آموزش آرایشگری مردانه (تصویری و رایگان)

شیو چیست؟ بهترین ترفندهای قبل و بعد از آن

شفیع رسالت

منظور از شیو کردن، تراشیدن موهای زائد با ابزارهایی مانند ژیلت، تیغ اصلاح یا دستگاه موزر است. اگرچه اینکار آسان است اما تکنیک های خاص خود را دارد که برای جلوگیری از آسیب پوست باید رعایت شوند. در این مطلب با روش شیو کردن اصولی ریش های صورت بصورت مرحله به مرحله آشنا می شوید.

آشنایی با این نکات برای تمام افراد (بخصوص افراد بی تجربه که برای اولین بار قصد شیو کردن دارند)، اهمیت زیادی دارد.

اگر قصد شیو کردن ریش های صورت را دارید، از اهمیت گرما و رطوبت غافل نشوید:

 


آرایشگری مردانه

توی این پک فوق العاده، آرایشگری مردانه و خودآرایی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! آرایشگری مردانه رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار!


 

  • مرطوب کردن ناحیه ای که قصد شیو کردن آن را دارید بسیار مهم است، زیرا اصطکاک تیغ را کاهش می دهد و موجب می شود که تیغ بدون زحمت روی پوست سر بخورد. همچنین به نرم شدن موهای زائد کمک می کند و در نتیجه اصلاح کردن را آسان تر می کند و هرگونه احساس کشش را از بین می برد.
  • گرما نیز مهم است (بعبارت دیگر از آب گرم به جای آب سرد استفاده کنید) زیرا منافذ پوست را باز می کند که به نوبه خود چسبندگی فولیکول های مو را کم می کند و به شما این امکان را می دهد که برای داشتن یک شیو فوق العاده صاف، تا حد ممکن به پایه مو نزدیک شوید. علاوه بر این گرما زمان جذب رطوبت توسط موها و نرم شدن آنها را سرعت می بخشد.

عمل شیو را می توان به سه مرحله اصلی قبل از شیو، شیو و پس از شیو تقسیم کرد. مرحله قبل از شیو در واقع عمل آماده سازی پوست است. مرحله بعد از شیو نیز بسیار مهم است زیرا برای محافظت از پوست انجام می شود. پوست صورت ظریف است و عمل شیو بسیار تهاجمی است، بنابراین مراقبت های بعد از آن بسیار مهم است.

اگرچه دستورالعمل گام به گام زیر ممکن است طولانی به نظر برسد، اما به گونه ای مرحله بندی شده است که درک و پیروی از آن آسان است. وقتی چند بار این کار را انجام دادید، دیگر برایتان عادی خواهد شد و چندان پیچیده به نظر نمی رسد.

مراحل شیو کردن اصولی بصورت گام به گام

گام اول: برنامه ریزی (جهت رشد موها را مشخص کنید)

این مرحله چیزی نیست که باید در هر بار شیو کردن انجام دهید. بعبارت دیگر این مرحله فقط باید یک بار انجام شود و از آن به بعد در هر بار هنگام شیو کردن در نظر گرفته شود.

باید مسیر شیو کردن را مشخص کنید. جهت رشد موها را خوب نگاه کنید تا ببینید که همگی به سمت پایین رشد نمی کنند. این امر به ویژه در موهای گردن که در آن برخی از قسمت ها می توانند در جهت مخالف رشد کنند، صادق است. در مرحله ی اول نباید موها را در خلاف جهت رشد آنها شیو کنید زیرا این امر می تواند منجر به بریدگی، سوختگی با تیغ، خونریزی و رشد موهای زیر پوستی شود. ممکن است مدتی طول بکشد تا برای شیو کردن موها در جهت رشد خود تسلط پیدا کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

چگونه چهره مردانه زیبا داشته باشیم؟ (9 ویژگی صورت جذاب مردانه)

گام دوم: اقدامات قبل از شیو (آماده کردن صورت)

مسلماً آماده سازی صورت که از قبل انجام می دهید مهمتر از خود شیو است. در اینجا می آموزید که چگونه با رعایت چند نکته آسان، شیو کردن را به آسانی انجام دهید:

1- با استفاده از آب گرم، موها را نرم کنید. روش انجام این کار این است که قبل از شیو یک دوش آب گرم یا حمام خوب داشته باشید زیرا اینکار ریش ها را نرم می کند و منافذ پوست را باز می کند و در نتیجه چسبندگی موها ضعیف می شود. اگر وقت دوش گرفتن ندارید، می توانید یک حوله داغ را به مدت حداقل 2 و نیم دقیقه روی صورت خود قرار دهید. در این زمان موها بخوبی نرم و آماده ی شیو کردن می شوند.

2- صورت را با یک شوینده ی صورت و یا اسکراب تمیز کنید. مطمئن شوید که صورت را با آب گرم بشویید. این کار هرگونه ذرات ناخواسته و پوست مرده ای را که می تواند مانع از شیو یکدست شود، از بین می برد. هنگام استفاده از اسکراب برای لایه برداری پوست، آن را به آرامی با استفاده از حرکات دایره ای کوچک روی پوست بمالید. از فشار دادن اسکراب روی پوست اجتناب کنید چون باعث خراشیده شدن آن می شود.

3- می ‌توانید از روغن یا کرم قبل از شیو استفاده کنید. اگر پوست حساسی دارید، استفاده از روغن یا یک لایه ی لوبریکانت موجب محافظت بیشتر پوست می شود. اینکار همچنین برای نرم کردن ریش و آماده سازی بیشتر آن برای شیو مفید است. اجازه دهید قبل از اینکه کف بزنید، روغن یا کرم حداقل یک دقیقه کامل روی ریش ها بماند تا از فواید کامل آن بهره مند شوید.

7 ماسک پوست صورت عالی برای آقایان +روش استفاده و مزایا

4- برس شیو خود را از قبل خیس کنید. اگر از برس شیو یا فرچه ی اصلاح استفاده می ‌کنید، بگذارید چند دقیقه در آب گرم خیس بخورد تا رطوبت را به خود جذب کند. سپس آب اضافی آن را بگیرید. توجه داشته باشید که برس شیو باید مرطوب باشد، نه خیس.

5- با استفاده از صابون یا کرم مورد نظر خود، در کاسه ی جداگانه کف درست کنید. هر بار که اصلاح می کنید، برس را در آب و کف فرو ببرید و مخلوط را هم بزنید تا یک لایه ی زخیم از کف درست شود و شیو کردن به راحتی انجام شود.

6- برس را با استفاده از حرکات دایره ای تا زمانی که کف غلیظی ایجاد شود، در کاسه یا لیوان پر از کف فرو کنید (این کار بسته به مهارت و محصولی که استفاده می کنید بین 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می کشد). با غلیظ شدن کف، هر بار فقط یک قطره آب اضافه کنید تا حجم آن افزایش یابد. سعی کنید نوک موهای برس را به کف آغشته کنید و از خیس کردن تمام آن (بصورتیکه از آن چکه کند)، بپرهیزید.

7- برس را با حرکات دایره‌ای روی قسمت‌های پرموی صورت خود بمالید (از قرار دادن آن روی ابروها اجتناب کنید). اینکار علاوه بر لایه برداری پوست موجب می شود که موها بلند شوند و برای شیو شدن آماده شوند.

اگر کف هنوز خیلی خشک است و کرمی نیست، می توانید نوک برس را در آب فرو کنید (یا یک یا دو قطره دیگر از کرم یا صابون به کاسه اضافه کنید) و دوباره امتحان کنید. این به درجه سختی آب و نوع صابون بستگی دارد، بنابراین فقط کمی آب اضافه کنید و دوباره تلاش کنید تا کف غلیظ و خامه ای تشکیل شود. مراقب باشید از آب زیاد استفاده نکنید زیرا باعث ایجاد کف بسیار مرطوب می شود. کفی که بیش از حد آب داشته باشد، روان است و حباب‌های بزرگی دارد. می‌توانید اضافه کردن کف را تا زمانی که مخلوط غلیظ شود ادامه دهید، اما گاهی اوقات بهتر است آب اضافی را بیرون بریزید و دوباره کار خود را با صابون یا کرم بیشتری شروع کنید.

8- بگذارید کف به مدت 30 ثانیه روی ریش ها بماند تا زمان جذب موها و نرم شدن بیشتر آنها فرا برسد.

گام سوم: شیو کردن (روش داشتن یک شیو تمیز و لطیف)

شاید رعایت دستورالعمل زیر برای اولین بار کمی مشکل بنظر برسد اما با چند بار تکرار می توانید به آسانی اینکار را انجام دهید.

9- ابتدا تیغ خود را در سینک یا زیر یک شیر آب داغ گرم کنید (باید در زمان لمس آن احساس گرمای دلپذیری داشته باشد بدون اینکه تیغ داغ شود). این موجب می شود که تیغ به راحتی روی پوست سر بخورد.

10- صورت خود را به آرامی در جهت رویش موها شیو کنید. در حین انجام اینکار مطمئن شوید که دسته ی تیغ را بین نوک انگشت شست، وسط و انگشت اشاره خود بگیرید. گرفتن دم تیغ به شما کمک می کند تا در صورت استفاده از تیغ دسته کوتاه، فشار ملایمی را حفظ کنید. دسته تیغ های بلندتر را از وسط بگیرید.

برای مردان: شیوه لباس پوشیدن با توجه به هندسه بدن

نکات مهم

  • تیغ را همیشه در زاویه 30 درجه نسبت به پوست خود نگه دارید، باید به طور مداوم در حال تنظیم خطوط صورت خود باشید. این برای اطمینان از راحت تراشیدن موهای لازم است اما سعی کنید از تغییر جهت زیاد و تحریک پوست اجتناب کنید.
  • به صورت خود فشار محکم وارد نکنید و تنها اجازه دهید تیغ ​​روی پوست شما سر بخورد. فشار بیش از حد تیغ می تواند منجر به احساس سوزش و آسیب پوست شود. اگر شیو کردن به درستی انجام شود، به سختی باید تیغ را روی پوست خود احساس کنید.
  • توجه داشته باشید که تیغ را در هر مرحله از اصلاح زیر آب داغ بشویید تا از تمیز ماندن آن اطمینان حاصل کنید. آلودگی ها و باقیمانده های زیاد روی تیغه می تواند توانایی آن را برای شیو تمیز ته ریش کاهش دهد و همین امر موجب می شود که اصلاح تمیز و یکدستی حاصل نشود.
  • هرگز تیغ را بیش از یک بار از یک قسمت پوست عبور ندهید زیرا دیگر کفی برای محافظت از پوست در آنجا وجود نخواهد داشت. همیشه ناحیه ای را که قرار است دوباره شیو کنید مجددا کف بزنید.
  • شیو کردن پوست صاف و بدون برآمدگی آسان تر است، بنابراین به آرامی پوست را با دست دیگر خود در جهت مخالف جایی که تیغ در حال حرکت است بکشید (اگر به سمت پایین شیو می کنید، پوست را به سمت بالا بکشید). مراقب باشید که پوست بیش از حد کشیده نشود چون می تواند باعث رشد موهای زائد شود.

11- برای تراشیدن عمیق تر موها، دوباره کف بزنید و تیغ را در خلاف جهت رشد مو (در زاویه 90 درجه) شیو کنید. این کار فقط زمانی باید انجام شود که یک بار موها را در جهت رشد آنها شیو کرده باشید. سپس می توانید همین کار را از جهت دیگر و در نهایت بر خلاف جهت رشد موها انجام دهید. توجه داشته باشید این کار برای افرادی که پوست حساس دارند یا افراد مبتدی توصیه نمی شود زیرا می تواند باعث سوزش پوست و ایجاد موهای زیر پوستی شود. استفاده از زاویه های مختلف برای شیو کردن، به منظور کاهش احتمال تحریک و رشد موهای زیر پوستی انجام می شود.

شیو کردن

گام چهارم: اقدامات پس از شیو (روش داشتن پوستی صاف و بدون هیچ گونه تحریک یا قرمزی)

اگر مراحل فوق را به درستی دنبال کرده باشید، پوست به خوبی هیدراته می شود، موها به راحتی شیو می شوند و پوستی صاف و یکدست خواهید داشت.

اما شیو کردن هنوز تمام نشده است! شیو کردن روش تهاجمی برای اصلاح صورت است و هر چقدر هم که ماهر باشید، باید اینکار را بصورت اصولی انجام دهید و مراقبت های پس از آن را فراموش نکنید.

چگونه خیلی سفید شویم و پوستی روشن داشته باشیم

رعایت نکات پس از شیو کردن به شما کمک می کند تا جوانی و لطافت پوست خود را در طی چندین سال حفظ کنید.

12- صورت خود را با آب گرم تمیز بشویید تا کف های باقیمانده و موهای زائد شیو شده روی پوست از بین برود. از آب کفی که در مراحل قبل درست کرده اید برای تمیز کردن صورت استفاده نکنید زیرا در آن تکه های مو و صابون وجود دارد و ما در این مرحله می‌خواهیم منافذ پوست را از هر تحریک احتمالی پاک کنیم.

13- در مرحله ی بعد صورت را با آب سرد تمیز بشویید تا منافذ پوست بسته شود. این کار به کاهش خونریزی (در صورت بوجود آمدن هر گونه خراش) و همچنین کاهش احتمال تحریک و قرمزی کمک می کند.

14- صورت را با یک حوله تمیز، نیمه خشک کنید. هرگز صورت خود را با حوله بطور کامل خشک نکنید زیرا رطوبت موجود در پوست را از بین می برید. شما باید رطوبت پوست را برای مرحله ی بعدی حفظ کنید.

15- برای تسکین پوست و محافظت از آن در برابر عوامل محرک، یک کرم افتر شیو را با نوک انگشتان خود و با حرکات دایره ای روی صورت بزنید. به یاد داشته باشید، که اینکار ممکن است کمی طول بکشد. اگر بعد از آن صورت شما چرب به نظر می رسد یا احساس می کنید پوستتان روغنی شده است، احتمالا از کرم بیش از حد استفاده کرده اید.

16- چند دقیقه صبر کنید تا افتر شیو کاملا جذب شود و سپس کرم مرطوب کننده روزانه خود را استفاده کنید. استفاده از هر دوی آنها مهم است.

17- در نهایت از ادکلن یا عطر بعد از اصلاح مورد علاقه ی خود استفاده کنید و از شیو بی نقص خود نهایت لذت را ببرید!

مراحل شیو کردن بطور خلاصه (اینفوگرافی)

اینفوگرافی زیر را در گوشی یا کامپیوتر خود ذخیره کنید و هر وقت فراموش کردید چطور شیو کنید این عکس را ببینید:

روش شیو کردن اینفوگرافیک

روش تهیه یک افترشیو/خمیر ریش در منزل

افترشیو یا ادکلن های بعد از اصلاح حاوی الکل را مستقیماً روی پوست تازه لایه برداری شده قرار ندهید زیرا می تواند باعث خشکی و التهاب پوست شود. در عوض سعی کنید این محصولات را به پشت لاله گوش، مچ دست یا پشت گردن بمالید. اینها نقاطی هستند که عطر دلنشینی را در طول روز آزاد می کنند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا