مهارت های فنی دیگر

کار نقشه برداری چیست و درآمد آن در بازار امروز ایران چگونه است؟

چرب زبان

در این مقاله شما را با شغل نقشه برداری آشنا می کنیم و همچنین اگر کنجکاو هستید از درآمد این حرفه سر در بیاورید حدود آنرا برای شما بیان می کنیم. در مجموع به عملیات جمع آوری اطلاعات زمینی که به منظور تهیه نقشه برای کاربران مختلف می باشد نقشه برداری می گویند. نقشه برداری در فعالیتهای عمرانی نظیر احداث راهها ، خطوط انتقال نیرو و آب ، احداث تونل و مترو و مواردی دیگرکاربرد دارد.

مقدمه:

همان طور که می دانید، یکی از پرزحمت ترین و حساس ترین حوزه های کاری مهندسی عمران، کار نقشه برداری است که مهارت و توانایی خاصی می خواهد. نقشه‌برداری دو مرحله دارد اندازه گیری یا محاسبه و ارائه نتایج کار است. در مرحله اندازه گیری، از دستگاه‌ها و روش‌های مختلفی استفاده می‌شود تا داده‌های لازم برای مرحله دوم بدست آید. نتایج کار به صورتهای آنالوگ (نقشه، مقاطع طولی و عرضی و…) و یا رقمی (مانند جدول‌ها، مدل‌های رقمی زمین) ارائه می‌گردد.


شرح خدمات نقشه برداری در صنعت ساختمان:

 

 

اهداف نقشه برداری:

بطور کلی نقشه ها با دو هدف تک منظوره و یا چندمنظوره ساخته می شوند. نقشه های چندمنظوره برای اهداف مختلف و حتی کاربران مختلفی ساخته می شوند. نمونه آن را می توان نقشه های توپوگرافی و یا داده ها نام برد. نقشه های تک منظوره برای انجام کارهای خاصی تهیه می شوند مثلاً نقشه توزیع جمعیت، نقشه های آماری، نقشه های خاک شناسی و …

طبقه بندی انواع نقشه ها:

 1. نقشه های خطی
 2. نقشه های عکسی (عکس نقشه – اورتو فتو)
 3. نقشه با استفاده از تصاویر ماهواره ای

در نقشه خطی عوارض به شکل سمبل ‌هایی همراه با نوشته ها جهت بیان خصوصیات آن ها استفاده می گردند اما در نقشه عکسی عکس ها خود عوارض تصویر شده اند در نقشه های خطی منحنی های میزان نشان دهنده ارتفاعات بوده درحالی که در نقشه عکسی خود کوه و یا دره نمایش داده می شود و لذا عکس را می توان تفسیر نمود .فایده بسیار روشن نقشه عکسی تولید سریع آن نسبت به نقشه های خطی و سنتی است. از طرف دیگر مضراتی نیز دارد به طور مثال تفسیر یک عکس ممکن است برای کاربران غیرمتخصص مشکل ایجاد کند مثلاً کاربر از روی نقشه عکسی نوع پوشش گیاهی و یا کاربری زمین را کاملاً تشخیص نمی دهد از مضرات دیگر آن پنهان شدن برخی از عوارض در زیر ابرها و یا سایه در عکس است به طور مثال یک عارضه امکان دارد در سایه ابر و یا در سایه ساختمانی بلند قرار گیرد که در آن صورت روی عکس چیزی مشاهده نمی شود.

نقشه بردار

به علت وسعت زیاد نقشه‌برداری تقسیمات مختلفی برای آن در نظر گرفته‌اند:

۱- نقشه برداری زمینی (ژئودزی): نوع پایه نقشه برداری جهت تعیین و بررسی شکل و ابعاد زمین و عوارض سطحی آن.

۲- مکان‌نگاری (توپوگرافی): برداشت و نمایش شکل زمین و محاسبه مساحت وارتفاع. در واقع هدف اصلی آن تهیه نقشه‌های ارتفاعی است.

۳- فتوگرامتری: تهیه نقشه با استفاده از عکس برداری زمینی، هوایی یا ماهواره‌ای.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

۴- نقشه‌نگاری (کارتوگرافی): مراحل ترسیم نقشه را گویند. در این بخش نقشه برداری هنر بسیار دخیل است.

۵- سامانه اطلاعات جغرافیایی (GIS): در این سیستم همه اطلاعات به صورت مکان مرجع دسته بندی می‌شوند و کاربردهای فراوانی دارد از جمله ذخیره، بازیابی، به هنگام سازی و پردازش داده‌های مکانی به منظور اتخاذ یا پشتیبانی یک تصمیم برای حل یک مسئله به بهترین روش و کمترین هزینه را ممکن می‌سازد.

۶- سنجش از دور (RS): جمع‌آوری اطلاعات از عوارض سطح زمین، بدون تماس فیزیکی بیشترین اتکای آن به تصاویر ماهواره‌ای است.

۷- کاداستر (پارسل مپ): نقشه برداری ثبتی و یا نقشه برداری که ارزش حقوقی داشته باشد.

۸- آب‌نگاری (هیدروگرافی): تهیه نقشه و دادهای مکانی از ژرفای آب‌ها.

زمینه‌های کاربرد نقشه برداری:

نقشه-بردار11

نقشه‌برداری مسیر:
نقشه‌برداری مسیر، برای طراحی و پیاده کردن مسیرها از قبیل راه، راه‌آهن و کانال‌کشی استفاده می‌گردد.

نقشه‌برداری زیرزمینی:
نقشه‌برداری زیرزمینی، موضوع آن برداشت یا پیاده کردن نقشه‌های تونل‌ها و معادن است.

نقشه‌برداری هیدروگرافی:
نقشه‌برداری هیدروگرافی، به منظور داشتن موقعیت عمق دریاها و رودخانه‌ها جهت عبور و مرور کشتی‌ها، زیردریایی‌ها، محل عبور لوله‌های نفت و گاز در اعماق دریاها، ایجاد اسکله‌های جدید و مکانیزه، احیای بنادر و تأسیسات ساحلی متعلق به آنها، همچنین بهره‌برداری صحیح و بهینه از دریاچه‌ها و سدها، از آن استفاده می‌شود.

نقشه‌برداری نظامی:
نقشه‌برداری نظامی، برای تهیه نقشه‌های نظامی و تعیین نقاط مهم استراتژیکی یک منطقه و برای اهداف نظامی و آرایش و استقرار نیروهای رزمنده و مواضع تعرضی و دفاعی با مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقشه‌برداری ثبتی:
نقشه‌برداری ثبتی، با هدف تعیین حدود اراضی و مساحت قطعات ملکی، در حوزه املاک و مستغلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقشه‌برداری شهری:
نقشه‌برداری شهری، برای تهیه و اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی و هادی شهرها به کار می‌رود.

مهندس نقشه بردار به چه کسی می گویند:

مهندسی نقشه‌برداری، شاخه‌ای از علوم مهندسی است که به جمع آوری، آماده سازی، ذخیره سازی، پردازش، مدیریت، تحلیل، تلفیق، بازیابی و انتقال داده‌های مکان مرجع می‌پردازد.

درآمد حاصل از کار نقشه برداری:

نقشه‌ برداری یکی از رشته‌های اصلی در سازمان نظام مهندسی است. دانش‌آموختگان رشته نقشه‌برداری در هر مقطعی از دیپلم به بالا به سرعت جذب بازار کار می‌شوند. به دلیل اهمیت این رشته در کارهای عمرانی و محاسبات سنگین ریاضی و تئوری خطاها کسب مدرک در این رشته کار آسانی نیست. از این رو دانشجویان این رشته حتی در هنگام تحصیل نیز با پیشنهادات کار فراوانی روبرو می‌شوند. سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، سازمان آب، سازمان بنادر و کشتیرانی، سازمان جغرافیایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان نقشه‌برداری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، شهرداری‌های کشور و بخش خصوصی از جمله محل‌های جذب فارغ‌التحصیلان این رشته‌است.

حتما بخوانید: معرفی 4 تا از بهترین کلاس های آموزش نقشه برداری در ایران (تهران و شهرستان ها)

این حرفه سختی های زیادی داره و مهارت منحصر به فردی هم می خواهد! اما در آمدهای آنها بین 3 تا 7 میلیون گزارش شده است. که بسته به نوع شرکت و نوع پروژه این رقم متفاوت است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫43 دیدگاه ها

 1. الکی جو درست نکنید من و خیلی دوستام با ماهی یک و دویست حقوق میگیریم تازه تهدید هم میکنند همین هم ممکنه قطعش کنند

  1. سپاس از شما. یک مورد دلیلی بر نقض درآمد کار نقشه برداری نیست. بنده هم افراد زیادی را می شناسم که با همین کار نقشه برداری ماهیانه بیش از 12 میلیون تومان درآمد دارند

   1. لطفا به ما توضیح دهید که چگونه و در چه حوزه و با چه نرم افزار هایی؟ اکثرا بین 1200 تا 5 تومن درامد دارند.

   2. الان دانشگاه بری وقت رو صرف بیهوده کردی چون الان همه میرم یه دوره سه ماهه کارت مهارت میگیرن میرم سرکار اما کنی 16سال درس خواندم تا لیسانس گرفتم حقوق از آقایی که فقط سه ماه دوره دیده کمتره چرا چون اون آقا سابقه کسب کاریش زیاد شده اما من سابقه کمتر.
    (نتیجه اخلاقی: تجربه کسب کردن بهتر از دانشگاه رفتنه)

  2. درامد نقشه برداري خوبه ب شرطي ك تن ب دو تومن سه تومن نديد شان نقشه برداري خيلي اومده پايين بخاطر اينكه هر كي از راه ميرسه ميگه نقشه بردارم اپراتوره دوربين با نقشه بردار فرق ميكنه …كاش ميشد ي بار هم شده نقشه بردارا ي ده روز همشون با هم كار نميكردن بعد ميفهميدن نقشه برداري يعني چي

 2. سلام
  من الان کارشناسی نقشه برداری دارم از دانشگاه صنعتی بابل
  سربازی هم رفتم
  کار نقشه برداری سراغ دارید شما ؟؟

 3. نقشه بردار مظلومه توکشورما. مثل بچه های مرزبانی میمونند. .حقوق 2میلیون درماه ونم بامنت. چی بايدگفت. باید گفت نخونین درس مال اقا زاده هاهست.

  1. من نقشه بردار هستم
   اگر حقوق خوب میخواید برای کسی کار نکنید
   منظورم پیمانکار یا کارهای دست دوم سوم حتی چهارم هست
   دفتر بزنین کار زیاده درآمدشم عالی
   فقط تورو خدا تعرفه ها خراب نکنید

 4. سلام .نقشه برداری خوبه اما کسانی که تجربی یادگرفتن وازرشته های دیگر که عموما اپراتور هم هستند بازارکاری روخراب کردن .

 5. نقشه برداری یکی از رشته های پرزحمت کاملا تخصصی و حواس جمع و اعتماد بنفس بالا میخواهد کسانیکه این رشته را میدانند , میتوانند کار خوب با حقوق خوب پیدا کنند

 6. یک رشته ی صد در صد و کاملا مرد افکن و خشن.
  یک نقشه بردار باید بره جایی رو که آباد نیست رو آباد کنه.
  زیر آفتاب سوزان یا در سرما بایستی دوام بیاره و بعضا انجام محاسبات .
  بعد از فعالیت روزانه هم با تمام خستگی باید تشریف بیاره برای ترسیم نقشه .
  یه نقشه بردار بایستی همیشه آماده ی غربت باشه .
  از مزایای این رشته هم قرار گرفتن در طبیعت هستش.

  1. سلام خسته نباشید
   میخواستم بدونم اگه رشته مهندسی نقشه برداری توی دانشگاه تهران و خواجه نصیر خونده بشه بازار کارش چطوره
   و در حین تحصیل میشه کار کرد و درآمد نسبتا خوبی هم داشت؟

   1. سلام خسته نباشید
    من ۱۶ سالمه و رفتم نقشه کشی میخواستم ببینم اگ امکان دارع ی توضیح مختصری بدید ک در اینده شغل پر دراومدی هس
    و سخته؟
    و میخوام بدونم اگ خوب نیس سال اینده تغییر رشته بدم برا تجربی
    میشع لطفا راهنماییم کنید
    ممنون میشم

 7. من الان نقشه برداری کار میکنم حقوق ها اینطور که میکن نیست اکثرا شرکت های خصوصی هستش اونا هم میکن 3 میلیون تا 4 تومان اونم میگن زیاده باون وضعیت شغلی که بیشتر کارها زیر افتاب بارون سرما هستش خیلی کمه

 8. نقشه برداری کار سخت تو بیابون تو سرما و گرما بدون پرستیژ
  کلا کسانی که نفرین میشن نقشه برداری میخونن

   1. من که تاحالا ندیدم که خانمی به کوه و بیابون و کلا چون خارج از شهره بره . عموما کارهای دفتری و نرم افزار انجام میدن. پس اگه به نرم افزار های موقعیت مکانی یا نقشه کشی علاقه دارین میتونه موقعیت مناسبی باشه.

  1. داداش من خودم نقشه بردارم با ۸ سال سابقه ،می گم دعای خیر پدر و مادر پشت سرمون نبود نقشه بردار شدیم

  2. صددرصد موافقم استاد منم 18 ساله کارمیکنم اپراتوری دوربین وجی پی اس و18 سال تجربه دارم نرم افزارها هم بجز اتوکد مپ 3دی وسویل 3دی و googl erth,global mapper,pci geomatica, erdas imagine, agisoft,arc map,…روبلدم حقوقم پایه هست الانم که زخم کردن بااحتساب اضافه حقوق الان شده 1800000

  1. سلام یکی از بهترین رشته هاست با درآمد مناسب و مکفی اما تو ایران به درد خانم ها نمیخوره و برای این رشته حتما باید کارشناسی ارشد بگیرید تا بتونید بازار کار داشته باشید اما برای آقایون همون کارشناسی کفایت میکنه موفق باشید

 9. من خودم نقشه بردارم دارای گواهینامه فنی و حرفه ای نقشه برداری درجه یک و لیسانس عمران گرایش نقشه برداری هستم و ده سال سابقه ی کار در پروژه های عمرانی دارم و کارم انجام کلیه عملیات نقشه برداری ، پلیگون بندی ترازیابی یابی دقیق و انتقال مختصات و توپوگرافی منطقه ، خطوط لوله و جاده، کشاورزی تسطیح اراضی و تفکیک، برداشت نقاط و پیاده سازی ، ساختمانی ، آبیاری و زهکشی ، کار با انواع دوربین های نیوو ، تئودولیت و توتال استیشن و کار با جی پی اس و کار با نرم‌افزار اتوکد و اکسل و برنامه های کاربردی و نرم‌افزار تسطیح ،
  ولی چه فایده ؟!!
  الآن دو سال که بیکارم! کار خوابیده پروژه ها پول ندارن!
  در ایران قدر نقشه بردار را نمیدانند نقشه برداری رشته‌ی حساس به دقت و خوبی هست لاکن هرکی میخواد ادامه بده با مشکل مواجه می شود چرا چون اکثراً پروژه ای به درد نمیخوره نمیخوره نمیخوره الکی خودتون رو خسته نکنید!
  از این نصیحت من اسکرین شات بگیرید و اگر توی این رشته خیلی سودمند شدید آنوقت به من بدوبیرا بگین

 10. یکی از بدترین رشته ها رشته نقشه برداری هست
  خیلی کارش کمه ،اگر هم هست کارش به صورت موقت و پروژه ای هست یعنی بعد از اتمام پروژه بیکار میشی و باید یا محل سکونتت رو تغییر بدی و یا باید بیکار بمونی به غیر از این درآمدش هم نسبت به سختی کارش خیلی کمه

 11. والا من اصلا بلد نیستم کار پیدا کنم شیش ماه درسم تموم شده کارشناسی دارم میشه یه راهنمایی کنید . دقیقا کار باید از کجا پیدا کرد ؟

 12. آقا چی چیو بین 3 تا7تومن زیر 6یا7 تومن هیشکی کار نمیکنه ینی یه کارگر ساده سرمیدون روزی 150 تومن کارمیکنه ولی بعضی همکاران به دلیل مشکلات دارن بازار کار رو خراب میکنن با قیمت‌های که کار میکنن حتی من خبر دارم کسی سال 98 با دومیلیون و پونصد کارکرده

 13. سلام نیازمند نقشه بردار باحقوق خوب غذا بیمه جهت شاقولی ستون اشنا به نرم افزار مربوطه

 14. بنده فوق دیپلم نقشه برداری دارم و تو پروژهای جاده سازی سد های خاکی و سیل بند خط لوله کار کردم فقط نرم افزاری ضعیف هستم آیا شما جزوه ویا فیلم آموزشی قویی سراغ ندارید که بتونم نرم افزارمو فول کنم

 15. سلام
  سوال دارم
  من میخام کارشناس ثبتی دادگستری بشم
  میشه بفرمائید در دانشگاه ها آیا رشته نقشه برداری ثبتی وجود داره برای تحصیل ؟؟

  1. تا جایی که بنده اطلاع دارم خیر. بعد از مدرک نقشه برداری کاداستر می تونید شرکت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا