سایر هنرهای مهم

مزایا و معایب ذغال فشرده و روش تولید آن

چرب زبان

دهها سال است که ذغال چوب به عنوان یک منبع سوخت به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. ذغال یکی از منابع اصلی سوخت است که هم در زمینه صنعتی و هم در زمینه خانگی استفاده می شود. مزایای ذغال مانند بی بو و بدون دود بودن آن باعث شده تا عموم مردم برای آشپزی در بیرون از منزل از ذغال استفاده کنند.

دوام گرمایی ذغال بالا است و می توان در صنایع برای ساختن فلزاتی مانند فولاد از آن استفاده کرد. ذغال طبیعی از سوختن مواد با کربن بالا در فضای کم اکسیژن به دست می آید. سوختن در فضای کم اکسیژن باعث حذف رطوبت و در نتیجه سبک تر شدن ذغال و حذف گازهای فرار چوب می شود که تولید ذغالی با دوام گرمایی بالا را به دنبال خواهد داشت.

اما در حال حاضر میزان ذغال طبیعی رو به کاهش نهاده است. تقاضا برای این ذغال بالا و میزان عرضه محدود است. علت این امر تاحدودی به دلیل کاهش جنگل ها و تلاش برای حفظ درختان است. به همین دلیل امروزه ماشین ذغال ساز در حال محبوب شدن است و راه اندازی شرکت ذغال فشرده در بسیاری از کشورها مانند آفریقای جنوبی، اوگاندا، کنیا و غیره پروژه ای پرسود بوده است.

پودر بوراکس چیست؟ نحوه ساخت، خرید و 22 کاربرد آن در خانه داری

ماشین ساخت ذغال فشرده برای ساخت ذغال فشرده از خاک اره و هر نوع پودر حاصل از پسماندهای کشاورزی مانند کاه و ساقه گیاهان استفاده می شود. حالا این سوال مطرح می شود که چگونه از خاک اره، ذغال قالبی یا فشرده درست کنیم؟

قالب به بلوکی از خاک ارّه فشرده می گویند که می تواند به عنوان محصول سوختی مورد استفاده قرار بگیرد. برای تولید قالب باید یک ماده چسبنده را به خاک اره اضافه کنیم و سپس آن را تحت فشار و دمای بالا قرار دهیم.

From Wastes to Briquettes

تبدیل ضایعات به قالب

مزایای ذغال فشرده:

۱- ارزانتر است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

۲- دوام گرمایی بیشتری دارد.

۳- کنترل دمای آن آسان تر است.

۴- به دلیل یک شکل و یک اندازه بودن قالب ها، چیدن آنها در کنار هم راحت تراست.

۵- سبک است و نیازهای شخص را برطرف می کند.

معایب:

۱- روشن کردن آن سخت تر است.

۲- اغلب آنها خاکستر زیادی از خود به جای می گذارند.

۳- برخی از آنها بوی شیمیایی تندی دارند.

جدول مقایسه ذغال فشرده و ذغال طبیعی

ذغال طبیعی ذغال فشرده
نحوه ساخت باقی مانده چوب یا تنه درختان خاک اره یا تراشه های چوب به همراه مواد افزودنی چسبنده
دمای سوختن 1400 درجه فارنهایت

(760 درجه سانتیگراد)

800 تا 1000 د رجه فارنهایت

(420 تا 540 درجه سانتیگراد)

سرعت و زمان سوختن سریع، حدود یک ساعت کند، برای چند ساعت
حجم خاکستر کم زیاد
سرعت آتش گرفتن سریع کند
بهترین موارد استفاده کباب کردن دودی کردن

چگونه از خاک ارّه ذغال فشرده بسازیم؟

خاک ارّه، ماده خام ساخت ذغال فشرده خاک اره است. جهت افزایش بهره وری باید ضخامت خاک اره یک سانتیمتر و رطوبت آن 12 درصد باشد.

10 کاربرد زغال فعال برای زیبایی، سلامتی و زندگی

ماشین های اصلی ساخت ذغال قالبی یا فشرده

به طور کلی ماشین های ساخت ذغال فشرده شامل ماشین پرس خاک اره، کوره کربنیزاسیون، خردکن و خشک کن است. ماشین پرس پیچشی دستگاهی است با سایز کوچک که انتخابی عالی محسوب می شود. سال ها تجربه نشان دهنده بهبود طراحی ظاهری و ساختاری این ماشین است. با این ماشین می توانید علاوه بر خاک ارّه، طیف وسیعی از پسماندهای کشاورزی مانند پوست درختان، کارتن، سلولز، ساقه پنبه، علوفه خشک، کاغذ، تنباکو، خرده چوب و غیره را فراوری نمایید.

فرایند تولید قالب های پسماند و ذغال فشرده

فرایند تولید قالب های پسماند و ذغال فشرده

فرایند ساخت ذغال فشرده

1- ابتدا خاک اره را در خرد کن بریزید تا به قطعاتی در حدود 5 میلیمتر تبدیل شوند. سپس مواد خرد شده را وارد خشک کن استوانه ای بزرگ کنید تا میزان رطوبت آنها کاهش یابد. میزان رطوبت محصول در خشک کن باید به 8 تا 12 درصد برسد. پس از خشک کردن مواد آنها را با فشار وارد ماشین قالب ساز کنید.

2- مواد را در ماشین قالب ساز طی فرایند قالب سازی تحت فشار و دمای بالا قرار دهید. طی این فرایند مواد در اثر جریان ترموپلاستیک به هم متصل می شوند. فشار و دمای بالا به طور طبیعی باعث تولید و آزاد شدن ماده لیگنین در داخل دستگاه می شود. این ماده مانند چسب عمل می کند و باعث اتصال و فشرده شده توده پسماند و تولید قالب هایی با فشردگی بالا می شود.

۳- موادی که در داخل ماشین قالب ساز پیچشی قرار دارند، با چرخش محور مرکزی ماشین هم زده می شوند تا ذغالی یک دست تولید شود. پس از تبدیل شدن توده پسماند به قالب، آنها را در کوره کربنیزاسیون قرار می دهند تا با فرایند کربنیزه به ذغال فشرده ماشینی تبدیل شوند. در کوره کربنیزاسیون، مواد فرعی مانند چسب نشاسته را اضافه می کنند تا با قالب ها مخلوط شوند. بعد از مخلوط شدن، مواد به ماشین پرس منتقل می شوند و به اندازه های دلخوه درمی آیند. سپس مواد به ماشین ناقل برده می شوند و در آنجا در معرض دمای بالا قرار می گیرند تا رطوبتشان به زیر 5 درصد کاهش یابد. در این مرحله ذغال فشرده آماده است و می توان آن را ذخیره کرد. فشردگی این ذغال بالا است و دوام گرمایی زیادی دارد. علاوه بر این همانند ذغال طبیعی بی بو و بدون دود است. ذغال فشرده برای طبیعت ضرری ندارد، زیرا محیط را آلوده نمی کند.

ماشین قالب سازی پرسی خاک ارّه

مشخصات ماشین ذغال فشرده خاک ارّه

مدل GCBC-I GCBC-IIA GCBC-II
ضخامت ماده خام ورودی بر حسب میلی متر 3-۵ میلی متر
ظرفیت تولید

برحسب کیلوگرم بر ساعت

180-210 300-500 350~300
اندازه قالب ها 40،50،60،۷۰ میلی متر
قدرت موتور 15 کیلووات،380 ولت، 6 گرید 18.5 کیلووات، 360 ولت، 6 گرید 22 کیلووات
بازه حرارتی 280 تا 350 درجه سانتی گراد
قطر سوراخ داخلی قالب 16 میلیمتر 16 میلیمتر 16 الی 18 میلیمتر
میزان فشردگی قالب 1.3 تن بر متر مکعب
وزن 700 کیلو 800 کیلو 780 کیلو
ابعاد کلی برحسب میلیمتر 1600*600*2700 1700*600*2000 1600*1200*1500

راه اندازی کارخانه تولید ذغال فشرده خاک ارّه

راه اندازی خط تولید ذغال فشرده در مقیاس کوچک برای کسانی که می خواهند با توجه به سرمایه گذاری کم، سادگی کار و نگهداری جزئی وارد تجارت ذغال فشرده شوند انتخاب بسیار مناسبی است. اصول فرایند تولید ذغال فشرده خاک اره همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم شامل خرد کردن، خشک کردن، قالب کردن و کربونیزاسیون است.

خلاصه مطالب مربوط به ذغال فشرده

ذغال فشرده بر اساس نیاز بازار تولید شده است تا مشکلات فعلی ذغال چوب مانند کمبود و قیمت بالای آن را جبران کند.

ذغال فشرده نیز از چوب ساخته می شود، اما بر خلاف ذغال چوب، ذغال فشرده از ترکیب خاک اره یا تراشه های چوب با مواد افزودنی چسبنده ساخته می شود و این مواد چسبنده باعث شکل گیری ذغال و پایداری گرمایی آن می شود.

البته هنوز هم می توان قالب های ذغال چوب خالص را که دارای چسب نشاسته طبیعی هستند پیدا کرد. این قالب ها نسبت به نوع معمولی آن قیمت بالاتری دارند، اما استفاده از آنها کم خطرتر است و طعمی که آتش آنها به غذا می دهد طبیعی تر است.

55 مهارت که حتما باید بلد باشید

روشن کردن ذغال فشرده سخت تر است و نیاز به زمان بیشتری دارد و از دمای بالای ذغال طبیعی برخوردار نیست، اما دوام حرارتی آن خیلی بیشتر است. علاوه بر این به دلیل هم اندازه بودن قالب های ذغال و سرعت ثابت سوختن آنها، گرمای حاصله یک دست تر است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید
  من همیشه ذغال فشارده قلیون میکشیدم
  امروز که کشیدم بعد ۵ دقیقه یهو سرم درد گرفت و حالت تهوع گرفتم
  دلیلش چیه؟
  (توی کشیدن قلیون هم زیاده روی نکردم)

  1. با سلام.
   چندین نوع زغال فشرده داریم.
   زغال خاکه زغالی یا نارگیلی یا حبه ای که از خاک زغال و نشاسته درست میشه
   زغال چهار گوش گیربکسی
   این محصول با توجه به شرایط دستگاه تولید محصول باید تو کوره صنعتی پخت بشه که کربنیزاسیون تو این کوره ها کامل نیست و محصول مورد نظر بو و سردرد داره و اساسا این نوع زغال برای قلیان اکیدا نباید استفاده بشه که متاسفانه بخش عمده بازار داخل این زغاله که چون ارزونتره به جای زغال قلیان میفروشن
   زغال خاک اره وپوست گردو
   این نوع زغال با اکسترودر های تسمه ای تولید میشه و به دلیل ساختار محصول و کربنیزاسیون چند مرحله ای و پخت تو کوره های سنتی کربنیزاسیون کامل انجام میشه و فاقد بو و سردرد و …. هست که بسیار با کیفیته قیمت گرونتری داره و بیشترش صادر میشه
   از روی شکل قابل تشخیص نیست
   من تولید کننده نوع آخر هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا