ریپورتاژ آگهی

مزایای یادگیری خیاطی

چرب زبان

خیاطی از جمله مشاغلی است که یادگیری آن می‌تواند علاوه بر اشتغال یک زمینه هنری نیز باشد. بانوان ایرانی می‌توانند با خیاطی به اشتغال دست پیدا کنند؛ اما سوالی که برای بسیاری از علاقه‌مندان به آموزش خیاطی پیش می‌آید این است که چگونه دوره‌های آموزش خیاطی را تهیه کنند و در کجا آنها را تعلیم ببینند.

چرخ خیاطی

آموزش خیاطی از جمله هنرهایی است که اگر در فراگیری آن اشتباه وجود داشته باشد ممکن است هنرآموز نتواند به نتیجه مطلوبی برسد و از خیاطی دلزده شود. به همین دلیل بهتر است برای یادگیری خیاطی به سراغ دوره‌های استانداردی برویم که مدرسان آن شناخته شده هستند.

یادگیری انواع آموزش‌های خیاطی

برای یادگیری خیاطی باید به زمینه‌های مختلف کاری توجه داشت:

 1. دوخت لباس زیر زنانه: یکی از لباس‌هایی که بانوان به آن نیاز دارند و دوخت تمییز آن می‌تواند موجب زیبایی و خوش فرم شدن لباس‌های مجلسی شود، انواع سوتین است. یادگیری خیاطی و دوخت انواع ست‌های شورت و سوتین زنانه علاوه بر درآمدزایی یکی از شاخه‌های مهم هنر خیاطی است.
 2. دوخت لباس مجلسی: یادگیری دوخت انواع لباس مجلسی، لباس خواستگاری، و بله‌برون می‌تواند زمینه را برای درآمدزایی خیاطان حرفه‌ای فراهم آورد.
 3. دوخت لباس اداری: با یادگیری خیاطی می‌توان به دوخت انواع لباس اداری برای مشاغل مختلف پرداخت. سری‌دوزی یکی از زمینه‌های مناسب برای کسب درآمد از هنر خیاطی است.
 4. دوخت لباس عروس: با دوخت لباس عروس می‌توان به درآمد قابل توجهی دست یافت. یادگیری دوخت لباس عروس یکی از زمینه‌هایی پردرآمد در صنعت خیاطی و زنانه دوزی است.
 5. دوخت لباس توخانه‌ای: دوخت انواع سرهمی، تاپ، شلوارک، تی‌شرت و.. از جمله لباس‌هایی است که علیرغم سادگی دوخت آنها و یادگیری سریع می‌تواند یک زمینه پر کار برای خیاطی باشد.

کسب درآمد از خیاطی

یک خانم خانه دار یا حتی شاغل می‌تواند با یادگیری اصولی خیاطی به درآمدزایی از آن بپردازد. البته این اتفاق زمانی خواهد افتاد که هنرآموز خیاطی بتواند به خوبی با ریزه کاری‌های دوخت لباس آشنا شود. تهیه یک دوره آموزشی کامل می‌تواند تا حدود زیادی این اتفاق را رقم بزند.
خیاطی یکی از بهترین مشاغل هنری برای بانوان ایرانی است. درآمد مناسب و ایجاد استقلال مالی برای خانم‌ها می تواند زمینه را برای اشتغال در کنار مدیریت خانه و خانواده، برای آنها فراهم آورد.

نکات کلیدی در یادگیری خیاطی

برای اینکه بتوان خیاطی را اصول یاد گرفته و از آن به عنوان یک منبع درآمد، استفاده کرد باید به نکاتی توجه داشت:

۱. اهمیت پارچه شناسی در یادگیری خیاطی

یکی از نقاط مهم در خیاطی شناخت پارچه است. یک خیاط ماهر باید بتواند به خوبی پارچه‌های مناسب برای دوخت انواع لباس‌ها را بشناسند. انتخاب اشتباه در پارچه یک لباس، تمامی زحمت‌های خیاط را به هدر می‌دهد.
به عنوان مثال یک خیاط با انتخاب پارچه مناسب برای دوخت لباس زیر یا سوتین می‌تواند هنر دست خود را در کنار شناخت ویژگی‌های پارچه به مشتریان خود نشان دهد.

۲. برشکاری

یکی از نکات مهم در دوخت لباس زنانه نحوه برش است. در خیاطی با الگو معمولاً با رسم الگو برش‌های دقیق‌تری در پارچه ایجاد می‌شود و با لقی‌گیری خطاهای برش و دوخت به حداقل می‌رسد.
به عنوان مثال در متد دیاموند که توسط خانم آرامه قدس، مدیر آکادمی آرامه ارائه شده است؛ با ارائه جدول سایزبندی این امکان به هنرآموز داده می‌شود تا پس از یادگیری اصول اولیه خیاطی، بتواند با اطمینان خاطر به دوخت لباس بپردازد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3. داشتن دید هنری و طراحی

کسی می‌تواند تبدیل به یک خیاط حرفه ای و ماهر شود که دارای دید هنری و طراحی باشد. ایده گرفتن از نمونه کارهای دیگران یا ژورنال‌ها تنها با داشتن توانایی در طراحی امکان‌پذیر خواهد شد. خوشبختانه برای یادگیری خیاطی، امروزه ابزارهای بسیاری وجود دارد. بسیاری از ایده های دوخت لباس را می توان به سادگی از طریق اینترنت یا ژورنال‌های آنلاین پیدا کرد.

۴. توانایی ارتباط و تعامل با مشتری

برای  اینکه تبدیل به یک خیاط ماهر و حرفه ای شوید باید دارای روابط عمومی بالایی باشید. زیرا برای شغل خیاطی نیاز است تا توانایی برقراری ارتباط موثر با مشتریان را در اختیار داشته باشید. کسانی که در یادگیری خیاطی موفق‌تر خواهند شد که بتوانند با اطرافیان خود و به خصوص با مشتریانشان تعامل قویی برقرار کند.

۵. تلاش و پشتکار

یادگیری خیاطی یک روزه اتفاق نخواهد افتاد. آنچه باعث تمایز یک نفر از دیگران در کار خیاطی خواهد شد تلاش و پشتکار است. فردی که خیاطی را با انگیزه دنبال می‌کند همیشه به دنبال یادگیری نکات جدیدی است. این نکات باعث افزایش کیفیت کار او خواهند شد.

۶. شیک پوشی خیاط

خیاطی که ژنده‌پوش است و از مد روز عقب افتاده، نمی‌تواند انتظار جذب مشتریان زیادی را داشته باشد. برای موفقیت و یادگیری خیاطی باید اول از همه بر روی اندام و دوخت لباس برای خود تمرکز کرد. یک خیاط ماهر با استفاده از هنر خود می‌تواند با تهیه پارچه‌های مناسب به دوخت لباس‌های شیک برای خود و اعضای خانواده‌اش بپردازد. این لباس‌ها به عنوان یک ویترین برای معرفی هنر خیاط به دیگران محسوب می‌شوند.

آشنایی با مزایای یادگیری خیاطی

دوختن دکمه

همانطور که  گفتیم مهمترین مزیت یادگیری خیاطی، کسب  درآمد و استقلال مالی برای بانوان است. در ادامه به معرفی برخی از مزایای خیاطی زنانه‌دوزی می‌پردازیم:

 •  انعطاف‌پذیری زمان کار خیاطی
 • امکان یادگیری آسان دوره‌های آموزش خیاطی به صورت آنلاین
 • دارا شدن یک شغل هنری و پر درآمد
 • ایجاد حس سلامتی و نشاط در بانوان خیاط
 • بهبود تعاملات خیاط با جامعه
 • افزایش خلاقیت و نوآوری با یادگیری خیاطی
 • امکان دوخت لباس برای خود و اطرافیان
 • امکان اشتغال در کارگاه‌های تولیدی یا مزون‌های دوخت لباس مجلسی
 • امکان مهاجرت به خارج از کشور با یادگیری خیاطی حرفه‌ای
 • اختصاص وام تولیدی مناسب به خیاطان
 •  عدم نیاز به مکان اختصاصی یا گران قیمت برای راه‌اندازی کارگاه خیاطی

برای یادگیری خیاطی چه کنیم؟

برای یادگیری آسان خیاطی سه راه پیش روی شما قرار دارد:

۱. یادگیری خیاطی با استفاده از دوره های آموزش حضوری

در این شیوه شما باید به مدت ۳ تا ۶ ماه به محل آموزشگاه‌های خیاطی بروید. محدودیت زمانی در این نوع از آموزش‌ها باعث می‌شود تا بسیاری از نکات خیاطی در ذهن هنرآموز باقی نماند.

۲. استفاده از آموزش های تلویزیونی یا خودآموزی

در خودآموزی یا آموزش‌های تلویزیونی، معمولاً یادگیری به صورت کامل اتفاق نمی‌افتد. زیرا محتوا به صورت کوتاه به مخاطب عرضه می‌شود و هدف بسیاری از این آموزش‌ها، تبلیغات و جذب مخاطب به آموزشگاه خیاطی است.

۳. یادگیری خیاطی با آموزش آنلاین

در این شیوه سعی می‌شود تا محتوای آموزشی خیاطی به صورت آنلاین در اختیار مخاطب قرار بگیرد و با پشتیبانی آنلاین به حل مشکلات مخطبان پرداخته شود.
آکادمی آرامه به عنوان یک مرجع مهم در ارائه آموزش‌های آنلاین خیاطی در سالیان اخیر توانسته است به هنرآموزان زیادی برای یادگیری خیاطی کمک کند.

سخن پایانی

یادگیری خیاطی کار ساده‌ای نیست. برای آموزش اصول خیاطی و دوخت لباس‌های زنانه شیک باید به سراغ دوره‌هایی رفت که مدرس آن دارای تجربه کافی در اجرای آموزش‌ها باشد. با فراگیری خیاطی می‌توانید زمینه درآمدزایی را برای خود یا دیگران فراهم آورید و به یک شغل پردرآمد دست پیدا کنید.

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا