سایر هنرهای مهم

تفاوت آنالوگ و دیجیتال در تکنولوژی: شباهت و تفاوت ها

چرب زبان

سیگنال های آنالوگ و دیجیتال برای انتقال اطلاعات و معمولا از طریق سیگنال های الکتریکی ایجاد و استفاده می شوند. اطلاعات بدست آمده از طریق هر دو فناوری مثل صدا یا تصویر به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند. تفاوت بین فناوری های آنالوگ و دیجیتال در این است که در تکنولوژی آنالوگ اطلاعات در پالس الکتریکی با دامنه های مختلف انتقال داده می شوند ولی در فناوری دیجیتال، اطلاعات بدست آمده با فرمت باینری (صفر یا یک) منتقل می شوند که در آن هر بیت نماینده دو دامنه مجزا است.

نمودار مقایسه فناوری آنالوگ و دیجیتال

آنالوگ دیجیتال
سیگنال سیگنال آنالوگ سیگنال مداوم و پیوسته ای است که اندازه گیری های فیزیکی را نشان می دهد. سیگنال های دیجیتال سیگنال های متناوب و گسسته ای هستند که توسط مدولاسیون دیجیتال ایجاد می شوند.
امواج امواج مشخص شده با موج های سینوسی امواج مشخص شده با موج های مربعی
ارائه اطلاعات استفاده از طیف پیوسته برای نمایش اطلاعات استفاده از مقادیر گسسته یا ناپیوسته برای نمایش اطلاعات
نمونه ها صدای انسان در هوا، دستگاه های الکترونیکی آنالوگ رایانه ها، سی دی، دی وی دی و سایر دستگاه های الکترونیکی دیجیتال
فناوری تکنولوژی آنالوگ طول موج ها را به همان شکلی که هستند ثبت می کند. نمونه های آنالوگ را که به شکل طول موج هستند به مجموعه محدودی از اعداد تبدیل و ثبت می کند.
انتقال داده ها داده ها در چرخه انتقال و یا خواندن/ نوشتن در معرض افت کیفیت قرار می گیرند. داده ها داده ها در چرخه انتقال و یا خواندن/ نوشتن ایمن هستند.
واکنش به نویز با احتمال بیشتری برای کاهش دقت مواجه است. از آنجایی که واکنش به نویز در فناوری دیجیتال ماهیت قیاسی دارد دقت آن کمتر تحت تاثیر قرار می گیرد.
انعطاف پذیری سخت افزار آنالوگ انعطاف پذیر نیست. سخت افزار دیجیتال هنگام اجرا انعطاف پذیر است.
موارد استفاده این فناوری فقط در دستگاه های آنالوگ قابل استفاده است و مناسب ترین گزینه برای انتقال اطلاعات صوتی و تصویری محسوب می شود. بهترین گزینه برای دستگاه های محاسبه ای و الکترونیکی دیجیتالی
نرم افزارها دماسنج رایانه های شخصی، رایانه های جیبی
پهنای باند پردازش سیگنال آنالوگ می تواند در بی درنگ و بلافاصله انجام شود و پهنای باند کمتری مصرف کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که پردازش سیگنال دیجیتال فورا و بی درنگ انجام شود؛ به همین دلیل این فناوری از از پهنای باند بیشتری برای انجام اطلاعات استفاده می کند.
حافظه اطلاعات در قالب سیگنال موجی ذخیره می شوند. اطلاعات به شکل بیت باینری ذخیره می شوند.
قدرت ابزارهای آنالوگ به قدرت و انرژی زیادی نیاز دارند. دستگاه های دیجیتال نیروی کمی مصرف می کنند.
هزینه کم هزینه و قابل حمل گرانقیمت و مشکل برای جابجایی
امپدانس (Impedance) پایین بالاتر از 100 مگا اهم
خطاها ابزارهای آنالوگ معمولا مقیاسی دارند که کارایی پایینی دارد و از این رو خطاهای بصری قابل توجهی را بروز می دهند. ابزارهای دیجیتالی عاری از خطاهای بصری مثل خطای پارالاکس (parallax) و خطاهای تقریبی هستند.

تعریف سیگنال های آنالوگ و دیجیتال

سیگنال آنالوگ به هر سیگنال پیوسته ای گفته می شود که برای آن ویژگی زمان متغیر است؛ یعنی مثلا یک سیگنال در یک لحظه با سیگنال بعدی متفاوت است. سیگنال آنالوگ از نظر نوسانات کوچکی که در سیگنال رخ می دهد با سیگنال دیجیتال فرق می کند.

سیگنال دیجیتال از مقادیر گسسته یا ناپیوسته استفاده می کند در حالی که سیستم های غیر دیجیتال (یا آنالوگ) از طیف وسیعی از مقادیر برای نمایش اطلاعات استفاده می کنند. با اینکه بازنمودهای دیجیتالی به شکل گسسته هستند ولی اطلاعات ارائه شده می توانند از هم جدا باشند یا به صورت اعداد و حروف و یا به شکل پیوسته مثل صدا، تصویر و اندازه گیری های دیگر سیستم های پیوسته نشان داده شوند.

از دست ندهید: مردان از چه نوع ظاهر زنانه خوششان می آید، زنان چطور؟

ویژگی های سیگنال های دیجیتال در مقایسه با آنالوگ

اطلاعات دیجیتالی ویژگی های خاصی دارند که آن را از سیستم های ارتباط آنالوگ متمایز می کند. این ویژگی ها شامل موارد زیر می شوند:

  • همگام سازی: ارتباطات دیجیتالی برای مشخص کردن همگام سازی از توالی های خاصی استفاده می کند.
  • زبان: ارتباطات دیجیتالی به زبانی نیاز دارند که هم فرستنده و هم گیرنده به آن واقفند و این زبان باید معنای توالی نماد را نشان بدهد.
  • خطاها: اختلال در ارتباطات آنالوگ باعث ایجاد خطا در ارتباطات واقعی در نظر گرفته شده می شود؛ اما اختلال در ارتباطات دیجیتالی باعث ایجاد خطا در ارتباطات آزاد نمی شود. در واقع این خطاها باید بتوانند نمادهای بیان شده را جایگزین، درج یا حذف کنند.
  • کپی کردن: کپی های گرفته شده از ارتباطات آنالوگی کیفیت اصل را ندارند ولی چون ارتباطات دیجیتالی بدون خطا هستند می توان نسخه های کپی شده آنها را به طور نامحدود تهیه کرد.
  • دانه بندی (Granularity): برای اینکه یک مقدار آنالوگ که به طور پیوسته در حال تغییر است به فرم دیجیتال نشان داده شود در مرحله کمی سازی خطای اندکی رخ می دهد . این اختلاف به خاطر تفاوت در مقدار آنالوگ واقعی و مقدار نمایش داده شده دیجیتالی است و به عنوان یکی از ویژگی های فناوری دیجیتال و با نام دانه بندی (Granularity) شناخته می شود.

از دست ندهید: تفاوت بین کاراکتر و شخصیت در چیست؟ با مثال

تفاوت در کاربرد تجهیزات آنالوگ و دیجیتال

خیلی از دستگاه هایی که ما با آنها سر و کار داریم آنالوگ یا دیجیتال هستند. میکروفون و بلندگو نمونه های خوبی از دستگاه های آنالوگ به شمار می روند. فناوری آنالوگ ارزان تر است؛ اما در یک زمان مشخص فقط می توان مقدار محدودی از اطلاعات را با آن انتقال داد.

تکنولوژی دیجیتال روش کار بسیاری از دستگاه ها و تجهیزات را متحول کرده است. در این فناوری داده ها به کد دودویی تبدیل می شوند و بعد دوباره در نقطه پذیرش به فرم اصلی جمع می شوند. از آنجایی که این موارد به راحتی قابل دستکاری هستند، فناوری دیجیتال طیف گسترده ای از آپشن ها و گزینه ها را در اختیار شما قرار می دهد. به طور کلی دستگاه های دیجیتال از آنالوگ گرانقیمت تر هستند.

مقایسه کیفیت آنالوگ در مقایسه با دیجیتال

دستگاه های دیجیتالی داده ها را تفسیر و دوباره نویسی می کنند و در این فرایند ابزارهای دیجیتالی نسبت به دستگاه های آنالوگ بیشتر در معرض از دست دادن کیفیت هستند. خوشبختانه پیشرفت های کامپیوتری و استفاده از تکنیک های تشخیص و تصحیح خطا اختلالات مصنوعی ناشی از سیگنال های دیجیتال را به حداقل می رسانند و کیفیت را افزایش می دهند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

حتما بخوانید: تفاوت سیاره و ستاره چیست؟

تفاوت در نرم افزارها

در حال حاضر فناوری دیجیتال در صنعت تلفن همراه کارآمدترین بوده است و گوشی های آنالوگ حتی با وجود وضوح صدا و کیفیت خوب از رده خارج شده اند.

فناوری آنالوگ شامل سیگنال های طبیعی مثل گفتار انسان می باشد. با استفاده از فناوری دیجیتال می توان این گفتار انسانی را در کامپیوتر ذخیره کرد؛ بنابراین فناوری دیجیتال افق های بی پایان استفاده و کاربرد را در پیش چشم شما قرار می دهد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و درود.
    سایت عالی و جامعی دارید ، سوالی دارم از شما : عذر میخوام میتونید در مورد حالت های انگل در نور پردازی در عکاسی در حالت چیاروزکورو برای من بگید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا