ریپورتاژ آگهی

بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز و تقویت ماهیچه‌های مغز

چرب زبان

بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز کودکان

این که از زمان خردسالی روی افزایش تمرکز کودکان کار کنید و به تقویت آن بپردازید، بسیار بهتر از آن است که با مشکل عدم تمرکز رشد کنند و در بزرگسالی مجبور شوند آن را چاره کنند. بهترین راه تقویت تمرکز کودکان و خردسالان نیز استفاده از بازی‌ است.

بهترین بازی‌های برای افزایش تمرکز کودکان عبارتند از:

سیمون می‌گوید…

بازی سیمون می‌گوید، یک بازی کودکان کاملاً ساده است که مناسب سن 4 سال به بالاست. روش این بازی این گونه است که پدر یا مادر یک جمله دستوری را با عبارت “سیمون می‌گوید” به کودک ابراز می‌کنند و او باید کاری را که سیمون می‌گوید را انجام دهد.

به عنوان مثال مادر به کودک اعلام می‌کند که “سیمون می‌گوید لیوان آب را بردار”. کودک هم این کار را می‌کند. اما قانون بازی به گونه‌ای است که اگر مادر بگوید “لیوان آب را بردار”، کودک نباید این کار را انجام دهد، زیرا در ابتدای جمله از عبارت “سیمون می‌گوید” استفاده نکرده است.

این بازی نه‌تنها باعث تقویت نظم‌پذیری کودک می‌شود بلکه به او یاد می‌دهد تا سرعت عمل ذهنی خود را بالا برده و روی تک‌تک جملاتی که می‌شنود تمرکز کند. اتفاقی که در نهایت قدرت تمرکز او را افزایش خواهد داد.

این بازی ساده بر اساس آموزه‌های روانشناسی کودک و یک برنامه خردسال با کاراکتری به نام سیمون طراحی شده است.

 کلاغ پر

کلاغ‌ پر یکی از بازی‌های سنتی و قدیمی ایرانی است که تقریباً همه ما از زمان کودکی با آن آشنا هستیم.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بازی کلاغ ‌پر نیز مانند بازی قبلی، روی افزایش قدرت تمرکز کودک کار می‌کند. این بازی شاد و بسیار ساده، به گونه‌ای طراحی شده که کودکان و والدین انگشت خود را روی زمین می‌گذرند و پدر یا مادر نام یک حیوان یا شیء را می‌آورد. چنانچه آیتم نام برده شده، پَر داشته باشد و بتواند پرواز کند، کودک باید انگشت خود را از روی زمین بردارد و بگوید “پَر”.

چنانچه آیتم نام برده شده قدرت پرواز نداشته باشد، کودک نباید انگشت خود را بلند کند، در غیر این صورت با شعر “… که پر نداره، باباش خبر نداره” جریمه می‌شود.

این بازی ساده به کودک یاد می‌دهد تا روی جملاتی که می‌شنود تمرکز کرده و قبل از فکر کردن به معنی دقیق آن‌ها، دست به عمل نزند.

پازل

word image 47878 1

پازل یکی از بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز در کودکان است. امروزه بازی‌های پازل کودکان را حتی از دکه‌های روزنامه فروشی هم می‌توانید تهیه کنید. پازل‌های کودکانه قطعات کم تعدادی دارند و از شکل‌های ساده و جذابی تشکیل شده‌اند.

کودک معمولاً در ابتدا جذب تصویر پازل می‌شود (که اغلب یک شخصیت کارتونی محبوب است) و سپس والدین پازل را برای او بهم می‌ریزند. حال کودک باید برای رسیدن به تصویر اولیه که آن را دوست داشت، قطعات پازل را به ترتیب درست کنار هم بچیند و جفت کند.

بازی پازل  ساختار بسیار ساده‌ای دارد اما می‌تواند نقشی کلیدی در افزایش تمرکز کودکان داشته باشد. کودکانی که از زمان خردسالی پازل حل می‌کنند، قدرت حل مسئله زیادی در سنین بالاتر داشته و می‌توانند دید بازتری در برخورد با موانع داشته باشند.

پازل‌های کودکان به قدری ساده‌ هستند که حتی خردسالان 2 سال به بالا نیز می‌توانند با آن‌ها بازی کنند. طبیعتاً هرچقدر رده سنی پازل افزایش پیدا کند، حل کردن آن دشوارتر می‌شود.

معما یا چیستان

word image 47878 2

یکی از بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز کودکان، طرح کردن معماها یا چیستان‌هاست. معماها مرموزند، یک راز مخفی داخل خود دارند، کنجکاوی برانگیز هستند و حل کردن آن‌ها می‌تواند موجب ایجاد رقابت شود.

کودکان تمایل زیادی به یافتن پاسخ معماها دارند به همین خاطر رفته‌رفته یاد می‌گیرند روی آن تمرکز کنند. هرچقدر بیشتر روی خود معما تمرکز کنند، شانس حل کردن آن بیشتر خواهد بود. به همین خاطر چیستان‌های جذاب (که اغلب ریتمیک و شعر گونه هستند) می‌توانند ذهن کودک را به چالش کشیده و قدرت تمرکز او را تقویت کنند.

البته بهتر است معماها را در جمعی از کودکان طرح کنید تا آن‌ها به صورت گروهی به آن فکر کنند. این کار علاوه بر افزایش تمرکز، باعث ایجاد تعاملات مثبت بین آنان نیز می‌شود.

نکته: طبیعتاً هرچقدر گروه سنی کودک کوچک‌تر باشد، باید چیستان‌ها و معماهای ساده‌تری طرح کرد.

چراغ سبز، چراغ قرمز

این بازی از جمله قدیمی‌ترین بازی‌های کلاسیک است که برای انجام آن به هیچ ابزار یا مهارتی نیاز ندارید. ساختار بازی چراغ سبز، چراغ قرمز بسیار ساده است. شما به عنوان والدین، در نقش چراغ راهنمایی، با کمی فاصله از کودک (یا کودکان) می‌ایستید و به او نگاه می‌کنید. هر وقت می‌گویید چراغ سبز، کودکان می‌توانند به سمت شما حرکت کنند و هر زمان می‌گویید چراغ قرمز، باید در همان حالتی که هستند، سر جایشان متوقف شوند.

کودکی که دستورات را به اشتباه اجرا کند بازنده خواهد بود و کسی که زودتر بتواند به چراغ راهنمایی برسد، برنده می‌شود.

موزیک و صندلی

این بازی که خیلی‌ها آن را با نام “بازی صندلی” هم می‌شناسند، یکی از جالب‌ترین بازی‌های گروهی کودکانه است که از زمان‌های قدیم رایج بوده.

ساختار این بازی که برای انجام آن، به تعدادی نشیمن یا صندلی نیاز دارید، بسیار ساده است. کافیست یک عدد کمتر از تعداد کل کودکان صندلی تهیه کنید و وسط یک سالن کوچک قرار دهید. به عنوان مثال، اگر 5 کودک در بازی شرکت می‌کنند، باید 4 صندلی در وسط قرار بگیرد.

بازی با نواختن موسیقی (یا پخش آن) آغاز می‌شود. کودکان در حینی که موسیقی در حال پخش است، باید دور صندلی‌ها بچرخند و آماده باشند. هر زمان که موسیقی قطع شد، هرکس که می‌تواند باید روی یک صندلی بنشیند. کسی که صندلی به او نرسد از دور خارج می‌شود. حال یکی دیگر از صندلی‌ها نیز حذف شده و همین ساختار با یک کودک و یک صندلی کمتر تکرار می‌شود. آخرین نفری که روی تک صندلی باقی ماند بنشیند، برنده خواهد بود.

این بازی هم بسیار رقابتی است و هم بسیار شاد و مفرح. کودکان مجبورند برای پیروز شدن در روند بازی، حواس خود را جمع کنند و ضمن حرکت مداوم، همواره روی لحظه قطع موسیقی، جایگاه خود نسبت به صندلی‌ها، شانسی که برای نشستن دارند و البته سرعت عمل خود تمرکز کنند.

این بازی جذاب روحیه رقابت طلبی را در کودکان تقویت کرده و نقش بسیار مهمی در افزایش قدرت تمرکز آنان دارد.

بازی استُپ

این بازی ساختاری مشابه بازی صندلی و چراغ سبز و قرمز دارد و در واقع ترکیب آن‌هاست.

ساختار بازی ساده است؛ کودکان در وسط قرار می‌گیرند و موسیقی پخش می‌شود. کودکان باید در هنگام پخش موسیقی دور یک دایره فرضی حرکت کنند و به محض قطع شدن موسیقی، در هر حالتی که هستند ثابت بماند و تکان نخورند. هر کس در لحظه قطع شدن موسیقی تکان بخورد، از دور حذف می‌شود. آخرین نفری که باقی بماند، برنده خواهد بود.

این بازی نیز درست مانند صندلی، تأثیر بسیار زیادی روی افزایش قدرت تمرکز کودکان خواهد داشت.

بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز بزرگسالان

بازی‌های افزایش تمرکز تنها مختص کودکان نیستند، بلکه تعدادی از این بازی‌‌ها مخصوص بزرگسالان طراحی شده‌اند.

بازی‌های ویدئویی

گیم‌ها یا بازی‌های ویدئویی، برخلاف تصور برخی از افراد، نه‌تنها باعث زوال عقل نمی‌شوند، بلکه می‌توانند به افزایش قدرت تمرکز کمک کنند. واقعیت این است که بازی‌های ویدئویی امروزی به قدری پیشرفته شده‌اند که بازیکن باید تمام حواس خود را جمع کند تا بتواند از مراحل مختلف آن گذر کند. اگر میخواهید از اخبار بازی و خبرهای روز دنیای گیم و یا معرفی بهترین بازی‌ها با خبر باشید رسانه بازی پرو می‌تواند منبع خوبی برای شما باشد تا از دنیای گیم‌های کامپیوتری عقب نمانید.

گیم‌های جدید به تمام تمرکز شما نیاز دارند و مهارت‌های ذهنی را به چالش می‌کشند. البته در این میان، برخی از بازی‌های فکری هستند که باید خیلی روی آن‌ها دقیق شوید تا مراحلشان را پشت سر بگذارید. این بازی‌ها اغلب در ژانر معمایی بوده و از بازیکن می‌خواهند برای پیشرفت بیشتر، معماهای مختلفی را حل کند.

بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز بزرگسالان عبارتند از:

جدول کلمات

word image 47878 3

جدول‌های ساده‌ای که در روزنامه‌ها و مجلات، هر روزه به چاپ می‌رسند، خود یک نوع بازی به شمار می‌روند. این بازی نه‌تنها اطلاعات عمومی شما را به چالش می‌کشد، بلکه بیش از هرچیز روی تقویت تمرکز شما کار می‌کند. چون همان‌طور که می‌دانید، در جدول، خیلی از کلمات بر اساس حدس و گمان و تکمیل کردن حروف جامانده مشخص می‌شوند.

کسانی که زیاد جدول حل می‌کنند معمولاً تمرکز بالایی داشته و از حافظه خوبی برخوردارند. چنانچه مشکل تمرکز دارید، ساده‌ترین بازی سرگرم کننده پیش روی شما، حل کردن جدول کلمات است.

پازل‌‌های بزرگسال

پازل‌ها علاوه بر کودکان، می‌توانند به افزایش قدرت تمرکز بزرگسالان نیز کمک کنند. طبیعی است که پازل‌های مخصوص گروه سنی بزرگسال بسیار پیچیده‌تر بوده و قطعات فوق‌العاده بیشتری دارد (یک پازل کودکانه حداکثر 12 قطعه دارد در حالی که پازل‌های بزرگسال حداقل 500 قطعه‌ای هستند).

کامل کردن پازل‌های بزرگسال با نقش‌های پیچیده، به تمرکز زیادی نیاز دارد، چون ذهن شما همزمان باید هم به تصویر کلی فکر کند، هم قطعات جامانده را به یاد بیاورد و هم به ارزیابی قطعه‌ای که در دست دارید بپردازد. کامل کردن پازل، نه‌تنها یک فعالیت هنری و یک سرگرمی جذاب است که می‌تواند ساعت‌ها وقت شما را پر کند، بلکه به افزایش قدرت تمرکز نیز کمک شایانی خواهد کرد.

سودوکو

سودوکو ساختار و کاربردی مشابه بازی جدول دارد. در این بازی با یک جدول مبتنی بر اعداد طرف هستید که باید تلاش کنید هیچ عدد تکراری در خانه‌های افقی یا عمودی آن وجود نداشته باشد. سودوکو یک بازی فکری بسیار ساده و در عین حال چالش برانگیز است.

برای پر کردن صحیح خانه‌های این جداول، به تمرکز زیادی نیاز دارید و می‌توانید از این طریق، در بلند مدت حافظه خود را نیز بهبود ببخشید.

بازی چمدان

بازی چمدان یک بازی بسیار ساده و گروهی است که به هیچ وسیله‌ای نیاز ندارد. در این بازی (که حداقل با 2 نفر هم می‌توان آن را انجام داد)، هر بازیکن نام یک وسیله که می‌توان داخل یک چمدان قرار داد را می‌آورد. بازیکن بعدی، باید علاوه بر تکرار کردن نام وسیله بازیکن قبلی، نام یک وسیله جدید دیگر را هم به آن اضافه کند.

به این ترتیب، هر بازیکن باید در نوبت خود، نام تمام آیتم‌های قبلی را ذکر کرده و یک آیتم جدید به آن‌ها اضافه نماید. هر کسی حتی یک آیتم را فراموش کند، از دور بازی حذف خواهد شد. این بازی را البته می‌توان به روش‌های دیگری هم انجام داد. مثلاً به جای وسایلی که در چمدان قرار می‌گیرند، از وسایلی که می‌توان با خود به سفر برد، یا لوازم خانه و غیره استفاده نمود.

چمدان یک بازی مفرح و چالش برانگیز است که تکرار آن می‌تواند موجب تقویت قدرت تمرکز شما شود.

کلام آخر

بازی‌ها می‌توانند نقش مؤثری در افزایش قدرت تمرکز ذهن ما داشته باشند. در این مقاله تلاش کردیم فهرستی از بهترین بازی‌ها برای افزایش تمرکز کودکان و بزرگسالان ارائه کنیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا