص می باشد و نمی توانیم آن را زیر مجموعه نقاشی بنامیم.

اکنون که اطلاعات پایه را در مورد طراحی و نقاشی پیدا کرده‌ اید، مفهوم بهتری از این دو را درک می کنید اما هنوز انواع مختلف طراحی و نقاشی را نمی شناسید.

انواع نقاشی

نقاشی با آبرنگ

اگر با نقاشی آشنا باشید، آبرنگ را هم می شناسید. احتمالاً یاد دوران مدرسه بیفتید. این نوع نقاشی با کمک آبرنگ ها انجام می شوند و همان طور که دیدید و استفاده کرده‌ اید، حالت های رنگارنگ زیادی در اختیار شما قرار می گیرد و یک نوع ساده برای شروع کار نقاشی می باشد.

نقاشی با آبرنگ

نقاشی روی شیشه

نقاشی شیشه استایلی است که در آن از رنگ های مخصوص شیشه استفاده می کندد و به آن نقاشی روی شیشه می‌ گویند. اگر به دنبال نقاشی روی شیشه و دکوری برای خانه هستید، می توانید از این نقاشی استفاده کنید. این نقاشی ها فقط روی شیشه زیبا جلوه می کنند. بنابراین نمی توانید آن ها را روی کاغذ یا هر سطح دیگری امتحان کنید.

نقاشی رنگ روغن

در این نقاشی فرد از رنگ روغن استفاده می‌ کند که شامل روغن خشک شونده است و می‌تواند  رنگدانه ها را روی نقاشی بچسباند. در حالت طبیعی ماهیت این نقاشی روغنی است اما ممکن است مدیریت کردن آن کمی سخت باشد. همچنین می‌ توانید نقاشی های تخصصی را با ظاهر روغنی تحویل افراد بدهید.

نقاشی رنگ روغن

نقاشی آکریلیک

نقاشی آکریلیک یک تکنیک معروف در نقاشی می باشد. انواع رنگ های بسیار زیبایی در این نوع مدل نقاشی یافت می‌ شود. رنگ ها حلال در آب هستند اما نتیجه نهایی در برابر آب مقاومت می‌ کند. نقاشی های آکریلیک استفاده راحتی دارند و استایل های مختلفی در آن ها استفاده می شود.

انواع دیگر نقاشی ها مثل نقاشی با اسپری و نقاشی با جوهر و غیره هم وجود دارد.

9 باور غلط راجب نقاشی

انواع طراحی ها

پرتره

از رایج ترین انواع طراحی ها طراحی پرتره می باشد که از صورت شخص تا شانه را شامل می شود. مثل آموزش طراحی چشم با مداد رنگی

طراحی پرتره

مناظر طبیعی

طراحی مناظر طبیعی به گونه ‌ای همتای طراحی پرتره محسوب می‌ شود و یک نوع استایل طراحی است. طراحی مناظر طبیعی در هنر معمولاً صحنه های خاصی را در طبیعت به تصویر می‌ کشد.

طراحی کارتونی و کاریکاتوری

این دو استایل تقریباً جزء تکنیک های طراحی می باشند. معمولاً در کتاب های تخیلی و کمدی مورد استفاده قرار می‌ گیرند و در آن از رنگ های خشک مثل رنگ های پاستل و مداد شمعی و غیره استفاده می شود. آموزش گام به گام ترسیم چهره و اندام

طراحی تکنیکال

یک نوع استایل طراحی که معمولاً برای دانشجویان مد و طراحی داخلی و آرشیتکت ها آموزش داده می شود. تمرکز آن ها بیشتر روی قسمت‌ های آکادمیک است و همچنین این افراد تمرکز می کنند که چگونه جزئیات یک طراحی را به خوبی به نمایش بگذارند.

تفاوت اسکچ با طراحی چیست؟

خب از آن جایی که به دنبال تفاوت بین اسکچ و طراحی معمولی هستید، به همین دلیل به طور خلاصه آن را به شما توضیح می دهیم.

بسیاری از افراد تمایل دارند که از مفاهیمی مثل اسکچ و طراحی به جای یکدیگر استفاده کنند؛ همانطور که گفته شد ؛ تعریف طراحی و نقاشی کاملاً جدا از یکدیگر هستند اما در مورد اسکچ و طراحی معمولی چنین اختلافاتی وجود ندارد.

در حقیقت اسکچ نیز نوعی از طراحی محسوب می‌ شود. اکثر افراد اسکچ را یک متد از طراحی با خلوص کمتر و آزادانه تر می دانند. اسکچ ها معمولاً جزء مراحل مقدماتی برای طراحی و نقاشی محسوب می شوند و یک ایده در مورد کار نهایی فرد در اختیار قرار می دهند.

تفاوت بین کاراکتر و شخصیت

اسکچ ها معمولاً با ضربات خاصی انجام می‌ شوند و نیاز به جزئیات بیشتر دارند که بتوانند طراحی را به یک کار کامل تبدیل کنند.

این روز ها هم اسکچ و هم طراحی انواع جداگانه ای در هنر محسوب می‌ شود. یک اسکچ در پایان کار شامل جزئیات نمی شود. اسکچ با ضربات سریع و نقطه های تطابقی انجام می شود که هنوز هم در بین اجتماع هنری ارزش بسیار زیادی دارد. اگر احساس می‌ کنید که تمایل به اجرای این هنر ها دارید و هدف شما تاکید کردن روی تضاد ها است، می توانید از اسکچ استفاده کنید.

امیدواریم که بتوانید بهترین تجربه را از جادوی دستانتان و ذهنتان داشته باشید. پس بهتر است این الگو ها  و نقاط را دنبال کنید و رنگ‌ های خوبی به کار بگیرید تا در نهایت یک طرح عالی داشته باشید.

نقاشی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام من یک پیکر تراش روی چوب هستم . ودر ابتدای کار لازمه یک طرح اولیه از گل یا هر تصویر دیگه ای که قراره روی چوب پیاده کنم بکشم و این برام کمی مشکله . لطفا راهنمایی کنید برای یاد گرفتن طراح از کجا شروع کنم.تشکر

  2. مطالب خیلی سطحی و پیش پا افتاده بود، فقط توضیح واضحات رو‌ شامل میشد. یه نمونه از مطالب این مقاله : «نقاشی شیشه استایلی است که در آن از رنگ های مخصوص شیشه استفاده می کندد و به آن نقاشی روی شیشه می‌ گویند»
    نه از ابزار مورد استفاده حرفی زده شده، نه از موارد استفاده ی این نوع نقاشی ، نه تاریخچه و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا