ریپورتاژ آگهی

طراحی رستوران سنتی و نکات مهم دکوراسیون داخلی برای پذیرایی

چرب زبان

رستوران‌ها به طور کلی به سه شکل مدرن، کلاسیک، سنتی و همچنین ترکیبی از این‌ها طراحی و تزیین می‌شوند که در این متن ما به چگونگی طراحی رستوران سنتی می‌پردازیم.

علاوه بر کیفیت غذا، فاکتور بسیار مهم دیگری که در تصمیم‌گیری آدم‌ها برای انتخاب رستوران نقش تعیین کننده‌ای دارد طراحی قسمت‌های مختلف و فضای حاکم بر رستوران است.

شما برای این که در حیطه‌ی کاری خود شناخته شوید از تبلیغات استفاده می‌کنید و مشتری جذب می‌کنید اما اگر بخواهید در کسب و کارتان موفق شوید، باید کاری کنید که مشتری‌ها دوباره و دوباره به رستوران شما برگردند و شما را انتخاب کنند.

برای این کار، حال و هوای گرم و صمیمی و دیزاین رستوران شما تاثیرگذارترین عوامل هستند.

مشتری به رستورانی برمی‌گردد که خاطره و تصویر خوبی از آن داشته باشد، خاطره‌ی خوب به طعم و کیفیت غذا مربوط است و تصویر خوب هم به طراحی و دکور رستوران شما بستگی دارد.

پس بیایید ببینیم چگونه دیزاینی برای طراحی رستوران سنتی مناسب است.

رستوران شما می‌تواند به دو صورت سنتی-تاریخی یا سنتی-بومی طراحی و ساخته شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

رستوران سنتی تاریخی

رستوران‌های سنتی ایرانی برای این که بتوانند حال و هوای تاریخی به خود بگیرند باید با ویژگی‌های خاصی ساخته و تزیین شوند.

در ساخت یک رستوران سنتی-تاریخی باید از معماری اصیل ایرانی استفاده کنیم. پنجره‌ها، ستون‌ها، گچ‌بری‌ها، سقف و باقی قسمت‌های اصلی ساختمان باید از قواعد معماری ایرانی پیروی کنند.

تزیینات و لوازم دکوری، غذاها و حتی پوشش کارکنان رستوران نیز باید در هماهنگی کامل با اجزای ساختمان بوده و به اصالت ایرانی رستوران کمک کنند.

رستوران سنتی بومی

هر دو رستوران بومی و تاریخی در هدف نهایی خود که ساخت فضایی اصیل و سنتی برای ایجاد تجربه‌ای خوشایند برای مشتری است، مشترک‌اند. تفاوت اصلی یک رستوران سنتی بومی در این است که در چنین رستورانی علاوه بر اصالت ایرانی به ویژگی‌های بومی محل قرارگیری رستوران نیز توجه می‌شود.

کاملا واضح است که یک رستوران سنتی در هرمزگان با همان مدل رستوران در تبریز متفاوت است.

آب و هوا، تنوع غذاهای محلی، مصالح ساخت و ساز بومی، تنوع ذاعقه‌ها و عوامل بسیار دیگری وجود دارند که در سراسر ایران رستوران‌های سنتی بومی را از یکدیگر متمایز می‌کنند.

طراحی داخلی رستوران سنتی

طراحی داخلی هر رستورانی می‌تواند اولین برگ برنده‌ی آن رستوران باشد.

جدا از فضای بیرونی رستوران‌های سنتی که درواقع ویترین آن‌هاست، فضای داخلی این رستوران‌ها است که می‌تواند مشتری را مسحور کند و به او احساس خوشایندی از قرارگیری در محیطی اصیل و باکیفیت بدهد.

همان‌طور که گفتیم در رستوران‌های سنتی اغلب از اِلمان‌های معماری و هنری اصیل ایرانی استفاده می‌شود.

پنجره‌ها بزرگ و دارای شیشه‌های رنگی هستند و با گره چینی تزیین می‌شوند.

کاشی‌های رنگی و گچ‌بری‌های زیبا، ستون‌ها و سرستون‌های خوش‌تراش و سقف بلند به ساختار کلی رستوران شما چهره‌ای کاملا ایرانی و اصیل می‌دهد.

متناسب با شهری که در آن هستید، می‌توانید از مصالح ساختمانی بومی آن منطقه استفاده کنید. مصالحی مثل کاه‌گل، چوب، نی و مصالح بومی این چنینی فضای رستوران شما را برای مشتری آشناتر و گرم‌تر می‌کند.

اگر از نظر کمبود فضا مشکلی نداشتید، ساخت یک حوضچه بهترین گزینه برای هر چه زیباتر شدن رستوران شماست.

یک حوضچه‌ی خوش رنگ و لعاب با صدای آب همیشه در جریان، فضای رستوران شما را بسیار دلپذیر خواهد کرد.

اما رستوران شما هنوز یک چیز برای تبدیل شدن به یک رستوران سنتی کامل کم دارد.

به معماری ایرانی که دقت کنیم، می‌بینیم خانه‌ها، کاخ‌ها و دیگر سازه‌های اصیل ایرانی علاوه بر فضای داخلی، دارای فضای باز نیز هستند.

اگر امکان ایجاد چنین فضایی را داشتید، یک لحظه هم شک نکنید. فضای باز در فصل‌های گرم سال گزینه‌ی مناسب‌تری است و اگر با دقت طراحی شود، تجربه‌ای خاص را برای مشتری رقم خواهد زد.

word image 42504 2

دکور مناسب رستوران سنتی

بعد از ساخت فضای کلی رستوران به شکل سنتی، قدم دوم پیدا کردن وسایل قدیمی و سنتی و یونیک است برای تزیین فضای داخلی رستوران.

می‌توانید دیوارها را با رنگ‌های روشن و گرم نقاشی کنید و با تابلوهای سنتی دیوارهای خالی را پر کنید.

شاید استفاده از فرش یا گلیم در قسمتی از کف رستوران فکر بدی نباشد. می‌توانید با ترکیب گره‌چینی و شیشه‌های رنگی پنجره‌ها با فرش، محیط زیبایی را ایجاد کنید.

اگر طاقچه یا شلف داشته باشید، بهترین گزینه برای پُر کردن آن، صنایع دستی و ظروف مسی یا مفرغی قدیمی و گلدان‌های پر از گل است.

از گل و گیاه و ایجاد فضای سبز غافل نشوید. هم فضای باز و هم فضای داخلی رستوران را با چیدمان هوشمندانه گل و گیاه به زیبایی تزیین کنید. یادتان نرود که امروز مردم بدون چند عکس زیبا از رستوران‌ها بیرون نمی‌روند پس فضای زیبایی برای عکس‌های آن‌ها فراهم کنید.

و اما سرویس بهداشتی… تاثیری را که سرویس‌های بهداشتی می‌توانند بر مشتری‌ها بگذارند هرگز فراموش نکنید.

یک سرویس بهداشتی زیبا و متناسب با فضای سنتی رستوران، حرفه‌ای بودن شما و میزان احترام‌تان به مشتری را نشان می‌دهد. پس همان قدر که به بخش‌های دیگر رستوران اهمیت می‌دهید، به این قسمت به ظاهر کم اهمیت نیز توجه کنید.

یک سرویس بهداشتی هماهنگ با فضای رستوران، واقعا می‌تواند رستوران شما را به کمال برساند.

مبلمان رستوران سنتی

تخت و نیمکت چوبی بهترین انتخاب برای مبلمان یک رستوران سنتی است.

میز و صندلی‌های معمولی یا حتی مدرن، هیچ کدام انتخاب مناسبی برای یک رستوران سنتی نیستند، چرا که هارمونی را به هم می‌زنند و ارتباطی با کلیت رستوران ندارند.

تخت‌های چوبی همراه با فرش‌ها و گلیم‌های زیبا و پشتی سنتی ترکیبی چشم‌نواز ایجاد می‌کنند.

اگر قصد استفاده از میز و صندلی را دارید هم نگران نباشید. شما می‌توانید از میز و صندلی‌های چوبی با طرح‌های سنتی و قدیمی استفاده کنید. یک رومیزی زیبا با طرح قلاب‌دوزی یا ترمه می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای این نوع مبلمان باشد.

سعی کنید برای مبلمان فضای باز تا جای ممکن خلاقیت به خرج دهید و فضایی گرم و دلپذیر برای مشتری فراهم کنید.

برای چیدمان حتما به حریم خصوصی خانواده‌ها برای راحتی بیشتر و همین‌طور عبور پرسنل و مشتری‌ها دقت کنید تا در ساعت‌های شلوغی دچار مشکل نشوید.

ظروف مورد استفاده در رستوران سنتی

اگر غذا را یک اثر نقاشی در نظر بگیریم، ظرفی که غذا در آن سرو می‌شود قاب آن است.

ظروف مورد استفاده‌ی یک رستوران می‌تواند تبدیل به امضای آن رستوران شود و به مشتری ثابت کند که شما برای فضا و غذای رستوران خود ارزش قائلید.

واضح است که بهترین گزینه برای رستوران‌های سنتی ظرف‌های قدیمی، بومی یا دارای طرح‌های سنتی است.

ظرف‌های سفالی عضو مهمی در هر رستوران سنتی هستند. با غذا خوردن در سفال حس نوستالژی و خوبی به آدم‌ها دست می‌دهد و شما با انتخاب این ظرف‌ها می‌توانید این احساس را در مشتری‌های خود به وجود بیاورید.

ظرف‌های فلزی مثل ظروف پذیرایی مسی یا نقره‌ای گزینه‌ی مناسب بعدی برای شماست. این ظرف‌ها تاثیر مثبتی بر طعم غذا دارند و ظاهری شکیل به میزهای رستوران شما می‌دهند.

انتخاب‌های دیگر شما می‌تواند ظروف چوبی و چینی باشد که استفاده از آن‌ها رستوران سنتی شما را حرفه‌ای‌تر و کامل‌تر نشان می‌دهد.

دقت کنید که برای ظروف پذیرایی خود باید تم مشخصی انتخاب کنید که با سایر قسمت‌های رستوران شما هماهنگ باشد.

word image 42504 3

منو و پرسنل رستوران سنتی

با دقت کردن به جزییات به مشتری‌های خود احترام بگذارید. از منو گرفته تا لباس پرسنل، همه چیز باید با کل هماهنگ باشد.

اول از هر چیزی طراحی منوی شما باید مناسب یک رستوران سنتی باشد و حال و هوای سنتی رستوران را به مشتری القا کند.

خوانایی منو و همین‌طور دسته‌بندی غذاها برای انتخاب راحت‌تر و البته درج قیمت در منو از مهم‌ترین نکاتی است که باید در طراحی منوی رستوران خود در نظر بگیرید.

پوشش کارکنان یک رستوران سنتی، فاکتور مهم دیگری است که باید در رستوران خود رعایت کنید. بهتر است کارکنان رستوران لباسی با ویژگی‌های محلی یا سنتی بپوشند و البته اطلاعات جذابی را درباره رستوران، غذاها و دیگر نکات مربوط به یک رستوران سنتی بدانند.

هر کدام از کارکنان نماینده‌ای از کل رستوران است و باید توانایی برقراری ارتباط و جذب مشتری را داشته باشد.

یک رستوران سنتی در صورتی به چشم مشتری‌ها زیبا جلوه می‌کند که در جزییات و کلیات در هماهنگی باشد.

قرار گیری المان‌های سنتی در کنار هم به تنهایی کافی نیست و این المان‌ها باید بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و فضای مناسبی بسازند.

مشتری‌های شما بدون شک دوباره به رستوران شما بازخواهند گشت اگر فقط و فقط با تاکید بر جزییات و به کارگیری خلاقیت و هوش به آن‌ها ثابت کنید که هم برای شغل خود و هم برای آن‌ها ارزش و احترام قائل هستید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا