درمان بیماری های شایع روانی

چگونه چرس را ترک کنیم؟ (عوارض آن و همه نکات کاربردی)

چرب زبان

چرس یک ماده تغییر دهنده ذهن است که بعضی از افراد، به ویژه نوجوانان و جوانان، به طور منظم از آن استفاده می کنند. متاسفانه کشیدن چرس می تواند مضر و اعتیاد آور باشد. چرس اصطلاحا علف نیز نامیده می شود. که یک ماده مخدر رایج برای ایجاد حس سرخوشی در ذهن است. بنا بر اعلام موسسه ملی سو مصرف مواد مخدر، چرس یکی از متداول ترین مخدر های غیر قانونی در دنیا است.

این ماده گیاهی را می توان مانند یک سیگار پیچید و دود کرد یا با پیپ کشید. همچنین می توان آن را به عنوان یک ماده خوراکی خورد یا اینکه با ریختن آن در قلم بخور یا دستگاه بخور، دود آن را کشید. برخی از افراد برای درمان بیماری های خود از چرس استفاده می کنند و اغلب نوجوانان و جوانان از این ماده استفاده کرده و در مصرف این ماده زیاده روی می کنند.

با وجود این که سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) چرس را برای درمان مشکلات پزشکی خاص تایید نکرده است. سه جزء تشکیل دهنده چرس، به نام کانابینوئیدها، به عنوان دارو تایید شده اند و همچنین سال ۲۰۱۷ در یک گزارش پزشکی عنوان شد که چرس چندین اثر درمانی دارد. اما اثرات مضر آن نیز پیشتر ثابت شده است و لازم است تحقیقات بیشتری برای درک همه اثرات احتمالی که چرس و محصولات مشتق شده از آن بر روی سلامتی می گذارد، انجام شود. ثابت شده است که استفاده تفریحی از چرس، عوارض بدی از جمله وابستگی و اعتیاد را در پی دارد که می تواند در تحصیل، شغل، و روابط افراد اختلال ایجاد کند.

چرس چیست؟

چرس با نام های مختلفی از جمله علف، شاهدانه و . . . شناخته می شود و گیاهی به رنگ سبز یا خاکستری یا قهوه ای می باشد.

علف حاوی ترکیبات مختلفی است که به عنوان کانابینوئید ها شناخته می شوند . کانابینوئید ها بر سیستم عصبی مرکزی ( CNS) فرد که شامل مغز و نخاع است، تأثیر می گذارند. یکی از شناخته شده ترین کانابینوئید ها در علف، تتراهیدروکانابینول (THC) است که ذهن را درگیر می کند. THC به عنوان اصلی ترین ماده شیمیایی روانگردان در علف شناخته می شود، همچنین بیشتر اثرات مسموم کننده چرس به علت وجود این ماده است. گیاه چرس به طور کلی بیش از 500 ترکیب شیمیایی دارد.

آیا مصرف چرس قانونی است؟

چرس یک ماده غیر قانونی با پتانسیل سوء مصرف است که هیچ گونه استفاده پزشکی ندارد.

تاثیرات چرس بر روی مغز

چرس اثرات بلند مدت و کوتاه مدت مستقیمی بر روی مغز دارد. به طور خاص قسمت هایی از مغز را که مسئول حافظه، یادگیری، توجه ، تصمیم گیری، هماهنگی، احساسات و زمان واکنش هستند، هدف قرار می دهد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

وقتی دود چرس استنشاق می شود، ترکیب THC از طریق ریه ها وارد بدن می شود و سپس وارد جریان خون شده. و هنگامی که وارد جریان خون می شود، به اندام های سراسر بدن ، از جمله مغز منتقل می شود.

چرس

ترکیب THC روی گیرنده های سلول های مغزی که معمولاً به سایر مواد شیمیایی مشابه THC واکنش نشان می دهند ، تاثیر می گذارد و باعث فعال شدن و تحریک بیش از حد این گیرنده ها می شود که باعث می شود افراد بعد از کشیدن آن احساس سرخوشی کنند.

همچنین می تواند اثرات کوتاه مدتی ایجاد کند، از جمله:

 • دگرگونی احساسی
 • تغییرات خلق و خو
 • دگرگونی حس نسبت به زمان و مکان
 • اختلال در حرکات بدن
 • اختلالات حافظه
 • فقدان مهارت حل مسئله، مشکل در تفکر، اختلال در تصمیم گیری، توهم ، هذیان و روان پریشی (در صورت استفاده در دوز های بالا تر )

تاثیرات مصرف در طولانی مدت

تغییرات مغز در نتیجه مصرف چرس و پیشرفت این تغییرات در دوران نوجوانی بسیار مهم است.

مطالعه ای نشان داد که وقتی افراد در نوجوانی شروع به کشیدن چرس به میزان زیادی می کنند و دچار اختلال یا اعتیاد به مصرف چرس می شوند، به طور میانگین بین 13 تا 38 سالگی هشت نقطه در مغز خود که مرتبط با ضریب هوشی است را از دست می دهند.

حتی وقتی نوجوانان در دوران بزرگسالی اعتیاد به چرس را ترک کردند، عملکرد ذهنی آن ها به طور کامل بازیابی نشد. این موضوع نشان می دهد که اثرات چرس بر قدرت توجه، حافظه و یادگیری ممکن است دائمی باشد.

اثرات بر بدن

چرس ممکن است چندین فایده برای سلامتی مانند تسکین درد و التهاب، کاهش فشار داخل چشم، تسکین علائم بیماری گلوکوم ( آب سیاه) همراه با کاهش تهوع و استفراغ داشته باشد.

اما ممکن است که تاثیرات منفی نیز بر بدن افراد مصرف کننده بگذارد، به ویژه در صورت مصرف طولانی مدت! مشکلات مربوط به مصرف چرس می تواند شامل مشکلات قلبی ، سرفه و مشکلات تنفسی و ضعف سیستم ایمنی بدن باشد.

اثرات چرس بر روی بدن

کانابینوئید های موجود در چرس می توانند ضربان قلب در حالت استراحت را افزایش داده، عروق خونی را گشاد کرده و فشار خون را بالا ببرند. تحقیقات نشان داده افرادی که مشکلات قلبی عروقی مانند بیماری قلبی دارند و همچنین تحت استرس هستند، پس از کشیدن چرس سریع تر دچار درد قفسه سینه می شوند.

همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خطر حمله قلبی در ساعات اولیه پس از مصرف چرس، افزایش می یابد .دود چرس همچنین می تواند ریه ها را تحریک کند و مشکلات تنفسی که کشیدن چرس به وجود می آورد به اندازه کشیدن سیگار است. کشیدن چرس می تواند باعث برونشیت، سرفه خلط دار مداوم و افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه شود.

خطرات روغن چرس

روغن چرس یا رزین های چرس، عصاره های غنی از THC هستند که خالص ترین محصول گیاه شاهدانه به شمار می روند. رزین چرس به شکل عسل یا موم بوده و دارای رنگ کهربایی است.

کشیدن این عصاره که به اصطلاح” بار زدن ” نامیده می شود، می تواند بسیار خطرناک باشد. بار زدن مقدار زیادی از ماده THC را وارد بدن می کند و خطر عوارض جانبی منفی و مضر را بالاتر می برد. همچنین این ماده شامل بوتان ( فراورده نفتی) است که می تواند باعث آتش سوزی و انفجار شود.

تصمیم برای ترک کردن چرس

درک مسئله اعتیاد و پذیرش اعتیاد داشتن به چرس، از اولین گام های بهبودی است. کسی که به طور روزانه چرس می کشد، از نظر جسمی و روانی به عوارض آن عادت می کند و در نتیجه تصمیم گرفتن برای توقف مصرف چرس باید با نظارت و پشتیبانی همراه باشد.

فردی که تصمیم به ترک گرفته و با پزشک خود در این باره صحبت می کند، باید از نظر جسمی و روحی برای چالش پیش روی خود آماده باشد . افرادی که از چرس استفاده می کنند، وقتی می دانند انتظار چه چیزی را باید بکشند و چه برنامه ای دارند، با موفقیت آن را ترک می کنند.

مشخص کردن تاریخ

تعیین تاریخ برای ترک کردن چرس بسیار مهم است. این تاریخ نباید به تمام شدن باقی مانده مواد وابسته باشد یا این که یک تاریخ عمومی باشد مانند فردا، یا هفته آینده، بلکه باید تاریخ خاصی باشد.

دور انداختن یادآور ها

هنگامی که زمان ترک چرس فرا رسید، زمان آن است که هر گونه وسایل مورد استفاده برای کشیدن آن را دور بیندازید. اشتیاق بیشتر برای ترک زمانی به وجود می آید که به یاد داشته باشید چه چیز هایی را رها کرده اید. این وسایل محرک هستند و نباید جلوی چشم باشند.

آمادگی برای ترک

دانستن این که قبل از ترک کردن، مدتی حال خوبی نخواهید داشت؛ بخش مهمی از تمرکز بر روی هدف نهایی است . زودتر تحقیق کنید تا بدانید چه چیزی انتظارتان را می کشد. در مرحله سم زدایی آماده اضطراب، عصبانیت و تحریک پذیری باشید .

ترک چرس

ترک کردن علف در طی فرایند سم زدایی رخ می دهد. سم زدایی فرایند پاکسازی طبیعی بدن است. همانطور که بدن برای از بین بردن ماده ای که به آن وابسته شده است کار می کند، ممکن است بیماران علائم ناراحت کننده ای را تجربه کنند. این اتفاق سندروم ترک چرس نامیده می شود. این بیماری به تازگی توسط انجمن روانپزشکان به رسمیت شناخته شده است. سندروم ترک چرس مانند ترک مواد مخدر دیگر اغلب علائم جدی جسمی ایجاد نمی کند، بلکه عمدتا با چندین علامت روانی متفاوت مشخص می شود.

در حال مصرف چرس

مطالعه ای نشان داد که نوجوانانی که تحت تاثیر علائم ترک چرس قرار گرفته بودند از حدود ۴۰ درصد دیگر نوجوانانی که این اتفاق برایشان نیفتاده بود، بیشتر در معرض اختلالات خلقی قرار داشتند .

مدت زمانی که کسی این علائم را تجربه می کند و شدت علائم ممکن است به عوامل مختلفی از جمله مدت زمان و دفعات استفاده از چرس بستگی داشته باشد. علائم ترک چرس به طور معمول کم تر از 24 ساعت پس از قطع مصرف چرس شروع می شوند و می توانند حدود هفت تا 10 روز ادامه یابند و شدت آن در روز های دوم تا چهارم به اوج خود می رسد.

چطور ذهن خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟

در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان سندروم ترک چرس در دسترس نیست. اگر علائم شدید باشند، ممکن است بستری شدن در بیمارستان یا توان بخشی، لازم باشد. همچنین برنامه های درمان سرپایی و تله تراپی نیز همیشه در دسترس است.

علائم ترک چرس ممکن است شامل تحریک پذیری یا پرخاشگری، اضطراب، میل به چرس ، مشکل در خواب، کم اشتهایی و افسردگی شدید باشد. علائم جسمی ممکن است شامل ناراحتی معده یا درد ، تعریق زیاد، لرزش، سر درد، یا تب و لرز باشد.

خطر عود و حاد شدن

خطر عود برخی از علائم ترک چرس می تواند بیش از 30 روز و تا سه ماه پس از ترک چرس ادامه یابد . بروز علائم ترک به صورت مداوم باعث می شود بسیاری از ترک کنندگان با مشکلات روبرو شوند. تخمین زده می شود که این علائم در بین 40 تا 60 درصد افرادی که سعی می کنند چرس کشیدن را ترک کنند عود می کنند. هرچه از چرس بیشتر استفاده شود، احتمال این که افراد از علائم ترک چرس رنج ببرند بیشتر می شود و در نتیجه احتمال عدم پیشرفت در ترک بیشتر خواهد شد . به همین دلیل است که یک برنامه و یک سیستم پشتیبانی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است.

اعتیاد به چرس کشیدن

ممکن است معتاد به چرس شوید ، حدود ۳۰ درصد از افرادی که از چرس استفاده می کنند تا حدودی دچار اختلالات مصرف می شوند. و از هر ۱۰ نفر ۱ نفر معتاد خواهد شد. اعتیاد به چرس به ویژه هنگامی که در یک دوره طولانی مدت استفاده شود، محتمل است.

اگر فردی در سنین نوجوانی شروع به کشیدن چرس کند، احتمال بروز اعتیاد بیشتر است. افرادی که قبل از 18 سالگی مصرف چرس را شروع می کنند، چهار تا هفت برابر بیشتر از بزرگسالان به اختلال مصرف چرس مبتلا می شوند. تقریباً از هر 6 نفری که قبل از ۱۸ سالگی چرس مصرف می کنند، یک نفر معتاد خواهد شد.

44 مهارت مهم در زندگی که باید بلد باشید

اعتیاد یک بیماری مزمن است که باعث می شود فرد به طور اجباری به دنبال مواد مخدر باشد و از آن استفاده کند. و معتادین افرادی هستند که بدون در نظر گرفتن نتایج و پیامد های مضر، در کنترل این خواسته ها مشکل دارند. از حدود 4 میلیون نفری که اختلال مصرف چرس دارند ، تنها 138،000 نفر به طور داوطلبانه برای درمان آن اقدام می کنند.

علائمی که نشان می دهند فردی به چرس معتاد شده است، عبارتند از:

 • تلاش های ناموفق برای ترک استفاده از ماده مخدر
 • کنار گذاشتن فعالیت ها و سرگرمی ها صرفا برای کشیدن و لذت بردن از چرس
 • ادامه دادن به مصرف چرس با وجود این که باعث به وجود آمدن مشکلات در خانه، محل کار و مدرسه شده است.

مصرف بیش از حد (اوور دوز) چرس

مصرف بیش از حد (اوور دوز) زمانی اتفاق می افتد که شخصی بیش از حد از ماده مخدر استفاده کند و علائم خطرناکی ایجاد شوند که تهدید کننده زندگی باشد.

هیچ گزارشی از مرگ و میر صرفا در اثر استفاده از چرس وجود ندارد اما استفاده بیش از حد از چرس می تواند منجر به عوارض جانبی ناخوشایندی از جمله روان پریشی شود . خطر عوارض جانبی منفی و مصرف بیش از حد هنگامی که افراد از محصولات چرس با THC بالا استفاده می کنند ، بیشتر است.

انواع مواد مخدر: 14 تا از رایج ترین انواع مخدر در دنیا

علائم گزارش شده توسط افرادی که مقدار زیادی چرس مصرف می کنند شامل اضطراب ، پارانویا و واکنش های روان پریشی مانند هذیان و توهم است.

گاهی اوقات مصرف همزمان چرس با سایر محرک ها مانند الکل یا مواد مخدر و مخلوط کردن چرس با سایر مواد غیر قانونی یا تجویز شده می تواند خطر مصرف بیش از حد یا عوارض جانبی را در افراد افزایش دهد.

ورود به مسیر اعتیاد

برخی از تحقیقات نشان می دهند که در صورت استفاده از چرس احتمال استفاده از سایر مخدر ها نیز بالا می رود و همچنین احتمال ایجاد اعتیاد به این مواد در کنار چرس نیز وجود دارد.

از آنجا که چرس مخدر خیلی قوی ای نیست، گاهی اوقات میتواند دروازه ورود به مسیر اعتیاد و مصرف مخدرهای قوی تر مانند کوکائین، هروئین، یا مت باشد.

برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید

مطالعات نشان می دهد قرار گرفتن در معرض مواد اعتیادآور مانند THC یا علف های هرز می تواند نحوه واکنش مغز به سایر داروها را تغییر دهد. تحقیقات مربوط به موش ها نشان می دهد که قرار گرفتن مکرر در معرض THC منجر به افزایش واکنش به مواد اعتیادآور در مراکز پاداش مغز می شود.

این ناحیه از مغز در ایجاد و درمان اعتیاد بسیار مهم است. اما همه کسانی که از چرس استفاده می کنند، به دنبال مصرف مواد قوی تری نمی روند. در حقیقت، محققان به این نتیجه رسیدند که اکثریت افراد چنین نظری ندارند. همچنین ، برخی معتقدند که چرس برای افرادی که به مواد قوی تر، از جمله مواد افیونی وابسته هستند ، یک داروی “خروجی” موثر محسوب میشود. مصرف ماری جوانا شدت ترک مواد افیونی را کاهش می دهد و نتایج درمان را بهبود می بخشد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام وقت تان بخیر
  همسر من اعتیاد به هیچ نوع موادمخدرنیست اما گاهی وقت هاپیش دوست هایش که میره سگرت یاچرس میزنه اما بسیار سرش قهرش میشوم
  میگه یگان وقت بادوست های که باشم میکشم ٫
  چطور می‌توانم ای کارش رابند کنم سرش میشه راهنمایی کنین؟

 2. سلام دوست من تقریبا18ساله است معتاد چرس است ومن فقط اورا در مکتب می بینم چطور میتوانم او را از اعتیاد نجات دهم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا