ریپورتاژ آگهی

تقویت مهارت دست ورزی در کودکان با 7 روش خلاقانه و جدید

چرب زبان

مهارت دست ورزی به مهارت‌های حرکتی ظریفی اشاره دارد که با دست و انگشتان انجام می‌شوند. روش‌های مختلفی برای تقویت این مهارت وجود دارد که با بازی تلفیق شده‌اند. بازی‌هایی مانند گرفتن توپ، پرتاب کردن توپ، فشار دادن خمیر بازی و ساخت حجم‌های مختلف یا گذاشتن یک مهره درون نخ باعث تقویت مهارت دست‌ها در کودکان می‌شوند. در این مقاله ۷ روش خلاقانه را نام برده‌ایم تا مهارت حرکتی دست‌های کودکان را بالا ببرید؛ ازطرفی، یک بازی جذاب برای کودکان و لحظاتی عالی برای آن‌ها بسازید تا ناخودآگاه این مهارت مهم زندگی را بیاموزند.

۱. وسایل نقاشی؛ سفری به دنیای رنگ‌آمیزی برای تقویت مهارت دست‌ورزی

بچه‌ها به‌خصوص زمانی که به مدرسه می‌روند، به مهارت های دست ورزی کلاس اول برای یادگیری نوشتن نیاز دارند. یکی از وسایل کمک آموزشی مهارت دست‌ورزی برای کودکان، وسایل نقاشی هستند. مداد رنگی، قلمو، پاک‌کن و در مجموع، وسایلی که بین انگشتان نگه داشته می‌شوند، برای تقویت دست ورزی کودکان کاربرد دارند.

کودکان با لوازم نقاشی مانند قلمو و آبرنگ میزان فشار دست روی کاغذ و نحوه نگهداشتن قلمو را می‌آموزند. بچه‌ها با مداد رنگی و یک کتاب رنگ آمیزی کودکان، نحوه درست مداد نگهداشتن در دست را تمرین می‌کنند و از نقاشی هم لذت می‌برند. پاک کردن آثار مداد با پاک کن هم یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش مهارت دست ورزی کلاس اول یا پیش دبستانی است.

۲. بازی با خمیر یا گل؛ نرمشی مناسب تقویت عضلات دست کودکان

خمیر بازی، گل بازی یا حتی شن بازی از بازی‌های مناسب برای افزایش خلاقیت و سرگرم‌کننده هستند. خمیرهای بازی برای تقویت مهارت دست‌ورزی پیش دبستانی‌ها به بچه‌ها داده می‌شوند. خمیر بازی مهارت دست‌های کودکان را با تقویت عضلات مچ و دست افزایش می‌دهد. در کنار این ویژگی، به کودکان کمک می‌کنند تا از انگشتان و دست‌های خود برای شکل‌دهی به خمیر استفاده کنند. فشار روی خمیر یا گل، باعث تقویت انگشتان و کنترل بهتر دست‌ها در کارهای روزانه می‌شود.

به دلیل اینکه استفاده از خمیر بازی یا گل برای کودکان زیر دو سال خطرناک است، از یک کتاب پارچه ای می‌توانید کمک بگیرید. کودک به‌راحتی کتاب پارچه‌ای را در دست می‌گیرد؛ مچاله می‌کند یا فشار می‌دهد. کتاب پارچه‌ای جدای از اینکه داستانی جذاب برای کودک دارد، وسیله بازی او در حمام هم خواهد بود و خطری برای کودکان زیر ۲ سال ندارد.

۳. کار با قیچی کودکان برای تقویت مهارت دست ورزی پیش دبستانی

یکی از وسایل موردنیاز برای ساخت کاردستی و مهارت دست ورزی، قیچی است. کودکان توانایی دست‌ورزی با قیچی را فقط با تمرین و برش کاغذ به دست می‌آورند. برای این کار، یک قیچی برش کاغذ کودکان تهیه کنید. تعدادی از صفحات مجلات یا روزنامه شکل‌دار به کودک بدهید و از او بخواهید اشکال مختلف را با قیچی دوربری کند. در این تمرین توانایی دست ورزی و دقت کودک به‌مرور افزایش پیدا کرده و بهتر می‌تواند با قیچی کار کند.

word image 42617 2

۴. تقویت انگشتان دست با بازی‌های نخ کردنی و وصل کردنی

نخ کردن مهره‌های مختلف و عبور نخ از یک سوراخ باریک به هماهنگی میان دستان، چشم‌ها و ذهن نیاز دارد. مهارت دست ورزی در کودکان با وسیله ساده‌ای مانند اسباب‌بازی‌های نخ‌کردنی و وصل‌کردنی بالا می‌رود. کودک با محکم نگهداشتن مهره‌های مختلف و اتصال آن‌ها به یکدیگر، قدرت دست و انگشتان خود را افزایش می‌دهد. بچه‌ها با انجام این بازی، قدرت نگهداشتن اشیا با انگشتان ظریف خود را بالا برده و البته که از این بازی لذت می‌برند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

۵. پیچ و مهره اسباب‌بازی؛ ابزاری برای بالا بردن انعطاف انگشتان کودک

اگر کودک شما علاقه به ساختن یا خراب کردن دارد، برای او اسباب‌بازی‌های حاوی پیچ و مهره بگیرید. ماشین‌ها، هواپیماها یا هر وسیله‌ای که با پیچ و مهره اسباب‌بازی به هم متصل می‌شوند، برای تقویت دست ورزی مناسب هستند. کودک با چرخاندن مهره درون پیچ، ناخودآگاه انگشتان خود را ورزش و نرمش می‌دهد. اسباب‌بازی‌های که باعث چرخش بین انگشتان و دست‌ها می‌شود، انعطاف دست کودک را برای انجام کارهایی از قبیل باز کردن در بطری یا شیشه‌ها افزایش می‌دهد.

word image 42617 3

۶. بازی‌های کوبه‌ای؛ بازی برای تقویت هماهنگی چشم و دست‌ها

کودکان از سن یک سالگی تا ۳ سالگی علاقه به پرتاب وسایل یا انداختن اشیا دارند. یکی از بازی‌هایی که به کودکان کمک می‌کند تا محکم وسایل را در دست بگیرند، میخ و چکش هستند. بازی‌های کوبه‌ای به کودک کمک می‌کنند تا جدای از هماهنگی بین چشم و دست‌‌ها، میزان فشار وارد شده به میخ را هم به‌مرور کمتر کنند. درنتیجه، برای افزایش مهارت دست ورزی در کودکان از بازی‌های کوبه‌ای استفاده کنید.

۷. پیچ‌گوشتی و آچار؛ بهترین ابزار برای افزایش قدرت دست کودک

هر چه کودکان بزرگ‌تر می‌شوند، اسباب‌بازی‌ها و علاقه‌مندی آن‌ها تغییر می‌کند. برای افزایش مهارت های دست ورزی در کودک از ابزارهای اسباب‌بازی و ساختنی مانند پیچ گوشتی، آچار و چهارسو تهیه کنید. سرهم کردن قطعه‌های مختلف اسباب‌بازی و بستن آن‌ها با کمک ابزارهایی مانند پیچ‌گوشتی و آچار برای بالا بردن مهارت دست کودک مناسب هستند. از این ابزارها به‌خصوص برای تمرینات دست ورزی پیش‌دبستانی کمک بگیرید تا جدای از تقویت این مهارت، لحظات شادی برای کودکان بسازید.

کتاب‌های رنگ‌آمیزی بادبادک؛ بهترین کاربرگ مهارت دست ورزی

بیشتر اسباب‌بازی‌هایی که برای کودکان وجود دارند، وسایلی مناسب برای تقویت مهارت دست ورزی هستند. از وسایلی مانند مداد رنگی و وسایل نقاشی، خمیربازی، شن‌بازی، قیچی مخصوص کودکان و بازی‌های کوبه‌ای برای بالا بردن مهارت‌های بچه‌ها استفاده کنید. در کنار مداد رنگی، کتاب‌های رنگ آمیزی خردسال به کودکان برای تقویت مهارت دست ورزی کمک می‌کند. سایت فروشگاهی بادبادک، مرجع کاملی برای خرید انواع کتاب رنگ آمیزی خردسال یا کتاب‌های کودکانه است. کتاب‌های پارچه‌ای سایت بادبادک برای نوزادان یا کودکان پیش‌دبستانی نمونه‌ای بسیار مناسبی هستند و پاره نمی‌شوند. برای دیدن کتاب‌های سایت بادبادک از آدرس اینترنتی badbaddak.ir دیدن کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا