تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

حافظه عضلانی چیست؟ 6 روش ساختن یا تقویت آن

چرب زبان

حافظه عضلانی (Muscle memory) این امکان را به شما می دهد که بدنتان را قوی نگه دارید و مهارت های حرکتی را به صورت غیر ارادی و بدون زحمت انجام بدهید. ما در این مطلب به بررسی اینکه حافظه عضلانی چیست و چه کمکی به ورزشکاران می کند، می پردازیم.

حافظه عضلانی چیست؟

حافظه عضلانی نوعی فرایند عصبی است که به شما امکان می دهد تا مهارت های حرکتی خاصی را به خاطر بسپارید و بدون نیاز به تلاش ارادی و آگاهانه آنها را انجام بدهید. حافظه عضلانی می تواند به طور بالقوه مهارت های حرکتی را تا ابد در خود نگه دارد، مگر اینکه شما به نوعی بیماری عصبی یا جسمی مبتلا باشید.

3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت

حافظه عضلانی چگونه کار می کند؟

کار حافظه عضلانی بیشتر یادگیری مهارت ها و حرکات جدید مثل یادگیری نحوه نواختن یک ساز جدید یا نحوه انجام یک فعالیت بدنی است. وقتی شما عملی را به طور مکرر انجام می دهید، نورونها در بخشهای خاصی از مغز به خصوص مخچه عقده های قاعده ای (basal ganglia) فعال می شوند و مسیر عصبی جدیدی بین سیستم عصبی مرکزی و عضلات در حال حرکت ایجاد می کنند. وقتی حافظه عضلانی ساخته شد، می توانید آن عمل را بدون فکر کردن و به صورت غیر آگاهانه انجام بدهید.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

حافظه عضلانی و یادگیری مهارتهای حرکتی به شما کمک می کنند مهارتهای سخت و پیچیده ای مثل نواختن موسیقی کارهای روزمره مانند تایپ کردن با کامپیوتر یا دوچرخه سواری را به راحتی انجام بدهید. وجود حافظه عضلانی تضمین کننده این مساله است که وقتی کاری را یاد می گیرید دیگر نیازی به یادگیری آن از صفر ندارید. حتی وقتی برای مدتی آن کار را انجام ندهید و دوباره به سراغش بروید، حافظه عضلانی نحوه اجرای آن را به یادتان می آورد.

حافظه عضلانی چه فایده ای برای ورزشکاران دارد؟

حافظه عضلانی به ورزشکاران کمک می کند تا عملکردهای حرکتی را سریعتر و با دقت بیشتر و بدون نیاز به فکر کردن انجام بدهند. به عنوان مثال، به لطف وجود حافظه عضلانی، بوکسورها و رزمی کاران نیازی به فکر کردن برای واکنش نشان دادن مقابل حریف ندارند و خیلی سریع می توانند از حملات آنها فرار کنند. علاوه بر این، رقصندگان و ژیمناست ها هم بدون از دست دادن تعادلشان می توانند حرکات مربوط به رشته ورزشی خودشان را به راحتی و پشت سر هم انجام بدهند.

تحقیقات جدید: 14 گام برای تقویت قدرت مغز تا 120 درصد

از این گذشته، حافظه عضلانی به ورزشکاران اجازه استراحت کردن و دور شدن از تمرینات و رقابتها را هم می دهد. در طول این مدت، عضلات و مسیرهای عصبی به دلیل عدم استفاده از آنها ضعیف می شوند اما وقتی ورزشکار تمرینات را دوباره از سر می گیرد، حافظه عضلانی به او کمک می کند تا به تدریج حجم عضلاتشان را به همان حالت اولیه دربیاورد.

 

حافظه عضلانی چطور باعث ساخت عضلات پشت می شود؟

وقتی برای تقویت عضلاتتان از تمرینهای قدرتی و وزنه برداری استفاده می کنید، فیبرهای عضلانی دچار آسیب می شوند. هایپرتروفی (hypertrophy) فرایندی است که بدن طی آن فیبرهای عضلانی آسیب دیده را ترمیم و قوی می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

موقع استراحت طولانی مدتی یا وقتی تمرین را کنار می گذارید، عضلات شما قدرتشان را از دست می دهند. به این روند آتروفی عضلانی (atrophy) یا از دست دادن عضله گفته می شود. با این حال میونوکلئول ها (هسته های فیبر عضلانی) در بافت های عضلانی شما باقی می مانند و زمانی که دوباره تمرین کردن را شروع می کنید، میونوکلئول ها با شرکت در سنتز پروتئینها باعث رشد دوباره عضلات و بازیابی قدرت آنها می شوند. به این ترتیب عضله سازی در تمرین مجدد نسبت به کار روی عضلات تمرین نکرده سریعتر انجام می شود.

چه چیزی حافظه را ضعیف میکند؟ آیا به آلزایمر مبتلا می شوید؟

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا