مهارت های فنی دیگر

بهترین خوراک گوسفندان پرواری چیست و جیره غذایی شان چقدر باشد؟

چرب زبان

در این مقاله قصد داریم بهترین خوراک گوسفندان پرواری را به شما علاقمندان به پرورش گوسفند معرفی نماییم و همچنین برنامه جیره غذایی این گوسفندان را توضیح دهیم. در ابتدای مطلب نیز یک کلیپ آموزشی از نحوه تغذیه گوسفندان در طول روز و شب قرار داده ایم که می توانید این ویدئو را به رایگان مشاهده و دانلود نمایید.

کلیپ آموزش نحوه تغذیه گوسفندان پرواری:

 

لینک دانلود این ویدئو

اما بهترین غذاها برای گوسفندان

1-خوراک کنسانتره گوسفند:

 


پرورش گوسفند

توی این پک فوق العاده،توی این پک فوق العاده، روش پرورش گوسفند رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش گوسفند و گله داری اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!


 

این خوراک جهت پروار به صورت صنعتی و حرفه ای می باشد. همچنین این کنسانتره به صورت پلت و مخصوص تغذیه گوسفند در مناطق روستایی که امکان جداسازی میش، بره و گوسفند پرواری از یکدیگر وجود ندارد طراحی و تولید می گردد. این محصول، خوش خوراک بوده و گوسفند با میل آن را مصرف می کند.
مواد تشکیل دهنده خوراک کنسانتره گوسفند : جو، ذرت، کنجاله آفتابگردان، سبوس گندم، خرما، تفاله انگور، ملاس چغندر قند، مکمل های درمانی معدنی ویتامینه و افزودنی های مجاز

موارد مصرف: این خوراک جهت بره های پرواری از سه ماهگی به بعد قابل مصرف می باشد.

مقدار مصرف: ۳۰۰ الی ۸۰۰ گرم در روز به ازاء هر رأس

شکل ظاهری و دانه بندی محصول: این محصول به صورت پلت و با دانه بندی مشخص با قطر ۸ میلیمتر تولید می گردد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پست مشابه : دانلود 10 درس بسیار مهم در پرورش انواع گوسفند پرواری (فیلم رایگان)

تغذیه های دیگر برای گوسفند پرواری:

دانه جو: اگر بصورت بلغوری خورانده شود، یکی از منابع تامین انرژی برای دام است.

دانه-جو-بلغور

یونجه:  برای دام خوش خوراک است و از نظر پروتئین ، کلسیم و ویتامین بسیار غنی است. ارزش غذایی برگ یونجه بیش تر از ساقه آن است لذا زمان و نحوه برداشت آن تاثیر زیادی روی ارزش غذایی آن دارد.

یونجه-گوسفند

کنجاله: کنجاله مازاد کارخانجات روغن کشی بوده که مهم ترین آن، کنجاله تخم پنبه و کنجاله سویا است. این ماده پروتئین زیادی دارد و یکی از اساسی ترین مواد درخوراک گوسفند پرواری می باشد.

کنجاله-سویا

سبوس: سبوس، غشاء خارجی دانه غلات است که ارزش غذایی زیادی دارد، برای دام سهل الهضم وملین و دارای فسفر زیادی است.

سبوس

تفاله وملاس چغندر: تفاله وملاس چغندر، مازاد کارخانجات قند است و به علت قندی بودن و خوش خوراک کردن مواد غذایی برای پرواربندی بسیار مناسب می باشند.

ملاس

کاه: کاه ساقه خشک تیره غلات و حبوبات است که پس از کوبیدن وجدا کردن دانه بدست می آید. از نظر مواد غذایی بسیار ضعیف است. برای گوسفند پرواری کاه بایستی با کود اوره غنی سازی و مخلوط شود.

کاه

نیاز غذایی دام پرواری:

 1. انرژی به وسیله مواد غذایی تامین شده و برای نگهداری بافت های بدن، فعالیت های حیاتی و رشد و نمو صرف می شود. چنان چه انرژی مورد نیاز دام تامین نشود، علایم ظاهری کمبود، مانند لاغری و عدم تناسب اندام بروز می کند.
 2. پروتئین از طریق مواد غذایی تامین می شود و وجود آن برای رشد و نمو دام ضرورت دارد. کنجاله دانه های روغنی و یونجه از مهم ترین منابع تامین پروتئین هستند.
 3.  آب برای گوسفند پرواری بسیار ضروری و متوسط مصرف آن 3 تا 5 لیتر در روز است.
 4. مواد معدنی مانند سدیم، کلسیم، فسفر، ید و آهن برای رشد ونمو دام ضروری است. برای تامین نمک مورد نیاز دام بهتر است ازسنگ نمک استفاده شود.
 5. ویتامین ها برای فعالیت های عادی ضروری هستند. بخصوص ویتامین D که درجذب کلسیم وفسفر نقش دارد. کلسیم و فسفر در رشد اسکلتی دام بسیار موثر هستند.

علاقمندان به پرورش گوسفند بخوانند : معرفی بهترین نژادهای گوسفند ایرانی +تصاویر

جیره غذایی مورد نیاز گوسفند پرواری:

مقدار غذایی که در24 ساعت دراختیار دام قرار می گیرد تا دام بتواند به فعالیت های خود ادامه داده و تولید شیر داشته باشد، جیره غذایی گفته می شود. جیره غذایی متعادل مخلوطی از چند ماده خوراکی است که دارای مقدار و نسبت صحیحی از انرژی و مواد مغذی مختلف بوده وچنان چه روزانه و به میزان کافی دراختیار دام قرار گیرد، احتیاجات آن را از نظر انرژی ، پروتئین، مواد معدنی وسایر مواد مغذی درمدت 24 ساعت تامین می کند.

اصول تهیه جیره متعادل:

برای تهیه یک جیره متعادل باید از میزان احتیاجات گوسفند به مقدار ماده خشک، انرژی، پروتئین ومواد مغذی اطلاع داشت. جیره غذایی ضمن خوش خوراکی، قابل هضم بودن ومقوی بودن بایستی از نظر اقتصادی نیز باصرفه باشد و چون گوسفند یک حیوان نشخوار کننده است، وجود مقدارکافی مواد خشبی درجیره ضروری است. مواد خوراکی مورد استفاده درپرواربندی گوسفند نژاد مهربان شامل یونجه، جو بلغور شده، کنجاله تخم پنبه ، سبوس گندم، تفاله خشک چغندر قند و کربنات کلسیم است.برای هر راس دام، مقدار خوراک مصرفی درهرروز 1300 گرم است.

نسبت ترکیب کنسانتره وعلوفه به ترتیب 780 گرم و 520 گرم بوده بطوریکه کنسانتره ویونجه را کاملاً با هم مخلوط کرده ودرسه نوبت صبح، ظهر و عصردراختیار بره ها قرار داده می شود. برای عادت کردن بره ها وجلوگیری از مشکلات گوارشی ناشی از خوراک مصرفی، تغییر جیره بایستی به تدریج وطی یک هفته تا ده روز انجام شود. درماه دوم پرواربندی مقدار خوراکی مصرفی 1600 گرم می شود بطوری که برای هر بره 1280 گرم کنسانتره و 320 گرم یونجه به صورت مخلوط درسه وعده داده می شود. دریک طرح تحقیقی – ترویجی که برای بررسی اثر تغذیه بر افزایش وزن بره های نژاد مهربان دراستان همدان انجام شد، بره ها طی سه ماه با ترکیب مواد جدول 1 تغذیه شدند که افزایش وزن بره ها و ماده خشک مصرفی برای اطلاع درجدول 2 آمده است.

جدول 1 : ترکیب کنسانتره ودرصد هریک از مواد غذایی

ردیف ماده خوراکی درصد
1 جو بلغور شده 53
2 کنجاله تخم پنبه 10
3 سبوس گندم 11/3
4 تفاله خشک چغندر قند 26
5 کربنات کلسیم 7

 

جدول 2 : نسبت کنسانتره به علوفه درجیره غذایی بره های پرواری و افزایش وزن دردوره پرواربندی

ماه وزن زنده (کیلوگرم ) ماده مصرفی (کیلوگرم ) درصد کنسانتره درصد یونجه
اول 30 1/300 60 40
دوم 40 1/600 75 25
سوم 50 1/600 80 20

زمان خاتمه پرواربندی:

اصولاً مدت پرواربندی یکصد روز است وهر زمان که اضافه وزن به دلیل اضافه شدن چربی بدن باشد بایستی پرواربندی خاتمه یابد. دراواخر پرواربندی ضریب تبدیل غذایی کاهش یافته وبه ازاء مصرف هر واحد جیره غذایی افزایش وزن بره ها اقتصادی نخواهد بود.

کاربران گرامی! چنانچه سؤال و یا پیشنهادی در زمینه این مطلب دارید، لطفاٌ آنرا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید.
  من میخواستم بدونم اگه بخوام نشاسته را به صورت مستقیم وارد جیره غذایی دام از نوع پرواری کنم مقدار ان باید به چه اندازه باشه؟؟
  ممنون ازتون

  1. سلام یه غذابرا گوسفند درست میکرد که شیمیایی بهش اضافه میکردم چطوری تهیه میشه

 2. با سلام و عرض ادب
  من جدیدا بازنشست شده ام اما بلحاظ نیاز زندگی میخوام مشغولیتی داشته باشم .
  من اگر یک فضای 120 متری داشته باشم چند راس بره در آن فضا میتوانم پروار کنم و اگر بخواهم مشاوره حضوری داشته باشم به کدام شماره زنگ بزنم و یا خدمتتون برسم .

  1. هر راس بره پرواري ١.٢ متر مسقف و ١.٥ متر بهاربند لازم داره به علاوه انبار و اتاق كارگري و پاركينگ و…

 3. باعزض سلام وتشکر از مطالب مفید شما.نظر شما درباره تعلیف گوسفند با علوفه هیدروپونیک چیه؟

 4. سلام، برای تهیه این مواردی که ذکر شد، کجا گیر میاد، معمولا طرف ما فق کاه با یونجه گیر میاد، با جو معمولی، ولی بقیه موارد گیر نمیاد

  1. بهترین علوفه رو دم دست دارین همین ها رو خشک شدش وبرا پروار بندی عالیه..احتیاج به هیچ چیزی نیست.شک نداشته باشین.چون خودم پروار میبندم.

 5. سلام میشه درباره علوفه هیدروپونیک توضیحی بدید برای پروار بره ممنون میشم

 6. جدول ترکیبات کنسانتره رو درست کنین، ما تا صد درصد داریم نه 107.3 درصد، منظورم اینه مجموعش باید بشه 100 نه اینکه107.3

 7. فروشنده انواع خوراک دام‌و طیور هستیم با بهترین کیفیت ساکتی09133285397_09133895397

 8. سلام میشه لطف کنید بگید یک گوسفند در روز به واحد کیلو چقدر غذا میخواد من تازه میخوام اینکارو شروع کنم جاشو دارم ولی باغ و باغات و علوفه ندارم میخوام ببینم توجیه اقتصادی داره اگه شروع کنم یعنی بخوام همه چیو بخرم و تغذیشون کنم؟ ممنون میشم یه راهنمایی بفرمائید

 9. سلام جناب مهندس
  مطالبتان خیلی جامع است ، خدمت شما عارضم که من در بخش مطالعه راجع به پروار بندی و نگهداری گوسفندان نژاد دار هستم ، سوالی که از جنابعالی دارم این هست که آیا میزان سود دهی این کار بصورت تقریبی چقدره ؟و دوم اینکه در چه صورت میشه از جهاد کشاورزی برای این حرفه تسهیلات تهیه کرد ؟ممنون میشم اگه اطلاعاتی در این خصوص بهم بدید و لطفآ چندتا کتاب راجع به این حرفه معرفی کنید

 10. با سلام عرض ادب
  من از عشایر استان اردبیل هستم که به صورت سنتی گوسفند نگهداری می کنیم به تازگی تصمیم گرفتم بصورت صنعتی اقدام به این کار کنم به راهنمایی بیشتری نیاز دارم امکانش هست بتوانم به صورت تلفنی از خدمتتون مشاوره بگیرم

 11. سلام گوسفندام چاق نمیشه .ازچه داروی استفاده کنم وجیره

 12. ایا بجای جو میشه ازذرت استفاده کردوبچه کنجاله های روغنی ازچه موادی استفاده کنیم جایگزین

 13. سلام برای جیره غذایی بز وگوسفند داشتی چه نوع علوفه باید بدهیم میشه جیره غذایی بز وگوسفند را برایمان ارسال کنید

 14. سلام خسته نباشید .
  برای کهره هر راس 20 کیلویی جیره غذایی چطور میشه؟
  آیا مثل بره در ماه اول به ازای هر 10 کیلو 430گرم ماده مصرفی نیاز داره؟
  و آیا درصد یونجه و کنسانتره هم مثل بره هست؟

دکمه بازگشت به بالا