ریپورتاژ آگهی

از کجا بفهمم بیماری مقاربتی دارم؟

چرب زبان

ترس از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی کابوسی است که می‌تواند آرامش هر کسی را بر هم بزند. بیماری‌های مقاربتی (STDs) عفونت‌هایی هستند که از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها ممکن است با علائم مختلفی همراه شوند و یا اصلا هیچ علامتی نداشته باشند. از این‌رو، اگر فکر می‌کنید که در معرض STD قرار گرفته‌اید، مهم است که در اسرع وقت آزمایش بدهید. آزمایش بیماری‌های مقاربتی یکی از راه‌های سریع و کلیدی برای تشخیص زودهنگام عفونت‌های آمیزشی است.

بیماری مقاربتی چیست؟

بیماری‌های مقاربتی که به آنها عفونت‌های منتقله از راه جنسی نیز گفته می‌شود، گروهی از بیماری‌ها هستند که از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می‌شوند. این تماس می‌تواند شامل رابطه واژینال، مقعدی یا دهانی باشد. البته بعضی از STDها از طریق به اشتراک گذاشتن سرنگ آلوده یا از مادر به نوزاد در دوره بارداری یا زایمان نیز منتقل می‌شوند. بیماری‌های مقاربتی می‌توانند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کنند یا هیچ علامتی بروز ندهند. تصور ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و حتی واژه‌هایی مانند ایدز، سوزاک و HPV می‌تواند لرزه بر اندام هر کسی بیندازد و نگرانی‌های زیادی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل، انجام آزمایش بیماری‌های مقاربتی به خصوص اگر با فردی رابطه جنسی دا‌شته‌اید، بسیار اهمیت دارد. انواع مختلف عفونت‌های آمیزشی شامل موارد زیر است:

 • کلامیدیا: این عفونت شایع معمولاً هیچ علامتی ندارد اما ممکن است منجر به مشکلات باروری و سایر عوارض گردد.
 • سوزاک: عفونت سوزاک از نوع باکتریایی است و باعث ترشح چرکی از آلت تناسلی مردان و واژن زنان می‌شود. همچنین سوزاک می‌تواند باعث درد و سوزش هنگام تخلیه ادرار شود.
 • سیفلیس: این عفونت باکتریایی در مراحل اولیه باعث ایجاد زخم بدون درد در ناحیه تناسلی می‌شود. در صورت عدم درمان، سیفیلیس به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند.
 • ایدز: ویروس HIV که عامل ایدز است، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و فرد را در برابر عفونت‌ها و بیماری‌های دیگر آسیب‌پذیر کند.
 • هپاتیت B و C: این ویروس‌ها کبد را عفونی می‌کنند و می‌توانند منجر به آسیب کبدی و سایر عوارض شوند.
 • تبخال تناسلی و زگیل: ویروس‌های عامل تبخال تناسلی باعث ایجاد زخم‌های دردناک و تاول‌های مکرر در ناحیه تناسلی می‌شوند.

اگر تصور می‌کنید که به دلیل یک رابطه پرخطر در معرض عفونت‌های جنسی قرار گرفته‌اید، مهم است که در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید و برای آزمایش تشخیصی اقدام کنید. با خدمات آزمایش در منزل می‌توانید انواع آزمایش بیماری‌های مقاربتی از جمله آزمایش سوزاک در منزل و یا آزمایش hpv را به آسانی انجام دهید.

علائم عفونت‌های مقاربتی (STDs)

عفونت های مقاربتی با طیف وسیعی از علائم همراه هستند که در همه افراد یکسان نیست. علائم در برخی افراد شدید است و در برخی دیگر هیچ علامتی بروز نمی‌کند. اما به طور کلی، علائم شایع بیماری‌های آمیزشی به صورت زیر است:

 • ترشح غیرطبیعی واژن
 • خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی
 • درد زمان تخلیه ادرار
 • خونریزی غیرطبیعی واژن
 • زخم‌ و تاول در ناحیه تناسلی
 • درد در حین رابطه جنسی

اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، باید به فکر تشخیص و درمان باشید. پزشک می‌تواند آزمایش‌هایی را برای تشخیص STD در نظر بگیرد و یا در صورت مبتلا بودن به عفونت، درمان مناسب را تجویز کند. با روش آزمایش در منزل می‌توان آزمایش سوزاک در منزل، آزمایش hpv و یا آزمایش سایر بیماری‌های مقاربتی را به سرعت درخواست کرد.

چه کسانی در معرض ابتلا به بیماری مقاربتی قرار دارند؟

هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد و وارد روابط پرخطر جنسی شود، در معرض خطر ابتلا به بیماری مقاربتی قرار دارد، از جمله:

 • افراد با روابط جنسی پرخطر: هر چه تعداد پارتنر جنسی شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری مقاربتی نیز بیشتر می‌شود.
 • افرادی که از کاندوم استفاده نمی‌کنند: کاندوم یکی از راه‌های پیشگیری موثر برای جلوگیری از انتقال STDها محسوب می‌شود.
 • افرادی که سابقه بیماری مقاربتی دارند: اگر قبلاً به بیماری آمیزشی مبتلا شده‌اید، در معرض خطر ابتلای مجدد و عود بیماری قرار دارید.
 • معتادان تزریقی: به اشتراک گذاشتن سرنگ‌های آلوده باعث انتقال عفونت‌های مقاربتی از جمله HIV و هپاتیت B و C می‌شود.
 • زنان باردار: برخی از STDها قادرند از مادر به کودک در دوران بارداری یا زایمان منتقل شوند.

word image 46703 2

آزمایش بیماری های مقاربتی

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بهترین راه تشخیص بیماری مقاربتی چیست؟

انجام آزمایشات بیماری‌های مقاربتی یکی از راه‌های طلایی جهت تشخیص بیماری‌های منتقله از راه جنسی است. این آزمایش‌ها به شما کمک می‌کنند تا در صورت ابتلا به عفونت، به سرعت آن را تشخیص دهید. انواع آزمایشهای STD به صورت زیر است:

 • آزمایش خون: این آزمایش برای تشخیص HIV، سیفلیس، هپاتیت B و C و سایر STDها استفاده می‌شود.
 • آزمایش ادرار: این آزمایش به منظور تشخیص کلامیدیا، سوزاک و سایر بیماری‌های مقاربتی کاربرد دارد.
 • آزمایش پاپ اسمیر: این آزمایش جهت تشخیص کلامیدیا، سوزاک و تریکومونیازیس استفاده شود.
 • معاینه لگن: معاینه بالینی برای تشخیص HPV، تبخال تناسلی و انواع STDها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به یاد داشته باشید که همه عفونت‌های جنسی با علائم همراه نیستند. حتی اگر هیچ علامتی ندارید باز هم ممکن است به عفونت مقاربتی آلوده باشید و آن را به دیگران منتقل کنید. به همین دلیل، انجام چکاپ‌های منظم به‌خصوص اگر با کسی رابطه جنسی داشته‌اید، بسیار مهم است.

آزمایش بیماری‌های مقاربتی در منزل با هومکا

هومکا یک استارتاپ ایرانی است که خدمات آزمایشگاهی را به صورت آزمایش در منزل ارائه می‌دهد. این مجموعه در حال حاضر آزمایش‌های مختلفی از جمله چکاپ‌ کامل مردان و زنان، آزمایش‌های قبل از بارداری، آزمایش‌های مربوط به تیروئید، کبد و کلیه و همچنین آزمایش‌های بیماری‌های مقاربتی را در منزل ارائه می‌دهد. از این‌رو، امکان انجام انواع آزمایش‌های STD یعنی آزمایش خون، آزمایش ادرار و پاپ اسمیر توسط هومکا و به صورت آزمایش در منزل امکانپذیر است. در این روش نیازی به مراجعه به آزمایشگاه نیست و از مرحله درخواست آزمایش تا دریافت جواب آن به صورت غیرحضوری و آنلاین است.

برای بهره‌مند شدن از چنین خدماتی به وبسایت هومکا مراجعه کرده و آزمایش مورد نظر خود را انتخاب نمائید. سپس اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان هومکا بلافاصله با شما تماس بگیرند. در نهایت، در زمان و تاریخ هماهنگ شده با شما نیروی متخصص از هومکا به منزل شما اعزام می‌شود تا نمونه را دریافت کند. سپس، نمونه‌ها با حفظ زنجیره سرد به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و نتایج شما به صورت آنلاین در دسترس شما قرار خواهد گرفت. اگر در معرض بیماری‌های مقاربتی قرار گرفته‌اید، همین الان می‌توانید با مراجعه به وبسایت هومکا و در کمتر از چند دقیقه آزمایش مورد نظر خود را ثبت کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا