آموزش عروسک سازی (تصویری)

آموزش عروسک سازی از صفر تا صد با 20 درس رایگان

چرب زبان

در این مقاله به خلاصه‌ای از نکات، ترفند ها، تکنیک ‌ها و رفع اشکال ها در عروسک سازی می پردازیم. پس با من همراه باشید.

چرخ خیاطی

تعمیر چرخ خیاطی

روی چرخی که با آن عروسک می دوزید، تسلط کافی پیدا داشته باشید و با آن کار کنید.

سوزن های تان را مرتبا عوض کنید و همیشه همان نخی را که روی بوبین چرخ تان بگذارید که روی قرقره تان دارید تا مطمئن شوید که به خوبی کار می کند.

 


عروسک سازی

توی این پک فوق العاده، عروسک سازی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! عروسک سازی رو سریع یاد بگیر، همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا با هنرت پول در بیار!


 

مرتبا هم آن را توسط یک فرد متخصص سرویس کنید.

لوازم اولیه عروسک دوزی

بشکاف : همه ما از این وسیله به کرات استفاده کرده ایم! خجالت نکشید زیرا مسلما بشکاف باعث می شود در نهایت دوخت تمیزتزی داشته باشیم.

سوزن ته گرد: مطمئن شوید سوزنهای تان زنگ زده، خمیده و کند نیستند. آن ها باید برای پارچه های ظریف مناسب باشند. سوزن های نوک مرواریدی فقط زیباتر از بقیه هستند و همان کارایی را دارند.

ابزار علامت گذاری: من خودکار هایی که جوهرشان ناپدید می شوند را دوست ندارم؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است دوباره ظاهر شوند. اگر از آن برای ترسیم الگوی صورت عروسک استفاده کرده باشید، احتمالا تجربه خوبی ندارید! من گچ یا مداد خیاطی را توصیه می کنم.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

متر خیاطی: همان طور که می دانید این یکی خیلی کاربردی است!

نخ های چند منظوره و سوزن های چرخ خیاطی با کیفیت هم از سایر وسایل عروسک دوزی هستند.

اگر بخواهید ترفند من برای دوخت درز 4/1 را بدانید، باید بگویم که از ” پایه لحاف دوز ” استفاده می کنم که دوخت تمیز و فوق العاده ای ایجاد می کند.

برش دادن

کاتر غلطکی

ابزار

من عاشق کاتر غلطکی ام هستم زیرا برای لبه های منحنی مثل سر عروسک خیلی به درد می خورد و واقعا سریع است.

با قیچی زیگزاگی و دالبری می توانید طراحی تکه‌ الگو ها و نمدهای تان را جذاب تر کنید.

تشک برش دورانی به شما امکان می دهد تا با کاتر غلطکی تان راحت تر کار کنید و نگران آسیب دیدن میز نباشید.

یک قیچی تیز داشته باشید که فقط برای پارچه استفاده شود. یادتان باشد که اگر از این قیچی یا هر یک از ابزار های برش تان هم زمان برای بریدن کاغذ و پارچه استفاده کنید، به مرور زمان کند می شوند.

کنار منحنی ها و گوشه ها را برش یا اصطلاحا چرت بزنید

تکنیک

فراموش نکنید که هنگام ساخت عروسک ها و اسباب بازی ها ، کنار منحنی ها و گوشه ها را برش یا اصطلاحا چرت بزنید، این به شما امکان می دهد انحناها را راحت تر جا بیندازید. فقط مراقب باشید درزتان را نبرید!

برگرداندن اندام ها

ابزار و تکنیک

می توانید از انگشتان تان استفاده کنید، یا برای پارچه های سفت و لبه های باریک از موچین استفاده کنید تا بتوانید به درستی آن ها را بیرون بکشید. هنگامی که قسمت اعظم اندام را برگرداندید، می توانید از یک قلم مو یا چاپستیک استفاده کنید تا آخرین تکه را به درستی بیرون بیاورید و انحنا را جا بیندازید.

پر کردن

بازو و پا ها

دست و پاهای تان را بیش از حد با مواد پر نکنید زیرا این کار دوخت دور عروسک تان را دشوار می کند.

اگر تا به حال عروسکی نساخته‌ اید، با مواد بسیار سبک شروع کنید. وقتی مهارت تان در کار با چرخ بیشتر شد، می توانید مواد بیشتری را اضافه کنید.

همیشه حداقل به اندازه 1.27 تا 1.9 سانیتمتر در بالای بازو ها و پا های عروسک تان فاصله بگذارید. هر چه اندام عروسک تان را با مواد بیشتری پر کنید، درزتان بیشتر از هم باز می شود. در این صورت دوخت عروسک شما بسیار سخت خواهد شد. اما نگران نباشید، با استفاده از این روش ، فضای خالی در لبه اندام ها ایجاد نمی شود.

نکته: اگر نگران حرکت اندام ‌ها (و دسته‌ های مو یا گوش ‌ها) هستید، می ‌توانید آن ‌ها را قبل از درست کردن عروسک به پانل جلوی بدن ( یا برای گوش ها به سر ) بچسبانید.

فراموش نکنید قبل از این که عروسک تان را بدوزید، اندام ها را با فاصله 0.5 سانتیمتر با لبه پارچه بچسبانید. این به معنای این است که حجم کم تری از اندام های شما در داخل بدنه عروسک شما است.

آماده کردن سر

من همیشه عادت دارم گردن و سر عروسک هایم را تا جایی که می شود پر کنم. البته نه طوری که سر آن سیخ و کاملا رو به بالا باشد و انعطافی نداشته باشد، فقط تا جایی که اطراف گردی صورت چروکی باقی نماند. علاوه بر این، اگر سر را بیش از حد پر کنید، راحت دوخته نمی شود و ممکن است کج به نظر برسد.

قلم مو یا چاپستیک قدیمی

ابزار

یک قلم مو یا چاپستیک قدیمی به طرز شگفت انگیزی به در آوردن گوشه ها کمک تان می کند.

تکنیک

همیشه موادتان را قبل از استفاده از هم جدا کنید. سپس هر بار مقدار کمی را داخل اندام بریزید و با استفاده از قلم مو یا چابستیک ، فشار دهید.

از چه موادی استفاده کنیم؟

پلی فیل ( مصنوعی ) نسبتا ارزان است و به راحتی تهیه می شود. این الیاف به عروسک شما ظاهر کرکی و چاق و بامزه ای می دهد، فقط برای از بین بردن چین و چروک های ناحیه سر و گردن باید بیشتر به خودتان زحمت بدهید که البته ارزشش را دارد. حتما همه ” چاله ها ” را پر کنید، زیرا آن ها می توانند دوباره ظاهر شوند.

یک کیسه بزرگ (900 گرمی) مواد، بدن 4 تا 5 عروسک را کاملا پر می کند.

بامبو (طبیعی) عالی اما گران است و به خوبی عروسک تان را پر می کند. به سختی چین و چروکی روی اندام عروسک باقی می گذارد اما مراقب باشید بیش از حد قلمبه نشود.

پشم (طبیعی) شکلش را به خوبی حفظ می کند، گران است اما هیچ برآمدگی و برجستگی نا هنجاری ایجاد نمی کند و کمی عروسک را سنگین می کند.

من ساچمه یا مهره (یا لوبیا یا غلات) را توصیه نمی‌ کنم، همه این محصولات می‌توانند برای کودکان کوچک خطرناک باشند و عروسک شما را نا هموار کنند.

بستن عروسک

دوخت گردن عروسک

این احتمالا سخت ‌ترین بخش هنگام دوخت عروسک است. نکته کلیدی این است که همیشه درز های گردن پشت و جلوی بدنه عروسک تان را مرتب کنید و آن را به خوبی در جای شان قرار دهید.

دوخت گردن عروسک

تکنیک

برای دوخت دور منحنی وقت بگذارید.

پای چرخ بنشینید و در جهت دوخت انحنای درز شروع به دوختن کنید. کمی مکث کنید، وقتی سوزن داخل کار است پارچه را بچرخانید و دوباره شروع به دوختن کنید. می توانید این کار را هر چند بار که دوست دارید انجام دهید.

در صورت نیاز پا ها را مرتب کنید. یادتان باشد که اگر آن ها را پر کرده باشید، چرخاندن این گوشه سخت می شود . . . پس دقت کنید.

فراموش نکنید که انحنای گردن را چرت بزنید، در غیر این صورت گردن چروک می شود.

دوخت عروسک

پارچه کتان

همیشه از پارچه 100% نخی یا با درصد نخ بالا استفاده کنید.

حواس تان به شباهت رنگ پارچه به پوست عروسک باشد. رنگ عروسک ها معمولا سفید، سفید مایل به زرد، متقالی، کرم، بژ ، صورتی کم رنگ، قهوه ای ، قهوه ای روشن، عسلی، شتری و . . . است.

ترکیب پلی کتان

باید خیلی مراقب ترکیب پلی کتان باشید. نه تنها اتو راحت روی این پارچه ها حرکت نمی کند، بلکه باعث ایجاد چروک هم می شود. علاوه بر این اگر به عنوان لباس پوشیده شوند به طرز عجیبی کش می آیند. همین مسئله باعث چرخش اندام عروسک هنگام پر کردن می شود.

شماره نخ ها چه قدر است؟

شماره نخ ها به معنای تعداد نخ هایی است که در یک اینچ مربع به هم بافته شده اند. هر چه شماره نخ بیشتر باشد کتان کیفیت بهتری دارد. یک راه آسان برای این که بفهمید آیا پارچه کتان شما نخ بالایی دارد یا نه، این است که دست تان را پشت آن بکشید. اگر بتوانید دست تان را از آن طرف پارچه ببینید، به این معنی است که نخ آن کم است.

از چه نوع کتانی برای صورت و اندام عروسک استفاده کنیم؟

من کتان کونا را به خاطر درصد نخ بالایی و رنگ های زیبایش مخصوصا برای صورت و اندام عروسکم ترجیح می دهم. دوختن آن هم بسیار آسان است! کتان کونا را می توانید در اکثر فروشگاه های لحاف و پارچه پیدا کنید.

برش الگو با پارچه کتان

همیشه تکه های الگو را در امتداد ترکی پارچه و طوری بچینید که به ترتیب از سر تا گردن، بالای ساق تا پا و . . . قرار بگیرند.

پارچه برای دوخت عروسک

از چه نمدی استفاده کنیم؟

نمد کاردستی: 100% پلی استر، ارزان و در رنگ های متنوع عرضه می شود، اما در درازمدت که عروسک را نوازش کنید یا ببوسید، استقامتش را از دست می دهد. در کم ترین زمان جمع می شود و به نظر می رسد که بسیار کثیف است.

پشم نمدی (100%) طبیعی : ضخیم است و معمولا در کلاه یا کت پشمی سنگین هم از آن استفاده می شود.

ترکیب ابریشم مصنوعی و پشم خالص مثل نمد های کاردستی اکریلیک یا پلی استر ، گلوله گلوله و تکه تکه نمی شود و کش نمی آید. من این نمد را برای ساخت هر نوع عروسکی توصیه می کنم. ممکن است کمی گران تر باشد اما عروسک شما برای سال های آینده زیبا خواهد ماند.

ساخت لباس یا کفش نمدی

همان طور که نمد ها از مواد مختلفی ساخته می شوند، ضخامت های متفاوتی هم دارند که بین 3 تا 7 میلی متر و 4.5 تا 7.6 سانتی متر متغیر است. به همین دلیل ممکن است پوشیدن برخی از لباس ‌ها و کفش ‌های نمدی به تن عروسک کمی سخت باشد. پس اول چند تا را امتحان کنید. اگر لباس بیش از حد تنگ است، 0.5 تا 4.5 سانتی متر به جای درز تان اضافه کنید، یا کمی آن را کش دهید.

چطور الگوی نمدیمان را برش دهیم؟

کاغذ فریزر ندارید، نگران نباشید می توانید با چسباندن الگو با نوار چسب به نمد، آن را برش بزنید.

پارچه پشمی

پشم ضد پرز

مثل نمد، برای پارچه های پشمی هم توصیه می کنم از مدل هایی استفاده کنید که پرز نمی دهند زیرا کیفیت عروسک تان را بالا می برد. ممکن است کمی گران تر باشد اما عروسک تان برای چندین سال زیبا خواهد ماند.

این پارچه هم ضخامت های مختلفی دارد. برخی از آن ها حتی شبیه خز مصنوعی هستند. من برای همه کارهایم، از پارچه پشمی ضد پرز با ضخامت معمولی استفاده می کنم.

تفاوت اصلی پارچه پشمی ضد پرز و پرزی در کیفیت آن است. پشمی پرزی معمولا از کیفیت پایین تری برخوردار است، به این معنی که هم قیمت آن کم تر است و هم زودتر فرسوده می شود. اما نوع ضد پرز قیمت بیشتری دارد اما پارچه با کیفیت تری است. شما احتمالا می توانید در خرازی ها و پارچه فروشی ها این پارچه را پیدا کنید.

برش الگو روی پارچه پشمی

همیشه قطعات الگو را در راستای پارچه و در جهت خواب پرز پارچه قرار دهید.

برای دوخت پارچه پشمی فقط تعداد زیادی سنجاق و حوصله برای دوخت چند منحنی نیاز است . یادتان باشد پشم معمولا کش می آید ، بنابراین مواد را نکشید زیرا باعث شل شدن پارچه می شود. مسلما هیچ کس عروسکی نمی خواهد که یک دستش بلندتر از دیگری است!

طراحی صورت

طراحی صورت عروسک

از قالب های صورت برای گل دوزی، رنگ آمیزی صورت یا حتی برش دادن اشکال نمدی یا کتانی و دوختن صورت عروسک تان استفاده کنید! واقعا چه کسی گفته که شما باید از چهره هایی استفاده کنید که خودتان طراحی کرده اید!

تکنیک

از یک مداد گچی خیاطی برای ترسیم الگوی صورت عروسک روی پارچه استفاده کنید. اگر رنگ پارچه روشن باشد، می توانید الگوی آن را به راحتی ببینید. اما اگر روی پارچه تیره این کار را انجام می دهید، از لایت باکس نور استفاده کنید. اگر لایت باکس ندارید ، الگو و پارچه تان را در یک روز آفتابی کنار پنجره بگذارید.

و نکته آخر . . . این که همیشه پارچه نخی تان را از قبل بشویید و سپس اتو کنید. اتو دوست شما است! به من اعتماد کنید، سنجاق کردن درز ها و لبه های لباس عروسک کار را سریع تر می کند!

دروس ویدیویی آموزش عروسک سازی

برای دانلود هر درس روی آن کلیک کنید. در صورت پخش شدن، پایین سمت راست روی علامت سه نقطه کلیک و گزینه save را کلیک کنید. هر لینکی کار نکرد در بخش نظرات اعلام کنید تا مشکل سریعا رفع شود (یا به پیج منبع مراجعه کنید):

عروسک سازی با پارچه در خانه یه دختر کوچولو- منبع

 

عروسک جورابی ساده- منبع

 

عروسک سازی با پارچه های دور ریختنی- منبع

 

دوخت عروسک فانتزی- منبع

 

عروسک پولیشی (عروسک پارچه ای خرس تدی)- منبع

 

عروسک روسی- منبع

 

عروسک سازی با جوراب- منبع

 

عروسک با جوراب 2- منبع

 

ترفندهای خلاقانه و آسان برای ساخت عروسک- منبع

 

عروسک پارچه ای- منبع

 

برش و دوخت عروسک پارچه ای با الگو- منبع

 

عروسک سازی (کلیات-صدا وسیما)- منبع

 

عروسک سازی (کلیات2-صدا و سیما)- منبع

 

برش و دوخت عروسک پارچه ای- منبع

 

عروسک سازی با کاموا- منبع

 

عروسک سازی با جوراب گربه ملوس- منبع

 

عروسک سازی با پنبه- منبع

 

درست کردن گنجشک با کاموا- منبع

 

عروسک سازی پلنگ صورتی با جوراب- منبع

 

عروسک سازی سگ پشمالو- منبع

 

عروسک سازی گوسفند پشمالو- منبع

 

عروسک سازی کلاغ سیاه با مزه- منبع

 

عروسک سازی با بطری و پارچه- منبع

 

عروسک سازی با چارچه عروسک فنجونی- منبع

 

عروسک سازی خرس پاندا با پنبه- منبع

 

با کاغذ- منبع

 

خرس پنبه ای- منبع

 

عروسک سازی روباه با پارچه-منبع

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

  1. باسلام اموزش،صفرتاصدساخت ودوخت استرولباس،عروسک عسل واوا وسارا وعروسکهای گوشتی قدیمی ودوخت بادست ویاچرخ خیاطی،قدیمی ومیشه لطفان اموزش بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا