آموزش کامل پرورش انواع ماهی (تصویری)

8 نکته بسیار مهم که در مورد شرایط پرورش ماهی خاویار باید بدانید!

پرورش-ماهی

خاویار یکی از گران قیمت ترین مواد غذایی است که در بازار عرضه می شود که می توان گفت قیمت هر کیلو از این ماده ی غذایی بین 2 تا 4 میلیون است .در این پست ما میخواهیم در خصوص پرورش ماهی خاویار اطلاعاتی را ارائه دهیم که امیدوارم مورد استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد.

مقدمه:

ماهیان خاویاری که استروژن نامیده می‌شوند و از خانواده تاس‌ماهیان‌اند، در شمار گونه‌های آبزی کم‌مانندی هستند که از پیشینه‌ای چندصدمیلیون ساله ـ که به عصر ژوراسیک بازمی‌گردد ـ برخوردارند؛ و در این فرایند، تکامل یافته و امروز به ما رسیده‌اند. رقم گونه‌های خاویاری، به ۲۷ گونه و زیرگونه در جهان تقسیم می‌شود که از این تعداد، ۵ گونه در دریای خزر زندگی می‌کنند؛ دریایی که به تنهایی ۹۳ درصد ذخایر ماهیان خاویاری جهان را در خود جای داده‌است.اما ارزش ماهیان خاویاری نزد مردم، نه برای استفاده از گوشت آن، که برای تخم آن است و شهرت‌اش نیز برای همین مروارید سیاه‌اش است. تخم خاویار در شمار اشرافی‌ترین صبحانه جهان است. بسیاری آن را به شکل خام یا همراه با تخم‌مرغ و آغشته به زرده آن می‌خورند؛ و گروهی دیگر آن را همراه با سبزیجات خوشبو و نان و کره. اما در نزد برخی خوش غذاها هرچیز افزودنی به آن، خیانتی است نابخشودنی؛ آنان بر این باورند که خاویار را تنها برای بوی تند، مزه گس و شوراش باید دوست داشت.خاویار بسیار پرکالری و انرژی‌زا است و انواع گوناگون آن همچون: خاویار طلایی و سرخ و سیاه که البته در این میان خاویار سیاه از ارزشی قابل توجه برخوردار است.5 گونه از ماهیان خاویاری ممتاز جهان در دریای خزر می‌زیند که به ترتیب کیفیت عبارتند از: «فیل ماهی»، «قره برون ایرانی»، «گُلد (چالباش روس)»، «شیپ» و «ازون برون».

این مطلب را از دست ندهید : آموزش تصویری نحوه طراحی و ساخت استخر و پرورش ماهی در آن


خاویار چیست ؟

خاویار نوعی ماده ی غذایی بسیار قوی است که از نوعی ماهی از گروه ماهیان اوزون بورون (Sturgeons) و از نوع ماده آن ها به دست می آید و در واقع تخم این ماهیان ماده است.

درجه بندی خاویارها:

خاویار درجه1: تمام ویژگی های مطلوب یعنی یک شکل و یک اندازه بودن، درشت، سخت و خوش رنگ بودن، دارای طعم مطلبوع، خوش مزه بودن و شکسته نشده را دارا می باشند.

خاویار درجه 2:اندازه تخم ها معمولی و متوسط و دارای رنگ و طعم مناسب است.

نحوه ی دسته بندی خاویارها :

تخم ماهی باید در حالی که ماهی زنده است گرفته شود، اگر ماهی ترس مرگ را تجربه کند، یک ماده شیمیایی به داخل تخم ها ترشح می کند که سبب ایجاد مزه تلخ و در نتیجه خراب شدن خاویار می شود. عملیات جدا کردن تخم با دست انجام می شود. مالش دست روی تخم ها موجب می شود که تخم ها از بافت اطراف خود جدا شده و از توری که در زیر کیسه تخم ها گذاشته شده، عبور کنند. این تور دارای سوراخ هایی با اندازه های متفاوت است و به صورت جداگانه جمع آوری می شوند. در هنگام مالش تخم ها با دست دقت بسیار لازم است، زیرا ضربه زدن و زخمی کردن آن ها موجب کاسته شده از مرغوبیت خاویار می شود. وقتی تخم ها جمع آوری شدند آن ها را در یک سطل ریخته و به آن نمک اضافه می کنند و سپس تخم ها را روی یک توری ظریف می گذارند تا آب آن ها گرفته شده و خشک شوند. خاویار را در قوطی فلزی، شیشه ای یا چینی بسته بندی می کنند و این بسته را در پوشش محکم، مناسب و زیبایی قرار می دهند. در عالم خاويار رنگ آبي باند و درب قوطی نماينده خاويار فيل ماهي (بلوگا)، رنگ زرد نشانه خاويار تاس ماهي (آسترا) و رنگ قرمز ويژه خاويار ازون برون (سوروگا) می باشد كه البته خاويارساز با حك حروف Bبرای بلوگا و A برای آسترا و S برای سوروگا نيز نوع خاويار درون قوطی را مشخص می كند.


ماهی هایی که از آنها خاویار بدست می آید شامل موارد زیر هستند :

 • فیل ماهی:

فیل+ماهی+خاویاری+

 

فیل‌ماهی، بهترین ماهی آب‌های داخلی است که کیفیت ممتازش، رتبه اول را به خود اختصاص داده و نام دیگرش بلوگا است؛ و نمونه‌هایی از آن با وزنی تا ۱۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰ سال، از سوی صیادان، به تور انداخته شده‌است.این‌گونه ماهی، هر ۲ یا ۳ سال یک بار، تخم‌ریزی می‌کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می‌شود و به نام بهترین خاویار، رتبه گران‌ترین ماهی و خاویار جهان را دارا است. از قامتی ۵/۱ متر تا ۴ متر برخوردار است و تا امروز، رکورد صید آن در ایران، ۶۲۰ کیلوگرم بوده‌است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • قره برون :

IMG16531573

قره برون (تاس‌ماهی ایران، بینی‌سیاه)، در حال حاضر، گونه‌ای مستقل به‌شمار می‌رود؛ چرا که پیش‌تر، آن را زیرگونه‌ای از ماهی روس می‌دانستند و اکنون از رتبه دوم ارزش برخوردار است. در حال حاضر برای تکثیر مصنوعی از گونه «روسی» پیشی گرفته و همچنین از آن بزرگ‌تر است و دارای کیفیت خاویاری برتر نیز هست. از نظر ظاهری تا اندازه‌ای شبیه گونه روسی خودش است، با رنگی تیره‌تر و با رنگ‌دانه‌های سفید رنگ که تا بینی او ادامه دارد و از نظر ظاهری از تاس‌ماهی روس جدایش می‌سازد. وزنش به ۶۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم می‌رسد و درازایش از یک متر تا ۲ متر؛ که در فاصله ۱۲ تا ۱۴ سالگی بالغ می‌شود.

 • تاس ماهی روس (چالباش):

تاس ماهی

واژه «خاویار» واژه‌ای فارسی و دگردیس شدة واژه خاگ‌آور (تخم‌آور) است.«تاس ماهی» در شمار گونه‌هایی است که در تمامی نقاط دریای خزر یافت می‌شود و تخم خاویار آن را مردم به گویش خود، «طلایی» می‌نامند؛ که از رتبه سوم ارزش برخوردار است و در فاصله ۱۲ تا ۱۶ سالگی به سن تخم‌دهی می‌رسد و بالغ می‌شود. از طول ۱ تا ۲ متر برخوردار است و از وزن ۶۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم.

 • شیپ:

  شیپ-ماهی

  ماهی شیپ، معمولاً مهاجری است که برای تخم‌ریزی به سواحل ایران می‌آید و در رودخانه‌های آبریز دریای خزر تخم‌گذاری می‌کند. از عمری سی ساله برخوردار است، سبک‌وزن بوده و تعدادش بسیار اندک است و از نظر ارزش در رتبه چهارم قرار دارد و با طولی بیش از یک متر و وزنی سبک؛ که در فاصله ۱۰ تا ۱۴ سالگی بالغ می‌گردد و به سن تخم‌دهی می‌رسد.

 • ماهی اوزون برون (دراکول):

اوزون برون

اوزن برون یا بینی‌سیاه، کوچک‌ترین ماهی خاویار دریای خزر است که در ایران به اشتباه کلیه ماهیان خاویاری را به نام آن می‌شناسند. اوزون برون به لحاظ کیفی در رتبه آخر قرار دارد؛ چرا که تخم‌اش ریزتر و ارزان‌تر است. این ماهی از نظر تکثیر مصنوعی با مشکلاتی مواجه است و تعداد آن نیز در شرایط طبیعی، رو به کاهش می‌رود. اوزون برون در فاصله ۸ تا ۱۲ سالگی بالغ می‌شود. قامتی یک تا ۵/۱ متری دارد و وزنی سبک‌تر از دیگر ماهیان خانواده خود در دریای خزر.

 این پست را حتما بخوانید : 8 نکته بسیار مهم که در مورد پرورش ماهی زینتی در منزل باید بدانید!

بیماری های ماهی های خاویاری :

 •  بیماريهاي باكتريايي
 • بیماريهاي قارچي
 • بیماريهاي ويروسي
 •  بیماريهاي انگلي

روش نمونـه بـرداري ، نگهـداري و ارسـال نمونـه هـا بـه آزمايشگاه بهداشت و بیماريها

 1. نمونه برداري از اسـتخرها بـا اسـتفاده از تـرال و از وان هـا بـااستفاده از ساچوكهاي مناسب صورت گيرد.
 2. در هنگام گرفتن ماهي بـا دسـت بايـد عـلاوه بـر اسـتفاده ازدستکش هاي مناسب از وارد فشار به ماهي كـه سـبب ايجـاداسترس،جراحت و ترشح زيـاد موكـوس و غيـره مـيگـردد،اجتناب نمود.
 3. بهترين روش ارسال نمونه ماهي به منظور بررسـي بهداشـتيارسال به صورت زنده بوده و نمونه هـاي هـر اسـتخر بايـد بـه همراه آب پرورشي در ظروف جداگانه ارسال گردد.
 4. ماهياني كه بيش از يك ساعت از زمان مرگ آن هـا نگذشـته است در صورت عدم دسترسي به كارشناسان بخش بهداشـت و بیماريها بايد بلافاصله در داخـل كاغـذ زرورق قـرار داده وفريزر نمود و در اولین فرصت به بخش بیماري هـا انتقـال داد.بايد توجه داشت در اینگونـه ارسـال بـا توجـه بـه يـخ زدن سلولها به منظور مطالعات آسیب شناسی مناسب نیست .
 5. می توان از محلول فرمـالين 10 درصـد بـه منظـورنگهـدار ي نمونه ها جهت انجام مطالعات آسیب شناسی استفاده كرد.

توصیه هايی در خصوص پيشگيری ازبروز بیماريها درماهيان:

طراحی و ساخت حوضچه ها و استخرهای پرورشی می بايسـت به گونه ای باشد که :

الف) امكان ورود آب خروجي از يك استخر به اسـتخرهاي ديگـرامکان پذیر نباشد تخليه آب استخرها به صورت كامل صورت پذيرد ديواره و كـف اسـتخرهاي بتنـي بـه منظـور جلـوگيري از ايجـاد جراحتهاي جلدي با پوشش هاي مناسب قابل شستشو پوشـانده شوند.
ب)  بر روي حوضچه ها و اسـتخرهای پرورشـی سـايبان مناسـب طراحي گردد.
ج)  نصب فيلترهای مناسب در محل ورودی آب به مركز پـرورش صورت گيرد.
د)  كنترل مداوم فاكتورهای فيزيكی و شـيميايی آب اسـتخرها وحوضچه های پرورشی صورت پذيرد.
هـ)  پايش كيفی ماهيان پرورشی در فواصل زمانی مناسب انجـام گردد.
و ) نصب حوضچه های ضدعفوني در ورودي مركز پرورش، انبـار وسالن غذاسازی ضروری است.

در صورتیکه تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد ماهیان خاویاری داشته باشید این pdf را مطالعه کنید 


فیلم از پرورش ماهیان خاویاری :

خاویارهای فشرده، از تخم هایی که پوست آن شکسته شده، طعم تخم ماهی و رنگ شیری دارد، تشکیل می شود. آن را در محلول نمک تا دمای 38 درجه سانتی گراد گرم می کنند و هم می زنند تا رنگ طبیعی خود را پیدا کند. به دلیل خوش مزه بودن ، آن ها را روی نان و مواد غذایی دیگر می توان پهن و مصرف کرد. خاویار به طور معمول در قوطی های فلزی و گاهی شیشه ای یا چینی بسته بندی می کنند و آن را در پوشش های محکم و زیبا قرار می دهند و قابل نگه داری در یخچال است.

از شما کاربران عزیز در خواست داریم که اگر که سوالی در این زمینه دارید یا اینکه اطلاعاتی دارید که مفید است در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا