مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

کاربرد فیس براش، مزایا و روش استفاده برای انواع پوست

koli

فیس براش یا برس های تمیزکننده صورت در واقع سال ها در بازار محصولات مراقبتی پوستی قرار دارند. ولی امروزه به آن توجه بسیاری میشود. در این مقاله قصد داریم شما را با فیس براش آشنا کنیم. با مطالعه این مطلب خواهید فهمید که این دستگاه دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد، برای چه نوع پوستی ایده آل است و استفاده از آن چه فوایدی دارد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید باشد.

فیس براش چیست؟

فیس براش ها یک ابزار قوی برای مراقبت از پوست هستند. در واقع یک وسیله دستی است که شامل یک موتور می باشد که با باتری کار می کند. حرکات ایجاد شده توسط موتور به شما در تمیز کردن صورتتان کمک می کند.

بعضی از دستگاه ها از یک حرکت دایره وار استفاده می کنند و برخی دیگر ممکن است از یک حرکت رفت و برگشتی استفاده کنند. بعلاوه براش هایی در این دستگاه وجود دارد که به جای حرکت زیاد، حالت ارتعاشی دارند. عملکرد موتور همراه با بریستل ها، این امکان را به وجود می آورد که در کنار تمیز کردن منافذ پوست، عمل لایه برداری نیز انجام می گیرد.

 

بسیاری از فیس براش ها صوتی هستند. براش صوتی با فرکانس بالا نوسان می کند. این امر باعث ایجاد بیش از 300 حرکت پاک سازی در ثانیه می شود. این براش ها ادعا می کنند که خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهند و هم چنین یک عمل پاک سازی عمیق ارائه می دهند.

بسیاری از فیس براش ها دارای سیستم خاموش شدن زمان دار هستند. پاک ‌سازی زمان ‌دار با فشار ثابت می ‌تواند روش استاندارد تری نسبت به استفاده از مدل دستی برای شما باشند.

فیس براش برای انواع پوست

1-پوست نرمال

 • اگر پوست نرمالی دارید، می توانید بیش تر از فیس براش استفاده کنید.
 • این افراد به استفاده روزانه از فیس براش نیاز ندارند.
 • اگر پوست شما محکم و غیر حساس است، می توانید روزانه از آن استفاده کنید.
 • پوست نرمال می تواند از یک براش میکرو پولیش با سرهای مختلف استفاده کند تا سبک های درمانی روزانه را به هفتگی تغییر دهد.

2-پوست چرب

 • اگر پوست شما چرب است، می توانید از فیس براش ها به صورت روزانه و بدون هیچ گونه اثر سوء استفاده کنید.
 • چربی اضافی از پوست شما در برابر خشک شدن بیش از حد محافظت می کند و به محض شروع استفاده منظم از فیس براش، احتمال تجمع چربی بسیار کم تر خواهد شد. براش چرخشی همراه با بریستل ممکن است انتخاب خوبی برای افراد با پوست چرب باشد.

3-پوست خشک

 • در صورت استفاده بیش از حد از فیس براش برای پوست های خشک، ممکن است روی پوست حالت سفتی احساس شود. بنابراین ممکن است نیاز باشد دوره های لایه برداری پوست را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید.
 • پس از استفاده از فیس براش از مرطوب کننده ها استفاده می کنید. لایه برداری می تواند مقداری اثر خشک کنندگی داشته باشد.
 • مراقب باشید که بیش از حد از فیس براش استفاده نکنید و از مرطوب کننده نیز به موقع استفاده کنید، باز هم می توانید از مزایای آن بهره مند شوید.
 • فیس براش دارای بریستل که تنظیمات کمی دارد می تواند انتخاب خوبی برای پوست های خشک باشد.

4-پوست مختلط

 • اگر پوستی مختلط دارید، ممکن است بخواهید استفاده از براش را به چند بار در هفته محدود کنید تا از خشک شدن بیش تر مناطق خشک صورتتان جلوگیری کنید.
 • اگر پوست شما به سمت نرمال و چرب گرایش دارد، می توانید به صورت روزانه و بدون مشکل از آن استفاده کنید.
 • به هر دو قسمت پوست خود توجه کنید تا مطمئن شوید موجب تحریک هیچ بخشی از پوست صورتتان نمی شوید. یک فیس براش صوتی سیلیکونی ملایم برای پوست مختلط به خوبی کار می کند.

5-پوست حساس

 • اگر پوست حساسی دارید، باید کمی بیش تر مراقب استفاده از فیس براش ها باشید.
 • سعی کنید مواد پاک کننده را بلافاصله بعد یا قبل از استفاده از براش تعویض نکنید. عدم انجام این کار در صورتی که نسبت به براش یا فرآیند آن واکنش نشان دهید، مفید خواهد بود. زیرا شما می توانید مطمئن باشید که هر گونه تحریک ایجاد شده ناشی از فیس براش است و هیچ ارتباطی به پاک کننده جدید ندارد.
 • هنگام استفاده از براش خیلی زیاد فشار وارد نکنید یا برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نکنید. اگر دستورالعمل های دستگاه شما استفاده در یک بازه زمانی کوتاه مانند 3 تا 5 دقیقه را توصیه می کند، شما باز هم تا حد امکان در یک بازه زمانی کوتاه تر از آن استفاده کنید.
 • براش صوتی ملایم با تنظیمات کم و محافظت ضد میکروبی ابزار خوبی برای کسانی است که پوست حساس دارند.

چگونه به صورت طبیعی زیباتر شویم؟ (3 گام کاملا موثر)

احتیاط

 • اگر به بیماری پسوریازیس یا برافروختگی اگزما مبتلا هستید، از فیس براش ها استفاده نکنید.
 • هم چنین از فیس براش روی پوست آفتاب سوخته یا دارای جوش استفاده نکنید.
 • بعلاوه لازم به ذکر است که پس از یک درمان تهاجمی صورت مانند میکرودرم ابریژن، باید برای مدت زمان مشخص شده طبق نظر متخصص زیبایی از فیس براش خودداری کنید.

مزایای فیس براش

 • بسیاری از افراد آن را روشی آسان برای لایه برداری صورت می دانند و برخی دیگر احساس خوبی مانند مینی فیس پیدا می کنند.
 • یکی از بزرگ ترین مزایای استفاده از براش افزایش چرخه طبیعی پوست است.
 • فیس براش سریع تر از پاک سازی طبیعی روزمره باعث از بین رفتن سلول های مرده پوست می شود. این امر به نوبه خود باعث می شود که پوست با سرعت بیش تری کلاژن تولید کند. افزایش تولید کلاژن باعث می شود پوست محکم تر و جوان تر به نظر برسد.
 • اگر از جوش صورت و آکنه رنج می برید استفاده از فیس براش خوب است. براش به عمق منافذ نفوذ می کند و باعث از بین رفتن چربی و آلودگی های اضافی پوست می شود. این کار باعث شفافیت بیش تر پوست می شود.
 • اگر از درمان دارویی آکنه استفاده می کنید، از بین رفتن پوست مرده به شما اجازه می دهد تا دارو عمیق تر نفوذ کند.
 • برخی از متخصصان مراقبت از پوست می گویند که استفاده از فیس براش می تواند گردش خون در صورت را بهبود بخشد. تحریک حاصل از براش روی سطح پوست باعث افزایش جریان خون می شود. این امر می تواند ظاهر سالم تری به شما بدهد.

نحوه استفاده از فیس براش

افزودن فیس براش به برنامه مراقبت از پوست کار سختی نیست. در ادامه مراحل استفاده از فیس براش را برای شما شرح خواهیم داد.

1- با پاک کردن آرایش خود شروع کنید. تمیز کردن زیرساز آرایش سنگین با استفاده از فیس براش دشوار خواهد بود و ممکن است در هنگام تمیز کردن به داخل منافذ پوست رانده شود. قبل از استفاده از فرآیند پاک سازی، از مواد پاک کننده آرایش و یک دستمال حوله ای یا پنبه ای برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنید.

2-پاک کننده فومی بسیار ملایمی را انتخاب کنید که برای نوع پوست شما فرموله شده باشد. شما نباید از پاک کننده هایی که حاوی microbeads (ریز دانه ها) یا سایر ذرات لایه بردار هستند استفاده کنید زیرا ترکیب آن با براش خیلی ساینده خواهد بود.

گلاب و گلیسیرین برای داشتن پوست زیبا (12 روش استفاده)

3-از براش و مواد پاک کننده مطابق دستورالعمل‌های تولید کننده استفاده کنید. ممکن است بخواهید روی ناحیه T (بینی، چانه، پیشانی) صورتتان تمرکز کنید زیرا به طور کلی این نقاط محل تجمع ذرات خاک و چربی است. بنابراین احتیاط کنید که زیاد با براش فشار وارد نکنید و هم چنین از آن در بازه زمانی کم تری نسبت به آن چه توصیه شده، استفاده کنید. هم چنین برای جلوگیری از لایه برداری بیش از حد، از براش بیش تر از حد توصیه شده نیز استفاده نکنید.

4-نکته مهم این است که هرگز نباید از فیس براش در ناحیه چشم خود استفاده کنید. پوست اطراف چشم بسیار ظریف است و فیس براش برای این ناحیه بسیار خشن است. در واقع با استفاده از براش در این قسمت به پوست خود آسیب وارد می کنید و ظاهر پیری ایجاد خواهید کرد.

نکات استفاده از فیس براش

1- قبل از استفاده فیس براش، از شوینده های صورت برای درمان آکنه استفاده کنید. شوینده ای انتخاب کنید که حاوی اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک باشد. این کار کمک می کند تا مدت زمان ماندگاری جوش های اولیه که در بسیاری از افراد در هفته های اول پس از استفاده از دستگاه تجربه می شوند، کاهش یابد.

2- به جای استفاده یکباره و یهویی، فیس براش را به آرامی و کم کم و با فرکانس پایین وارد برنامه مراقبتی روزانه خود کنید. ابتدا به روزهای کمی استفاده از فیس براش را محدود و به مروز زمان فشار و نیروی دستگاه و دفعات استفاده را بالا ببرید.

3- اگر از داروهای موضعی برای آکنه استفاده می کنید، ابتدا صورت را با فیس براش تمیز کنید. لایه برداری انجام شده توسط فیس براش به دارو قدرت نفوذ بیشتری به منافذ پوست میدهد.

راز صورت زیبا چیست؟ (9 کاری که باید انجام دهید)

4- هنگام کار با براش خیلی فشار وارد نکنید و حالت تهاجمی نداشته باشید زیرا ممکن است در اثر فشار زیاد یا مالش بیش از حد و شدید، باعث ایجاد سوختگی های درجه یک روی صورتتان شوید. هر زمانی که احساس ناراحتی کردید، فشار دستتان را کاهش دهید.

5- براش خود را تمیز نگه دارید. سر براش باید پس از هر بار استفاده تمیز شود و گرنه خطر نفوذ باکتری ها به درون پوست وجود دارد. آن را زیر آب گرم بشویید و برای تمیز کردن بریستل ها (موها) از یک شوینده براش آرایشی یا صابون بدون بو استفاده کنید. بعلاوه حواستان باشد که قبل از برداشتن دستگاه، اجازه دهید کاملا خشک شود. هم چنین بهتر است یک بار در هفته دستگاه را در الکل مالشی خیس کنید تا باکتری های باقیمانده از بین بروند. سر براش باید حداقل هر سه ماه یک بار تعویض شود. منتها در صورت توصیه توسط سازنده، زودتر آن را تعویض کنید.

6- هرگز از یک براش مشترک با دیگران استفاده نکنید. درست مثل این که نباید از برس مو یا مسواک دیگران استفاده کنید، فیس براش نیز یک وسیله شخصی محسوب شود. در صورت استفاده از یک فیس براش مشترک، احتمال پخش و انتقال باکتری بین دو نفر وجود دارد.

مقایسه دو نوع فیس براش سیلیکون و بریستل (مو)

به طور کلی فیس براش یا دارای بریستل یا برجستگی های سیلیکونی است. انتخاب بین این دو بسته به سلیقه شخصی شما یا بر اساس نوع پوستتان انجام می شود.

نکات خرید فیس براش

 • اگر پوست حساس تری دارید، ممکن است سیلیکون بهترین راه باشد زیرا برای پوست بسیار نرم تر از بریستل است.
 • سر براش های مویی سفت تر هستند، منتها با استفاده مداوم و به مرور، مقداری از استحکام خود را از دست می دهند.
 • اگر مراقب فشاری که هنگام تمیز کردن وارد می شود باشید، می توانید از مدل دارای بریستل روی پوست حساس نیز استفاده کنید.
 • بریستل ها لایه برداری عمیق تری نسبت به هسته های سیلیکونی دارند. بریستل سفت قادر است به منافذ عمیق تری برسد و لایه برداری بهتری انجام دهد. منتها این بدان معنا نیست که براش سیلیکونی آلودگی و چربی پوست را از بین نمی برد، قطعا این کار را انجام می دهد؛ با این وجود ممکن است به حالت عمیقی که براش دارای بریستل این کار را انجام می دهد، نباشد.
 • یکی از بزرگ ترین مزایای انتخاب براش سیلیکونی مقاومت بیش تر آن در برابر باکتری ها است. براش دارای بریستل اگر بعد از هر بار استفاده خوب تمیز نشود، به راحتی می تواند محل تجمع باکتری ها شود. در حالی که براش سیلیکونی نیز باید به خوبی تمیز شود، اما به دلیل عدم وجود بریستل، خطر افزایش زمان خشک شدن را ندارد. افزایش زمان خشک شدن می تواند منجر به رشد باکتری یا حتی قارچ ها شود.

تاثیر فیس براش بر جوش

هنگامی که برای اولین بار از فیس براش استفاده می کنید، اهمیتی ندارد که از کدام مدل استفاده می کنید زیرا ممکن است در طی دو هفته اول استفاده، پوست شما به میزان کم یا زیاد جوش بزند. این امر کاملا طبیعی است.

برافروختگی های اولیه پوست به دلیل مسدود شدن منافذ پوست است. سلول های مرده زیادی وجود دارد که براش آن ها را از بین می برد. این سلول ها با نفوذ به درون منافذ پوست و مسدود کردن آن ها باعث ایجاد جوش می شوند. منتها هنگامی که پوست شما به روند کار عادت کرد و از تجمع سلول های مرده خلاص شد، دوباره تمیز می شود و احتمال ایجاد جوش صورت کم تر می شود.

نتیجه گیری

فیس براش ها می توانند ابزاری عالی برای مراقبت از پوست باشند. اگر در استفاده از آن ها هوشمندانه عمل کنید نتایج خوبی مشاهده خواهید کرد.

با انجام بررسی لازم هنگام انتخاب براش، مطمئن باشید مدلی را انتخاب می کنید که عملکردهای مورد نیاز شما را فراهم کند. بنابراین هر چه سریع تر برای تمیز کردن و پاکسازی پوست خود اقدام کنید.

راههای مراقبت کردن از پوست گردن (8 روش ضروری)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا