آموزش روش های جدید موفقیت در زندگی و کار

3 روش افزایش انگیزه در زندگی (و با انگیزه ماندن)

چرب زبان

انگیزه می‌تواند نیروی اضافی برای انجام کار باشد و در واقع نیروی محرکه ای ست که ما را به سمت هدفمان سوق می دهد. اما همیشه زمانی که به آن نیاز دارید، از بین میرود! اگر می خواهید کاری را شروع کنید و یا ادامه دهید، به خودتان روحیه بدهید. کمی فشار می‌تواند مفید باشد؛ بنابراین از یک دوست، عضو خانواده یا گروه بخواهید که به شما کمک کند. اگر برای رسیدن به برنامه‌های بلند مدت تلاش می کنید، مطمئن شوید که اهداف روشن و قابل مدیریت دارید تا انگیزه تان در طی فرآیند حفظ شود.

انواع انگیزه (اینفوگرافی)

انواع انگیزه (اینفوگرافی)
انواع انگیزه (اینفوگرافی)

3 گام داشتن انگیزه

گام اول: ایجاد شور و اشتیاق

1- به خودتان یادآوری کنید چرا می‌خواهید کاری انجام دهید. گاهی اوقات ما نیاز به کمی ترقی یا پیشرفت برای کمک به یک کار یا پروژه داریم. با صدای بلند یادآوری کنید که چرا باید کاری را انجام دهید؛ و به خودتان بگویید که این کار چگونه انجام می‌شود.

 • برای مثال بگویید، من اکنون در حال دویدن هستم، چون می‌خواهم کار بهتری پیدا کنم یا باید این تکلیف را انجام دهم تا بتوانم یک جواب بگیرم.
 • خطرات احتمالی را به خود یادآوری کنید. به خودتان قول بدهید که اگر این کار را انجام دهم، امروز می‌توانم زودتر به خانه بروم یا اگر بتوانم این کار را تمام کنم، می‌توانم بیشتر تفریح کنم.

یک صفحه از تصاویری ایجاد کنید که نشان‌دهنده کارهایی است که می‌خواهید در زندگی‌تان انجام دهید. این کار به عنوان یک یادآوری از آنچه واقعا به آن اهمیت می‌دهید، به شما کمک می کند.

2- کار خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید. ممکن است از ساعات کاری وحشت داشته باشید، اما اگر روز خود را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید، راحت تر می توانید با آن کنار بیایید. با کارهای ساده تر که به سرعت کامل می شوند، شروع کنید.

 • به عنوان مثال، به جای آن که بگویید، من باید تمام صبح کار کنم می توانید بگویید من می خواهم این گزارش را راس یک ساعت تمام کنم، سپس ساعت ۱۱ به جلسه خواهم رفت و بعد وقت ناهار خواهد بود.
 • کارهایتان را در یک تقویم و با رنگ های مختلف یادداشت کنید. با اینکار می توانید روزتان را تقسیم کرده و کارهایتان را آسان تر انجام دهید.

3- کارهای خود را جذاب کنید. اگر از کار یا فعالیت وحشت دارید و شروع آن دشوار است، راهی برای هیجان انگیزتر کردن کار پیدا کنید. ممکن است از افراد دیگری کمک بگیرید و یا خودتان را با روش جدیدی به چالش بکشید. مخلوط کردن چیزها هم می تواند به شما کمک کند که کارها را انجام دهید.

 • به عنوان مثال، اگر می خواهید با ورزش بهتر شوید اما از رفتن به سالن ورزشی متنفر هستید، یک کلاس ورزشی مانند کیک بوکسینگ، زومبا یا رقص را انتخاب کنید.
 • اگر برای امتحان درس می خوانید، با یک دوست رقابت کنید. ببینید چه کسی می تواند به سوالات بیشتری پاسخ دهد یا سریع‌تر مسائل را حل کند.

4- وقتی کاری انجام می شود به خودتان پاداش بدهید. حتی اگر این فقط یک دستاورد کوچک باشد. می توانید یک استراحت کوتاه بعد از انجام کار به خودتان بدهید، خود را به یک اسنک، تنقلات یا ماساژ دعوت کنید و یا با دوستان خود جشن بگیرید. این می تواند به عنوان هیجان و انگیزه برای قدم بعدی باشد.

5- گاهی به خود استراحت بدهید تا از تحلیل رفتن و خستگی جلوگیری کنید. با اینکه مهم است از عواملی که منجر به حواس پرتی می شود، دوری کنید، اما کار زیاد می تواند بازدهی را کم کند. گاهی اوقات روز خود را زمان بندی کنید. سعی کنید در آخر هفته برای تجدید قوا استراحت کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • برای مثال ممکن است هر ساعت ۵ دقیقه وقت بگذارید تا به دستشویی بروید یا استراحت کنید.
 • این تجزیه و تحلیل را برنامه ریزی کنید تا چیزی برای نگاه به جلو داشته باشید. برای مثال، ممکن است به خودتان بگویید اگر بتوانم این گزارش‌ها را تا ساعت دو بعد از ظهر انجام دهم، می‌توانم یک استراحت سریع انجام دهم.
 • از انجام چند کار مختلف و چک کردن ایمیل و تلفن همراه خودداری کنید زیرا بهره‌وری آسیب خواهد دید.

6- به خودتان بگویید که می‌توانید هر کاری را انجام دهید. زمانی که انگیزه دادن فرا می‌رسد، می‌توانید بدترین منتقد خودتان باشید. برای انجام کار به خودتان انرژی مثبت بدهید. به یاد داشته باشید که اگر ذهنتان را روی آن معطوف کنید، می‌توانید آن کار را انجام دهید.

به جای نگاه منفی به یک کار، به نکات مثبت توجه داشته باشید.

 • برای مثال، اگر فکر می‌کنید، من امروز کار زیادی دارم؛ به جای آن بگویید اگر الان شروع کنم، همه چیز قبل از پایان مهلت انجام خواهد شد.

حتما بخوانید: 10 تا از موثرترین روشهای افزایش تمرکز

انگیزه داشتن در زندگی

گام دوم: مسئولیت پذیر بودن

1- یک شریک مسئولیت‌پذیر پیدا کنید. شریک مسئولیت پذیر فردی است که شما را به موقع چک می‌کند تا ببیند با توجه به اهداف خود چگونه کار می کنید. از یک دوست، مربی و یا همکار درخواست کنید که در صورت تمایل شریک مسئولیت پذیرتان شود.

 • جلسات یا تماس‌های تلفنی را پیشاپیش برنامه‌ریزی کنید تا تاریخی مشخص برای رسیدن به هدف داشته باشید. این کار می‌تواند با ایجاد انگیزه کمک کند تا کاری را با آن تاریخ هماهنگ کنید.
 • برای بازخورد کار به شریکتان رجوع کنید و به او اجازه دهید در این مورد صادقانه و کامل رفتار کند.
 • شریک مسئولیت‌پذیر همچنین می‌تواند برخی از کارها را یادآوری کند؛ مثلا بگوید به خاطر داشته باشید که این پیشنهاد را تا پایان هفته ارائه دهید یا مثلا آیا برای تامین بودجه درخواست داده‌اید؟

2- فهرستی از کارهایتان تهیه کنید. لیستی تهیه کنید و آن را جایی قابل مشاهده مانند میز یا نمایشگر کامپیوتر قرار دهید. همانطور که هر کار را کامل می‌کنید آن را از لیست خارج کنید. اینکار می‌تواند کمی انگیزه ایجاد کند. وقتی همه ی کارها را انجام دادید احساس رضایت می‌کنید که به سراغ پروژه بعدی بروید.

 • برنامه‌های کاربردی متعددی برای تلفن همراه وجود دارد مانند یادآوری های اپل، Microsoft To-Do یا Google Tasks. با تنظیم یادآورها می توانید درست و به موقع کارهایتان را انجام دهید.
 • یک لیست کاری روزانه داشته باشید تا بدانید چه کارهایی امروز باید انجام شود. برای پروژه‌های بزرگ‌تر از یک لیست مجزا برای مشخص کردن اهداف کوتاه‌مدت و بلند مدت استفاده کنید.

3- پیوستن به یک گروه کاری که روی فعالیت مشترک متمرکز باشد. یک گروه می‌تواند کمک کند در مسیر بمانید و در عین حال حمایت، بازخورد و تمجید آن ها کمک می کند تا به سمت جلو حرکت کنید. گروه ها را از طریق رسانه های اجتماعی به صورت آنلاین و یا با چک کردن مراکز محلی، کتابخانه، یا شهرداری محلی جستجو کنید.

 • اگر در حال نوشتن یک رمان یا پایان‌نامه هستید، گروه‌های نوشتاری محلی را در منطقه خود بررسی و به دنبال آن‌ها در دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، کافه ها یا کتابفروشی ها بگردید.
 • دویدن، پیاده‌روی و یا گروه‌های ورزشی راه خوبی برای ملاقات با مردم برای رسیدن به هدف بزرگ تناسب اندام است.
 • گروه‌های مطالعه در یادگیری مطالب کلاس کمک می‌کنند. همکلاسی‌هایتان می‌توانند کمک کنند تا موضوعات دشوار را درک کنید و کار کردن با هم حتی ممکن است باعث خنده بیشتر شود.
 • اگر می‌خواهید مهارت جدید یاد بگیرید، به کلاس بروید. دیگر افراد کلاس کمک بزرگی هستند و تا زمانی که همه با هم یاد می‌گیرید، انگیزه خواهید داشت.

4- یک برنامه روتین برای خودتان ایجاد کنید. یک برنامه ثابت روزانه که کارساز و مفید باشد، بنویسید و سعی کنید هر روز حتی اگر حس و حال آن کارها را ندارید، انجامشان دهید. یک برنامه روتین کمک می کند که وقت آزاد زیادی بدست بیاورید.

 • اگر می‌خواهید وب سایت خود را بسازید، ممکن است هر بعد از ظهر یک ساعت وقت بگذارید.
 • ببینید چه زمانی در روز بیشترین بازدهی را دارید. برای مثال، اگر در صبح بیش‌ترین کار را انجام می دهید، کارهای مشکل را برای صبح برنامه‌ریزی کنید.
 • هر کاری که در برنامه روتین خود دارید، صرف‌نظر از این که چه احساسی دارید، باید انجام شود. حتی اگر در وضعیت مناسبی نیستید، سعی کنید با برنامه پیش بروید.

5- قبل از مشکلات تصمیم بگیرید که چگونه با موانع روبه‌رو خواهید شد. قبل از اینکه اتفاقی بیفتد برای مشکلات و موانع برنامه‌ریزی کنید. اینکار باعث می‌شود به جای اینکه مشکلات روی شما تاثیر بگذارند، آمادگی لازم برای مقابله با آن‌ها داشته باشید.

 • اگر در یک پروژه بازخورد منفی دریافت کنید، ممکن است دلسرد شوید. پس یک فعالیت پیدا کنید که آرامتان کند. برای مثال، ممکن است به پیاده روی بروید یا با کسی که دوست دارید تماس بگیرید.
 • اگر کامپیوترتان اغلب خراب می شود و باید یک گزارش بنویسید، یک شماره تماس از مرکز فن‌آوری اطلاعات و یا یک فروشگاه کامپیوتر دم دست داشته باشید. یا بدانید از کجا می‌توانید یک لپ‌تاپ قرض بگیرید و یا از یک کامپیوتر عمومی در یک کتابخانه استفاده کنید تا اگر کامپیوترتان خراب شد آمادگی داشته باشید.

حتما بخوانید: 10 تا از مهم ترین راههای افزایش انگیزه در کار و زندگی

فواید داشتن انگیزه (اینفوگرافی)
فواید داشتن انگیزه (اینفوگرافی)

گام سوم: اهداف بلند مدت داشته باشید

1- یک هدف نهایی و مشخص برای خودتان تعریف کنید. گاهی اوقات وقتی جایی که می‌خواهیم برویم مشخص نیست، انگیزه دادن به خودمان سخت است. یک هدف نهایی و روشنی را مشخص کنید که بتوانید به آن برسید.

 • برای مثال، اگر مدرسه می روید، هدف نهایی ممکن است رفتن به دانشگاه یا یک دوره کارآموزی ویژه باشد.
 • اگر می‌خواهید یک شرکت تاسیس کنید، تصمیم بگیرید که چه نوع شرکتی مدنظرتان است. آیا می‌خواهید یک محصول را بفروشید، یا با شرکت‌های دیگر مشورت کنید، یا خدماتی را به جامعه ارائه دهید؟
 • با هدف جلو بروید. برای مثال، اگر قصد سفر دارید، می‌خواهید اول کجا بروید؟ آیا سفر با کوله‌پشتی را ترجیح می‌دهید یا می‌خواهید سفر دریایی انجام دهید؟ آیا می‌خواهید همه جا را یکباره ببینید و یا می‌خواهید آن را به چندین سفر کوچک‌تر تقسیم کنید؟
 • اجازه ندهید که اهداف شما را از جنبه‌های مهم زندگی تان منحرف کند. با دقت برای خودتان مشخص کنید که برای رسیدن به هر هدف چقدر تلاش نیاز است.

2- هدف خود را به اهداف کوچک‌تری تقسیم کنید. زمانی که مشخصا می‌دانید چه هدفی دارید، معیارهای کوچک‌تری برای رسیدن به این هدف در نظر بگیرید. چندین مرحله بنویسید که در رسیدن به هدفتان کمک می‌کند. با اینکار هدف بیشتر مدیریت می شود و اجاز پیدا می کنید هر کاری انجام دهید.

 • برای مثال، اگر رویای شما یک خانه است، ممکن است اهداف کوچکتری مانند پس‌انداز پول، ایجاد اعتبار خوب، درخواست وام مسکن و یافتن خانه‌ای در یک محله مشخص داشته باشید.
 • اگر می‌خواهید کالاهای خودتان را به صورت آنلاین بفروشید، ممکن است نیاز به تاسیس یک فروشگاه آنلاین، ایجاد موجودی کافی برای فروش و تبلیغ کالاهای خود داشته باشید.

3- الگویی پیدا کنید که قبلا به این هدف رسیده باشد. اگر کسی را می‌شناسید که قبلا به همین هدف دست یافته‌است، سعی کنید از او پیروی کنید. از داستانش استفاده کنید تا انگیزه بیشتری برای ادامه دادن داشته باشید.

 • یک الگو می‌تواند فردی باشد که در زندگی واقعی می‌شناسید، مانند یک عضو خانواده، رئیس، پروفسور، یا مربی. همچنین می‌تواند یک فرد مشهور مثل یک رهبر یا دانشمند باشد.
 • اگر آن‌ها را شخصا می‌شناسید، از آن‌ها بپرسید که چه کاری برای رسیدن به هدفشان انجام داده اند. اگر از شخصیت های مشهور هستند، می توانید با مصاحبه یا خواندن بیوگرافی آن ها، راه را پیدا کنید.

4- نقل‌قول های انگیزشی در مناطق قابل دید بچسپانید. ممکن است یک پوستر روی جلد دفترتان بچسپانید. ممکن است پوستری روی آینه بچسپانید و یادداشتی روی آن بنویسید؛ و یا یادداشتی را روی یخچال قرار دهید. هر جا که به انگیزه بیشتری برای ادامه دادن نیاز دارید، یک نقل‌قول منطقی و یا مثبت در آنجا بگذارید تا بتوانید به راهتان ادامه دهید.

 • این نقل‌قول را در جایی مرتبط با اهداف خود نگه دارید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، آن را نزدیک آینه یا آینه حمام قرار دهید. اگر یک پروژه بزرگ در محل کار مدنظرتان است، آن را در کشو یا روی کامپیوتر خود نگه دارید.
 • به دنبال نقل قول در کتاب‌ها، وب سایت‌ها و فیلم‌های انگیزشی باشید. پوسترها را می توانید به صورت آنلاین بخرید و یا خودتان با استفاده از کاغذ و قلم آن ها را بسازید.

5- اهداف و یا رویاهای خود را مجسم کنید. برای چند دقیقه هر روز بنشینید و هدفتان را مجسم کنید. آن را در نظر بگیرید، تلاش کنید و به آن دست پیدا کنید. چه احساسی دارید؟ پس از چند دقیقه، حالتان چطور است؟ از این انرژی برای شروع مرحله بعدی استفاده کنید.

 • روی جزئیات به صورت واضح کار کنید. کجایید؟ دارید چیکار می‌کنید؟ چه می‌پوشید؟ شما چطور نگاه می‌کنید؟ چه کسی با شما است؟
 • یک چشم‌انداز می‌تواند برای رسیدن به اهدافتان، کمک بزرگی باشد. یک ترکیب و یا تصویر از اهداف و یا رویاهای خود بسازید و جایی بگذارید که هر روز آن را ببینید، مانند دفتر خود یا یخچال. اینکار می‌تواند هر روز به شما انگیزه دهد.

روش حفظ انگیزه برای همیشه

1-متمرکز بمانید

 • هنگامیکه میخواهید یک کار مهم انجام دهید گوشی خود را کنار بگذارید.
 • کارهای خود را به چند قسمت تبدیل کنید؛ اینگونه راحت‌تر کارها را انجام می‌دهید.
 • پس از هر 1 ساعت کار 5 دقیقه به خود استراحت دهید.
 • از انجام چندکار به صورت همزمان پرهیز کنید.
 • با معده خالی به سر کار نروید، به میزان کافی غذا بخورید تا برای کارکردن انرژی داشته باشید.
 • برای راهنمای کامل افزایش تمرکز این مطلب را بخوانید!

2-مثبت نگر باشید

اگر نتوانید در موعد مقرر وظایفتان را انجام دهید، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید. یاد بگیرید که با افکار منفی که به سراغ شما می‌آید مبارزه کنید.

3-به راحتی تسلیم نشوید

یکی از خصوصیات افراد موفق این است که به راحتی تسلیم نمی‌شوند. در راه رسیدن به اهداف ممکن است با شکست‌هایی مواجه شوید. امید خود را از دست ندهید و برای رسیدن به هدف تلاش کنید.

همواره به خود بگویید که من تسلیم نمی‌شوم

 • به بدن و ذهن خود استراحت بدهید.
 • با ترس‌های خود مواجه شوید و راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهداف مشخص کنید.

4-ورزش کردن

 • ورزش منظم باعث تناسب اندام، شادی و افزایش انرژی فرد می‌شود. ورزش کردن باعث افزایش روحیه شما شده و باعث ایجاد یک دید مثبت در فرد می‌شود.
 • پیاده روی در اول صبح و در محیط آزاد باعث ایجاد روحیه مثبت در فرد می‌شود.
 • تمرینات تنفسی، مدیتیشن، دوچرخه سواری، اروبیک و یوگا به حفظ سلامتی فرد کمک می‌کند.
 • ورزش کردن باعث افزایش اعتماد بنفس و انرژی مثبت در افراد می‌شود.

نکات مهم دیگر

1- فقط شروع کنید، انگیزه خودش می آید.

2- اگر هدف بزرگ باعث تاخیر می شود از اهداف کوچک شروع کنید.

3- اگر یک گام کوچک هنوز باعث به تعویق انداختن می‌شود، بازهم از گام های کوچک تر شروع کنید.

4- عوامل حواس‌پرتی روزانه را کاهش دهید.

5- از اطرافیانتان مسئولیت‌پذیری و بازخورد دریافت کنید.

6- از دیگران در زندگی خود انگیزه بگیرید.

7- از افرادی که نمی شناسید انگیزه بگیرید.

8- موسیقی گوش بدهید که به شما انرژی می‌دهد.

9- خوش بین باشید.

10- زمانی که شکست می‌خورید با خودتان مهربان باشید.

11- در موردناکامی ها سازنده باشید.

12- خود را با خودتان مقایسه کنید و ببینید که تا چه حد پیشروی کرده اید.

13- به صورت دوستانه رقابت کنید.

14- به خودتان یادآوری کنید که چرا برای این کار تلاش می‌کنید.

15- به خودتان یادآوری کنید که از چه چیزی در حال دور شدن هستید.

16- به خاطر هر چیزی که به دست آوردید شاکر باشید.

17- همه چیز را با هم مخلوط کنید.

18- فضای کاری خود را تغییر دهید.

19- لیست کارهایتان را فقط به یک مورد کاهش دهید.

20- شکست هایتان را فراموش نکنید.

21- اندازه هدف خود را مشخص کنید.

22- ورزش کنید.

23- دو دقیقه وقت بگذارید تا به موفقیت‌های خود نگاه کنید.

24- به خود پاداش دهید و موفقیت‌های خود را جشن بگیرید (مهم نیست که چقدر بزرگ یا کوچک هستند).

25- قبل از اینکه شروع کنید، کمی تحقیق کنید.

26- یک استراحت دو دقیقه‌ای داشته باشید.

27- برای تفرج به طبیعت بروید.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای بهره وری و مدیریت زمان به صورت کاملا موثر

باز هم هر گونه سوال، نظر یا تجربه ای راجب ایجاد انگیزه در خود دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا کارشناسانمان پاسخگو باشند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا