ریپورتاژ آگهی

9 راه برای آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی (+ساده و آسان)

چرب زبان

یکی از رایج ترین درمان های دندان امروزه عصب کشی یا همان اندو می باشد که تقریبا ضروری می باشد تا بتوانید از درد دندانی که به عصب رسیده است خلاص شوید. اما باید بدانید که هیچ روش درمانی کاملا بی درد نمی باشد و هرچند که شما برای خلاصی از درد اندو می کنیم اما بدون شک با درد پس از درمان نیز رو به رو می شویم که طبیعتا پس از مدتی از بین می رود. اما ما نیز در این مطلب قصد داریم تا روش هایی را برای آرام کردن دندان بعد از عصب کشی معرفی کنیم تا این روند را ساده تر طی کنید.

با ما همراه باشید و ده روش ساده برای آرام کردن درد دندان بعد از عصب کشی را پیدا کنید.

علت درد بعد از عصب کشی دندان چیست ؟

ابتدا باید بدانید که درد بعد از پر شدن دندان کاملا طبیعی است و نشان دهنده یک بدن سالم می باشد ! اما پیدا کردن علت های این درد نیز به ما کمک می کنم تا بهترین روش برای کاهش درد دندان بعد از عصب کشی دندان را نیز پیدا کنید.

  • آسیب دیدن بافت لثه : در عصب کشی کانال های دندان تخلیه می شود و بدیهی است که در آن بافت لثه آسیب دیده و متورم می شود که تورم به اطراف دندان فشار آورده و باعث ایجاد درد می شود.
  • تحریک شدن بافت استخوانی : در این روش درمانی دردی خفیف به صورت نبض دار به وجود می آید که ناشی از تحریک شدن بافت استخوانی شما می باشد.
  • پر کردن دندان بعد از عصب کشی : معمولا بعد از عصب کشی دندان های شما با آمالگام و در بیشتر مواقع با کامپوزیت پر می بشود و همین می تواند علت درد دندان باشد. البته این درد یک درد غیر طبیعی نیست. اما وقتی دندان عصب کشی می شود بافت های اطراف شروع به ورم کردن می کند اما دندان با مواد پر شده است و در حقیقت تورم دندان و پر کردگی مدام به هم فشار می آورند که طبیعتا دردی را در همان ناحیه ایجاد می کنند.

اما نگران نباشید چون خود این مواد مانند کامپوزیت هیچ آسیبی به دندان شما نمی رساند و اگر به خوبی با کامپوزیت یا آمالگام آشنا باشید می دانید این مواد به هیچ عنوان درد دندان را بدتر نمی کنند. البته از طریق کلیک بر روی این لینک کامپوزیت دندان چیست؟ می توانید با این مواد بیشتر آشنا باشید و به اهمیت استفاده از آن بعد از دوران عصب کشی پی ببرید.

همچنین ادامه این مطلب را برای پیدا کردن بهترین روش های کاهش درد بعد از عصب کشی را از دست ندهید.

9 راه برای آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی

ابتدا شایان ذکر است درد و تورم دندان تا 72 ساعت طبیعی است و بعد از آن باید به حداقل میزان ممکن برسد. اگر این روند بهبود به درستی طی نشد حتما با پزشک خود تماس بگیرید چرا که احتمالا کانال به خوبی تخلیه نشده است یا دندان عفونی شده است.

9 راه که به خوبی می تواند به شما در کاهش درد بعد از عصب کشی دندان کمک کند به این شرح می باشد :

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

1.از پک یخ استفاده کنید :

یخ یکی از بهترین راه هایی است که به آرام شدن درد بعد از عصب کشی دندان کمک می کند. چگونه ؟ در حقیقت یخ به کاهش تورم کمک می کند. زمانی که یک ناحیه در بدن آسیب میبیند خون به آن قسمت هجوم می آورد که در حقیقت باعث تورم می شود. وقتی بر رو ناحیه عصب کشی شدن یخ قرار می دهید جریان خون در آن قسمت کاهش پیدا می کند و تورم روند کاهشی خواهد داشت و در نتیجه شما فشار و درد کمتری را تجربه می کنید

  • یخ را به طور مستقیم قرار ندهید و در یک پارچه بپیچید.
  • تا 24 ساعت اول استفاده کنید.
  • هر 10 دقیقه 2 الی 3 دقیقه یخ را بردارید.

word image 41072 2

2. از محلول آب نمک برای شستشو دهان استفاده کنید :

بعد از چند ساعت بعد از عصب کشی و زمانی که بی حسی کاملا از بین می رود محلول آب و نمک می تواند بهترین گزینه برای کاهش درد باشد. کافیست مقداری آب ولرم را (نه گرم و نه سرد) را با نمک مخلوط کنید در دهان قر قره کنید. همچنین می توانید از محلول های سدیم آماده در داروخانه ها استفاده کنید تا باکتری های محیط دهان را به طور کامل از بین ببرید و درد عصب کشی را کاهش دهید.

3. سر خود را بالا بگیرید یا دراز بکشید.

شاید از دیدن این تیتر کمی تعجب کرده باشید در حالی که همین کار ساده بسیار در کاهش درد و تورم بعد از عصب کشی دندان موثر می باشد و کمک زیادی به شما می کند. چرا ؟ فوقا توضیح دادیم که جریان خون تا چه اندازه در تورم و درد دندان تاثیر دارد. وقتی سر خود را بالا می گیرید یا به صورت سر بالا دراز می کشید خون کمتر در این نقطه جریان می یابد و همین موضوع ساده به کاهش درد شما تا حد مطلوبی کمک می کند.

4. از جویدن و خوردن یا دندان عصب کشیده شده خودداری کنید.

به شدت پیشنهاد می کنیم که تا بهبود دندان و حداقل تا 24 ساعت اول از جویدن مواد غذایی با دندان عصب کشیده شده خود داری کنید. این کار می تواند نقاط آسیب دیده را تحریک کند و تورم آن ها را دو چندان برابر کند. علی الخصوص اگر مواد غذایی در این قسمت گیر کند می تواند موجب باکتریایی شدن محیط گردد که در نهایت درد شما را افزایش می دهد. در این مدت از مواد آبکی مانند ابمیوه طبیعی یا شیر استفاده کنید.

فراموش نکنید نوشیدنی های قندی مانند نوشابه می توانند فعالیت باکتری ها را در محیط دندان بیشتر کرده و باعث افزایش درد دهان شوند.

5. از مسواک زدن و نخ دندان در دندان عصب کشی تا 24 ساعت خود داری کنید.

همانطور که می دانید بافت های دهان در آن ناحیه تحریک شده و آسیب دیده اند و دچار تورم زیادی هستند. نخ دندان می تواند به لثه های بین دندانی آسیب زیادی وارد کنند و بدون شک در آرام شدن درد بعد از عصب کشی دندان تاثیر منفی دارد. همچنین مسواک زدن به طور مستقیم در دندان عصب کشی شده می تواند باعث تحریک بیش از اندازه و خونریزی لثه ها شوند پس از انجام این کار خود داری نمایید.

البته فراموش نکنید مسواک زدن سایر دندان ها بلا مانع است.

6. از مصرف دخانیات خودداری کنید.

پزشک شما در زمان تخلیه کانال این دندان را به طور کامل ضد عفونی کرده است تا به هیچ عنوان محیط دندان آلوده نشود. سیگار و دخانیات نه تنها در باعث آلوده شدن محیط دندان می شود بلکه با گرما و مکشی که در محیط دهان ایجاد می کند باعث افزایش خون محیط دندان و همچنین تورم بیش از اندازه آن می شود و در روند کاهش درد دندان بعد از عصب کشی تاثیر بسیار منفی می گذارد.

7. از مسکن می توانید استفاده کنید.

اگر درد دندان به میزان بسیار زیادی رسیده است و شما را کلافه کرده است می توانید از مسکن ها استفاده کنید. بهترین مسکنی که در این زمینه پیشنهاد شده است و تقریبا ایمن اعلام گشته است ایبوبروفن است که بسته به نیاز خود از دوز مناسب آن می توانید استفاده کنید و درد خود را کاهش دهید. از آنجایی که در ساعات اولیه عصب کشی و بعد از بین رفتن بی حسی تا شب اول این درد به اوج خود می رسد استفاده از مسکن یک راه مناسب برای کاهش درد بعد از عصب کشی دندان می باشد.

word image 41072 3

8. از اوراژل استفاده کنید.

اگر درد شما بسیار آزاد دهنده می باشد می توانید از بی حس کننده های موضعی مانند اوراژل استفاده نمایید. این مواد باعث بی حس شدن محیط می شود و درد شما را تسکین می دهد. با این وجود پیشنهاد ما این است که تا حد امکان از این بی حسی ها استفاده نکنید چرا که می توانند باعث تحریک محیط و افزایش تورم شما شوند.

9. از خوردنی ها و نوشیدنی های بسیار سرد استفاده نکنید.

ما استفاده از کمپرس سرد را برای استعمال خارجی پیشنهاد کردیم چرا که تماس مستقیم با دندان ندارد و در حقیقت تنها بافت های اطراف دندان مانند لثه ها را آرام می کند. اما استفاده از یخ در داخل دهان و حتی نوشیدنی های خنک نه تنها در آرام شدن درد بعد از عصب کشی دندان تاثیری ندارد بلکه بالعکس باعث حساس شدن دندان می شود و درد شما را به طور لحظه ای افزایش می دهد.

فراموش نکنید درد لحظه ای که از سرما در دندان شما ایجاد می شود طبیعی است تا 3 الی 5 روز قابل پیش بینی است و ارتباطی به ناموفق بودن درمان ندارد. اما هرگونه درد دندان یا تورم بعد از این زمان خبر از عفونت دندان می دهد باید برای انجام اقدامات لازم با پزشک خود تماس بگیرید.

در این مطلب سعی کردیم تا به طور کامل در راه های آرام شدن درد دندان بعد از عصب کشی را به شما نشان دهیم امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا