آموزش نکات روابط زناشویی موفق

رازهای خوشبختی در زندگی مشترک زناشویی (17 عادت ساده)

koli

آیا زوج هایی را در اطراف خودتان می شناسید که هر روز شاد تر از روز قبل هستند ؟ در واقع نگاه آن ها نسبت به یکدیگر و دیدگاه شان با بقیه متفاوت است و می‌ خواهند با یکدیگر اوقات زیادی را سپری کنند. البته ما در مورد تازه عروس داماد ها صحبت نمی کنیم. بعضی از این زوج های شاد مدت زمان طولانی است که ازدواج کرده اند.

اگر به دنبال راز شاد بودن این زوج‌ ها هستید ، نمی توانیم فقط یک راز را به شما معرفی کنیم. حقیقت این است که هر کدام از این زوج‌ ها  فرقی ندارد که چقدر شاد به نظر می رسند،  می توانند در مشکلات جدی هم گیر بیفتند اما محققان می‌ دانند که عادات خاص و راهکارهای مختلفی برای برقراری ارتباط در این افراد وجود دارد که به آن ها کمک می‌ کند احساس رضایت بالاتری داشته باشند. اگر شما هم می خواهید شادی بعد از ازدواج خود را افزایش دهید ( چه کسی نمی خواهد؟ ) سعی کنید برخی از عادات تان را تغییر دهید.

۱۴ علامت یک زوج خوشبخت

۱-دوست دارید با یکدیگر زمان بگذرانید

هرچه زمان بیشتری را با زوجتان بگذرانید به معنای قوی‌تر بودن رابطه‌تان است. می‌توانید به همراه عشقتان پیاده روی کنید. همراهی زوج باعث کاهش استرس و اضطراب در دوطرف می‌شود. با یکدیگر به سفر بروید و آنچه در طول روز برایتان اتفاق افتاده را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

۲-با مشورت یکدیگر تصمیم‌گیری می‌کنید

زن و شوهر ممکن است در زندگی با چالش‌های زیادی مواجه شوند و گاهی با یکدیگر دعوا کنند؛ اما در زمان تصمیم‌گیری از مشورت یکدیگر استفاده می کنند.

 • احساسات خود را بروز دهید
 • قبل از اتخاذ هر تصمیمی عواقب آن را بسنجید.
 • زوجتان را در تصمیم‌گیری‌ها همراهی کنید و یک تصمیم معقول بگیرید

۳-اعتماد و احترام به یکدیگر

 • اعتماد و احترام به زوج نشان دهنده این است که شما تفاوت‌های خودتان را پذیرفته‌اید.
 • به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذراید و به عقاید زوجتان توهین نکنید.
 • از تصمیمات زوجتان حمایت کنید.
 • اشتباهات یکدیگر را ببخشید.
 • به زوجتان بگویید که به او افتخار می کنید

۴-در کنار یکدیگر احساس راحتی و امنیت کنید

اگر در رابطه‌تان احساس امنیت و آرامش نکنید همواره دارای استرس خواهید بود. هیچگاه رابطه‌تان را با دیگران مقایسه نکنید و درباره مشکلات با زوجتان صحبت کنید.

۵-به دنبال یک آینده فوق‌العاده هستید

در یک رابطه سالم، زوجین می‌خواهند همیشه در کنار یکدیگر باشند. در این رابطه‌ها:

 • زوج شما هرگز نمی‌گذارد شما در برابر مشکلات تسلیم شوید.
 • یکدیگر را کاملا درک می‌کنید.
 • زوجتان نقشه‌هایش را با شما در میان می‌گذارد.
 • به تمام صحبت‌های شما با دقت گوش می‌دهد.
 • زوج شما همواره از در کنار شما بودن احساس خوشحالی می‌کند.

۶-از همراهی زوجتان لذت می‌برید

یکی از نشانه‌های رابطه خوب این است که زمانیکه در کنار زوجتان هستید از همراهی او لذت می‌برید. زوج‌های خوب با هم غذا میخورند، با هم با مشکلات مبارزه می‌کنند و بصورت کلی تبدیل به یک شخص می‌شوند.

۷-عاشق زوجتان هستید

هنگامیکه شخصی عاشق شماست زندگی برایتان لذت بخش می‌شود. شما اولویت عشقتان هستید و شادی شما، شادی او محسوب می‌شود. او همواره برای شما مبارزه می‌کند و در مواقع لازم از شما دفاع می‌کند.

۸-دعواهایتان همراه با احترام است

دعوا کردن بخشی از زندگی هر زوج است. به یاد داشته باشید بجای داد زدن و عصبی‌شدن راه بهتری نیز برای بیان خواسته‌هایتان وجود دارد. به صحبت‌های یکدیگر گوش دهید، به نظرات زوجتان احترام بگذارید و با همراهی هم یک تصمیم مشترک بگیرید. با یکدیگر به آرامی صحبت کنید. هنگام صحبت کردن به این طرف و آنطرف نروید (کنار یکدیگر بنشینید). اگر شما مقصر هستید، اشتباه خود را بپذیرید و زوجتان را مقصر جلوه ندهید.

۹-خودتان هستید و تظاهر نمی‌کنید

مهمترین چیزی که در رابطه شما وجود دارد این است که هویت خود را حفظ می‌کنید و هیچگاه تلاش نمی کنید که خود را چیز دیگری نشان دهید. یاد بگیرید که به تفاوت‌های یکدیگر احترام بگذارید.

۱۰-اهداف مالی خود را به اشتراک می‌گذارید

اگر از لحاظ مالی مشکل داشته باشید ممکن است مشکلاتی در رابطه‌تان بوجود آید. باید تلاش کنید تا همواره یک ثبات مالی داشته باشید. اهداف مالی خود را به زوجتان بگویید و از او بخواهید در این مسیر شما را یاری کند. مشکلات مالی خود را با زوجتان در میان بگذارید و این مشکلات را با همرهی یکدیگر حل کنید. یاد بگیرید که در زندگی ولخرج نباشید.

۱۱-با زوجتان ارتباط خوبی دارید

وجود یک ارتباط خوب باعث تازگی و پایداری ارتباط شما می‌شود. ممکن است در طول زندگی با چالش‌های زیادی مواجه شوید. برای حل این چالش‌ها باید با یکدیگر ارتباط خوبی داشته باشید. هنگامیکه کنار زوجتان هستید به او توجه کامل داشته باشید. به زوج خود با دقت گوش دهید. بخاطر رفتارهای بدتان عذرخواهی کنید. با زوجتان ارتباط فیزیکی برقرار کنید مثلا دستش را بگیرید یا دستتان رو دور گردنش بیندازید. از حس شوخ طبعی خود استفاده کنید.

۱۲-خودتان را می شناسید

قبل از اینکه وارد یک رابطه شوید، ضروری است که نسبت به خودتان شناخت کامل داشته باشید. تنها ماندن بهتر از وارد شدن به یک رابطه بد است.

 • روی افکار خود متمرکز شوید.
 • اهداف خود را مشخص کنید و برای حصول آنها تلاش کنید.
 • خوب بخوابید و خودتان را دوست داشته باشید.

۱۳-بعنوان یک زوج تیم خوبی هستید

 • برای داشتن یک زندگی شاد، زوجین باید بتوانند مثل یک تیم عمل کنند.
 • همدیگر را تشویق کنید
 • بجای استفاده از شبکه‌های مجازی با یکدیگر صحبت کنید.
 • سعی کنید با همکاری یکدیگر روی نقاط ضعف و قوتتان کار کنید.
 • گذشته را فراموش کنید و تمرکزتان را روی زمان حال بگذارید.
 • در کنار یکدیگر از چیزهای جدید لذت ببرید

۱۴-رازهای یکدیگر را نگه می‌دارید

در یک رابطه سالم، زوجین همواره رازهای یکدیگر را نگه می‌دارند. در واقع زوج شما اولین و بهترین کسی است که می‌توانید رازها و مشکلاتتان را با او در میان بگذارید.

 • در مواقع سخت از زوجتان حمایت کنید.
 • با یکدیگر مثل دو دوست صمیمی رفتار کنید.
 • زوجین باید یک حریم شخصی برای خود نگه ‌دارند و نگذارند دیگران در این حریم دخالت کنند.

۱۷ کار برای خوشبختی بیشتر در زندگی مشترک

1-ارسال یک پیام عاشقانه

اکثر ما حداقل یک تا دو بار در روز به همسر خود پیام می‌ دهیم و گاهی اوقات این کار را بیشتر انجام می‌ دهیم. این متن ها ممکن است یک متن معمولی باشد اما باید سعی کنید که کمی آن ها را عاشقانه تر و  محبت آمیز تر کنید . انجام این کار فقط چند ثانیه زمان می برد اما مطالعات نشان می دهد که تاثیر زیادی در تقویت رابطه شما خواهد داشت.

2-اتفاقات مهم را با یکدیگر به اشتراک بگذارید

شاید زمان پیدا کردن برای صحبت کار سختی باشد اما زمانی که این کار را انجام می دهید، ممکن است راجع به کار، بچه‌ ها، مسائل خانواده یا حتی خانه صحبت کنید. همیشه در کنار این صحبت ها احتمال جر و بحث وجود دارد و ممکن است قضیه خیلی بزرگ تر از واقعیت هم جلوه کند. پس بهتر است این بحث های قدیمی را کنار بگذارید و در مورد چیزهایی که دوست دارید، صحبت کنید. مثلاً اینکه رویای شما در مورد تعطیلات چیست ؟ چه عادت مخفی دارید که هیچ کس نمی داند؟ یک مطالعه گسترده در مورد زوج ها نشان داده است افرادی که جزئیات کوچک و صمیمانه را مانند این موارد به اشتراک می گذارند، زوج های شاد تری هستند.

نکته های جنسی زندگی مشترک زناشویی

3-از لحاظ فیزیکی هر روز محبت خود را ابراز کنید

در روز های شلوغ و پر هرج و مرج ممکن است فراموش کنیم که کمی سرعت خود را بکاهیم و از لحاظ فیزیکی به همسر خود نزدیک شویم. اصلاً منظور ما رابطه جنسی نیست، بلکه همه ارتباطات فیزیکی از جمله گرفتن دست ها، آغوش های طولانی و توجه های روزانه را شامل می‌ شود. مطالعات نشان می‌ دهد افرادی که از لحاظ فیزیکی به یکدیگر محبت می‌ کنند، شاد تر و راضی تر هستند. جالب است بدانید که در آغوش گرفتن و محبت غیر جنسی برای آقایان اهمیت بسیار زیادی دارد.

4-از یکدیگر دور نشوید

هر روز زمان زیادی را در کنار همسرتان سپری می کنید. ممکن است نظراتی بشنوید و یا چیزهایی را ببینید که دوست دارید همسرتان هم با آن ها ارتباط برقرار کند. مثلاً آیا فلان داستان را در اخبار خوانده ای؟ امروز اتفاق جالبی برام در محل کار افتاد . یا این غروب آفتاب زیبا رو نگاه کن. محققان به این نتیجه رسیده اند که افراد در یک رابطه شاد به همین چیزهای کوچک برای برقراری ارتباط با یکدیگر از راه مثبت و موثر اهمیت می‌ دهند. زوج هایی که میزان شادی در رابطه آن ها کمتر است‌، احتمالاً این موضوعات را نادیده می گیرند و به آن پاسخ نمی دهند. پس هر روز راهی برای ارتباط با یکدیگر پیدا کنید و مراقب باشید که از هم دور نشوید.

5-در کنار یکدیگر شاد باشید و جشن بگیرید

زندگی بعد از ازدواج پرمشغله تر، سخت تر و دارای مسئولیت های بیشتر است. مثلاً هر روز به دنبال اجناس مختلفی مثل محصولات شوینده، داروی سرماخوردگی، کنفرانس فرزندتان یا خودتان در مدرسه و غیره هستید اما فراموش می‌ کنید که زمانی را برای همسرتان اختصاص دهید و با یکدیگر از زندگی لذت ببرید و استرس ‌ها را دور بریزید.  مطالعات انجام شده توسط روانشناسی به نام هوارد مارکمن نشان می دهد زوج‌ هایی که لحظات سرگرم کننده ای در کنار یکدیگر دارند و در مواقع مختلف جشن می‌ گیرند، رابطه شاد تری دارند.

روش ساخت 3 نوع روغن ماساژ در منزل

6-قدر دانی و سپاسگزاری خود را به یکدیگر ابراز کنید

آخرین باری که از همسرتان برای کاری که انجام داده بود ، تشکر کردید را به یاد می آورید؟ متاسفانه گاهی اوقات روی ویژگی‌ های بد همسر خود تمرکز می‌ کنیم و فراموش می‌ کنیم برای هر کار درستی که انجام داده است، تشکر کنیم امّا قدرشناسی و سپاسگزاری نقش بسیار مهمی در حفظ تعهد رابطه و شادی بیشتر آن دارد.

7-تشریفات و اتفاقات مهم بیشتری داشته باشید

علاوه بر تشریفات همسرانه برای سپری کردن روز، سال و روتینی که دارید، می توانید یک فرهنگ خاص را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. مثلاً امروز سالگرد ازدواج تان است و می‌ توانید آن را جشن بگیرید یا یک پیاده روی در غروب آفتاب داشته باشید یا با یکدیگر به یک مکان زیارتی بروید یا در راه برگشت به منزل به یک جای دیدنی هم بروید. این لحظات به شما کمک می‌ کند که خاطره سازی کنید و به یکدیگر نزدیک شوید.

8-بازسازی کنید

همه زوج ها با یکدیگر بحث می‌ کنند و مشکلاتی را تجربه می‌ کنند اما یکی از عواملی که می تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند و محققان به آن دست پیدا کردند،  این است که چگونه این لحظات منفی را دوباره بازیابی می کنند. هر زمان دیگر که احساس کردید مشکلی دارید، حتماً باید به بازسازی بپردازید و عشق، صداقت و شوخ طبعی خود را بالا ببرید. صد ها راه مختلف برای انجام این کار وجود دارد. نکته مهم این است که همیشه از صمیم قلب در این زمینه تلاش کنید.

15 تا از نکات بهداشتی قبل از رابطه زناشویی

9-کارهای مهربانانه انجام دهید

شاید برایتان مشهود باشد اما گاهی اوقات ما به یک یادآوری نیاز داریم. مهربانی بسیار ارزشمند است. زوج هایی که مسیر های سختی را طی می‌ کنند تا به یکدیگر کمک کنند، و حتی همین کارهای ساده، ( مثل ظرف شستن یا بنزین زدن ماشین) را برای کمک‌ به هم انجام می دهند ، احتمالاً شاد تر از زوج های دیگر هستند و مهربانی و بخشندگی خود را به یکدیگر ابراز می‌ کنند.

10-هم زمان به تختخواب بروید

شاید یکی از شما دوست دارد که زودتر از دیگری بخوابد و فرد دیگر علاقه مند به مطالعه، تماشای تلویزیون، کار کردن و گشت زدن در اینترنت هنگام شب است. این قضیه اصلا عجیب نیست و بسیاری از زوج ها آن را تجربه می کنند. مخصوصا اگر یکی از آن ها مجبور باشد صبح زود بیدار شود و فرد دیگر شب زنده دار باشد. اما ممکن است یکی از شما بتوانید عادت خود را تغییر دهید. حداقل برای مدتی این کار را امتحان کنید. محققان به این نتیجه رسیده اند ؛ زوج هایی که هم زمان با یکدیگر  به اتاق خواب می روند، پیچیدگی و کشمکش کم تری دارند و  رابطه جنسی در آن ها بیشتر است.

11-اتفاقات خوب و موفقیت آمیز را با یکدیگر جشن بگیرید

یکی از بهترین راز ها در مورد زوج های شاد این است که اتفاقات خوب و موفقیت آمیز را با یکدیگر جشن می‌ گیرند. طبق مطالعات انجام شده توسط روان شناسانی مثل شلی گابل، دستیار پروفسور در UCLA، و هاری رئیس پروفسوری در دانشگاه راچستر، این اطلاعات به دست آمده است . آن ها به این نتیجه رسیدند زوج های معمولی فقط موفقیت های خاص مانند ارتقای شغلی را جشن می گیرند. به جای آن این زوج ها هرگونه پیروزی‌ هایی در طول روز مانند پیدا کردن یک جسم گمشده را جشن می گیرند تا لحظات شاد بیشتری را در کنار یکدیگر داشته باشند.

در زندگی مشترک پول را به طور مشترک یا جداگانه مدیریت کنیم؟

12-انتظارات بالا داشته باشید

در گذشته اکثر متخصصان پیشنهاد می کردند که زوج ها انتظارات خود را کاهش دهند و این ایده بر اساس این بود که انتظارات بیش از حد بالا عاملی برای ناامیدی است ‌، اگر چه تحقیقات جدید نشان می‌ دهد که اگر از ازدواج خود انتظار خوبی داشته باشید، احتمال رویداد اتفاقات خوب هم بیشتر خواهد بود. مطالعه ای در سال ۲۰۰۴ در ژورنال روانشناسی شخصیت و اجتماع نشان می دهد زوج‌ هایی که شاد هستند، مهارت های یکسان در یکدیگر که باعث می شود انتظاراتشان برآورده شوند را قدر می دانند، در نتیجه بیش از بقیه شاد هستند . زوج‌ هایی که انتظارات بالایی از دیگری دارند ، لزوماً نا امید نمی شوند، بلکه به جای آن رضایت بیشتری هنگام برآورده شدن انتظارات از یکدیگر پیدا می کنند.

13-نزدیک نگه داشتن رابطه در بیرون از خانواده

زوج های شاد می دانند که همیشه نمی توانند نیازهای یکدیگر را برطرف کنند. بنابراین روابط نزدیک خود را با دوستان و خانواده هم حفظ می کنند و یکدیگر را تشویق می کنند که به نیازهای خود با دیگران هم پاسخ بدهند.

زوج های شاد می دانند که چگونه به یکدیگر حق حمایت شدن توسط دیگران را بدهند. اجازه می‌ دهند که شما از حمایت دیگران هم در مواقع نیاز بهره مند شوید . طبق مطالعه ای در دانشگاه مرکزی لووا، در مورد مطالعات خانواده و زوج ها نشان می دهد که  پیشنهاد و توصیه ناخواسته می تواند عاملی مخرب برای ازدواج باشد. بنابراین زوج های شاد می‌ دانند که چه زمانی عقب بکشند و اجازه دهند که همسرانشان از افراد دیگری مثل مادر، خواهر یا برادر، دوستان یا همکار کمک بگیرد و حمایت شود.

50 حرفی که هرگز نباید به همسرمان بزنیم

14-از این زندگی صمیمانه و فعال لذت ببرید

یک زندگی فعال از لحاظ رابطه جنسی بخش مهمی از یک ازدواج شاد است. زوج هایی که از لحاظ جنسی کم تر فعال باشند، رضایت کم تری از ازدواج خود دارند. طبق مطالعه انجام شده توسط دنیس دونوی در ژورنال تحقیقاتی زوج‌ ها،  زوج‌ هایی که فعالیت جنسی بیشتری دارند ، احتمالاً رابطه شادتری را تجربه می‌ کنند.

رابطه جنسی زوج ها نباید با بالا رفتن سن کاهش پیدا کند. در حقیقت مردان در سنین بالاتر احتمالاً بیشتر از رابطه جنسی لذت می برند. این مطالعه نشان می دهد که مردان در دهه پنجاه سالگی نسبت به دهه سی و چهل سالگی لذت بیشتری از رابطه جنسی می برند.

15-به دنبال هیجان و غافلگیری برای یکدیگر باشید

یکنواخت نشدن  ازدواج یکی از بخش‌ های مهمی است که روابط شادی را برای زوج ها ایجاد می کند. طبق مطالعه انجام شده در ژورنال روانشناسی در مارس سال ۲۰۰۹ یکنواختی در ازدواج می تواند سطح رضایت فرد را از ازدواج بکاهد.

بالا نگه داشتن سطح هیجان در ازدواج از طریق قرارهای ملاقات در بیرون از منزل یا غافلگیر کردن یکدیگر، انجام فعالیت‌ های جدید در کنار یکدیگر می تواند عاملی برای افزایش شادی در رابطه باشد . تر و تازه نگه داشتن رابطه باعث می شود که احتمال موفقیت آن در بلند مدت افزایش پیدا کند.

50 نکته ریز برای شکل دادن ازدواج و نشان دادن عشق

16-برطرف کردن مشکلات با یکدیگر و تیم وورک

کلماتی که زوج‌ ها هنگام مخالف بودن بیان می‌ کنند، تفاوت زیادی را در سطح رضایت آن ها از ازدواج ایجاد می‌ کند.  طبق تحقیقات انجام شده در ژورنال پیری و روانشناسی در سال ۲۰۰۹، زوج‌ هایی که ازدواج شادتری دارند، معمولا از کلماتی مثل ” ما ” یا ” مال ما ” استفاده می کنند.

زوج هایی که  از لحن و کلامی استفاده می‌ کنند که نشان‌ دهنده تمایل آن ها برای یک کار گروهی و همراه با یکدیگر است، استرس کم تری را در هنگام جر و بحث تجربه می کنند. آن ها محبت بیشتری را ابراز می کنند و رفتار های منفی آن ها به طور کلی کم تر است. زوج های شاد این کشمکش ها را در کنار یکدیگر برطرف می‌ کنند.

17-بوسه خداحافظی هنگام‌ صبح

بوسه خداحافظی هنگام صبح می تواند روز شما را به یک روز با تفکرات مثبت تبدیل کند. روانشناسان و فیزیولوژیست های آلمانی به این نتیجه رسیدند مردانی که قبل از رفتن به سر کار هر روز صبح همسر خود را می بوسند، به طور متعادل و میانگین ۵ سال رابطه طولانی‌ تری دارند و ۲۰ الی ۳۰ درصد پول بیشتری نسبت به مردان دیگر خواهند داشت.

مردانی که قبل از ترک خانه همسر خود را می بوسند، احتمال تصادف کم تری در راه محل کار به خانه دارند. زوج هایی که ازدواج شادی دارند، چیزهای کوچک را فراموش نمی کنند . مانند همین بوسه قبل از جدا شدن از یکدیگر. زیرا آن ها از فواید مثبت آن بهره‌مند شده‌اند.

10 تا از مهمترین نکات موفقیت در رابطه زناشویی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا