آموزش هنرهای رزمی-دفاعی (تصویری)

10 حرکت/تکنیک عالی ورزش بوکس که حرفه ای ها استفاده می کنند!

چرب زبان

اگر دوست دارید وارد دنیای مشت زنی شوید چیزهای زیادی هست که باید درباره این رشته ورزشی شیرین یاد بگیرید. اگر در زمینه فن مشت زنی جدی هستید بشدت توصیه می کنیم سراغ مربی بوکس بروید تا مبانی این ورزش را یاد بگیرید و خیلی زود تکنیک هایتان را افزایش بدهید. در این مطلب فهرستی از برخی حرکات ورزش بوکس ارائه میشود که ممکن است اسمشان در مسابقات بوکس به گوشتان خورده باشد یا قبلا با آنها آشنا شده باشید.

10- جَب و گرب

word image 48

« جب و گرب» نیازی به توضیح خاصی ندارد. مانند بسیاری از حرکات بوکس این حرکت را نیز میتوان ترکیبی از حمله و دفاع دانست که با حرکت سریع و مستقیم (جب) شروع میکنید و بسرعت حریف خود را میگیرید (گرب) تا حملات بیشتر از سوی رقیب را خنثی کنید. کم کردن سریع فاصله بسیار ضروری است زیرا نباید هیچ فضایی به حریف بدهید تا بتواند آزادانه بازوهایش را حرکت دهد. قدرت و محکم بودن جب لازمه بوکس است زیرا میخواهید قبل از قلاب کردن دستانتان به دور حریف از ضربات امتیاز بگیرید در غیر این صورت کل حرکات اضافی خواهد بود. برادران کلیچکو از این حرکت نمایشی زیاد استفاده میکنند و اندره وارد بوکسور دیگری است که این حرکات را به کار میگیرد.

9- استریت (ضربه مستقیم)

word image 49

برای اینکه این حرکت را با جب اشتباه نگیرید باید گفت استریت یک ضربه قدرتی است. زمانی میتوانید از این ضربه استفاده کنید که دست غالب خود را برای گرفتن ضربه بصورت صلیب گرفته اید و به همین دلیل به آن «متقاطع» نیز گفته میشود. درباره بوکسورهای ارتودکس که پای چپ خود را به جلو میگذارند به بهترین شکل از دست چپ برای ضربه جب و از دست راست برای ضربه استریت (مستقیم) استفاده میکنند. این شرایط برای بوکسورهای چپ دست برعکس است زیرا آنها پای راست خود را جلو میگذارند.با آنکه معمولا بوکسورها راست دست یا چپ دست هستند همیشه هم این مورد صادق نیست.

حتما بخوانید: انگیزه چیست و چطور آن را بدست بیاوریم؟ (سه روش ساده و جدید)

این فقط یکی از چهار تکنیک مشت زنی پایه در بوکس است که منحصرا در این فهرست آورده شده و سه حرکت دیگر عبارتند از: جب، هوک و ضربه رو به بالا (آپر کات). دلیل منحصر بفرد بودن این حرکت ساده بودن آن است و اینکه همیشه بخشی قابل تصور برای حرکات ترکیبی در بوکس است یعنی از یک تا دو عنصر تا تنوعی از ضربات تشکیل میشود. فلوید می ودر که بخاطر قدرت تدافعیاش معروف است از این حرکات مستقیم و سریع مکررا برای ثابت نگه داشتن حریف استفاده میکند تا مسابقه را ببرد.

8- بولو پانچ

word image 50

« بولو پانچ» اساسا ضربه رو به بالا، نوسانی و کشیده بوده و حرکت نمایشی نیست. از آنجا که چنین حرکت کشیدهای مسلما از سوی حریف دفاع میشود حواس او را پرت میکند. دست عقبی به اطراف میچرخد تا به حریف برخورد کند و ضربه هوک یا استریت سنگین را به او وارد نماید و این درحالیست که از دست جلویی خود برای فرود آوردن ضربهای قدرتمند استفاده میکنید. باید واقعا طوری وانمود کنید که میخواهید مشت بعدی را بزنید تا بدینوسیله حریف منحرف شود و این کار میتواند فضا را برای شما باز کند. اما استادان بوکس مانند شوگار ری لئونارد و کید گاویلان به زیبایی این کار را انجام میدادند. در سالهای اخیر روی جونز جونیر به زیبایی این حرکت فریبنده و متهورانه را انجام میداد.

7- هی میکر

word image 51

کار «هی میکر» درست مانند هوک است با این تفاوت که بازوی قلاب شونده شما بیشتر باز میشود. این حرکت به خاطر پتانسل قدرتی بی شماری که دارد ترجیح داده میشود. در این حرکت دست خود را برای اینکه بیشتر باز شود به سمت عقب کج میکنید و هی میکر را به روش حلقه نیم دایره بزرگ اجرا میکنید درست مانند وقتی حرکت هوک را انجام میدهید اما با نیرویی بیشتر یعنی همه وزن خود را پشت این ضربه میگذارید. به این دلیل که قدرت زیادی را در یک مشت خود جمع میکنید میتواند تعادل حریف را به هم بزند پس هی میکر قوی به عنوان حرکت پایانی و هنگامی استفاده میشود که حریف قبلا ضعیف شده و نمیتواند ادامه دهد. اگرچه سوالاتی در این زمینه وجود دارد که هی میکر خوب چه هست و ظاهرا تکنیک پرت کردن بعد از انجام هوک به دسته هیمیکر تعلق میگیرد.

6- چک هوک

word image 52

«چک هوک» نوع دیگری از هوک است. این حرکت بسیار به شرایط خاص مبارزه وابستگی دارد زیرا تنها راه برای اجرای این تکنیک زمانی است که حریف ناگهان حمله میکند یا به سرعت جلو میآید. اساسا در حالیکه پای مخالف را جلو میآورید روی پاشنه پای چپتان میچرخید ( به شرط آنکه راست دست باشید) و همزمان تکنیک هوک را اجرا میکنید. وقتی روی پهلوها میچرخید حریف برای چند لحظه گیج میشود و همزمان نیروی محوری به حرکت هوک اضافه میشود و حریف را به زمین میاندازد. مانند ماتادوری که گاو را به سمت خود جذب میکند شما نیز حریف را به سمت خود میکشید و سپس کار را تمام میکنید یعنی ضربه آخر را وارد میکنید. اگر این کار درست انجام شود حریف باید برروی زمین با سرعت عمل کند. می ودر و پس از او ریکی هاتن شکست ناپذیر از حرکت چک هوک برای ناک اوت (ضربه فنی) استفاده میکردند و در بسیاری از موارد به عنوان ناب ترین حرکت بوکس تلقی میشود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5- پِری (دفع ضربه)

word image 53

تا اینجا یک حرکت تهاجمی پایه را در اینجا معرفی کردهام، استریت، پس منصفانه نیست از میان همه این حرکات فریب دهنده یک حرکت تدافعی را نیز معرفی نکنم. وقتی به دفاع در بوکس فکر میکنید همان ابتدا حرکات دادگینگ (به سرعت دور شدن) یا بلاکینگ (دفاع کردن) به فکرتان خطور میکند. در دادگینگ از طریق سرُ خوردن، حرکت مارپیچی یا عقب کشیدن و بلاکینگ از بازوها، دستکشها یا شانه ها استفاده میشود. پری حرکتی است که بیشتر طرفداران بوکس آن را تصور میکنند و به همین دلیل تاکید بر این نکته مهم است که این حرکت تا چه اندازه میتواند سودمند باشد و روند مسابقه را آرام کند. همانطور که گفتم این تنها روش تدافعی استاندارد است و آنچه اتفاق میافتد این است که با استفاده از دست یا آرنج مخالفتان ضربات مشت حریف را منحرف میکنید.

حتما بخوانید: آموزش تصویری رقص پا در بوکس (کاملا اصولی و حرفه ای)

میتوانید ضربه مشت را از داخل یا خارج دفع کنید که کمک میکند تا مسیر ضربه حریف از سمت شما منحرف شود. حرکت پری نه تنها قدرت ضربه مشت را میگیرد و به همین خاطر موجب میشود تا کمترین آسیب به دستانتان وارد شود بلکه اگر درست آن را انجام دهید باعث برهم خوردن تعادل حریف میشود. وقتی مسیر ضربه حریف تغییر میکند فضا و زمان بیشتری برای مشت زدن در اختیارتان میگذارد. این حرکت به راستی یک حرکت تدافعی زیبا است. جک جانسون به عنوان متخصص حرکت پری شناخته میشود و همین اواخر لاری هولمز یک حرکت پری منحصر بفرد با آرنج داشت. او در این حرکت بازوی خود را به سمت بالا چرخاند تا ضربات مشت حریف را دفع کند.

4- تظاهر به حمله با خم کردن بدن

word image 54

تظاهر به حمله هیچ صدمهای به حریف نمیزند اما ترفندی برای گیج کردن او محسوب میشود. این حرکت موجب میشود تا حریف فکر کند میخواهید کاری بکنید- وارد آوردن ضربهای خاص در حال جنب وجوش- و سعی میکند تا نقشه شما را بخواند. در این حالت با مشت دیگر مسیر حرکت را به سمت بالا تغییر دهید و نقطه دیگری را هدف بگیرید. همچنین صرفنظر از اینکه حریف حرکات بلاک، پری یا سر خوردن از زیر را انتخاب میکند میتوانید از این حرکت برای پیش بینی واکنش او در برابر این تظاهر به حملهتان استفاده کنید. درک بهتر الگوهای تدافعی حریف این شانس را به شما میدهد تا یک قدم جلوتر از مهاجم قرار بگیرید.

حتما بخوانید: فواید ورزش بوکس کدامند و چگونه بصورت کاملا اصولی شروع کنیم؟

یکی از تماشایی ترین حرکات تظاهر به حمله خم کردن بدن است. در این حرکت قسمت بالایی بدن را با پیچشی سریع حرکت میدهید، زانوی چپ را پایین میآورید و دست چپ را به جلو حرکت میدهید. میتوان این حرکت را با تکنیک تظاهر به حمله ترکیب کرد، مانند تظاهر به حمله با عقب کشیدن بدن درحالیکه بازوی غالب خود را بالا میآورید تا با دست مخالف ضربه مستقیم بزنید. بوکسورهایی که سرعت دستان خیره کنندهای دارند بهترینها برای اجرای حرکت تظاهر به حمله هستند. مانی پاکویا و امیرخان میتوانند بین ضربات عادیشان یک یا دو مرتبه تظاهر به حمله کنند و درنتیجه میتوانند بهتر از آن چیزی عمل کنند که در ابتدا برنامهریزی شده بود.

3- پول کانتر

word image 55

«پول کانتر» حرکتی است که به مهارت و البته شاید استعداد خدادای نیاز دارد چون فراتر از کتابهای آموزشی است. همچنین این حرکت یکی از سادهترین تکنیکها است. در این حرکت به آرامی به سمت حریف خم میشوید، دام را پهن میکنید و سپس بسرعت سر خود را به عقب میکشید تا از ضربه پرتاب شده در امان بمانید و بعد مشت مستقیم را به حریف میزنید. این حرکت همیشه در اندوخته جنگی مبارزان مرموز کوچک و بزرگ وجود دارد. محمد علی و نسیم حامد را در نظر بگیرید. هر دو آنها با این حرکت باعث شگفتی بیش از حد میشوند و در عین حال از این حرکت برای تخریب کارآمدی حریف در همان زمان استفاده میکنند.

2- هد و هوک

word image 56

تماشای این حرکت بسیار لذتبخش است زیرا این حرکت یک شگفتی محسوب میشود که نشان میدهد بوکسورها در حین کار چقدر راحت هستند و اینکه چقدر باید این حرکت را در باشگاه تمرین کنند تا حرفهای شوند. اساسا بوکسور از سر خود برای فشار آوردن به بدن حریف استفاده کرده و در همان حال بدون آنکه به بالا نگاه کند هوک چپ و راست را اجرا میکند. در این حرکت با سر به حریف ضربه زده نمیشود بلکه در جایی که حریف مجبور میشود به قسمت پایین ضربه بزند و شما را به زمین بیندازد از سر به عنوان سپر استفاده میشود، مهارتی که به صورت عادی آموزش نمیبینید. در این مورد فقط آپرکات (مشت زدن زیر چانه حریف) میتواند ضربهای محکم باشد یا اینکه حریف نیز بدنش را پایین بیاورد که در اینصورت احتمال برخورد سرهایتان به یکدیگر وجود دارد و به مبارزه فیزیکی خشن تری منتهی خواهد شد. از این رو روبرو شدن با کسی که در نگه داشتن سر به سمت پایین مهارت دارد میتواند برای بوکسور آزار دهنده باشد. امروزه تیم بردلی و لامونت پترسون دو بوکسوری هستند که در مسابقات خود از سرهایشان استفاده میکنند.

1-دمپسی رول و گزل پانچ (چرخش دمپسی و ضربه مشت کانگورویی)

word image 57

این دو حرکت در بنیاد از یکدیگر مجزا هستند اما تاثیر ترکیبی آنهاست که آن را به یک فرم رزمی درست مبدل میکند. نام « دمپسی رول» از مخترع آن جک دمپسی گرفته شده است که از تکنیک دفاعی به نام رقص پا استفاده میکرد اما به عبارت دقیقتر قبل از آنکه حمله کند سرش را خم میکرد و شانه هایش را پایین میآورد و این کار را بصورت شکل 8 تکرار میکرد. حال فلوید پترسون بخاطر ابداع حرکت « گزل پانچ» دارای اعتبار شده است. او در این حرکت از موقعیت خم پایین به سمت بالا میپرد تا ضربه مشت خود را وارد کند. بوضوح میتوان دید چطور هر دو حرکت با یکدیگر تناسب دارند و دمپسی و پترسون هر یک ندانسته دیگری را کامل میکنند و هر کدام مستحق دریافت نیمی از تحسین و تمجیدها بخاطر این حرکت ترکیبی هستند.

حتما بخوانید: دانلود 10 فیلم کاربردی و رایگان آموزش بوکس (مبتدی-حرفه ای)

در نتیجه در واقعیت آنچه این حرکت نشان میدهد این است که دمپسی رول و گزل پانچ همیشه مکمل یکدیگر بودهاند به این شکل که بوکسور با تاکتیک تدافعی که بخوبی آن را مدیریت میکند آرام آرام به حریف نزدیکتر میشود و سپس با استفاده از همان سرعت ضربه محکمی را به سمت بالا میزند. این حرکت میتواند هوک، ضربه مستقیم یا ضربه به سمت بالا باشد. مایک تایسون که پرچمدار این حرکت بود قبلا از طریق مربی خود کاس داماتو با حرکت رقص پا آشنا شده بود. اما تا به حال مشت زنان کوچکی مانند نانیتو دونیر را ندیدهام که به این خوبی این حرکت را انجام دهند که نشان میدهد اگر تکنیکها را درست یاد بگیرید اندازه بدن واقعا اهمیتی ندارد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫9 دیدگاه ها

  1. درود بر شما.
    کلمات و نام تکنیک ها و ضربات بهتر است که به لاتین نیز نوشته شود.

  2. خوب بود. ولی اگر بتونید کلیپ های آموزشی از همین حرکاتی که درباره اش توضیح دادید تهیه کنید و اینجا بزارید تا مورد استفاده قرار بگیره خیلی عالی میشه. مثلاً ویدیو هایی در باره فلوید میودر هست که حرکت (پول کانتر) را در مبارزه انجام میدهد. شما میتوانید برای بهتر متوجه شدن، اون ویدیو و ویدیو های دیگر برای حرکت های دیگه بگذارید.

    1. بسیار عالی بود ولی اگر بتوانید تمرینات جوریی با حریف فرضی تهیه کنید و نحوه تمرینات نرمشی جدید را کلیپ کنید اینجا بگزارید بهتر میشه .
      متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا