آموزش عروسک سازی (تصویری)

روش ساخت یک عروسک خرس برای کودکان 2-7 ساله

عروسک-سازی

 

در این آموزش قصد داریم روش ساخت خرس عروسکی را به شما عزیزان یاد بدهیم. کودکان می‌توانند این عروسک را از کوله‌پشتی‌هایشان آویزان کنند. ساخت این عروسک، یک یا دو ساعت از وقتتان را می‌گیرد و بسیار راحت است. اندازه عروسک همراه با حلقهٔ جاکلیدی تقریباً ۱۵ سانتی‌متر است.

وسیله‌های مورد نیاز:

 • ۲۰ سانتی‌متر نمد طرح دار
 • نمد ساده در سه رنگ مختلف؛ برای صورت، دماغ و پاپیون و جای حلقهٔ جاکلیدی
 • نخ گلدوزی برای دماغ خرس
 • دو عدد چشم ۸ میلی‌متری مشکی
 • جاکلیدی
 • اختیاری: رژ گونه

ابتدا الگوی عروسک را دانلود کنید (کلیک کنید)

الگو را روی نمد طرح دار قرار دهید و دو تا قسمت پایینی بدن، ۸ تا دست‌وپا و ۴ تا گوش بکشید و دورتادور آنها را برش بزنید. روی یکی از نمدهای رنگی ساده،۲ بار الگوی قسمت بالایی بدن عروسک را بکشید و برش بزنید. با رنگ دیگر، یک دماغ برش بزنید و با رنگ سوم،۲ تا پاپیون،۲ تا بند پاپیون و ۲ تا حلقه برای جاکلیدی برش بزنید.

 


عروسک سازی

توی این پک فوق العاده، عروسک سازی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! عروسک سازی رو سریع یاد بگیر، همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا با هنرت پول در بیار!


 

DSC_0031.jpg

قسمت بالا و پایین بدن عروسک را کنار یکدیگر قرار دهید و از بالا به یکدیگر بدوزید. روی تکهٔ دیگر بدن هم همین کار را تکرار کنید. به کمک نوک قیچی، در قسمت بالای بدن دو تا سوراخ برای چشم عروسک باز کنید. چشم عروسک را با واشر چفت کنید.

DSC_0032.jpg

تکه‌های گوش را دوبه‌دو روی‌هم بگذارید و دورتادور آن را جز قسمت مشخص‌شده در الگو بدوزید. سپس گوش‌ها را برگردانید. گوش‌های خرس را در قسمت‌های مشخص‌شده، موقتاً کوک بزنید.

DSC_0036.jpg

تکه‌های دست و پای خرس را دوبه‌دو روی‌هم بگذارید و دورتادور آن‌ها را جز قسمت مشخص‌شده در الگو بدوزید. سپس آنها را برگردانید. اعضای بدن خرس را در قسمت‌های مشخص‌شده، موقتاً کوک بزنید.

DSC_0037.jpg

دو تا حلقه‌ای را که جاکلیدی از بین آن رد خواهد شد را روی یکدیگر قرار دهید و دورتادور آن را جز قسمت مشخص‌شده در الگو بدوزید. سپس آن را برگردانید و جاکلیدی را از آن عبور دهید و سپس آن را به قسمت بالای عروسک کوک بزنید. حالا دورتادور عروسک را جز قسمت‌های باز بدوزید و سپس عروسک را برگردانید و داخلش را با الیاف پشم‌شیشه پر کنید و سپس جاهای باز عروسک را هم بدوزید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

DSC_0038.jpg

دورتادور دماغ عروسک را کوک بزنید و سپس نخ را بکشید تا دماغ عروسک جمع شود، داخل آن را پر کنید و دوخت را کامل کنید. دماغ عروسک را با نخ گلدوزی و با دوخت نردبانی به صورت عروسک بدوزید. حالا دهان خرس را گلدوزی کنید.

اختیاری: انگشتتان را کمی به رژ گونه بمالید و سپس لپ عروسک را با آن قرمز کنید.

DSC_0041.jpg

تکه‌های پاپیون را روی یکدیگر قرار دهید و دورتادور آن را بدوزید و فقط کمی از آن را باز نگه‌دارید. حالا پاپیون را برگردانید و قسمت باز آن را با دوخت نردبانی ببندید. همین کار را روی بند پاپیون تکرار کنید. سپس بند پاپیون را دورتادور پاپیون بپیچید و آن را با دوخت محکم کنید تا شکل پاپیون کامل شود. پاپیون کامل شده را با دوخت نردبانی به عروسک بدوزید.

DSC_0042.jpg

عروسکتان آماده است. حالا می‌توانید آن را از کوله‌پشتی فرزندانتان آویزان کنید.

DSC_0034.jpg

word image 521

روش ساخت عروسک ماه، خورشید و ستاره فانتزی رنگارنگ

برای ساخت این عروسک‌های آسمانی به وسیله‌های ارزان‌قیمتی مثل نمد، الیاف و چشم عروسک نیاز دارید.

word image 522

هنگام پر کردن عروسک می‌توانید داخل آن جقجقه قرار دهید و در جشن تولد به کودکان هدیه دهید.

word image 523

حتی می‌توانید این عروسک‌ها را با نخ ماهیگیری به حلقهٔ گلدوزی آویزان کنید و از آن به‌عنوان آویزِ بالای تخت کودک استفاده کنید.

وسیله‌های موردنیاز:

 • نمد ۲۰x۷۰ سانتی‌متری برای بدن عروسک
 • ۱ جفت چشم ۸ میلی‌متری عروسک
 • نخ گلدوزی مشکی
 • الیاف برای پر کردن عروسک
 • رژ گونه
 • نخ خیاطی
 • برای ساخت ماه به نمد ۲۰x۲۰ سانتی‌متری، برای ساخت خورشید به نمد نارنجی ۲۵x۲۵ سانتی‌متری و برای ساخت ستاره به ۶۰ سانت روبان یک سانتی نیاز دارید.

word image 524

ابزارهای موردنیاز:

 • ماژیک محو شوندهٔ پارچه
 • سوزن گلدوزی
 • سوراخ‌کن یا قیچی کوچک
 • چسب پارچه

ابتدا الگوی عروسک‌ها را دانلود کنید. بعد از پرینت گرفتن از الگوها، آنها را روی نمد قرار دهید و برش‌ها را انجام دهید.

word image 525

برای ساخت ابر، الگوی ابر را با ماژیک محو شوندهٔ پارچه، ۲ بار روی نمد بکشید و سپس دورتادور آنها را ببرید.

word image 526

با نخ گلدوزی مشکی، در هر چشم دو تا مژه بدوزید. سپس دهان عروسک را گلدوزی کنید. به کمک سوراخ‌کن یا نوک قیچی کوچک، دو تا سوراخ برای چشم عروسک باز کنید و سپس چشم عروسک را با واشر چفت کنید.

word image 527

با نمد سفید یک دماغ آماده کنید. نخ خیاطی را دو لا کنید. انتهای آن را گره بزنید. دورتادور دماغ را کوک بزنید، داخل دماغ را با الیاف پر کنید و سپس نخ را بکشید تا دماغ عروسک جمع شود. سپس کار را تمام کنید.

word image 528

Ladder-Stitch-collage.png

حالا دو تا تکهٔ ابر را به کمک سنجاق ته گرد روی‌هم قرار دهید و سپس دورتادور آن را جز قسمت مشخص‌شده در الگو بدوزید. سپس آن را برگردانید و داخل آن را با الیاف پر کنید. قسمت باز عروسک را با دوخت نردبانی ببندید و سپس لپ عروسک را با رژ گونه، صورتی کنید.

word image 529

word image 530

برای ساخت ستاره نیز همان کارهایی را که برای ساخت ابر انجام دادید، تکرار کنید. با این تفاوت که در یکی از گوشه‌های ستاره، چند روبان آویزان کنید. روبان را به سه قسمت تقسیم کنید و آنها را به یکی از گوشه‌های ستاره بدوزید.

word image 531

word image 532

برای ساخت ماه ابتدا حفره‌های ماه را آماده کنید؛۲ دایرهٔ بزرگ،۲ دایرهٔ متوسط و ۴ دایرهٔ ریز. سپس آنها را به‌طور نامرتب با چسب پارچه به صورت ماه بچسبانید. صبر کنید تا چسب کاملاً خشک شود. حالا همان کارهایی را که برای ساخت ابر انجام داده بودید، تکرار کنید.

برای ساخت خورشید، شکل خورشید را از روی خط نقطه‌چینی الگو،۲ بار روی پارچه بکشید. صورت خورشید را گلدوزی کنید و چشم‌های آن را وصل کنید. روی نمد نارنجی، طرح پرتوی خورشید را بکشید و سپس دورتادور طرح را برش بزنید.

word image 533

پرتوهای خورشید را با سنجاق ته گرد به خورشید وصل کنید، حالا صورت گلدوزی شدهٔ خورشید را هم روی پرتو قرار دهید و دورتادور آن‌ها را بدوزید و فقط کمی از آن را باز نگه‌دارید. سپس آن را برگردانید و داخلش را با الیاف پر کنید و قسمت باز خورشید را با دوخت نردبانی ببندید.

word image 534

عروسک‌هایتان آماده شد.

4 دستور ساخت عروسک عالی دیگه

روش ساخت عروسک لاک پشت رنگی با پنبه و پارچه ساده

نحوه ساخت یک عروسک پارچه ای زیبای پسر بچه کوچولو

آموزش تصویری نحوه ساخت یک عروسک دخترانه بسیار ساده

آموزش ساخت عروسک کارتونی فانتزی با نخ قلاب بافی و پارچه ساده

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا