آموزش پرورش بلدرچین (تصویری)

10 نکته بسیارمهم قبل از شروع پرورش بلدرچین در منزل که حتما باید بدانید!

چرب زبان

در این مقاله جامع، 10 نکته بسیار کاربردی درباره پرورش بلدرچین، بیماری ها، تخم بلدرچین، بازاریابی، قفس و بستر و … را به شما آموزش می دهیم.


بخش اول-کلیات راجب بلدرچین

1-مزرعه بلدرچین

قبل از بحث در مورد کسب و کار تجاری بلدرچین، ابتدا اجازه بدهید “مزرعه بلدرچین را توضیح دهم؟” در واقع واژه “مزرعه بلدرچین” به معنی پرورش بلدرچین تجاری است؛ مانند پرنده های پرندگان دیگر برای هدف تخم بلدرچین های سودمند و تولید گوشت”. تا آنجا که ما تجربه کرده ایم، کسب و کار مزرعه بلدرچین بسیار آسان، سودآور و سرگرم کننده است. مزرعه بلدرچین بسیار آسان است، زیرا بلدرچین در میان کوچکترین گونه پرندگان است. دانشمندان ژاپنی ابتدا بلدرچین وحشی را اهلی کردند و راه هایی را برای بالا بردن آنها به عنوان پرندگان خانگی نشان دادند. کشت کوکوی تجاری در ژاپن به شدت گسترش یافته است. در حال حاضر، مردم در سراسر جهان بلدرچین را یا برای تخم یا برای گوشت آن پرورش می دهند.

مزرعه پرورش بلدرچین

مزرعه بلدرچین بسیار سودآور است مانند سایر فعالیت های مزرعه، مانند تجارت بلدرچین، بوقلمون و اردک. تقریبا انواع شرایط آب و هوایی مناسب برای شروع کسب و کار مزرعه در بلدرچین است. گوشت و تخم بلدرچین بلدرچین بسیار خوشمزه و مغذی هستند. تخم بلدرچین های بلدرچین بسیار مغذی تراز سایر تخم پرندگان هستند. از آنجا که تخم بلدرچین دارای پروتئین، فسفر، آهن، ویتامین A، B1 و B2 نسبتا بیشتر است. کسب و کار مزرعه بلدرچین نیاز به سرمایه و کار کم.دارد بلدرچین می توانند در کنار سایر پرندگان اهلی برای تولید گوشت یا تخم بلدرچین پرورش داده شوند.

 


بلدرچین

توی این پک فوق العاده، روش پرورش بلدرچین رو به صورت اصولی یاد بگیر. پرورش بلدرچین اصول خاص خودشو داره اما با کمک این پک می تونی به درآمد فوق العاده بالا و بازدهی بی نظیر برسی. فقط 5 روز از وقتتو می گیره!


 

2-ویژگی های بلدرچین

 • بلدرچین پرنده بسیار کوچک هستند.
 • وزن بلدرچین بالغ در بین 150 تا 200 گرم و وزن تخم بلدرچین حدود 7 تا 15 گرم است.
 • جوجه های بلدرچین تخم بلدرچین را در طی 6 تا 7 هفته تخمگذار می کنند و هر روز یک تخم بلدرچین را به طور مداوم گذاشته اند.
 • آنها در اولین سال زندگی خود حدود 300 تخم می گذارند. پس از آن، در سال دوم تولید 150 تا 175 تخم بلدرچین تولید می کنند. تولید تخم بلدرچین پس از اولین سال تخمگذار کاهش می یابد.
 • تخم بلدرچین بلدرچین برای سلامتی انسان بسیار مناسب است. این حاوی 2.47٪ چربی کمتر از تخم بلدرچین است. بسیاری از مردم بر این باورند که “تخم بلدرچین بلدرچین برای جلوگیری از فشار خون، دیابت، خستگی و غیره کمک می کند.”
 • گوشت بلدرچین بسیار خوشمزه و مغذی است. چربی در گوشت بسیار کم است؛ بنابراین گوشت بلدرچین برای بیماران فشار خون بسیار مناسب است.
 • تخم بلدرچین ها با رنگ های مختلف بسیار زیبا هستند.
 • بلدرچین تخمک های خود را انکوب نمی کنند؛ بنابراین شما باید از جوجه های انکوباتور یا brooder برای تخم های تخم بلدرچین خود استفاده کنید.

3-مزایای پرورش بلدرچین

تخم بلدرچین

بلدرچين پرندگان کوچکتر هستند و پرورش دادنشان بسیار آسان است. مزایای اصلی شروع کسب و کار مزرعه بذر در زیر ذکر شده است.

 • بلدرچين پرنده کوچکى می باشند، بنابراین می توان آنها را در مکان کوچک بزرگ کرد.
 • هزینه های تغذیه بلدرچین نسبت به جوجه ها و سایر پرندگان طیور کمتر است.
 • بیماری ها در بلدرچین کمتر است و بسیار جان سخت هستند.
 • با رشد بسیار سریع و بلوغ سریع تر از هر پرنده دیگر پرورش می یابد.
 • آنها شروع به تخم گذاری تخم های خود را در سنین 6 تا 7 سالگی می کنند.
 • حدود 16 تا 18 روز طول می کشد تا تخم بلدرچین خود را بیرون بیاورند.
 • گوشت و تخم بلدرچین بلدرچین بسیار خوشمزه، خوشمزه و مغذی هستند. پس این یک منبع عالی غذا و تغذیه است.
 • مزرعه بلدرچین، بلدرچین، تجارت بلدرچین، تجارت بلدرچین، تجارت تجاری بلدرچین، آنچه که مزرعه بلدرچین است،
 • مزرعه بلدرچین نیاز به سرمایه کم دارد و هزینه کار بسیار کم است.
 • گوشت بلدرچین حاوی چربی کم است؛ بنابراین، مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا است.
 • مواد غذایی خود را به تولید گوشت یا تخم بلدرچین بازده رضایت بخش است. آنها می توانند یک کیلو گوشت یا تخم بلدرچین را با مصرف سه کیلوگرم غذا تولید کنند.
 • شما می توانید 6 تا 7 بلدرچین را در همان محل که برای یک مرغ مورد نیاز است، پرورش دهید.
 • همانطور که تخم بلدرچین کوچکتر است، بنابراین قیمت نیز پایین تر از تخم پرندگان دیگر است. در نتیجه، همه انواع افراد می توانند تخم بلدرچین را خریداری کنند و شما به راحتی می توانید تخم بلدرچین را به فروش برسانید.
 • می توانید این کسب و کار را با سرمایه گذاری بسیار کمی شروع کنید.
 • شما می توانید حدود 6 تا 8 بلدرچین را در عرض 0.91 متر مربع متر پرورش دهید.
 • به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور کسب و کار، کسب و کار مزرعه تجاری بلدرچین می تواند یک منبع عالی درآمد و اشتغال برای افراد تحصیل کرده بیکار باشد. حتی شما درکنار شغل اصلی خود، بلدرچین پرورش دهید.

قفس پرورش بلدرچین

4-چرخه زندگی بلدرچین

بلدرچین به طور کلی3 تا 4 سال عمر می کنند. وزن بلدرچین بالغ بین 150 تا 200 گرم می باشد. جوجه بلدرچین از 6 تا 7 ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند. وزن تخم بلدرچین بین 7 تا 15 گرم است. آنها بیش از 300 تخم بلدرچین را در سال می گذارند. تخم بلدرچین ها بسیار زیبا هستند. حضور نور باعث افزایش بازده تولید تخم بلدرچین از بلدرچین می شود. آنها معمولا بعد از ظهر تخم میگذارند. حدود 17 روز طول می کشد تا جوجه ها سراز تخم بیرون بیاورند. وزن جوجه های تازه تولد متولد شده در حدود 6 تا 7 گرم است. بلدرچین هرگز روی تخم های خود نمی خوابند. برای پرورش موفقیت آمیز، یک بلدرچین نر را با هر پنج بلدرچین ماده پرورش دهید. جوجه بلدرچین بسیار حساس است و تقریبا دو هفته طول می کشد تا به اندازه کافی قوی شود. تخم بلدرچین با وزن 9 تا 11 گرم با پوسته صاف و سفت، مناسب برای جوجه کشی هستند.


بخش دوم-چگونه شروع کنیم؟

همانطور که بلدرچین نسبت به سایر پرندگان کوچکتر هستند، بنابراین ایجاد مزرعه بلدرچین بسیار آسان است. قبل از شروع، یک طرح کسب و کار برای پرورش بلدرچین درست کنید؛ و کار بر اساس برنامه. یک طرح تجاری مناسب باید شامل انتخاب نوع بلدرچین (تخم گذار یا گوشتی)، قفس یا بستر مناسب، تغذیه، مراقبت و استراتژی های بازاریابی باشد. در اینجا ما در حال حاضر هر مرحله را توصیف می کنیم.

 

1-انتخاب بلدرچین

در حال حاضر 18 نوع بلدرچین در دسترس بوده که برای شروع پرورش بلدرچین بسیار پربازده و مفید هستند. برخی از این نژاد ها برای تولید تخم مشهور بوده، و برخی برای تولید گوشت شناخته شده هستند. در اینجا برخی نژادهای بلدرچین گوشتی و تخم گذار معروف را معرفی می کنیم:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بلدرچین های تخم گذار:

 • ژاپنی Coturnix japonica
 • تاکسیدو Tuxedo
 • فرعون Phorooh
 • بریتانیایی British range
 • سفید انگلیسی English White
 • طلایی منچوری Manchurian Golden

نژاد های گوشتی:

 •  بلدرچین سفید (آمریکایی)
 • سینه سفید (هندی)

2-بستر مناسب (قفس)

محل زندگی برای پرورش بلدرچین بسیار مهم است، بلدرچین می تواند در سیستم های قفس و یا بستر پرورش یابد اما پرورش آن ها در سیستم قفس بسیار مناسب تر است. در سیستم قفس، مدیریت بسیار راحت تر بوده همچنین بیماری ها و دیگر مشکلات بسیار کمتر هستند.

شما می توانید 33 قطعه بلدرچین را در یک قفس به اندازه ی 100 سانتی متر طول ، 60 سانتی متر عرض و 25 سانتی متر ارتفاع پرورش دهید، همچنین باید یک سیستم تهویه مناسب ایجاد کرده و از عبور جریان هوا در محل پرورش مطمئن شوید. از قفس هایی با شبکه سیمی برای پرورش بلدرچین استفاده کنید و حتما دقت نمایید که جنس مفتول های قفس ضدزنگ بوده و از استحکام کافی برخوردار باشند.

قفس های پلاستیکی برای پرورش بلدرچین مناسب نمیباشند زیرا پس از مدتی با رشد قارچ و … مواجه خواهید شد. محل پرورش باید از دسترس حیوانات وحشی خارج باشد چرا که صدای این حیوانات باعث وقوع استرس در گله بلدرچین شده و راندمان را بصورت جدی کاهش داده و در نهایت باعث برشکستگی خواهد شد.

3- تغذیه مناسب

یک بلدرچین بالغ حدود 20 تا 25 گرم خوراک را در طول روز مصرف می کندیک بلدرچین بالغ حدود 20 تا 25 گرم خوراک را در طول روز مصرف می کند. یک نمونه مناسب از خوراک بلدرچین در تصویر زیر نشان داده شده است:

word image 9

4- تولید تخم بلدرچین

حضور نور کافی برای تولید تخم بلدرچین مورد نظر از بلدرچین بسیار توصیه می شود. شما می توانید با استفاده از لامپ الکتریکی یا بخاری، نور مصنوعی و حرارت را فراهم کنید. برای این منظور می توانید از لامپ 40 تا 100 وات استفاده کنید. تقاضای نور و گرما بسته به فصل متفاوت است. برای تولید تخم بهتر، نژاد های مولد را انتخاب کرده و همیشه قفس آن ها را خشک و تمیز نگه دارید. تولید تخم به دما، خوراک، آب، مراقبت و مدیریت وابسته است. برای تولید تخم مطلوب از بلدرچین، نور نقش حیاتی ایفا می کند. میزان روشنایی و دمای مطلوب برای بلدرچین تخم گذار در زیر آورده شده است :

word image 10

5- شناخت بیماری ها

بیماری دربلدرچین درمقایسه با سایر پرندگان کمتر است و هیچ نیازی به واکسیناسیون ندارد؛ اما شما باید خوب مراقب باشید و آنها را به درستی مدیریت کنید تا آنها را از انواع بیماری ها حفظ و نگه داری کنید. جوجه های بلدرچین نمی توانند تغییرات آب و هوایی و تغییرات ناگهانی دما را تحمل کنند؛ بنابراین اگر تغییر ناگهانی دما و یا تغییرات آب و هوایی را تجربه کنند بیمار می شوند.

6-نکات مهم بهداشتی

1- همیشه قفس آن ها را خشک و تمیز نگه دارید.

2- بلدرچین های با سنین متفاوت را از همدیگر جدا نگه دارید.

3- بلدرچین های مریض را از سالم جدا کنید.

4- پرنده ی مرده را سوزانده یا زیر خاک دفن کنید.

5- آب تمیز و تازه به اندازه کافی مطابق نیازشان فراهم کنید.


بخش سوم-بازاریابی و تجارب موفق

1-بازاریابی

گوشت و تخم بلدرچین بلدرچین بسیار خوشمزه هستند و با عناصر مغذی بسیار غنی شده اند؛ بنابراین یک بازار معتبر برای محصولات بلدرچین وجود دارد. پرندگان بلدرچین و تخم بلدرچین های آنها کوچک هستند، بنابراین قیمت آن ارزان است و انواع مختلفی از مردم می توانند خریداری کنند؛ بنابراین شما لازم نیست نگرانی در مورد بازاریابی محصولات خود را. شما به راحتی می توانید تخم بلدرچین و گوشت را در بازار محلی خود فروخت.

محراب آتش زبان با اشاره به وضعیت فرهنگ مصرف بلدرچین در کشور، اظهار می کند: در ابتدای کار کمی مشکل داشتیم. به دلیل جا نیفتادن فرهنگ مصرف استفاده از گوشت بلدرچین بازار خوبی نداشتیم. اما به مرور زمان و با افزایش سطح آگاهی مردم کار کمی راحت تر شد. برای تبلیغ گوشت بلدرچین بروشور تهیه کرده بودم و خواص بلدرچین را به مردم توضیح می دادم و به خوبی توجیه می شدند. به فروشگاه های بزرگ می رفتم و محصولاتمان را خودم تبلیغ می کردم. به دلیل داشتن مدرک کارشناسی صنایع غذایی حرف هایم بازخورد بهتری داشت. برای فروش بهتر، کارم را قانونی دنبال کردم و توانستم با پیگیری های متوالی برند «بلدرچین ایلام» را به ثبت برسانم. سعی می کردم در هر سازمانی با یک نفر دوست شوم و از طریق این شخص سفارشات کارکنان آن سازمان را جمع می کردم و در یک روز مشخص محصولات را به دستشان می رساندم. این فوت کوزه گری است که هر تولیدکننده ای باید راه آن را بلد باشد و از سیستم های متنوع برای فروش استفاده کند. بازار گوشت و تخم بلدرچین در حال حاضر اوضاع مناسبی دارد، به شرط آنکه بتوانید خود را در بازار به نحو صحیحی معرفی کنید. فرهنگ استفاده از این قبیل محصولات در کشور ما در حال شکل‌گیری است. در حال حاضر استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی، چهارمحال و بختیاری و برخی دیگر از استان‌ها در این زمینه فعالیت بیشتری دارند، بنابراین با توجه به کیفیت گوشت پرندگان سبک، فرهنگ مصرف این نوع گوشت روز به روز بهتر و استقبال از این محصولات بیشتر می‌شود.

2-نمونه ای از یک کسب و کار موفق

سیادتی دکترای طیور است و با  وام ۳ میلیون تومانی از بسیج سازندگی در سال ۹۲ اشتغالزایی را آغاز کرده است.وی می گوید: در دوره دانشجویی تصمیم گرفتم پرورش بلدرچین را آغاز کنم اما سرمایه کافی و مکان مناسب در اختیار نداشتم. ۳ میلیون تومان از بسیج سازندگی وام گرفتم و کار پرورش بلدرچین را در حیاط ۱۲ متری منزلمان شروع کردم.

قفس بلدرچین حرفه ای در بازار ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان قیمت داشت. (الان احتمالا بین یک میلیون و ششصد تا دو میلیون تومان) تصمیم گرفتم با الگو گرفتن از این قفس ها آن ها را به صورت دست ساز تهیه کنم و در نتیجه به طور آماتور قفس بلدرچین را توانستم تا حدودی بسازم و در چرخ گوشت خانگی تغییراتی ایجاد و از آن برای ترکیب کردن جیره غذایی استفاده کردم. البته از همان ابتدا استفاده از تجهیزاتی نظیر دستگاه جوجه کشی و قفس نگهداری بلدرچین حرفه ای و استاندارد را در دستور کار آینده قرار دادم. در آن دوره همواره ۱۰۰۰ بلدرچین در حیاط منزل پرورش  دادم .

وی ادامه داد: به سرعت کار را در یک مکان بزرگ تر شروع کردم و خیلی زود تولیدمان گسترش یافت. در حال حاضر در هر دوره ۴۵ روزه ۱۲ هزار بلدرچین و ۱۲ هزار مرغ بومی پرورش می دهیم. البته پرورش مرغ بومی  فقط در تابستان صورت می گیرد زیرا به دلیل گرمای شمال کشور در تابستان ماندگاری تخم های بلدرچین کاهش می یابد. در حال حاضر برای ۷ نفر در واحد تولید و بازاریابی اشتغالزایی کرده ایم.

3-نکته مهم آخر

پیدا کردن بازار فروش و توجه به بازاریابی مهم‌ترین بخش کار است و باید به آن توجه جدی شود. در ضمن کسانی که می‌خواهند در این کار سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه به طور جدی در هر کار تولیدی وارد شوند نباید به توصیه‌های غیر‌کارشناسی اطرافیان توجه کنند. استفاده از افراد با‌تجربه و کاربلد یکی از عوامل مهم در موفقیت تازه‌ وارد‌ها خواهد بود. باید حتما در ابتدا به مزرعه پرورش بلدرچین سر بزنید و با مسئول آن مزرعه صحبت هایی برای کسب تجربه داشته باشید. اگر دستتان خالی است با وام بسیج سازندگی آغاز کنید. شما می‌توانید با یک گله 300 قطعه‌ای کار را شروع کنید و از همان ابتدا رویای داشتن یک مزرعه حرفه‌ای را در سر داشته باشید اما آنچه مهم است اینکه بی‌گدار به آب نزنید تا سرمایه‌تان از کف نرود. شما حتی از پارکینگ خانه تان یا از یک انباری هم می توانید شروع کنید. بهترین پیشنهاد برای شما خرید بلدرچین های بالغ و تخم گذار است. خوبی این کار این است که هر روز تخم بلدرچین را برای فروش دارید. برای شروع بد نیست. کم کم گله خود را افزایش دهید. با بیشتر شدن تجربه شما و با افزایش تعداد بلدرچین هایتان سود خوبی بدست خواهید آورد.  با برنامه کار کنید. برای خرید نهاده ها هم برنامه داشته باشید. نهاده ها را عمده ای خرید کنید تا ارزان تر تمام شود.

باز هم هرگونه سوالی در زمینه پرورش بلدرچین در منزل یا مزرعه خود دارید در بخش نظرات با هنرفردی مطرح نمایید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. باعرض سلام میشودقیمت دقیق قفس4طبقه کهبتوان دران400قطعه بلدرچین تخمگذار نگهداری کردرا بگویید

 2. جوجه بلدرچین از ۶ تا ۷ ماهگی شروع به تخم گذاری می کنند.

  غلطه ، تصحیح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا