مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

7 فایده زود بیدار شدن که احتمالا نمی دانید!

چرب زبان

احتمالا همه ما این جمله را شنیده ایم که “روزی را اول صبح می دهند.” واقعا هم پر بی راه نیست و صبح زود بیدار شدن واقعا ارزشمند است. شاید اگر 7 دلیل فواید این کار را بدانید بیشتر متقاعد شوید:

بطور خلاصه

  • بهره‌وری بیشتر: شروع روز با انرژی و زمان بیشتر برای انجام کارها و برنامه‌ریزی موثرتر.
  • سلامتی بهتر: بهبود کیفیت خواب و تنظیم بهتر ساعت بیولوژیکی بدن.
  • زمان برای ورزش: فرصت بیشتر برای انجام تمرینات ورزشی که به سلامت جسمی و روحی کمک می‌کند.
  • آرامش صبحگاهی: لذت بردن از سکوت و آرامش صبح و کاهش استرس.
  • تغذیه سالم‌تر: زمان بیشتر برای آماده کردن و خوردن یک صبحانه کامل و مغذی.
  • افزایش تمرکز: شروع روز با ذهنی تازه و آماده برای تمرکز بر وظایف مهم.

توضیحات کامل و نکات بیشتر:

1-با حواس پرتی کم تری می توانید برای خودتان وقت بگذارید

وقتی زودتر از خواب بیدار می ‌شوید، می‌ توانید روی خودتان تمرکز کنید؛ زیرا معمولا چیز کم تری برای حواس پرتی وجود دارد. به اولین ساعت روزتان به عنوان “زمان اختصاصی خودتان” نگاه کنید. از خودتان بپرسید که در این یک ساعت می خواهید چه کار کنید؟ یک روتین مخصوص به وجود بیاورید.

2- حس و حال خوب برای آن روزتان به وجود می آورید

بیایید دو سناریو را در نظر بگیریم . . . شما می توانید زود از خواب بیدار شوید و روزتان را با انرژی شروع کنید. یا می توانید لحظه آخر و با چند بار به تعویق انداختن زنگ ساعت بیدار شوید. در حالت دوم شما سیگنال هایی را به مغزتان می فرستید که نشان می دهد به آن روز علاقه ای ندارید. به جای این که از رختخواب بیرون بپرید و به خودتان بگویید که آماده شروع روز هستید، سعی می کنید آن را به تعویق بیاندازید و ذهنیت منفی در خودتان ایجاد خواهید کرد.

زود بیدار شدن

3- نیروی اراده و خلاقیت شما در صبح بیشتر است

نیروی اراده و خلاقیت شما در صبح به بالاترین حدِ خود می رسد. وقتی زود از خواب بیدار می شوید، می توانید از این فرصت برای کار روی پروژه ها و اهداف مهم استفاده کنید. اگر هر روز چند دقیقه از صبح تان روی این پروژه ها کار کنید، با گذشت زمان شاهد نتیجه فوق العاده اش خواهید بود. همه این سرمایه گذاری های کوچک به موفقیتی بزرگ تر تبدیل می شود.

مطالعات نشان داده است که قدرت اراده شما در طول روز به خاطر خستگی ناشی از تصمیم گیری کاهش می یابد. هنگام تصمیم گیری درست مثل زمانی که یک ماهیچه را تمرین می دهید، خسته می شوید. پس بهتر است که اول صبح از اراده تان استفاده کنید.

ورزش صبحگاهی در خانه (آموزش 20 تمرین عالی)

چند کاری که می توانید برای بهره برداری از خلاقیت و اراده تان در اول صبح انجام بدهید:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

  • در مورد تغذیه سالم برنامه ریزی کنید.
  • برای پیشرفت کسب و کار یا رسیدن به اهداف تان یک کار هر چند کوچک انجام بدهید.
  • راه حلی برای مشکلاتی که دارید؛ پیدا کنید. اگر مشکلی در شب گذشته ذهن تان را مشغول کرده، می توانید بعد از این که از خواب بیدار شدید، حلش کنید.
  • برای خودتان وقت بگذارید.

4- به شما کمک می کند تا با برنامه صبحگاهی تان همگام باشید

من همیشه زود بیدار نمی شدم یا روتین صبحگاهی نداشتم. در واقع من از آن دسته افرادی بودم که در آخرین لحظه از رختخواب بیرون می پریدم. اما، وقتی در مورد روال ‌های صبحگاهی و تأثیری که می ‌توانند داشته باشند، یاد گرفتم، سعی کردم زود بیدار شوم تا بتوانم برای خودم وقت بگذارم.

زودتر بیدار شدن زمان لازم برای ایجاد یک روتین صبحگاهی تا موقع بیرون رفتن از خانه را برای تان فراهم می کند.

بیدار شدن از خواب

مهارت هایی که باید در زندگی بلد باشیم: 44 توانایی

5- تغییر می کنید

اگر جز آن دسته افرادی هستید که هر روز زود از خواب بیدار می شوید، در واقع دارید به مغزتان می گویید که برای آن روز آماده هستید . این کار با گذشت زمان یک تغییر هویت در شما ایجاد می کند. به جای اینکه آن کسی باشید که شروع روز را به تاخیر می اندازد، تبدیل به فردی می شوید که دیر بیدار شدن اعصابش را به هم می ریزد!

وقتی زود از خواب بیدار می شوید، از یک فرد تنبل به یک آدم سحر خیز تبدیل شده اید و انگار هویت تان را تغییر داده اید.

6- فرصت خوبی برای ورزش کردن دارید

اول صبح زمان خوبی برای ورزش است. یک مزیتش این است که شما این کار را وقتی که هنوز سرحال هستید و خسته نشده اید؛ انجام می دهید و با خستگی ناشی از تصمیم گیری مواجهه نخواهید شد.

7- برای سلامتی کلی مزیت دارد

بر اساس مطالعات متعدد، زود بیدار شدن فواید زیادی برای سلامتی دارد. به طور مثال یک بررسی نشان داد کودکانی که زودتر از خواب بیدار می شوند، فعال تر هستند. با این که این مطالعه برای کودکان انجام شد، اما می توان آن را به بزرگسالان هم تعمیم داد.

مطالعه دیگری نشان داد دانش ‌آموزانی که تمایل دارند تا در شیفت صبح به مدرسه بروند، در آزمون ‌ها نمره بهتری می‌ گیرند و معدل بالاتری نسبت به بچه هایی که دیر از خواب بر می خیزند، دارند. معمولا شخصی که زودتر از خواب بیدار می شود، زودتر هم به رختخواب می رود.

حتما بخوانید: 21 راهکار صبح زود بیدار شدن با وجود نفرت از صبح

و نکته نهایی این که افراد سحرخیز نسبت به کسانی که دوست دارند تا دیروقت بیدار بمانند، شادتر هستند.

حتی اگر به طور طبیعی فرد سحرخیزی نیستید، ناامید نشوید زیرا می توانید عادت های تان را تغییر دهید و زود بیدار شوید.

چه قدر باید زود بیدار شوید؟

زودتر بیدار شدن برای هر کسی با دیگری فرق دارد. توصیه می کنم با یک ساعت قبل از زمانی که معمولا از خواب بیدار می شوید، شروع کنید. این کار به شما این امکان را می دهد که روتین صبحگاهی تان را سر موقع انجام بدهید و از زمان باقیمانده استفاده کنید. اگر یک ساعت زیاد است، با 30 دقیقه زودتر شروع کنید.

مهم ‌ترین چیز این است زودتر از زمانی که نیاز دارید؛ بیدار شوید و بخش اولیه روزتان را به خودتان اختصاص بدهید ؛ اما خواب تان را قربانی نکنید . . . اگر می خواهید زودتر بیدار شوید، حتما شب ها زودتر به رختخواب بروید.

حتما بخوانید: 20 ویژگی بارز آدم های باحال (کاملا ثابت شده)

به طور خلاصه . . . به تلاش برای زود بیدار شدن ادامه بدهید و عادت وقت گذاشتن برای خودتان را به وجود بیاورید. روزی می رسد که از خودتان برای چنین کاری تشکر خواهید کرد!

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا