ریپورتاژ آگهی

نور و کود مناسب برای گیاه بابا آدم (+راهنمای جامع)

چرب زبان

راهنمای جامع نگهداری از گل بابا آدم

نگهداری از انواع گیاهان در محیط خانه یا در حیاط و … همیشه یکی از لذت بخش ترین فعالیت های مورد علاقه انسان می باشد و علاوه بر اینکه محیط زندگی ما را شاداب و زیبا می کند بلکه تاثیر زیادی در روحیه تمامی افراد خانواده را دارد و از این رو ما همیشه تمایل داریم انواع گل و گیاه را در محیط زندگی خود داشته باشیم که یکی از پر طرفدار ترین های ان بابا آدم می باشد. اگر می خواهید به خریداری گیاه بابا آدم بپردازیم باید در خصوص بهترین نور و کود برای گیاه بابا آدم و شرایط نگهداری آن نیز اطلاعات لازم را داشته باشید. 

از این رو ما در این مطلب سعی می کنیم تا راهنمای جامع شرایط نگهداری از گل بابا آدم را برای شما قرار دهیم پس با ما در این صفحه همراه باشید.

گیاه بابا آدم چیست ؟

گیاه بابا آدم که به نام فیلگوش نیز شناخته می شود و با نام علمی Arctium و Alocasia نیز شناخته می شود از گیاهان آپارتمانی محسوب می شود که از خانواده گیاهان Araceae به شمار می رود و برگ های بسیار پهن مانند گوش فیل دارد. این گیاهان از مزایا زیادی دارویی درمانی برخوردار می باشد و در گذشته برای تب بری و از بین بردن عفونت از آن استفاده می شد اما امروزه به عنوان یک گل زینتی که می تواند به تصفیه محیط شما کمک کند مورد استفاده قرار میگیرد.

اما این گل مانند هر گل دیگری به شرایط خاص نگهداری خود نیاز دارد که بدون شک مهم ترین آن انتخاب بهترین نور و کود می باشد و میزان رطوبتی که به طور منظم باید به آن برسانید. در ادامه ابتدا انواع این گیاه را به شما معرفی می کنیم و سپس در خصوص نگهداری هر کدام به تفکیک اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان قرار می دهیم.

شرایط مناسب نگهداری انواع گیاه بابا آدم چیست ؟

  1. بابا آدم آمازونی : برگ های سبز تیره و رگه های روشن آن باعث می شود که این گل از مشهور ترین گل های بابا آدم باشد.
  2. بابا آدم مخمل مشکی : یکی از زیبا ترین انواع این گل می باشد که رویه مخملی بسیار تیره ای دارد که از رگه های سفید برخوردار می باشد.
  3. Alocasia Lutea Golden : این گل به نسبت از ساقه و رگه های طلایی تری برخوردار می باشد که از زیبایی خاصی برخوردار می باشد.
  4. Alocasia Pink Dragon (اژدها صورتی) : این گل از زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشد که نه تنها ساقه های صورتی آن بسیار چشم نواز است بلکه برخی از انواع آن برگ های صورتی نیز دارد.

و… که می توان از آن ها با نام Alocasia Polly و  Alocasia Purple Sword یاد برد که هر کدام از زیبایی منحصر به فرد خود برخوردار می باشد. اما به طور کلی باید گفت که ذات این گل به طور یکسان در همه گل های بالا یکسان می باشد که از این رو شرایط نگهداری و بهترین نور و کود برای گیاه بابا آدم نیز یکسان می باشد. ما در ادامه تمامی شرایط جامع برای نگهداری گل بابا آدم را برای شما شرح می دهیم که به این شرح می باشد :

2

نور و کود مناسب برای گیاه بابا آدم (+سایر روش نگهداری)

در این قسمت از این مطلب می توانید هر آنچه در خصوص مراقبت از گیاه بابا آدم نیاز دارید را مشاهده کنید :

☀ نور مناسب برای گیاه بابا آدم

گیاه بابا آدم به نور خوب اما غیر مستقیم نیاز دارد. در حقیقت گیاه بابا آدم به علت برگ های تیره ای که دارد به نور زیادی نیاز دارد اما این نور نباید مستقیم باشد در غیر این صورت باعث زرد شدگی و سوختگی گیاه می گردد. اگر خانه شما آفتاب گیر می باشد در این صورت پشت پنجره و در محیطی که نور وارد خانه می شود می تواند مناسب باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

همچنین اگر نور مناسب ندارید و تجهیزاتی می خواهید که نور مناسب این گیاه را ارائه کند در این صورت کافیست بر روی لینک رو به رو کلکی کنید و به سادگی بهترین شرایط نوری را برای این گیاه فراهم کنید : لامپ مخصوص رشد گیاه

☁︎ آب مورد نیاز گیاه بابا آدم

زمانی باید مجدد به آب دادن به این گیاه بپردازید که 30 تا 50 درصد این خاک خشک می شود. بدیهی که از در فصول سرد سال اب این گیاه دیر تر از دست می رود و در تابستان بیشتر باید به آن اب دهید. در فصول زمستان هر 5 روز یکبار و در فصول گرم هر سه روز یکبار می تواند برای این گیاه کافی باشد.

برای آب دادن به این گیاه باید به قدری آب بدهید که از حفره های زیر گلدان اب خارج شود. فراموش نکنید که اگر به گل بابا آدم زیاد اب دهید قطعا ریشه آن می پوسد پس این مورد را فراموش نکنید.

⸙ کود مناسب برای گیاه بابا آدم

معمولا کودی که برای این گیاهان مورد استفاده قرار میگیرد کود 20-20-20 می باشد. منظور این از این کود برای گل بابا آدم چیست ؟ در این کود پودری شکل به مقدار مورد نیاز پتاسیم ، روی ، آهن و .. وجود دارد که ریشه گیاهان را تقویت می کند و موجب استحکام ساقه و گلبرگ می باشد. از این رو این گیاهان مناسب می باشد.

3

بهترین شیوه کود دادن به گیاه بابا آدم چیست ؟

شیوه استفاده از این کود ها نیز بسیار مهم می باشد. باید این نکات را در استفاده از این کود در نظر بگیرید :

  1. کودی که به این گیاهان می دهید باید در فصول گرم یعنی از بهار تا پایین باشد. در آخر پاییز و در زمستان نیاز نیست به این گیاهان کود دهید.
  2. شما می توانید برای تقویت گیاه هر یک ماه یک بار به این گیاهان کود دهید.
  3. فراموش نکنید برای کود دهی خاک باید مرطوب باشد در غیر این صورت ریشه می سوزد و از بین می سوزد و از بین می رود.

☂ شرایط رطوبتی

هرچند گیاه بابا آدم شما در آب زیاد دچار پوسیدگی می شود اما محیط مرطوب را ترجیح می دهد نباید محیط خانه خشک باشد. برای مرطوب کردن محیط اطراف گل بابا آدم می توانید از اسپری آب پاش استفاده کنید و بر روی برگ های آن اسپری کنید. همچنین استفاده از تجهیزات خاص مه پاشی بدون شک یک انتخاب ایده آل برای شما می باشد که اگر در محیط خانه امکان بهره برداری از آن نیست بهترین شیوه نگهداری از گل بابا آدم همان اسپری آب پاش است.

🏠︎ محل قرار دادن گل بابا آدم

کشور ما کشوری آفتابی می باشد که در بسیاری از مواقع نور مستقیم در آن تابیده می شود. از این رو نگهداری از این گیاه در حیاط چندان مناسبی نمی باشد. اما اگر می خواهید این گیاه را در حیاط یا بالکن بکارید می توانید در سایه آن را قرار دهید. همچنین قطعا در خانه در شرایطی که نور وارد می شود اما دمای مستقیم گیاه را بالا نمی برد می تواند مناسب باشد.

همچنین به دما خانه برای قرار دادن گیاه بابا آدم نیز توجه کنید. گیاه بابا آدم دمای گرم خانه را بیشتر دوست دارد و از این رو برای خانه و آپارتمان شما مناسب می باشد. تنها توجه کنید که این گیاه در فصل سرما در کنار پنجره دچار یخ زدگی نشود. همچنین دمای مستقیم می تواند این گیاه را دچار پوسیدگی کند پس آن را در کنار وسایل حرارتی نیز قرار ندهید.

✿ چند راهکار مراقبتی از گیاه بابا آدم :

هر بار که قصد آب دهی به گیاه بابا آدم را دارید زاویه رو به رو نور آن را تغییر دهید و گلدان را کمی بچرخانید که به مرور برگ های آن نور مساوی و یکسان دریافت کنند.

  1. هر بار که قصد تعویض گیاه بابا آدم را دارید خوب است بدانید که باید گلدانی یک الی دو برابر از ریشه های گیاه بزرگتر انتخاب کنید.
  2. اگر می خواهید گیاه بابا آدم را تکثیر کنید به سادگی می توانید ریشه های آن را جدا کنید و در خاک قرار دهید چرا که این ریشه جوانه می زند و رشد می کند.
  3. از دست دادن برگ های بابا آدم در زمستان به علت خواب زمستانی طبیعی می باشد. در فصل این زمستان این گل را از فضای پر حرارت دور کنید و آب یاری آن را محدود کنید اما نور زیادی در اختیار آن قرار دهید تا فصل بهار که دوباره روتین بالا را باید در پیش بگیرید.

امیدواریم این مطلب در خصوص بهترین نور و کود برای گل بابا آدم و شیوه نگهداری از آن مفید بوده باشد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا