تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

11 تا از بهترین و جدید ترین راه های افزایش خلاقیت (تحقیقات جدید)

چرب زبان

خلاقیت مانند یک ماهیچه است. می تواند کشش داشته باشد، به چالش کشیده شود. اکنون زمان آن است که خلاقیت خود را افزایش دهید.در اینجا 9 راه برای افزایش چشمگیر خلاقیت را به نقل از جدیدترین تحقیقات مجله معتبر Greatist به شما یاد می دهیم.

روشهای جالب ولی کاملا موثر (تجربه 12 ساله)

هزاران روش در سرتاسر اینترنت برای افزایش خلاقیت بیان می شود ولی واقعا کدامیک برای افزایش خلاقیت موثر هستند یا از نظر علمی ثابت شده اند؟ نویسنده این مطلب سال ها در این زمینه تحقیق و جستجو کرده است و نتیجه تمام این گشت و گذارها را در قالب 9 نکته زیر پیشنهاد می کند:

 • مسیر پیاده روی خود را (مثلا از منزل تا محل کار) هر روز تغییر دهید و از مسیری متفاوت رفت و آمد کنید
 • گاهی اوقات بجای معمولی راه رفتن بر عکس (به پشت) راه بروید
 • با آدم های خلاق معاشرت کنید
 • روزانه 10 دقیقه با مداد روی کاغذ هر چیزی که دوست دارید را طراحی کنید (بدون استفاده از پاک کن)
 • هر روز حداقل ده دقیقه کتاب (در موضوعات متنوع) مطالعه کنید و در کنار هر پاراگراف کتاب، نظر/نقد خود را در یکی دو خط یادداشت کنید
 • یک رمان یا کتاب داستان بخوانید و سعی کنید وقتی به نیمه کتاب رسیدید بقیه آن را خودتان پیش بینی کنید و برای خودتان مقابل آینه توضیح دهید
 • یک کلمه از داخل یک مجله/روزنامه (ترجیحا اخبار روز) پیدا کنید و در مقابل آینه با صدای بلند 5 دقیقه از خودتان راجب آن تحلیل و صحبت کنید
 • یک ساز موسیقی را شروع به یادگیری کنید
 • محیط اتاق/محل کارتان را هر چند وقت یک بار تغییر دهید و اجازه دهید هفته ای یک بار به هم ریخته و شلوغ باشد

سایر روشهای موثر

1-کار گروهی (تیمی) انجام دهید

کار گروهی (تیمی) انجام دهید

کنجکاوی شما را به سمت خلاقیت هدایت می کند. اندرو نگا، موسس و رهبر سابق گوگل و در حال حاضر سرپرست علمی سایت بایو، می گوید خلاقیت یک استعداد ناگهانی نیست که در وجود شخصی قرار داشته باشد بلکه می گوید می توانید خلاقیت و نوآوری را به دست بیاورید.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

حتما بخوانید: 34 روش تقویت حافظه برای مطالعه

“در زندگی خودم، متوجه شدم که هر وقت مطمئن نبودم که بعدا چه کاری می خواهم بکنم، می رفتم و به آموختن می پرداختم، زیاد می خواندم، با کارشناسان صحبت می کردم. من نمی دانم که مغز انسان به چه شکلی کار می کند، اما تقریبا جادویی است: هنگامی که شما به اندازه کافی می خوانید یا با کارشناسان به اندازه کافی صحبت می کنید، در کل وقتی که شما ورودی کافی دارید، ایده های جدید شروع به ظاهر شدن می کنند. ” در واقع، همکاری کردن و کار گروهی و یادگیری از دیگران بسیار به خلاقیت شما کمک می کند.

2- کاری را که دوست دارید انجام دهید

انجام کار مورد علاقه

برای ایده ها گیر کرده اید؟ آیا مطمئن نیستید که می خواهید چه کاری بکنید؟ زندگی شما نیاز به تعادل دارد تا خلاقیت شما از بین نرود. آلبرت اینشتین در نامه ای به پسرش، با توجه به علاقه ی پسرش به بازی پیانو، می گوید: کاری را انجام بده که از انجام آن خشنود باشی. انیشتین می گوید: “این راهی برای یادگیری بیشتر است، زمانی که شما کاری را با لذت انجام می دهید متوجه گذشت زمان نمی شوید.” “من گاهی اوقات چنان مشغول کار می شوم که فراموش می کنم ناهار بخورم.”

عشق و خلاقیت در هم آمیخته اند. سرگرمی، مانند بازی کردن با یک وسیله، مسابقه دو یا جمع آوری خاطرات، می تواند به شما در مبارزه با استرس و احساس آرامش کردن کمک کند و باعث افزایش خلاقیت شما شود.

3- الهام گرفتن از علوم دیگر

الهام گرفتن از علوم دیگر

ایده بعدی شما کپی کردن چیزی نیست که رقیب قبلا انجام داده است؛ بنابراین نوآوری را در صنایع و حرفه های مختلف دنبال کنید. تحقیق کنید کسب و کارها روی چه چیزی تسلط دارند و چرا به چه کسب و کاری بیشتر وفادار هستید؟ چرا؟ چگونه می توانید کسب و کار خارج از حرفه ی خود را به بازار کار خود وارد کنید؟ شاید شما بتوانید این ایده ها را بهبود بخشید. الهام گرفتن از سایر رشته ها (حتی کپی کردن از دیگران) یک راه عالی برای ارتقاء خلاقیت شماست. مثلا طراحان معمار می توانند از گرافیست ها ایده بگیرند یا طراحان صنعتی از رشته های زیست شناسی و طبیعت.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4-جدا شوید (از کار فارغ شوید)

فارغ شدن از کار

همانطور که آلن کوهن می گوید: “هم در کار و هم در استراحت فضیلت وجود دارد. از هر دو استفاده کنید و از آن ها چشم پوشی نکنید “. گاهی اوقات بهترین ایده ها هنگامی به ذهن شما خطور می کنند که مغز خود را درگیر ایجاد ایده عالی بعدی نکنید. ایده ممکن است هنگامی که شما خوابید به ذهنتان خطور کند. یک شب استراحت به شما کمک خواهد کرد که مولد تر و خلاق تر باشید. شاید ایده نوآورانه بعدی شما در هنگام رانندگی، تمرین، پیاده روی، خرید، نشستن هواپیما یا تماشای غروب آفتاب به ذهنتان برسد. اگر خلاقیتی به ذهنتان نمی رسد بیخیال شوید. آرام باشید و اجازه دهید مغزتان جادوی خود را انجام دهد.

5-پیاده روی

پیاده روی

افراد مختلف به طور متوسط، ​​روزانه بین 7 تا 15 ساعت می نشینند. به نظر خنده دار است اما واقعیست. این کار برای سلامت و خلق و خوی شما بسیار مضر است، این بدان معناست که می تواند خلاقیت شما را از بین ببرد.

تحقیقات استنفورد نشان داد که پیاده روی، تفکر خلاق را بهبود می بخشد. در ادامه مطالعه، HBR متوجه شد افرادی که در جلسات پیاده روی شرکت می کنند، خلاق تر و جذاب تر هستند. مدیر ارشد گروه ارشد دارن هاستون، مدیر عامل فیس بوک، مارک زوکربرگ، مدیر عامل شرکت Western Union، مدیر عامل شرکت Hikmet Ersek، جک دورزی، بنیانگذار Twitter، مدیر عامل شرکت LinkedIn جف وینر و بسیاری دیگر از رهبران تجاری و کارآفرینان به طور مرتب جلسات پیاده روی را برگزار می کنند. در حالی که راه رفتن در طول کار، بحران نشستن ما را حل نمی کند، اما گامی در مسیر درست است.

6- خلق و خوی خود را تنظیم کنید

تنظیم خلق و خو

فقدان ایده یا ناتوانی در حل یک مشکل می تواند بسیار ناامید کننده باشد. موسیقی می تواند چیزی باشد که خلق و خوی شما و خلاقیت شما را تقویت کند. استیو جابز برای تغییر روحیه خود و حفظ خلاقیت خود از موسیقی استفاده می کرد. این کار می تواند به شما هم کمک کند.

7- برای مشاوره یا بازخورد درخواست کمک کنید

مشاوره

گاهی اوقات شما برای پیدا کردن یک راه حل خلاقانه خیلی مشکل دارید. درخواست کمک از دیگران نشانه ضعف نیست. برای کمک و مشاوره از دوستان، همسالان و افراد با اطمینان و احترام که می شناسید، درخواست کنید. هر فرد مجموعه مهارت و دانش خود را دارد. چشم انداز تازه ای در بیرون، ممکن است تنها چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. حتی اگر شما از توصیه های آن ها استفاده نکنید، ممکن است یک تفکر جدید و خلاق را بدست آورید.

8-ایده ی بی فایده را انتخاب کنید

ایده ی بی فایده را انتخاب کنید

بی فایده ترین ایده ای که می توانید تصور کنید چیست؟ فهرستی از بدترین ایده هایی را که می توانید تصور کنید، تهیه کنید. در حال حاضر چالش واقعی برای گسترش خلاقیت شما این است: بهترین ویژگی های این ایده های بی فایده چیست؟ شاید به دنبال این ایده های بی فایده، چیز خلاقانه ای به وجود آید که شما بتوانید آن ایده های بی فایده را به یک ایده مفید تبدیل کنید.

از دست ندهید: 15 تا از رازهای موفقیت افراد مشهور طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

9-سایر نکات:

 • موسیقی در سبک های متفاوت گوش دهید (سنتی، پاپ و …)
 • مدیتیشن انجام دهید
 • در مورد چیزی غیر قابل دسترس فکر کنید (مثلا یک اختراع عجیب و غریب و …)
 • با دستتان بنویسد (فکرهایتان را با مداد روی کاغذ بنویسید)
 • افکار پوچ را به حداقل برسانید
 • به چیزی آبی یا سبز نگاه کنید (این دو رنگ خلاقیت را به مرور افزایش می دهند)
 • با اشارات دستانتان صحبت کنید
 • در فضای آزاد بنشینید (جایی مثل پارک)
 • دراز بکشید و به ابرها یا ستارگان خیره شوید
 • کمی بخندید (خنده خلاقیت را افزایش می دهد)
 • راه خانه تا محل کار را از مسیرهای مختلف بروید نه فقط یک راه همیشگی
 • بیرون از خانه و با دوستان باهوش وقت بگذرانید
 • با دستان خود چیزی بسازید
 • اجتماعی باشید و در جمع زیاد صحبت کنید
 • ورزش کنید (بخصوص یوگا و بیلیارد)
 • چیز جدیدی را امتحان کنید (مثلا برعکس راه بروید)
 • بازی ویدئویی انجام دهید
 • روزها 20 دقیقه بخوابید (حتی چرت زدن هم خوب است)
 • در کافی شاپ بنشینید و به رفتار دیگران نگاه کنید
 • لیستی از مشکلاتتان تهیه کنید و آنها را حل کنید تا درگیری ذهنی نداشته باشید
 • با افراد طعنه زننده معاشرت نکنید
 • اتاق خلاقیت ایجاد کنید و ابزارهایی مثل مکعب روبیک در آن قرار دهید
 • زمانی که خسته اید کار کنید تا کشش فکری تان افزایش یابد
 • تنهایی وقت بگذرانید و روزانه 10 دقیقه فکر کنید (10 دقیقه کافیست)
 • آزادانه فکر کنید و ایده هایتان را بنویسید

10-نکات موثر گردآوری شده از چندین مجله معتبر اروپایی

1-متفاوت باشید حتی اگر کسی شما را تایید نکند: سعی کنید عادی برخورد نکنید. دائم از دیگران راجب موضوعاتی که درباره آن‌ها بحث می‌کنید سوال بپرسید و افکار خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ممکن است هرگز متوجه نشوید که آیا ایده‌های‌تان مورد تایید دیگران قرار می‌گیرد یا نه اما درباره آن‌ها با نزدیکان‌تان صحبت کنید. همچنین نظرتان را راجب ایده‌های دیگران بگویید و نگران غلط یا درست بودن آن نباشید.

2- هر روز برای افزایش خلاقیت‌تان وقت بگذارید: خلاقیت صرفا ذاتی نیست بلکه می‌توانید در طول روز برای افزایش آن وقت بگذارید. هیچ فیلمساز، موسیقیدان، نقاش و رمان نویسی از ابتدا حرفه‌ای نبوده است. آن‌ها در طول روز به یادگیری مهارت‌ها و ایجاد ایده‌های جدید می‌پرداختند.

 • هر روز حداقل 20 دقیقه بر روی مهارت‌های خود تمرین کنید و سعی کنید پیشرفت کنید. شما زمانی موفق می‌شوید که تمرین‌های‌تان را سخت‌تر و سخت‌تر کنید.
 • حتی اگر شما نمی‌خواهید در یک زمینه خلاقانه کار کنید، سعی کنید هر روز تمرین نقاشی، موسیقی، داستان نویسی و غیره بکنید؛ زیرا می‌توانند خلاقیت شما را در زندگی روزمره افزایش دهند.

3- کنجکاو باشید: درباره چیزهایی که نمی‌دانید خلاق باشید. برای مثال سعی کنید مطالعه کنید، با افرادی که می‌شناسید صحبت کنید و درباره موضوعات مختلف نظرشان را بخواهید. اگر درباره مسائل مختلف کنجکاو باشید کم کم شاهد پیشرفت مهارت‌های خود می‌شوید.

خلاقیت

4- خوب بخوابید، سالم غذا بخورید و آب کافی بنوشید: هنگامی که احساس خستگی می‌کنید، ایده‌های طلایی کم‌تر وارد ذهن‌تان می‌شود، بنابراین به چای چرت زدن یا قهوه خوردن بخوابید. هنگامی که انرژی دارید، ذهن شما فعال است و ایده‌های خلاقانه به فکرتان می‌آید.

 • سلول‌های مغزی شما برای کار کردن نیاز به گلوکز دارند. مواد غذایی شیرین حاوی گلوکز هستند. این غذاها بعد از مصرف به قندهای ساده تبدیل می‌شوند و برای تغذیه تمام سلول‌های بدن شما از جمله سلول‌های مغزی به کار می‌روند.
 • نوشیدن آب کافی باعث اکسیژن رسانی به مغز می‌شود و قطعا بدون آب، مغز نمی‌تواند به درستی کار کند.

5- در مورد زمینه‌هایی که در آن‌ها مهارت ندارید اطلاعات کسب کنید: هنگامی که شما درباره زمینه‌های مختلف اطلاعات کسب می‌کنید، خلاقیت‌تان را افزایش می‌دهید. به عندان مثال می‌توانید در مورد علم، هنر یا معماری مطالعه کنید تا میزان دانش خود را افزایش دهید.

 • بسیاری از افراد موفق پس از سال‌ها فعالیت در زمینه‌های دیگر استعداد خود را کشف کردند و سمت آن رفتنه‌اند.
 • سفر کردن یک راه عالی برای جذب تاثیرات جدید است. به جای جدیدی بروید و ذهن خود را آسوده کنید. اگر نمی‌توانید زیاد از محل زندگی‌تان دور شوید، پیاده روی کنید و از آن در بیرون از خانه می‌بینید یا می‌شنوید در کار خود الهام بگیرید

6- آرام باشید: فکر کردن زیاد به خلق یک ایده نه تنها مانع خلق آن می‌شود بلکه باعث مسدود شدن ذهن‌تان می‌شود. پس برای ایجاد یک ایده جدید هیچ موقع خود را تحت فشار نگذارید. آرامش خود را حفظ کنید تا در موقع مناسب یک ایده مناسب طرح کنید.

7- تجربه آزادانه: سعی کنید چیزهای جدید یاد بگیرید. امور روزانه خود را تغییر دهید و کارهای خارق‌العاده انجام دهید یا روش‌های جدید را امتحان کنید. ممکن است در بعضی مواقع این کارها نتیجه خوبی نداشته باشند ولی به دل خود ترس راه ندهید و فقط تجربه کنید تا موفق شوید.

خلاق بودن

8- ایده‌های خود را با طوفان فکری قضاوت نکنید: هر ایده خلاقی خوب نیست اما این دلیل نمی‌شود که ایده‌های خود را زیر سوال ببرید و خود را ناتوان در نظر بگیرید. همه ایده‌های خود را یادداشت کنید حتی اگر حس می‌کنید ایده درستی را طرح نکرده‌اید. ممک است بعدا بتوانید ایده‌های‌تان را تکمیل کنید و یک ایده فوق‌العاده طرح کنید.

حتما بخوانید: چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟

9- ارتباط دادن ایده‌های قدیمی و جدید: در حالی که ایده‌های‌تان را یادداشت می‌کنید سعی کنید ایده‌های قدیمی و جدید را با هم ترکیب کنید تا یک ایده فوق‌العاده طراحی کنید. برای این کار باید صبور باشید و تمرکز خود را افزایش دهید.

 • گروه موسیقی رولینگ استونز سبک راک انگلیسی را با سبک بلوز مخلوط کردند و یک سبک نو ساختند.
 • ویلیام فاکنر نویسنده‌ای است که توانست جایزه نوبل کسب کند. او سبک جیمز جویس را با تاریخ کشورش ترکیب کرد و یک اثر شاهکار نوشت.
 • کوبیسم یک سبک هنری است که با ترکیب اشکال دندانه دار، نقش‌های هموار و فرم‌های برگرفته از نقاب آفریقایی نقاشی شده است.

10- هنگامی که استرس دارید محیط خود را تغییر دهید: استرس می‌تواند مانع توانایی شما برای بیان خلاقیت باشد. اگر احساس می‌کنید تحت فشار روحی هستید محیط خود را تغییر دهید. می‌توانید به طبیعت بروید تا احساس آرامش کنید. گوش دادن به موسیقی نیز می‌تواند میزان استرس‌تان را کاهش دهد.

حتما بخوانید: 6 فعالیت ساده در خانه برای افزایش خلاقیت کودکان (تحقیقات جدید)

11- با دیگران کار کنید: گاهی اوقات کار کردن با دیگران باعث می‌شود ایده‌های شگفت انگیز تولید شود. هنگامی که کار گروهی می‌کنید هر کس نظر خودش را درباره موضوع می‌دهد. نظر هر کس می‌تواند برای شما الهام بخش باشد. ممکن است افراد دیگر تجربیات بیشتری نسبت به ما داشته باشند، پس می‌توانند به ما در زمینه‌های مختلف کمک کنند.

 • این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید پروژه‌ای را تنهایی انجام بدهید. می‌توانید قبل از انجام پروژه یک پیش‌نویس به افراد قابل اعتماد ارسال کنید و نظر آن‌ها را درباره پروژه بپرسید.

12- طراحی کنید و بنویسید: هنگامی که در حال فکر کردن هستید و می‌خواهید یک ایده جدید طراحی کنید، یک قلم در دست بگیرید و سعی کنید هر چی به ذهن‌تان می‌آید بنویسید یا طراحی کنید. این کار باعث می‌شود مغز دائم در حال تجزیه و تحلیل باشد.

13- در طول روز فعالیت‌های ذهنی دیگری انجام دهید: مواقعی که سرتان شلوغ است و کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، زمانی برای فکر کردن ندارید. در طول روز ساعتی را برای انجام فعالیت‌های ذهنی دیگر اختصاص دهید و از ذهن‌تان استفاده کنید. ای کار می‌تواند در ارتباطات‌تان به شما کمک کند.

سایر راهها در  اینفوگرافی زیر

راهکارهایی برای داشتن ذهن خلاق (اینفوگرافی)

ویدیوی آموزشی

دانلود جزوه pdf

pdf   دانلود جزوه پی دی اف 11 صفحه ای

باز هم هرگونه سوال و نظری در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح نمایید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا