ریپورتاژ آگهی

معرفی انواع کلاس های پروازهای داخلی

چرب زبان

شاید بارها نام کلاس پروازی به گوشتان خورده و به معنی آن بی‌توجه بوده باشید. انواع کلاس پروازی کدام‌اند و چرا متفاوت هستند؟ اگر امروز همزمان با خرید بلیط هواپیما با این مفهوم برخورد کرده‌اید و کنجکاوید معنی آن را بدانید، لطفا با ما همراه باشید. در اینجا با انواع کلاس‌های پروازی، شرایط و امکانات آن‌ها آشنا خواهید شد.

کلاس پروازی چیست؟

درجه یا کلاس پرواز به معنی سطح خدمات آن است و به‌عبارتی دیگر، نوع خدماتی که در سفر هوایی دریافت می‌کنید را مشخص می‌کند. به‌طورکلی، انواع کلاس‌های پرواز به کلاس اکونومی (اقتصادی)، بیزنسی، فرست کلاس و نوع جدیدی به‌نام پرمیوم اکونومی دسته‌بندی می‌شوند. پرواز اکونومی ویژه یا پریمیوم بین پرواز اقتصادی و فرست‌کلاس قرار می‌گیرد و خدماتی متفاوت از آن‌ها ارائه می‌دهد. بهتر است هرکدام از این موارد را بشناسید و بهترین و متناسب‌ترین بلیط را برای سفر هوایی خود انتخاب کنید.

انواع کلاس پرواز کدام‌اند؟

کلاس‌های پرواز براساس نوع صندلی، امکانات ارائه شده در طول پرواز، خدمات و مزایای دیگری طبقه‌بندی شده‌اند. افراد با توجه به بودجه خود می‌توانند یکی را انتخاب کرده و براساس آن خدمات دریافت کنند.

کلاس پرواز اکونومی چیست؟

استانداردترین و ارزان‌ترین کلاس پرواز موجود، اکونومی (Economy) یا همان اقتصادی است. این کلاس را با کد Y نیز نشان می‌دهند و گاهی آن را کلاس پروازی Y می‌نامند. تمام پروازهای کوتاه‌مدت (5 الی 6) ساعته به صورت‌ اکونومی در نظر گرفته می‌شوند.

قیمت پرواز Y یا همان اکونومی، نسبت به بقیه ارزان‌تر است؛ لذا توسط اغلب مسافران انتخاب می‌شوند. این پروازهای اقتصادی، پرفروش‌ترین بلیط‌ های داخلی به شمار می‌روند. شرایط، صندلی‌ها، خدمات و امکانات این سطح پرواز به‌شرح زیر است:

 • صندلی‌ها در فاصله کمی از هم قرار دارند. اگرچه در کلاس اکونومی، امکان خواباندن صندلی‌ها وجود دارد؛ اما اگر مسافران ردیف جلویی این کار را انجام دهند، برای مسافران ردیف عقب مزاحمت ایجاد خواهد شد.

 • صندلی‌های پرواز سطح اقتصادی از میز تاشو برخوردارند که برای سرو نوشیدنی یا غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. در پشت هر صندلی نیز یک جیب تعبیه شده که محل نگهداری کاتالوگ‌های مربوط به پرواز، کارت و ایمنی و … است.

 • صفحه نمایش اصلی کابین در دید تمام مسافران قرار دارد.

 • برخی از خدمات پرواز سطح Y بسته به ایرلاین‌های مختلف متفاوت است. برای مثال، برخی از ایرلاین‌ها، یک بسته غذایی آماده و نوشیدنی نیز به مسافران ارائه می‌دهند. برای مسیرهای کوتاه‌مدت در ساعات اولیه صبح نیز، میان وعده‌های بسته‌بندی شده سرو می‌شود. به‌طورکلی، خدمات و امکانات هر ایرلاین بسته به خدمات کترینگ و مدت زمان پرواز تفاوت دارد.

2 2

پرواز پریمیوم اکونومی Premium Economy

همانگونه که در بخش‌های بالا اشاره کردیم، نوع جدیدی از کلاس‌های پرواز با نام پرواز پریمیوم اکونومی وجود دارد که خدمات متفاوتی ارائه می‌دهد. این سطح مابین اکونومی و فرست‌کلاس قرار می‌گیرد. می‌توانیم بگوییم پرواز پریمیوم اکونومی همان پرواز اقتصادی با امکاناتی به نسبت‌ بهتر و متفاوت‌تر است. امکانات این سطح پرواز و تفاوت آن با پرواز اکونومی به شرح زیر است:

 • در پرواز سطح پریمیوم اکونومی، صندلی‌ها در فاصله بیشتری از هم قرار گرفته و راحت‌تر هستند؛ ازاین‌رو، مسافران بدون نگرانی از ناراحت بودن ردیف‌های دیگر، پای خود را دراز کرده و در طول مسیر استراحت می‌کنند.

 • تفاوت دیگر پرواز پریمیوم با پرواز اکونومی در کیفیت و نوع غذای سروشده است. غذاهای این پرواز کیفیت بهتر و به تبع هزینه‌ بیشتری دارند.

علاوه بر دو مورد فوق، قیمت پرواز اکونومی ویژه یا پریمیوم اکونومی با پرواز Y تفاوت دارد و بیشتر است. تا یادمان نرفته بگوییم که گاهی قیمت آن از پروازهای بیزینس کلاس هم بیشتر می‌شود؛ بنابراین لازم است که در هنگام انتخاب سطح پرواز حتما به قیمت آن توجه داشته باشید. اکنون ببینیم کلاس بیزینس چیست و چه خدماتی ارائه می‌دهد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3 2

کلاس پرواز بیزنس چیست؟

پرواز سطح تجاری یا پرواز کلاس بیزینس (Business)، برای مسافرت‌های طولانی مناسب است. این سطح پرواز بیشتر توسط سرمایه‌داران و تاجران خریداری می‌شود. پروازهای سطح تجاری امکانات بیشتری دارند و البته نسبت به پرواز اکونومی باید مبلغ بیشتری برای آن‌ها پرداخت کنید. اکنون ببینیم پرواز بیزینس، چه شرایطی دارد و صندلی‌ها، کیفیت خدمات و امکانات آن چگونه است:

 • در پرواز سطح بیزینس، صندلی‌ها تاشو با فاصله بهتر از هم قرار گرفته‌اند؛ ازاین‌رو، مسافران به‌راحتی می‌توانند صندلی‌های خود را برای استراحت به حالت افقی بخوابانند. فاصله بین ردیف‌ها به مسافران امکان می‌دهد بدون ایجاد مزاحمت برای ردیف‌های دیگر، پای خود را دراز کنند.

 • در غالب کابین‌های پرواز بیزینس، مبل‌های راحتی وجود دارد و مسافران به‌راحتی می‌توانند از آن برای قرار دادن لوازم الکترونیکی خود با لپ‌تاپ شخصی استفاده کنند.

 • در پروازهای سطح تجاری، نوشیدنی‌های سفارشی سرد و گرم، همچنین وعده‌های غذایی شام و ناهار سرو می‌شود. مسافران می‌توانند میان وعده نیز سفارش دهند.

 • پرواز کلاس بیزینس از لحاظ صرفه‌جویی در زمان نیز حائز اهمیت است. دراین پرواز، وسایل مسافران سریعا جمع‌آوری شده و برای سوار شدن و پیاده شدن از هواپیما مجبور نیستند در صف بایستند؛ چون از درب مخصوص همان کلاس پروازی استفاده خواهند کرد.

 • هنگام تحویل بار نیز زودتر از مسافران دیگر بار خود را تحویل خواهند گرفت.

کسانی که در هنگام خرید بلیط هواپیما، پرواز کلاس تجاری را انتخاب کرده و هزینه‌های بالایی پرداخت می‌کنند، از خدمات تشریفاتی VIP و CIP فرودگاهی نیز بهره‌مند خواهند شد. با این‌حال، پرواز سطح بالاتری به‌نام فرست‌کلاس وجود دارد که مورد علاقه برخی از مسافران است.

4

پرواز فرست کلاس چیست؟

پرواز فرست‌کلاس (first Class) که به درجه یک نیز موسوم است، بالاترین سطح پرواز بوده و خدمات بسیار ویژه‌ای را به مسافران ارائه می‌دهد. از مهم‌ترین امکانات کلاس پرواز درجه یک، داشتن فضای شخصی و راحت برای مسافران است. خدمات این بخش خصوصی بوده و البته هزینه‌های بالایی نیز از مسافران دریافت می‌شود. برخی از امکان پرواز سطح فرست‌کلاس به شرح زیر است:

 • صندلی‌های تک‌نفره و راحت

 • اتاقک مخصوص با تمام امکانات رفاهی از قبیل مانیتور، تلویزیون، ریموت کنترل، لپ‌تاپ، سرویس اینترنتی رایگان و … به‌صورت تک‌نفره

 • سرویس بهداشتی جداگانه

 • غذاهای گرم از منوهای متنوع

 • کترینگ جداگانه با خدمات بسیار باکیفیت‌تر

 • ارائه خدمات توسط مهمانداران باتجربه و اختصاصی

 • غالبا چمدان و بارمسافر در بخش مخصوص به مسافران همین کلاس و نزدیک به آن‌هاست.

 • مسافران پرواز فرست‌کلاس، آخر از همه مسافران سوار هواپیما شده و اولین کسانی هستند که از آن پیاده می‌شوند؛ لذا زمان زیادی منتظر نمی‌مانند.

 • اتاق‌های جلسات، لابی مخصوص و امکانات سرویس‌های تشریفاتی در اختیار مسافران پرواز فرست‌کلاس قرار می‌گیرد.

خرید بلیط هواپیما از فلای تودی

در این مطلب یکی از مهم‌ترین موضوعات هنگام خرید بلیط هواپیما، یعنی انتخاب کلاس پرواز را بررسی کردیم. نوع کلاس پرواز که براساس معیار بودجه انتخاب می‌شود، سطح خدمات ارائه شده به مسافران در طول مسیر را تعیین می‌کند. برای تهیه بلیط در انواع کلاس‌های پرواز می‌توانید به سایت فلای تودی مراجعه کنید.

فلای تودی اولین و بزرگترین مرجع رزرواسیون و خرید آنلاین بلیط در ایران است. استفاده از خدمات این سایت آسان بوده و تنها با چند کلیک ساده می‌توانید بهترین و متناسب‌ترین پرواز را انتخاب کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا