سایر هنرهای مهم

برای تاسیس آموزشگاه فنی و حرفه ای چه مدارکی نیاز هست

برای دریافت جواز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آرایشگری متقاضی باید 7 مدرک آرایشگری را اخذ کند. حتما نیاز نیست آموزشگاه در یک مکان تجاری تاسیس شود و اماکن مسکونی با موقعیت تجاری نیز برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری قابل قبول هستند. دریافت مجوز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای مزیت معافیت مالیاتی را به‌همراه دارد. ازآنجایی‌که بسیاری از افراد تمایل به مهاجرت دارند و مدارک فنی‌وحرفه‌ای در بسیاری از کشورها مورد تایید است، بنابراین متقاضیان زیادی برای شرکت در دوره‌های آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای وجود دارد.

شرایط اولیه برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری زنانه با مجوز فنی و حرفه‌ای

تدریس در آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آرایشگری نسبت به‌کارکردن در سالن‌های زیبایی بازار کار بهتری دارد. زیرا افرادی که پس از دریافت مدرک آرایش و پیرایش در سالن زیبایی کار می‌کنند، باید سالانه 25 درصد مالیات بپردازند و ملک مورد استفاده آن‌ها باید تجاری باشد. به‌همین دلیل امروزه راه‌اندازی آموزشگاه آرایشگری زنانه با مجوز فنی‌وحرفه‌ای یکی از شغل‌های محبوب به‌حساب می‌آید.

بااین‌حال شرایط خاصی برای دریافت جواز آموزشگاه فنی و حرفه ای آرایشگری وجود دارد. متقاضیان قبل از راه‌انداختن آموزشگاه مراقبت زیبایی یا آرایشگری، باید شرایط لازم و قوانین مربوطه را بدانند. اولین شرط تاسیس یک آموزشگاه آرایشگری این است که افراد دوره‌های آموزشی آرایش و پیرایش را بگذراند و 7 مدرک آرایشگری پایه یا مدرک آرایش و پیرایش دریافت کنند.

 


آرایشگری

توی این پک فوق العاده، آرایشگری، کاشت ناخن و خودآرایی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! آرایشگری رو سریع یاد بگیر وحسابی پول دربیار! یا با یه آرایش لایت، توی هر جمعی بدرخش!


 

سپس متقاضیان باید برای اخذ مدارک مورد نیاز برای جواز آموزشگاه، دوره های مربیگری و مدیریت آموزشگاه آرایشگری را بگذرانند. سایر شرایط تاسیس آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آرایشگری عبارتند از:

 • داشتن حداقل 28 سال سن
 • داشتن سابقه کار با بیمه تامین اجتماعی به مدت 2 سال
 • داشتن حداقل مدرک تحصیلی فوق دیپلم یا معادل آن یا بالاتر
 • شاغل‌نبودن در ارگان‌های دولتی
 • عدم سوپیشینه کیفری
 • داشتن 2 سال سابقه کار آموزشی یا فرهنگی به‌صورت تمام‌وقت و یا 4 سال به‌صورت پاره‌وقت

مدارک لازم برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری زنانه با مجوز فنی و حرفه‌ای

درصورت برخورداری از شرایط فوق، متقاضیان باید برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری مورد نظر خود مدارک لازم را جمع‌آوری کرده و ارائه دهند. جمع‌آوری و اخذ مدارک موردنیاز برای جواز آموزشگاه آرایشگری زنانه با مجوز فنی و حرفه‌ای شامل موارد زیر می‌شود:

 • 10 قطعه عکس پرسنلی
 • اصل شناسنامه به‌همراه دو نسخه کپی از تمامی صفحات شناسنامه
 • اصل مدرک تحصیلی به‌همراه دو نسخه کپی از آن
 • اصل کارت ملی به‌همراه دو نسخه کپی از آن
 • پوشه فنردار
 • فرم تکمیل‌شده درخواست تاسیس آموزشگاه توسط متقاضی

مراحل دریافت مجوز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آرایشگری

احتمال دارد مراحل دریافت مجوز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آرایشگری ماه‌ها طول بکشد. بنابراین متقاضیان باید برای پشت سرگذاشتن این مراحل و دریافت مجوز صبوری، پشتکار و پیگیری داشته باشند. این مراحل عبارتند از:

تشکیل پرونده

برای دریافت جواز آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آرایشگری باید متقاضی درخواست خود را ارائه دهد. متقاضیان می‌توانند فرم درخواست را از سازمان فنی حرفه‌ای تهیه کنند. سپس آن‌ها باید تمام مدارک خواسته‌شده را به همراه فرم درخواست تکمیل‌شده به ریاست مرکزی فنی و حرفه‌ای استان خود ارائه دهند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

درصورت پذیرفته‌شدن درخواست آن‌ها، متقاضیان باید طرح توجیهی را به‌همراه فرم اقرار‌نامه و التزام‎نامه را به مرکز فنی و حرفه‌ای استان خود ارائه دهند تا برای آن‌ها پرونده تشکیل شود.

انتخاب مکان مناسب

در این مرحله افراد باید مکان مناسبی را برگزینند که دسترسی به آن از نقاط مختلف برای کارآموزان به سهولت انجام شود. پس از آن مکانی برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری مناسب درنظر گرفته می‌شود که متراژ مشخصی بین 50 تا 500 متر مربع دارد. از طرفی موقعیت مکانی مناسب به پرستیژ کاری آموزشگاه آرایشگری کمک می‌کند و در جلب نظر کارآموزان بسیار موثر است.

بااین‌حال ضروری نیست متقاضیان مکانی را در منطقه تجاری برگزینند. آن‌ها می‌توانند ملک موردنظر را برای تاسیس آموزشگاه در منطقه مسکونی با موقعیت تجاری درنظر بگیرند.

word image 42779 2

تایید مکان و تجهیزات آموزشگاه آرایشگری

در این مرحله موسس آموزشگاه آرایشگری با دریافت موافقت‌نامه، نشانی مکان موردنظر خود را به بازرسان مرکزی فنی‌وحرفه‌ای استان ارائه می‌کند. بارزس برای بازدید از آن مکان اعزام می‌شود و درصورت تایید مکان توسط بازرس نوبت به فراهم‌کردن تجهیزات موردنیاز آموزشگاه می‌رسد. پس از فراهم‌کردن تجهیزات آموزشگاه آرایشگری، این تجهیزات باید تحت بررسی و بازدید قرار بگیرند.

انتخاب نام مناسب

در این مرحله از دریافت جواز آموزشگاه فنی و حرفه ای آرایشگری، متقاضیان باید نام مناسب و درخوری برای آموزشگاه خود برگزینند. در هنگام انتخاب نام آموزشگاه رعایت چند نکته الزامی است که این نکات عبارتند از:

 • نام آموزشگاه آرایشگری باید یک نام فارسی بدون منافات و تضاد با موازین اسلامی انتخاب شود.
 • نام آموزشگاه آرایشگری باید معنای مناسبی نیز داشته باشد.
 • از کلمه عروس در نام آموزشگاه آرایشگری استفاده نشود.
 • افراد باید از استفاده از اعداد برای نام آموزشگاه آرایشگری بپرهیزند.
 • نام آموزشگاه نباید با نام و نام خانوادگی همراه شود.
 • استفاده از کلمات شمال، جنوب، شرق یا غرب در انتخاب نام آموزشگاه آرایشگری مجاز نیست.
 • در نام آموزشگاه آرایشگری نباید از پسوند ناز یا بین‌المللی استفاده شود.
 • نامی که افراد برای تاسیس آموزشگاه آرایشگری انتخاب می‌کند، نباید قبلا استفاده شده باشد.

معرفی مدیر

انتخاب مدیری با کفایت و واجد شرایط برای آموزشگاه آرایشگری یکی دیگر از مراحل تاسیس به‌حساب می‌آید. انتخاب مدیر آموزشگاه نیز باید براساس شرایط لازم انجام شود. این شرایط عبارتند از:

 • داشتن سن 18 سال به بالا
 • داشتن مدرک تحصیلی فوق دیپلم
 • عدم فعالیت در شرکت یا موسسات دولتی
 • داشتن گواهینامه ICDL درجه 2
 • داشتن گواهی مهارت مدیریت آموزشگاه

مشخص کردن برنامه کاری و دریافت جواز از اتحادیه

در آخرین مرحله از تاسیس آموزشگاه آرایشگری متقاضیان باید ساعات کاری مشخصی را برای آموزشگاه خود داشته باشند. براساس قوانین مربوط به آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای بازه زمانی برای فعالیت آن‌ها باید بین 8 صبح تا 9 شب درنظر گرفته شود. آموزشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای نمی‌توانند در روزهای جمعه فعالیت کنند.

هر آموزشگاه در هر شیفت مجاز است بین 4 تا 6 ساعت کار کند. در نهایت پس از انجام تمام مراحل فوق متقاضیان این امکان را دارند تا با پرداخت چند فیش بانکی جواز آموزشگاه آرایشگری را از اتحادیه بگیرند.

word image 42779 3

جمع‌بندی

دریافت جواز آموزشگاه فنی و حرفه ای آرایشگری شرایط و مراحل خاص خود را دارد و متقاضیان باید قبل از انجام هر کاری از شرایط دریافت مجوز و تاسیس آموزشگاه اطلاع یابند. مراحل تاسیس این آموزشگاه شامل تشکیل پرونده، انتخاب مکان مناسب، تایید مکان و تجهیزات آموزشگاه آرایشگری، انتخاب نام مناسب و معرفی مدیر می شود. در هنگام تشکیل پرونده متقاضی باید مدارک مشخصی را ارائه دهد.

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا