ریپورتاژ آگهی

مکان های تاریخی شیراز را بشناسید

چرب زبان

شیراز شهر فرهنگ و ادب، شهری زیبا و خوش عطر و بو که در ماه اردیبهشت، چهره‌ای بهشتی را از خود به نمایش می‌گذارد. علاوه بر زیبایی طبیعی و وجود بزرگان شعر و ادب، آثار و بناهای تاریخی که از دوران باستان به یادگار مانده، خبر از تمدن غنی این شهر می‌دهد. هتل زندیه شیراز در حریم مجموعه زندیه واقع شده و دسترسی راحتی به مکان های تاریخی شیراز دارد.

تخت جمشید

تخت جمشید یا پرسپولیس به فرمان داریوش اول، سومین پادشاه سلسله هخامنشیان بنا شد. اما ساخت بنا در دوران زندگی داریوش اول به اتمام نرسید و ادامه ساخت این عمارت در دوران جانشینان او یعنی خشایار شاه و اردشیر اول ادامه یافت.

عملیات ساختمانی تخت جمشید تا پایان سلسله هخامنشیان تمام نشد، اما بنای اصلی تخت جمشید در دوران حکومت سه پادشاه هخامنشی انجام پذیرفت. در محوطه تخت جمشید، بقایای باقیمانده و ناتمام این بنای عظیم مشاهده می‌شود.

از بناهای جذاب تخت جمشید می‌توان به دروازه بزرگی که در ضلع شمال شرقی مجموعه تخت جمشید قرار گرفته، اشاره نمود. مجموعه تخت جمشید از مشهورترین مکان های تاریخی شیراز به شمار می‌آید.

مجموعه پاسارگاد

مجموعه تاریخی پاسارگاد یادگار به جامانده از دوران هخامنشیان می‌باشد. این مجموعه در منطقه پاسارگاد استان فارس قرار گرفته و هفتمین اثر ایرانی ثبت شده در آثار میراث جهانی می‌باشد.

این اثر به جامانده، در سال ۵۵۰ پیش از میلاد در دوران هخامنشیان ساخته شده است. مجموعه پاسارگاد به دستور کوروش کبیر بنا شد. این مجموعه شامل آرامگاه کوروش، بنای معروف به تخت سلیمان، کاخ دروازه و انسان بالدار، کاخ اختصاصی و کاخ بارعام، می‌باشد.

مدرسه خان

از دیگر مکان های تاریخی شیراز می‌توان به مدرسه خان اشاره نمود. مدرسه خان به عنوان یکی از مراکز علم آموزی در زمان حکومت شاه عباس صفوی بوده است. مدرسه خان توسط حاکم فارس، الله وردی خان گرجی ساخته شد. از دروس اصلی مورد آموزش در این مدرسه می‌توان به فلسفه و فقه اشاره نمود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

علاوه بر این، مباحث درسی دیگری همچون ادبیات، ریاضی، شیمی، ستاره شناسی، گیاه شناسی، علوم هندسه و زمین شناسی نیز تدریس می‌شد. ملاصدرا، فیلسوف مسلمان ایرانی توسط الله وردی خان گرجی به این مرکز آموزشی دعوت شد.

word image 40290 2

سرای مشیر

در مجاورت بازار وکیل، بازار بسیار زیبایی قرار دارد که با کاشی‌کاری‌های زیبا و ریزه‌کاری‌های چوبی و شیشه‌های رنگی به سرای مشیر یا سرای هنر، نام‌گذاری شده است. موسس سرای مشیر مرحوم میرزا ابوالحسن مشیرالملک بوده و در سال ۱۳۴۸ با مرمت و بازسازی، این سرای زیبا جانی دوباره گرفت.

در حوضخانه سرای مشیر، چایخانه سنتی قرار دارد که کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری منحصر به فردی داشته و در این سرای زیبا و فوق‌العاده، هنرهای دستی و محلی استان فارس به فروش می‌رسد. به همین دلیل این بازار به سرای هنر نیز شهرت دارد. این سرا یکی از مکان های تاریخی شیراز به شمار می‌رود.

ارگ کریم خان

در قلب شهر شیراز، بنای آجری و چهارگوش وجود دارد که نقش و نگارهای ساده‌ای برروی دیوارهایی با ارتفاع ۱۲ متر، به جذابیت آن افزوده است. این ارگ عظیم، متعلق به دوران زندیه بوده و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

ارگ کریم خان دارای چهار برج در چهار گوشه آن می‌باشد. ارتفاع برج‌های قلعه، از ارتفاع دیوارها بیشتر بوده و تالار اصلی ارگ که محل اصلی زندگی کریم خان است در سمت غربی قلعه قرار دارد. هتل زندیه شیراز حدود 400 متر با این بنای تاریخی فاصله دارد.

مسجد نصیر الملک

از دیگر مکان های تاریخی شیراز می‌توان به مسجد نصیرالملک اشاره کرد که از جهت کاشی‌کاری و مقرنس‌کاری، از زیباترین مساجد ایران شناخته می‌شود. این مسجد قدیمی دارای صحن بزرگی می‌باشد که در بخش شمالی مسجد قرار دارد.

در ورودی مسجد، طاق نمای بزرگی قرار گرفته که با کاشی‌های رنگارنگ، سقف آن مزین شده است. مسجد نصیرالملک دارای دو شبستان شرقی و غربی می‌باشد. این مسجد از جاذبه‌های تاریخی شیراز به شمار می‌آید.

حمام وکیل

حمام وکیل یکی ازمعروف‌ترین حمام‌های تاریخی کشور است. این حمام، پیشرفت معماری دوران زندیه را به نمایش می‌گذارد. حمام وکیل شامل بخش‌هایی همچون رختکن، خزینه، بخش شاه نشین و گرمخانه می‌باشد.

در بخش شاه نشین گفته می‌شود که تنها بزرگان و یا تنها شخص شاه می‌توانست از آن استفاده کند. سربینه حمام وکیل، به صورت ۸ ضلعی با 8 ستون رنگی بوده که سقف گنبدی آن را نگه داشته است.

تصویر آهک بری که برروی سقف طراحی شده، شهرت بسیاری دارد. از جمله نقوش طراحی شده برروی سقف می‌توان به معراج پیامبر، دیدار شیرین و فرهاد، شمایل حضرت علی علیه السلام و ذوالفقار و دیدار بیژن و منیژه اشاره نمود.

حمام وکیل در چند سال اخیر به رستوران تغییر کاربری داد که باعث آسیب به این بنای تاریخی شد. به همین دلیل این حمام به موزه مردم شناسی تبدیل شد تا بازدیدکنندگان علاوه‌بر بازدید از بنای تاریخی حمام، با فرهنگ و آداب و رسوم مردم شیراز نیز آشنا شوند.

word image 40290 3

موزه تاریخی زینت الملک

از دیگر مکان های تاریخی شیراز می‌توان به خانه زینت الملک یا زینت الملوک اشاره نمود. قدمت این موزه تاریخی به دوره قاجار برمی‌گردد. ساخت این خانه حدود ۱۲ سال زمان برده است و سقف اتاق‌های آن چوبی بوده و با تصاویر مختلف از حیوانات، پرندگان، گل و گیاه مزین شده است.

خانه زینت الملک در فاصله بسیار کمی از باغ نارنجستان قوام قرار گرفته و توسط یک راه زیرزمینی به عمارت اصلی باغ مرتبط می‌شود. می‌توان گفت ،خانه زینت الملک محرمخانه باغ قوام به شمار می‌رود.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی یا سعدیه از دیگر مکان های تاریخی شیراز است که مورد توجه اهالی شعر و ادب فارسی قرار دارد. سعدیه آرامگاه سعدی شیرازی است که در سال‌های قبل از فوت ایشان، این مکان محل عبادت او بوده و پس از فوت در همان مکان به خاک سپرده شد.

معماری بنای سعدیه، تلفیقی از سبک سنتی و جدید است که حاصل آن یک بنای زیبا و منحصر به فرد می‌باشد. از جاذبه‌های آرامگاه سعدی می‌توان به حوض ماهی در محوطه مزار اشاره نمود که آب آن از چشمه‌ای که در زیر بنا می‌جوشد، تامین می‌شود.

حافظیه شیراز

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، شاعر و غزل سرای بزرگ ایران که با نام حافظ شناخته می‌شود. حافظ ملقب به لسان‌الغیب و ترجمان الاسرار در سده هشتم هجری در شهر شیراز دیده به جهان گشود و در سال ۷۹۲ هجری قمری در شهر و زادگاه خود دیده از جهان فرو بست.

حافظ شیرازی قرآن را از ۱۴ روایت حفظ بوده و به همین دلیل به حافظ شهرت پیدا کرده است. این شاعر بزرگ، علاوه بر جایگاه ارزشمند خود در شعر و ادبیات فارسی، در زمینه ادبیات عرب هم جایگاهی، بس والا داشته است.

آرامگاه حافظ یا مجموعه حافظیه یکی از مهم‌ترین مکان های تاریخی شیراز می‌باشد که گردشگران و توریست‌های بسیاری از آن بازدید می‌کنند. هتل پرسپولیس شیراز حدود 600 متر با حاقظیه فاصله دارد و مهمانان هتل، دسترسی بسیار راحتی به آرامگاه دارند.

باغ ارم

باغ ارم شیراز یکی از باغ‌های زیبا و باشکوه این شهر تاریخی است. زمان ساخت این باغ به صورت دقیق مشخص نبوده اما براساس داده‌های به دست آمده، قدمت این باغ مربوط به قرن‌های دهم و یازدهم هجری است.

باغ ارم در دوران زندیه حدود ۷۵ سال در اختیار سران ایل قشقایی قرار داشت که در این باغ عمارتی برای مقر فرمانروایی خود ساخته بودند. از جاذبه‌های باغ ارم می‌توان به کاشی‌کاری‌های رنگی، کتیبه‌های قدیمی، عمارت‌های گوناگون، معماری‌های زیبا و فضای سرسبز و زیبای باغ اشاره نمود.

word image 40290 4

باغ جهان نما

از قدیمی‌ترین باغ‌های شیراز می‌توان به باغ جهان نما اشاره کرد. این باغ بعد از دروازه قرآن و در مجاورت حافظیه قرار دارد. باغ جهان نما به عنوان یکی از مکان های تاریخی شیراز، دارای گونه‌های مختلفی از گیاهان می‌باشد و همچنین بناهای تاریخی همچون کلاه فرنگی در باغ جهان نما وجود دارد.

قدمت باغ جهان نما به دوران سلسله مظفر و اینجو در قرن هشتم برمی‌گردد اما عمارت و حوض‌های باغ در دوران کریم خان زند و به فرمان ایشان ساخته شد. عمارت اصلی باغ جهان نما، امروزه به موزه تغییر کاربری داده است.

باغ دلگشا

باغ دلگشا از باغ‌های جذاب و زیبای شیراز است که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد. معماری باغ دلگشا به سبک چهارباغ ایرانی بنا شده و درختان باغ اکثراً میوه‌دار هستند و آب مورد نیاز آنها از قنات سعدیه تامین می‌شود.

عمارت زیبای باغ در دوران قاجار ساخته شده که به زیبایی باغ دلگشا افزوده است. این باغ زیبا از جمله مکان های تاریخی شیراز به شمار می‌رود.

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد از دیگر اماکن تاریخی شیراز است که در گذشته این مکان مختص استراحت و گردش پادشاهان بوده و از آثار مهم شیراز به شمار می‌آید. باغ زیبای عفیف آباد در دوران قاجار به فرمان میرزا علی محمد خان قوام الملک دوم در یکی از بهترین مناطق شیراز ساخته شد.

سخن آخر

شیراز یکی از تاریخی‌ترین و محبوب‌ترین شهرهای ایران است و مردم مهمان‌نواز و خونگرم شیراز با روی گشاده از مهمانان و گردشگران عزیز استقبال می‌کنند. این شهر، جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و ادبی بسیاری را در خود جای داده که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. اکثر مکان های تاریخی شیراز شهرت جهانی داشته و در آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا