درمان بیماری های شایع روانی

8 تا از جدیدترین روشهای درمان اضطراب مردان (تحقیقات جدید)

چرب زبان

این مطلب نتیجه جدیدترین تحقیقات مجلات معتبر پزشکی دنیا در زمینه روش درمان اضطراب در مردان است. درمان اضطراب در زنان و مردان کاملا متفاوت است و پیشنهاد می شود به هیچ وجه به روشهای غیر اصولی و غیر علمی و عمدتا قدیمی که در اکثر وبسایت های فارسی می بینید اعتماد نکنید.

آیا مردان و زنان در اضطراب متفاوت اند؟

دلایلی که چرا مردان نسبت به زنان کمتر از اضطراب رنج می برند، بسیارند اما عوامل بیولوژیک نقش مهمی دارند. دکتر محمد کباج، استاد علوم پزشکی و علوم اعصاب دانشگاه ایالتی فلوریدا، می گوید: در مردان، هورمون مردانه تستوسترون، بدن را در برابر اضطراب حفظ می کند. تستوسترون گاما آمینوبوتیریک اسید و سروتونین، دو ماده شیمیایی مغزی (انتقال دهنده های عصبی) را افزایش می دهد که در افراد مضطرب پایین است. تستوسترون همچنین فعالیت آمیگدال، در زمان واکنش جنگ و گریز را کاهش می دهد. علاوه بر این، ترس و اضطراب را کاهش می دهد. در نهایت، تستوسترون باعث آزاد شدن هورمون کورتیزول می شود. (این هورمون در پاسخ به استرس ترشح می شود.)

حتما بخوانید: موثرترین روش برای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی در زندگی

علائم اضطراب در مردان

فردی دچار اختلال اضطراب عمومی است که چندین ماه حالت نگرانی و اضطراب داشته باشد.(در روان پزشکی این مدت حداقل 6 ماه است اما شما نیاز به یک تایمر دقیق برای تشخیص بیماری ندارید.) نگرانی یا اضطراب بیش از حد، ناراحت کننده و کنترلش سخت است و اغلب توانایی کار در منزل، محل کار یا موقعیت های اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد. در اینجا برخی از علایم یا رفتارهای رایج در این اختلال آورده شده است:

 • احساس بی قراری
 • داشتن تنش عضلات
 • عدم تمرکز و کاهش قدرت یاد آوری
 • مشکل در هنگام خواب رفتن و حین آن. احساس خستگی کردن بعد از بیدار شدن
 • اجتناب از فعالیت هایی که ممکن است بد شکل بگیرند (حتی اجتناب از ریسک های کوچک)
 • صرف هزینه های زیاد برای آماده سازی رویدادهایی که می تواند نتیجه منفی داشته باشد
 • مشکل در تصمیم گیری های روزانه (ممکن است حتی برای خرید رفتن هم دو دل باشید!)
 • مشکوک و مردد بودن نسبت به حرف های دیگران

افرادی که اختلال اضطراب عمومی دارند ممکن است علائم جسمی مانند علائم بیماری های قلبی، بیماری های تنفسی، بیماری های گوارشی و بیماری های پزشکی دیگر را هم تجربه کنند.

تشخیص

درمان اضطراب در مردان 1

در صورت بروز علائم جسمی حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایش هایی برای بررسی مشکلات پزشکی انجام می دهد. اگر نتایج طبیعی بود درباره سابقه خانوادگی، سابقه هرگونه اختلال روانی، اضطرابهای فعلی، استرسهای اخیر و مصرف روزانه داروهای تجویزی و غیر تجویزی سوال می پرسد. بعضی از داروها می توانند علائم اضطراب ایجاد کنند. در نهایت پزشک ممکن است شما را به روانپزشک راهنمایی کند. روان پزشک می تواند اختلال اضطراب عمومی را براساس یک ارزیابی کامل روانی تشخیص دهد که شامل موارد زیر است:

 • از شما می خواهد تا نگرانی ها، اضطراب ها و علائم اضطراب خود را توصیف کنید.
 • تعیین اینکه چه مدت این علائم را داشته اید.
 • ارزیابی اینکه نگرانی و اضطراب چگونه بر توانایی شما در انجام کارهای معمول در خانه، کار و اجتماعی تاثیر می گذارند.
 • بررسی علائم دیگر بیماری های روانی که ممکن است همزمان با اختلال اضطراب به وجود بیایند. علایم افسردگی در فردی با این اختلال بسیار شایع است.

اگر چه اختلال اضطراب عمومی ممکن است چند ماه بعد از علائم آن تشخیص داده شود اما این وضعیت می تواند سال ها بدون درمان ادامه پیدا کند. بسیاری از مردم این نشانه ها را به عنوان بخشی از یک الگوی مادام العمر تجربه می کنند.

جلوگیری از اضطراب

از آنجایی که استرس بخشی طبیعی از زندگی است، معمولا هیچ راهی برای جلوگیری از اختلال اضطراب عمومی در کسی که آسیب پذیر است وجود ندارد. با این حال، هنگامی که تشخیص داده شد، درمان های مختلف می تواند به طور موثر باعث کاهش علائم شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

درمان اضطراب

اگر اختلال اضطراب داشته باشید، موثرترین درمان معمولا ترکیبی از داروها و روان درمانی است. تحقیقات نشان می دهند که استفاده از هر دوی آن ها دارای تاثیر مثبت تری نسبت به استفاده از یکی از آن ها است.

شاید نیاز داشته باشید که بیش از یک روش را برای پیدا کردن بهترینشان امتحان کنید. انواع مختلفی از داروها می توانند اضطراب را تسکین دهند. رایج ترین موارد ذکر شده عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی – بسیاری از این داروها برای اضطراب بسیار موثر هستند. آنها به طور معمول برای درمان اختلال اضطراب عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. داروهایی مانند فلوکستین، سرترالین و اسکلیتوپام اغلب اولین انتخاب هستند. داروهای ضد افسردگی که مکانیسم عمل متفاوتی دارند هم استفاده می شوند مانند میرتازاپین، ونلافاکسین و دلوکستین. داروهای ضد افسردگی قدیمی نیز موثر هستند مانند نورتریپتیلین، ايمي پرامين و فنلزين. از آن جا که تاثیر دارو های ضد افسردگی ممکن است چند هفته طول بکشد پزشک شما برای سریع تر عمل کردن ممکن است بنزودیازپین را تجویز کند.

بنزودیازپین ها – این داروها بر پیام رسان های شیمیایی که در سیستم واکنشی مغز به هنگام ترس کار می کنند تاثیر می گذارند. نمونه هایی از بنزودیازپین ها عبارتند از کلونازپام (کلونپین)، لورازپام (آتیان)، دیازپام (والیم) و آلپرازولام. آن ها اغلب باعث کاهش سریع علائم اضطراب می شوند. از آنجایی که فورا عمل می کنند، ممکن است در طی هفته های اول درمان تجویز شوند. دلیل دیگری که این داروها برای مدت زمان نسبتا کوتاهی تجویز می شوند این است که بدن گاهی به آن ها وابستگی پیدا می کند. اگر نیاز به توقف مصرف این دارو ها دارید، این کار را به تدریج و تحت نظر پزشک انجام دهید، زیرا ممکن است عوارضی رخ دهد.

بوسپیرون– یک داروی ضد اضطراب که برای اختلال اضطراب عمومی تجویز می شود. با این حال، بسیار کمتر از داروهای ذکر شده در بالا استفاده می شود؛ مانند داروهای ضد افسردگی، معمولا دوتا سه هفته طول می کشد تا تاثیرشان مشخص شود.

حتما بخوانید: علائم، علل و جدیدترین راه های درمان قطعی استرس کم تا شدید

روان درمانی

تعدادی از تکنیک های روان درمانی ممکن است مفید باشد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 1. درمان رفتاری شناختی به شما در تشخیص و تغییر الگوهای غیرمنطقی فکر و رفتار کمک می کند.
 2. روان درمانی به شما کمک می کند تا تاریخچه علائم رخ داده را پیدا کنید؛ مثلا متوجه می شوید ترس های گذشته چطور در حال الآن شما تاثیر می گذارند. این بینش می تواند به شما کمک کند با اطمینان بیشتری با چالش ها مواجه شوید.
 3. در معرض ترس قرار گرفتن یک تکنیک رفتاری است که بتوانید با یک ترس خاص مقابله کرده و بر آن غلبه کنید. این به خصوص زمانی مفید است که اضطراب باعث می شود که از وظایف و مسئولیت های مهم اجتناب کنید.
 4. تکنیک های آرامش بخش، مانند تنفس دیافراگمی، مدیتیشن و تجسم می توانند برخی از علائم فیزیکی اضطراب را از بین ببرند.
 5. Biofeedback با استفاده از سنسورهای ویژه متصل به پوست برای آموزش افراد مبتلا به اختلال اضطراب استفاده می شود. این روش به منظور تشخیص تغییرات مرتبط با اضطراب در عملکرد فیزیولوژیکی، به عنوان مثال، نبض، دمای پوست و تنش ماهیچه استفاده می شود. بیماران با زمان و تمرین یاد می گیرند که تغییرات مربوط به اضطراب را اصلاح و تاثیر اضطراب بر کل بدن را کنترل کنند.

روان پزشک ممکن است  هر کدام از رویکردهای فوق را با هم ترکیب کرده و یا درباره روش های دیگر صحبت کند مانند مدیتیشن، هیپنوتیزم یا ورزش.

نصب این اپلیکیشن را فراموش نکنید

یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند. آن را روی گوشی خود نصب کنید بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راهکارهای فوق العاده موثر:

کلیپ زیر را حتما ببینید

دانلود کلیپ

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر دچار نگرانی یا اضطراب زیاد می شوید، پزشک خود را ببینید، به ویژه اگر:

 • احساس نگرانی شما چندین ماه ادامه دار باشد
 • زمانی که احساس کنید دیگر نمی توانید احساس اضطراب خود را کنترل کنید
 • اضطراب مداوم در روابط شخصی، انجام کارهای معمول در خانه، مدرسه یا در محل کار
 • توانایی تمرکز و یاد آوری مشکل شود
 • مشکل در خوابیدن
 • شما علائم جسمی ناشناخته ای دارید که ممکن است مربوط به اضطراب باشد

حتما بخوانید: موثرترین و جدیدترین روش مقابله با استرس و کنترل 100درصد آن

به طور کلی، اضطراب در مردان می تواند با کمک داروهای با عوارض کم، درمان شود. با درمان مناسب، حدود 50٪ از بیماران طی 3 هفته از شروع درمان و در طی 9 ماه حدود 77٪ بهبود می یابند. روشهای خانگی و طبیعی عمدتا از نظر علمی ثابت نشده اند و به کمک دمنوش و زنجبیل و …! نمی توان اضطراب را درمان کرد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا