آموزش هنرهای مهم متفرقه بانوان

آموزش طراحی کیف (گام به گام+ ویدیوهای آموزشی)

چرب زبان

اگر دلتان می خواهد صفر تا صد طراحی و دوخت یک کیف زیبا را خودتان انجام بدهید ما اینجا هستیم تا بهترین نکات و ترفندها برای این کار را در اختیارتان بگذاریم.

در این مطلب ابتدا یک اموزش گام به گام نمونه و نکاتی که برای طراحی کیف رعایت کنید را یاد می دهیم و بعد هم ویدیوهای آموزشی طراحی کیف را می توانید داشته باشید:

1- از واکینگ فوت (Walking Foot) استفاده کنید

واکینگ فوت (Walking Foot)

خیلیها واکینگ فوت یا کمک پایه در چرخ ‌خیاطی را فقط برای لحاف ‌دوزی مناسب می ‌دانند اما واکینگ فوت به غیر از لحاف ‌دوزی برای کارهای دیگر هم بدردتان می خورد. واکینگ فوت وسیله ‌ایست که به چرخ خیاطی متصل می شود و به شما اجازه می ‌دهد چند لایه پارچه ضخیم را با هم و بدون هیچ مشکلی بدوزید و در همین حین کار پیش بر (feed dogs) دستگاه هم قسمت پایین پارچه به جلو و عقب حرکت می دهد.

موقع دوخت چند لایه پارچه با هم بهتر است از واکینگ فوت استفاده کنید. اگر لبه بالایی کیف را از بالا دوردوزی می‌کنید هم پیشنهاد می کنیم از واکینگ فوت کمک بگیرید. واکینگ فوت به شما کمک می کند تا پارچه به طور یکنواخت دوخته شود و در کل نتیجه کارتان بهتر از آب در می آید.

واکنیگ فوت در هر مدل چرخ خیاطی متفاوت است. دفترچه راهنمای چرخ خیاطیتان را بررسی کنید تا ببینید به کدام نوع نیاز دارید.

2- از گیره های نگهدارنده استفاده کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

از گیره های نگهدارنده استفاده کنید.

کلیپس‌ یا گیره نگهدارنده یکی دیگر لوازم خیاطی است که در دوخت کیف هم به کار می آید. اغلب اوقات موقع کیف دوختن باید چند لایه پارچه را روی هم قرار بدهیم و ممکن است این لایه ها خیلی ضخیم باشند و سنجاق به سختی از آنها عبور کند. علاوه بر این، اگر روی پارچه‌ ای روکش شده مثل پارچه روغنی خیاطی می کنید، بهتر است تا حد امکان از سنجاق پارچه استفاده نکنید. در چنین مواقعی گیره های نگهدارنده برای نگه داشتن لایه‌ های ضخیم پارچه کنار هم خیلی مناسب هستند. گیره های نگهدارند در دو اندازه بزرگ و معمولی وجود دارند و می توانید از خرازیهای آنها را بخرید.

دوخت کیف پول پارچه ای زیبا (آموزش گام به گام+ ویدیو)

3- درزها را برش بدهید

درزها را برش بدهید

موقع دوختن کیف باید تا جای ممکن درزها را کم کنید. اگر درزها حجم اضافی زیادی داشته باشند، بیرون کیفتان، ظاهر صافی نخواهد داشت. من تقریباً همیشه اضافی درزها و نوارهای رابط را تا لبه درز برش می زنم. حتما درز را به اندازه ای برش بزنید که بعدا به آن نیاز پیدا نکنید. در الگوی کیف مسافرتی، فقط نوار رابط را به سمت پایین برش می زنیم (دومین عکس بالا) و قسمت پارچه ‌ای اضافی درز را کوتاه نمی کنیم. چون اگر تمام اضافی های درز را برش بزنیم، برای دوخت بقیه کیف چیزی نداریم.

4- منحنی ها را برش بزنید

منحنی ها را برش بزنید

اگر کیفتان درز منحنی شکلی دارد در این مرحله باید آن را برش بدهید. ما اینجا برشهای ریز V شکلی را در امتداد انحنا و در امتداد اضافی درز می زنیم. موقع انجام این کار مراقب باشید که خود درز را برش ندهید.

5- گوشه‌ های کیف را ببرید و بیرون بیاورید

گوشه‌ های کیف را ببرید و بیرون بیاورید

گوشه‌ های کیف را ببرید و بیرون بیاورید-2

گوشه‌ های کیف را ببرید و بیرون بیاورید-3

درست مثل انحناها، باید گوشه های کیف را هم ببرید. من همیشه گوشه‌ ها را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به گوشه کیف برش می زنم. بعد با یک شی نوک تیز گوشه ها را به سمت بیرون می کشم تا شکل تمیز و صافی بگیرند.

3 الگوی کیف پول چرم زنانه دست دوز (الگوهای فوق العاده زیبا و جدید)

6- از اتو استفاده کنید

از اتو استفاده کنید

حالا باید پارچه را اتو کنید تا شکل بگیرد. در کلاسهای خیاطی به شما یاد می دهند که موقع دوختن پارچه یا درزها به هیچ عنوان نباید آنها را کج و کوله کنید. ولی این قضیه در مورد کیف دوزی صدق نمی کند! حرکت دادن پارچه موقع دوخت کیف اشکالی ندارد. اغلب اوقات بعد از اینکه کار دوخت کیف تمام شد نتیجه کار کج و کوله به نظر می رسد یا به اندازه کافی صاف نمی ایستد. اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید فقط کافیست اتو را پر از آب کنید و روی کیف بکشید تا کاملا صاف شود.

فقط یادتان باشد وقتی دوخت کیف کامل شد و در آخرین مرحله باید از اتو استفاده تا تمام پارچه صاف و درزها صاف شوند.

7- قبل از هر کاری اول دستورالعملها را بخوانید

اگر قصد دوختن کیف دارید سریع شروع به خیاطی نکنید. قبل از شروع، چند دقیقه وقت بگذارید و مراحل کار را خوب بخوانید. گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید با توجه به نوع پارچه یا کیفی که می دوزید، باید چند مرحله اضافی یا کمی آماده سازی انجام دهید. اگر اول همه دستورالعمل را بخوانید، هم در وقتتان صرفه جویی می شود و هم وسط کار گیج و سردرگم نمی شوید.

8- دکمه را اضافه کنید.

دکمه را اضافه کنید.

یکی از مهمترین نکاتی که باید آن را یاد بگیرید درباره دکمه کیف است. سالها پیش وقتی برای اولین بار من با دکمه آهنربایی آشنا شدم تصور می کردم که بهتر از این نمی شود و این مدل دکمه را به هر نوع پارچه ای اضافه می کردم! ولی متوجه شدم مرور زمان دکمه آهنربایی باید سوراخ شدن پارچه می شود. حتما قبلا از استفاده از دکمه مطمئن شوید که نوع و مدل درستی را انتخاب کرده اید.

9- از چسب نواری استفاده کنید

اگر برای دوخت کیف از پارچه‌ های روکش دار مثل پارچه روغنی یا پارچه لمینت استفاده می کنید، زیر پایه چرخ خیاطی کمی چسب نواری بچسبانید تا پارچه راحتتر حرکت کند.

از چسب نواری استفاده کنید

از چسب نواری استفاده کنید-2

4 الگوی کیف پول چرم مردانه دست دوز (الگوهای فوق العاده زیبا و جدید)

10- از سوزن میکروتکس استفاده کنید

از سوزن میکروتکس استفاده کنید

سوزن های میکروتکس فوق العاده تیزند و خیلی راحت می توانند چند لایه پارچه را سوراخ می کنند. توصیه می کنیم برای دوخت کیف از این نوع سوزنها استفاده کنید. سوزن میکروتکس هم مثل سوزن های معمولی چرخ خیاطی در دستگاه قرار می گیرد و می توانید آن را از خرازیها خریداری کنید.

11- جنس پارچه تان را بشناسید

قبل از شروع دوختن کیف باید مراحل و دستورالعمل‌ ها را بخوانید و ببینید طراح الگو چه مواردی را برای نوع پارچه مورد نظر توصیه می کند. آیا این مدل کیف پارچه سنگینی می خواهد یا سبک؟ آیا الگوی داده شده برای دوخت کیف با چرم و وینیل مناسب است یا نه؟

بیشتر کیف ها با پارچه های نخی متوسط و سبک دوخته می شوند. حواستان باشد که اگر پارچه خیلی سبک باشد، کیفتان موقع استفاده خوب نمی ایستد و اگر هم خیلی سنگین باشد، دوختن آن با چرخ خیاطی خیلی سخت است. علاوه بر این نباید از پارچه کشدار برای دوخت کیف استفاده کنید. بیشتر الگوهای کیف برای پارچه های کشدار مناسب نیستند.

طراحی و دوخت کیف

جنس پارچه تان را بشناسید-2

همچنین بخوانید: آموزش تصویری دوخت کیف چرم مجلسی زنانه بسیار شیک

دروس ویدیویی آموزش طراحی کیف

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

طراحی پارچه را هم بلد باشید: آموزش صفر تا صد و نکات طراحی پارچه

خیاطی مردانه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا