ریپورتاژ آگهی

قطار رجا بهتر است یا بن ریل

چرب زبان

سفربا قطار یکی از رایج‌ترین روش‌هایی است که افراد برای حمل و نقل انتخاب می‌کنند. قطار مزیت‌هایی نسبت به سایر روش‌های حمل و نقل دارد که باعث می‌شود در بیشتر مواقع، گزینه اول مسافران برای جابه‌جایی باشد. در کشور ما، شبکه سراسری راه‌آهن از شمال تا جنوب، شرق تا غرب کشور را در می‌نوردد. شرکت‌های ریلی مختلفی در سال‌های اخیر شروع به فعالیت کرده‌اند و خدمات متفاوتی را به مسافران ارائه می‌دهند. به‌طور مثال، شرکت رجا و شرکت بن ریل، دو شرکت ریلی هستند که محبوبیت بسیاری در میان مسافران دارند. در این نوشتار قصد داریم به این سوال بپردازیم که قطار رجا بهتر است یا بن ریل تا شما با دیدی بازتر دست به انتخاب بزنید.

درباره شرکت رجا بیشتر بدانید

در کشور ما، بسیار زودتر از آنچه که فکرش را بکنید، در سال ۱۸۴۸ میلادی (۱۲۴۳ هجری شمسی)، اولین خط ریلی، به‌وسیله لوکوموتیو بخار در مسیر رشت به بندر پیز بازار و بندر انزلی با موفقیت به بهره‌برداری رسید. پس از آن، در دوران پهلوی اول نیز، خطوط راه‌آهن گسترده‌تر شد. تا سال‌های سال، حکومت وقت متولی راه‌آهن سراسری کشور بود. از طریق ریل‌های کشیده شده در نقاط مختلف کشور، مسافران و بارها در کنار هم جابه‌جا می‌شدند. پس از انقلاب اسلامی، این اتفاق ادامه داشت تا اینکه شرکت قطارهای مسافری رجا، در اول آبان ماه ۱۳۷۵ تأسیس شد. پس از تأسیس این شرکت، بنا به پیشنهاد مشترک سازمان امور اداری و استخدامی و وزارت راه و ترابری وقت کشور، تصویب شد که فعالیت‌های مسافربری کشور، به شرکت راه آهن رجا (راه آهن جمهوری اسلامی ایران) واگذار شود. این شرکت از ابتدا با سهام صد درصد دولتی و متعلق به دولت فعالیت می‌کرد. تا اینکه در سال ۱۳۸۸ سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد. رجا اکنون بزرگترین شرکت در ناوگان حمل و نقل ریلی کشور محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر نیز بخش معاونت فنی رجا از ساختار اداری این شرکت با تأسیس شرکت «نوین صنعت رجا» جدا شد. این شرکت به عنوان یک مجموعه تخصصی فنی برای انجام فعالیت‌های تعمیرات، بازسازی و غیره قطارهای رجا و سایر شرکت‌های مسافری و باری در صنعت ریلی فعالیت می‌کند. بلیط قطار رجا نیز به دلیل به صرفه بودن نسبت به شرکت فدک یکی از پرفروش ترین بلیط های قطار در کشور است.

word image 39816 2

انواع قطارهای رجا

قطار لوکس ۴ نفره رجا

این قطار لوکس و مجلل، به صورت کلی دارای دو نوع واگن ۳۲ نفره المان غربی و ۳۶ نفره المان شرقی است.

قطار پلور سبز

پلور سبز یکی از باکیفیت ترین و لوکس ترین قطارهای شرکت رجا است که از ۱۰ کوپه ۴ نفره تشکیل می شود و یک کوپه اختصاصی مهمان نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

قطار سیمرغ

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

هشت کوپه چهار نفره، سهم هر واگن در قطار سیمرغ است که درمجموع ۳۲ نفر را در خود جای می‌دهد.

قطار سبز رجا

این قطار ۸ کوپه چهار تخته دارد و ظرفیت نهایی آن نیز ۳۲ نفر است.

قطار طوس

قطار طوس دارای ۹ کوپه ۴ نفره است که ظرفیت نهایی آن نیز ۳۶ نفر است. کوپه‌های این قطار عایق حرارت و صوت هستند.

قطار پردیس سالنی

این قطار با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کرده و صندلی هایی مشابه صندلی هواپیما دارد. واگن های این قطار در برابر ورود گرد و غبار، برق و باران عایق شده است.

قطار خلیج فارس رجا

دارای ۱۱ کوپه ۴ نفره است و ظرفیت کلی آن نیز ۴۴ نفر است.

قطار ریل باس ارم، قطار اتوبوسی

سرعت حرکت این قطار تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است.

قطار دلیجان

دارای ۱۱ کوپه ۴ نفره است و در مجموع ۴۴ نفر ظرفیت دارد.

قطار درجه دو رجا

این قطارها در هر واگن خود ۱۱ کوپه شش نفره دارند و ظرفیت نهایی آنها نیز ۶۶ نفر است.

قطار اتوبوسی

قطار اتوبوسی ۱۰ واگن داشته و واگن های آن دارای ظرفیت های ۷۲، ۶۶، ۶۰ و ۲۴ نفره است.

درباره شرکت بن ریل بیشتر بدانید

دهه هفتاد، دهه مهمی برای ناوگان ریلی کشور محسوب می‌شود. در همین دهه و در سال ۱۳۷۳ بود که شرکت بن ريل (راه آهن شرقی بنیاد) به عنوان نخستین شرکت خصوص حمل و نقل کشور تأسیس شد. بن ريل کار خود را در آن سال با ۱۰ واگن مسافربری و به‌شکل قطار سریع‌السیر تهران – مشهد شروع به کار کرد. این شرکت، در سال ۱۳۹۶ تعداد واگن‌های مسافربری خود را از ۱۰ به ۱۳۱ دستگاه افزایش داد. هم‌اکنون بن ریل ۹% از سهم جا‌به‌جایی ریلی کشور را دارا است و جابه‌جایی دو میلیون نفر مسافر در شش محور اصلی را برعهده دارد

word image 39816 3

انواع قطارهای بن ریل

قطار سروش

قطار سروش چهار ستاره و چهار تخته است و یکی از لوکس‌ترین قطار‌های این شرکت به‌شمار می‌رود.

قطار غزال vip

بهترین و لوکس‌ترین قطار شرکت بن ریل است و هر کوپه آن چهار تخت دارد. هم

قطار بن ریل غزال

یکی از بهترین گزینه‌های برای سفر با قطار به مشهد، قطار چهار تخته غزال است.

قطار پرستو

قطار پرستو بن ریل دارای کوپه های 4 نفره است و از جمله قطارهای با امکانات منسب این شرکت محسوب می‌شود.

قطار سفیر

قطار سفیر نیز ازجمله قطارهای چهار تخته بن ریل محسوب می‌شود. با این تفاوت که جزئی از قطارهای سالنی به شمار می رود. این قطار از نظر قیمت ارزان‌تر است.

قطار پارسی بن ریل مشترک با شرکت رجاء

یکی دیگر از قطار های شرکت بنیاد که مشترک با شرکت ریلی رجاء است، قطار پارسی است. قطار پارسی بن ریل به چهرا و شش تخته دسته‌بندی می‌شود.

خرید آنلاین بلیت قطار

هم شرکت رجا و هم بن ریل، سهم بسیاری از حمل و نقل ریلی کشور را به خود اختصاص داده‌اند؛ به این معنا که مسافران ترجی می‌دهند با این دو شرکت سفر کنند. خدمات و پذیرایی مناسب، تخت‌های راحت، کوپه‌های عایق صدا، خدمات عالی در بخش قطارهای چند ستاره و غیره، از دلایلی است که موجب جلب اعتماد سافران نسبت به این رجا و بن‌ریل شده است. اگر شما بخواهید با یکی از این دو شرکت راهی سفر ریلی خود شوید می‌تواندی به صورت آنلاین از سفرمارکت، بلیط قطار رجا و یا بلیط قطار بن ریل را تهیه کنید. سفرمارکت یکی از بهترین بازارهای مجازی است. در این سایت، تمام بلیط‌های قطار به ترتیب قیمت بارگزاری می‌شوند. اینچنین دیگر نیازی به مراجعه فیزیکی به ایستگاه‌های قطار در هر شهر ندارید.

کلام آخر:

انتخاب بین اینکه قطار رجا بهتر است یا بن ریل، کار راحتی نیست. شما باید به ترجیحات خود بنگرید و دست به انتخاب بزنید. هر کدام از این شرکت‌ها دارای قطارهایی با امکانات متنوع و قیمت‌های مختلف هستند. کافی است یک بار با قطارهای بن ریل یا رجا به مسافرت بروید تا انتخاب بین اینکه کدام شرکت، خدمت بهتری ارائه می‌دهد، راحت‌تر شود. ضمن اینکه می‌توانید از قطار پارسی که بین رجا و بن ریل مشترک است، استفاده کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا