آموزش گیاهان دارویی و نحوه پرورش آنها (تصویری)

روش نگهداری گل ارکیده (و پاسخ به 20 سوال رایج کاربران)

بیش از 20000 گونه ارکیده وجود دارد و برخلاف تصور رایج، مراقبت از آن ها بسیار آسان است. با این حال بسیاری از صاحبان خانه ها با آبیاری بیش از حد یا قرار دادن ارکیده ها در مکان نامناسب زندگی این گل ها را به خطر می اندازند.

با مراقبت مناسب و صحیح، این ارکیده های جذاب می توانند تبدیل به یک گل ماندگار شوند.

ارکیده ها گیاهانی علفی و چند ساله هستند و با این که 85 درصد آن ها متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند، تقریبا در همه جای دنیا و در آب و هوای گرم و سرد یافت می شوند.

 


لذت باغبانی

توی این پک فوق العاده،لذت باغبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! لذت باغبانی رو سریع یاد بگیر گلخونه خودتو راه بنداز یا حتی پول در بیار!


 

همه گیاهان خانواده ارکیده (ثعلبیان) دارای ساختار گل یکسانی هستند. آن ها از سه کاسبرگ و سه گلبرگ تشکیل شده اند. گلبرگ میانی، کمی بزرگ تر است و شکل متفاوتی دارد که به آن گلبرگ لبسان می گویند. لبسان بستری برای حشرات است تا بتوانند به راحتی به قلب و قسمت میانی گل دسترسی پیدا کنند . این بخش حاوی خوشه گرده است که به آن پرچم هم گفته می شود.

از خانواده ارکیده ها، فالانوپسیس (که به عنوان ارکیده شاپرکی هم شناخته می شود) با زیبایی عجیب و مسحور کننده اش توجه افرادی زیادی را به خودش جلب کرده است . البته تعداد ارکیده هایی که از چنین محبوبیتی برخوردارند مثل کاتلیا، وندا و زیگوپتالوم کم نیست.

در این مقاله ترفند هایی در مورد نحوه مراقبت از ارکیده و بالا بردن ماندگاری این گل ها را در اختیارتان قرار می دهیم و به مواردی که باید هنگام خرید این گیاهان زیبا مدنظر داشته باشید، می پردازیم.

مراقبت از ارکیده

word image 315

مالکوم گرگوری، ارکیده شناس و متخصص، راهکار ها و اصلاحات ساده ای که می توانید برای افزایش ماندگاری و خوشبوتر شدن گیاه ارکیده در روتین مراقبت از گیاه به کار بگیرید را به اشتراک گذاشته است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

1-اتاق روشن اما خنک

ارکیده ها از نور مستقیم خورشید متنفرند، بنابراین آن ها را در یک اتاق روشن اما خنک قرار دهید.

واقعیت جالب: آن ها عاشق حمام هستند.

2-مراقب ظرف میوه باشید

مالکوم هشدار می دهد: “هرگز گیاه تان را خیلی نزدیک به کاسه میوه قرار ندهید زیرا ممکن است تمام گل هایش بریزد. ارکیده ها به گاز اتیلن که با رسیدن میوه ها، به ویژه موز تولید می شود، حساس هستند.”

3- به جای یک بار، هفته ای دوبار به گیاه تان آب بدهید

ارکیده ها به طور معمول فقط به یکبار آب در هفته نیاز دارند اما در دمای بالا (به ویژه در تابستان) این مقدار باید افزایش یابد. مالکوم می گوید: “کافی است ارکیده تان را همراه با گلدانش برای چند دقیقه زیر آب قرار بدهید. این کار به ریشه اجازه می دهد تمام آب مورد نیازش را جذب کند . یا می توانید گلدان را به مدت 20 ثانیه زیر شیر آب بگذارید و اجازه دهید آب از کف آن تخلیه شود. حتی اگر در منطقه ای با سخت آب زیاد زندگی می کنید، آب لوله کشی گزینه خوبی است. ارکیده ها بسیار متنوع هستند و با هر نوع آبی سازگار می شوند.

ترفند مراقبت از ارکیده: به جای آبیاری چند تکه یخ به سطح پوست ساقه گل بمالید . حواس تان باشد یخ با برگ ها تماس پیدا نکند.

word image 316

4-گیاه را ماهیانه تغذیه کنید

ارکیده شما بدون غذای گیاهی زنده می ماند، اما اگر هر ماه به آن غذا بدهید بیشتر رشد می کند . مالکوم می گوید ارکیده با هر کودی سازگار است فقط باید دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کرده و یا از کود گیاهی سنتی مثل توموریت استفاده کنید. حتما آن را با یک چهارم مقداری توصیه شده روی برچسب رقیق کنید .

5-ریشه های ارکیده

می توانید ریشه های خشک و چروکیده شده که معمولا ظاهر خوبی ندارند و از خاک گلدان بیرون می آیند را جدا کنید. مالکوم هشدار می دهد که اگر این ریشه ها سبز و سالم هستند، کاری به آن ها نداشته باشید. ارکیده ها ریشه هایی دارند که در هوا رشد می کنند.

word image 317

6-گلدهی مجدد

وقتی که گل شروع به افتادن می کنند، ساقه ها را کوتاه کنید . مالکوم می گوید: “بهتر است این کار را زمانی انجام دهید که حداقل یک گل باقی مانده باشد، زیرا این امر باعث می شود که ساقه هم چنان فعال باشد و از مرگ مجدد و قهوه ای شدن آن هنگام بریدن جلوگیری شود . خیلی راحت بالای گره ای که زیر هر شاخه یا گل قبلی قرار دارد را ببرید . اگر ساقه قهوه ای شده است، آن را از نزدیکی پایه گیاه قطع کنید.”

نکته: اگر ساقه را از پایین ببرید، گیاه شکوفه های بزرگتری تولید می کند، البته ممکن است رشد آن بیشتر طول بکشد. اگر به دنبال یک “راه حل موقتی” هستید، بهتر است بالای گره زیر پایین ترین شاخه یا گل قبلی را ببرید. یک شاخه جدید باید با سرعتی نسبتا سریع بروید. اگر گل های جدید در عرض دو تا سه ماه در نیامدند، سعی کنید گیاه را به مکانی سردتر منتقل کنید. این کار باعث می شود که ارکیده دوباره گل بدهد.

روش نگهداری کاکتوس (10 باید و نباید مهم)    

گلدهی مجدد بسته به گونه های مختلف متفاوت است. یک ارکیده زیگوپتالوم می تواند تا سه بار در سال گل دهد، در حالی که اونسیدیوم فقط بعد از 9 و تا 12 ماهگی گل می دهد.

7-عوض کردن گلدان ارکیده ها

توصیه می شود هر چهار یا پنج سال ارکیده تان و یا آن ارکیده ای که پوست ساقه اش زودتر تبدیل به کمپوست شده است، را به یک گلدان بزرگ تر منتقل کنید. مالکوم می گوید: ” اگر شکافی در پوست ساقه وجود دارد نگران نباشید، ریشه های ارکیده همان طور که آب را دوست دارند هوا را هم دوست دارند “. گلدان کمی بزرگ تر انتخاب کنید و از پوست مخصوص ارکیده استفاده کنید. ممکن است یک یا دو هفته طول بکشد تا گیاه به ثبات برسد و به خاک و گلدان جدید عادت کند.

نحوه مراقبت از ارکیده: مشکلات و راه حل ها

اگر گل های ارکیده تان می ریزند و یا زرد و بی حال شده اند ، ادامه این مقاله که در مورد شناخت بیماری های رایج این گیاه است را بخوانید.

word image 318

مشکل: اگر گل یا ته گل های ارکیده تان می ریزد، نشان دهنده این است که گیاه تان به اندازه کافی آب یا نور خورشید دریافت نمی کند.

راه حل: آن در جای پرنورتری قرار بدهید و هفته ای یکبار ریشه هایش را آبیاری کنید.

  • مشکل: علت زردن شدن برگ ها می تواند قرار گرفتن ارکیده در معرض نور شدید خورشید باشد.

راه حل: ارکیده تان را در محیطی با نور مناسب که در عین حال در معرض نور مستقیم خورشید هم نباشد قرار دهید . مثلا میز کنار پنجره مکان مناسبی است.

  • مشکل: برگ های بی حال و پژمرده نشان دهنده کمبود آب یا برعکس، پر آبی است. اگر ریشه های ارکیده خاکستری هستند، این بدان معناست که ارکیده شما از کم آبی رنج می برد.

راه حل: بهتر است ارکیده تان را به مدت 10 تا 15 دقیقه زیر شیر آب سینک قرار بدهید. اگر ریشه های ارکیده قهوه ای هستند، این نشان می دهد که به ارکیده شما آب زیادی داده شده است. گاهی اوقات، ارکیده پس از شکوفه دادن، صاحب ریشه های جدیدی می شود.

نکاتی در مورد خرید ارکیده

هنگام خرید یک ارکیده، نکات مهمی وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید تا مطمئن شوید گیاه شما سالم است و به مرور زمان گل می دهد:

1-به اندازه گلدان ، تعداد گل و جوانه های ساقه و ظاهر آن توجه کنید. قیمت ارکیده تا حد زیادی بستگی به طول دوره کشت و مقدار کاری که برای پرورشش انجام شده، دارد .

2-ارکیده ها باید عاری از آفات و بیماری ها باشند. گاهی اوقات گل ها از بیماری انگورک ( نوعی قارچ خاکستری ) رنج می برند که از زیبایی بصری و تزئینی آن تا حد زیادی می کاهد . اگر گیاه برگ های زرد دارد به این دلیل است که بیش از حد مرطوب یا خیلی خشک نگه داشته شده است. آفاتی مثل کِبِره یا رنگ قهوه ای، حشراتی مثل شپشک و حشرات فلسی دردسر ساز هستند زیرا ریشه کن کردن آن ها بسیار دشوار است.

دانلود رایگان لیست کامل گیاهان دارویی با عکس+ فایل pdf

3-معمولا گل ها و یا شاخ و برگشان در اثر انتقال یا نگهداری، آسیب دیده و معیوب می شوند . البته یکی دیگر از علت های آن آسیب دیدن مکانیکی در گلخانه و بریده شدن لبه های برگ ها است.

4-دمای توصیه شده برای نگهداری و انتقال، 12 تا 16 درجه سانتی گراد است. لکه های تیره روی برگ ها می تواند به خاطر دمای پایین ایجاد شود. گیاه ارکیده باید با روکش فروخته شود. بررسی میزان رسیدگی و بلوغ این گیاه، به ویژه در ماه های زمستان بسیار مهم است . گیاهانی که به اندازه کافی نرسیده اند در ماه هایی که نور روز کم تر است، رشد می کنند.

نکات نگهداری از ارکیده در آپارتمان

ارکیده ها به آب کافی احتیاج دارند اما باید بین دو آبیاری اجازه بدهید مقداری رطوبت شان را از دست بدهند و خشک شوند. یکی از راه های بررسی آبیاری این است که انگشت تان را در حدود یک اینچ (2.5 سانتی متر ) در محیط کشت گل فشار بدهید. اگر خشک است، مقداری آب به آن بدهید؛ در غیر این صورت بگذارید همان طور بماند.

ارکیده های آپارتمانی هم به رطوبت حدود پنجاه تا هفتاد درصدی نیاز دارند . روش های مختلفی برای افزایش رطوبت در خانه وجود دارد. مثلا می توانید یک بشقاب پر از آب یا سینی سنگ ریزه زیر گیاهان قرار دهید، روزانه به گیاه آب اسپری کنید و یا از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.

ارکیده ها را به صورت هفتگی یا ماهی دو بار تا زمانیکه محصول (گل) یا ساقه جدیدی بدهند ، بارور کنید و پس از رسیدن آن ها، این کار را به صورت ماهیانه یا هر دو ماه یکبار انجام بدهید. زمانی که گیاهان غیر فعال شده و اصطلاحا به خواب رفتند ، باروری را به طور کامل متوقف کنید .

آموزش تصویری نحوه پرورش گیاهان دارویی در آپارتمان

یکی دیگر از نکاتی که در مورد مراقبت از ارکیده آپارتمانی باید به آن دقت کنید، انتقال به یک گلدان بزرگ تر است که معمولا یک سال در میان انجام می شود. اگر رشد گل ارکیده شما به طور ناگهانی متوقف می شود اما نور، دما و رطوبت مناسبی دارد، ممکن است لازم شود آن را به یک گلدان بزرگتر منتقل کنید. علاوه بر این ها مراقب علائم آفات یا بیماری باشید. گاهی اوقات ارکیده ها تحت تأثیر شپشک های آردی، فلسی و شته ها قرار می گیرند. معمولا می توان آن ها را شستشو داد یا با صابون حشره کش درمان کرد .

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا