آموزش انواع بافتنی و خیاطی زبان فارسی (تصویری)

آموزش سنگ دوزی روی لباس مجلسی و مانتو (جدید و شیک)

چرب زبان

از گذشته های دور تا کنون خیاط ها برای تزیین لباس ها و وسایل، از مروارید و منجوق وسنگ های گرانبها و جواهرات استفاده می کردند و این تزیینات را در طرح های مختلف روی لباسها و وسایل کار می کردند. در این پست ابتدا یک نمونه ویدئوی آموزشی از سنگ دوزی روی لباس مجلسی و مانتو را مشاهده خواهید کرد و پس از آن می توانید نمونه تصویری کار سنگ دوزی را همراه با توضیحات مفید، مطالعه نمایید.

مقدمه:

یکی از زیباترین هنرها برای تزیین لباسها هنر سنگ دوزی می باشد. سنگدوزی روی لباس وقت زیادی می برد به همین دلیل قیمت لباسها و پارچه های سنگ دوزی شده قیمت بالایی دارند. در قدیم به دلیل استفاده از سنگ های قیمتی به هنر سنگ دوزی، جواهردوزی می گفتند. امروزه هم این هنر طرفداران زیادی دارد.

فیلم آموزش سنگ دوزی روی لباس توسط خانم افشار:

 

حتما ببینید: 5 فیلم کاربردی و مهم آموزش تصویری منجوق دوزی در منزل (رایگان)


انواع دوخت ها در سنگ دوزی لباس:

الف) ساقه دوزی:

برای ساقه دوزی اولین کار این است که سوزن را از ابتدای خط بیرون آورده و نوع سنگی که می‌خواهیم استفاده کنیم (مثلاً منجوق) را ۴ یا ۵ عدد داخل سوزن کرده و کمی مایل به سمت راست طرح داخل کار فرو می‌بریم بعد سوزن را از طرف چپ دوخت اولیه (با کمی فاصله) بیرون آورده و تا پایان خط، این کار را ادامه می‌دهیم.

ب) دوخت پیچ:

برای انجام دوخت پیچ، مراحل کار مانند ساقه دوزی است با این تفاوت که یکی دو عدد تعداد منجوقها بیشتر است و سوزنها و دوختها به هم نزدیکتر است تا دوخت حالت پیچی یا طنابی به خود بگیرد. سوزن را از ابتدای طرح بیرون آورده، دوخت اول را انجام داده و دوخت را تا پایان کار به این شکل ادامه می‌دهیم. از این دوخت بیشتر برای دوردوزی یا ساقه‌های طرح استفاده می‌شود.

ج) دوخت رول:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

دوخت رول مانند دوخت پیچ است با این تفاوت که تعداد منجوقها یکی دو عدد بیشتر از مدل پیچ است. دوخت اول را مانند پیچ انجام داده و دوخت را ادامه می‌دهیم. برای ادامه دوخت سوزن را از دو سوم دوخت اول بیرون آورده و به همین شکل تا انتها ادامه می‌دهیم. در این نوع دوخت فاصله دوختها نزدیکتر و طرح، حالت طناب در هم تنیده است (از دوخت رول بیشتر برای لبه‌های لباس مانند یقه دکلته و لبه‌های آستین یا لبه کلاه و شنل عروس استفاده می‌کنیم).


برای سنگ دوزی به چه وسایلی نیاز داریم:

 1. پارچه یا لباسی که می‌خواهیم روی آن کار کنیم.
 2. لایه چسب (برای پارچه‌ای نازک)
 3. کاربن یا کاغذ روغنی (برای پیاده کردن طرح موردنظر)
 4. سوزن منجوق دوزی
 5. نخ همرنگ پارچه
 6. قیچی
 7. پولک، منجوق، ملیله، مروارید (‌بسته به نوع دوخت و سلیقه)

روش کار:
ابتدا پارچه موردنظر را لایی کرده و دوختها را بصورت خطی برای شروع کار تمرین می‌کنیم (بهتر است برای شروع کار از منجوق یا ملیله استفاده شود)

1-دوخت گل

مراحل دوخت گل: دوخت گل سه مرحله اصلی دارد:

 1. دوخت مرکز گل
 2. دور دوزی گل
 3.  پر دوزی گل

مرحله اول: در ابتدا باید مرکز گل را با استفاده از مروارید یا سنگی که درخشش خوبی داشته باشد پر کنیم مانند تصویر زیر.

سنگ-دوزی1

مرحله دوم: در این مرحله دور گلبرگ گل را با استفاده از منجوق یا ملیله شکسته به صورت ساقه دوزی می‌دوزیم برای اینکار مانند تصویر زیر عمل کنید.

سنگ-دوزی2

مرحله سوم: در این مرحله سوزن را از وسط گلبرگ که دور دوزی کرده‌ایم بیرون آورده و نوع وسیله‌ای که می‌خواهیم با آن کار کنیم را به تعدادی که تا سر گلبرگ را پر کند به داخل سوزن می‌بریم و گلبرگ را به صورت دوخت عمودی تا وسط گلبرگ به سمت طرفین دوخت می‌زنیم تا سطح گلبرگ کاملاً پر شود. پر دوزی گلبرگ هم به صورت افقی و هم عمودی انجام می‌شود.

سنگ-دوزی3

2-دوخت برگ

مراحل دوخت برگ:سنگ دوزی برگ هم مانند سنگ دوزی گل دارای سه مرحله است.

 1. اریب دوزی برگ
 2. تو پر دوزی برگ
 3. سایه دوزی برگ
  روش دوخت اریب دوزی برگ: این مدل دوخت برگ مناسب برای برگهای ریز طرح می‌باشد. سوزن را از سر برگ بیرون آورده و به پهنای برگ به صورت اریب منجوق داخل سوزن کرده، سوزن را در طرف مقابل برگ فرو برده و بر حسب طول و عرض برگ تعداد منجوق کم و زیاد شده و این کار را تا پایان برگ ادامه می‌دهیم.

سنگ-دوزی4

تو پر دوزی برگ: این مدل پر دوزی برگ متناسب با برگهای متوسط طرح می‌باشد. در ابتدا وسط برگ خطی مستقیم رسم کرده، به صورتی که برگ از قسمت طول به دو نیمه راست و چپ تقسیم شود. در ابتدا نیمه راست برگ را به صورت اریب دوخته و نیمه چپ برگ را به صورت قرینه از مقابل دوخت قسمت راست، می‌دوزیم. تمامی دوختها باید در کنار هم و موازی با هم در هر سمت دوخته شود. تعداد منجوقها در هر قسمت متناسب با پهنای برگ می‌باشد.

سنگ-دوزی5 سنگ-دوزی6

این پست جالب را از دست ندهید : 6 فیلم کاربردی و مهم آموزش سرمه دوزی روی ترمه (رایگان)

3-سایه دوزی برگ

سایه دوزی برگ: این روش دوخت برگ مخصوص برگهای بزرگ طرح می‌باشد به دلیل زیاد بودن سطح برگ نیازی نیست تمامی سطح برگ دوخته شود. استفاده از این روش ۲ مزیت دارد، اولاً سرعت در کار بالا می‌رود، ثانیاً از سنگینی بیش از حد لباس جلوگیری می‌شود.

سنگ-دوزی6

در ابتدا دور گلبرگ را با روش ساقه دوزی یا اریب دوزی می‌دوزیم. سپس درون طرح رگبرگهایی ایجاد کرده، به صورت کوتاه و بلند و روی گلبرگها را به صورت اریب با فاصله از دور گلبرگ به صورت سایه می‌دوزیم.

سنگ-دوزی7

مخاطبان عزیز! از اینکه دیدگاه های با ارزش خود را در بخش نظرات با ما در میان می گذارید از شما سپاسگذاریم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا