ریپورتاژ آگهی

آموزش استفاده از بذر، کود و سم مناسب در فصل زمستان

چرب زبان

همانطور که گونه‌های مختلفی از جانوران با فرا رسیدن فصل زمستان به خواب زمستانی می‌روند، گیاهان هم با سرد شدن هوا، روند رشد کندتری پیدا می‌کنند. البته این تغییرات در متابولیسم گونه‌های گیاهی متفاوت است اما حتی اگر زمین یخ زده باشد، گیاهان و درختان در زیر زمین به زندگی خود ادامه خواهند داد. به عبارت دیگر، با فرارسیدن فصل زمستان نباید از گیاهان غافل شد و باید برای رشد بهتر آن‌ها در زمستان چاره‌ای اندیشید.

بسیاری از کشاورزان فکر می‌کنند به دلیل بارش های زیاد در این فصل، کود و سم شسته می‌شوند و کوددهی یا خرید سم در این فصل فقط صرف هزینه اضافی است؛ یا اینکه کاشت بذر در این فصل هیچ فایده‌ای ندارد. بهتر است بدانید که با کوددهی و سم‌زدایی اصولی در فصل زمستان می‌توانید محصولات سالم‌تری را در سال آینده داشته باشید.

در خرید و انتخاب کود زمستانه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در خرید و انتخاب کود زمستانه بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشد، تا با یک برنامه اصولی شروع یک سال سالم را برای باغ یا باغچه رقم بزنید:

فرمولاسیون‌های آهسته رهش را انتخاب کنید

متخصصان توصیه می‌کنند در خرید کود برای فصل زمستان، انواعی را انتخاب کنید که برای تاثیر در طولانی مدت طراحی شده‌اند و مواد مغذی را بدون سوزاندن ریشه‌ها و به تدریج به گیاه می‌رسانند.

یک بار کوددهی در فصل زمستان کافی است

معمولا توصیه می‌شود به یک بار کوددهی در فصل زمستان اکتفا کنید. کود دادن زیاد به گیاهان در فصل زمستان ممکن است خطرات جدی برای باغچه شما به همراه داشته باشد.

با توجه به نوع خاک در مورد زمان کوددهی تصمیم بگیرید

هر زمان که بخواهید نمی‌توانید به باغچه خود در فصل زمستان کود دهید! بهترین زمانی که برای کوددهی اغلب باغچه‌ها مناسب است، در اوایل یا اواخر زمستان است. با این حال، اگر خاک زمین شما رسی باشد، بهتر است در اواسط زمستان از کود استفاده کنید.

آموزش استفاده از سم و کود مناسب در فصل زمستان

برای استفاده و خرید سم یا خرید کود در فصل زمستان بهتر است به آموزش‌های زیر توجه کنید:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

انتخاب سم مناسب

انتخاب و خرید سم یکی از موضوعات مهم در از بین بردن آفات است که در فصل زمستان اهمیت می‌یابد. برای خرید سم در زمستان می‌توانید سم‌هایی مانند سم اتیون، سم کلروپیفوس و دیازینون را تهیه کنید. اگر به دنبا خرید سم و ل قارچ‌کش مناسب در فصل زمستان هستید، بردوفیکس و اکسی کلراید مس بهترین گزینه خواهند بود.

مصرف دوز مناسب

دوز سموم در فصول مختلف متفاوت خواهند بود. جدول زیر، دوز مناسب سموم و قارچ‌کش‌هایی که معمولا برای استفاده در فصل زمستان توصیه می‌شود را نشان می‌دهد:

نام سم یا قارچ‌کش مقدار دوز مصرفی در فصل زمستان
سم اتیون 5/1 لیتر در هر 1000 لیتر
سم دیازینون 1 لیتر در هر 1000 لیتر
سم دروسپان 2 لیتر در هر 1000 لیتر
اکسی کلراید مس 3 لیتر در هر 1000 لیتر
بردوفیکس 10 لیتر در هر 1000 لیتر

ترکیب روغن ولک با سم

word image 43349 2

دیگر اقدامی که در سم‌پاشی زمستانه باید انجام دهید، ترکیب روغن ولک و سم مورد نظر است. روغن ولک تاثیر سموم را زیاد کرده و از تبخیر شدید آن‌ها جلوگیری می‌کند. مقدار دوز مصرفی این روغن در فصل زمستان، 20 لیتر در 1000 لیتر است. استفاده از روغن در ترکیب با سموم باعث می‌شود سپر بعضی آفات که مانع از نفوذ سم به بدن آن‌ها می‌شود، نرم شده و سم با قدرت بیشتر تاثیر کند.

انتخاب زمان مناسب

مرحله تورم جوانه‌ها، بهترین زمان سمپاشی در فصل زمستان خواهد بود. البته بعضی از کشاورزان هم بعد از هرس زمستانه و دقیقا در زمان خواب زمستانی، برای خرید سم و سمپاشی زمستانه اقدام می‌کنند که این زمان هم یک بازه زمانی مناسبی است.

توجه به نکات مهم سمپاشی زمستانه

در سمپاشی زمستانه توجه داشته باشید که پس از خرید سم و سمپاشی تا 12 ساعت نباید بارندگی رخ دهد. در سمپاشی زمستانه بهتر است تمرکز روی شاخه‌ها و درزهای درختان باشد.

آموزش استفاده از بذر در فصل زمستان

بسیاری از ما فکر می‌کنیم که فقط فصل بهار برای کاشت بذر مناسب است و در فصل زمستان باید باغ و باغچه خود را رها کنیم. در حالی که بیشتر گیاهان برای رشد و نمو به دمای زیادی نیاز دارند، بعضی از گیاهان هم دماهای سرد را ترجیح می‌دهند. کاشت بذر سبزی خوردن در فصل زمستان کار چندان دشواری نیست. کافی است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • پس از خرید بذر، 24 ساعت آن را در یک ظرف پر از آب خیس کنید.
  • بذرها را از داخل ظرف بیرون آورید و روی یک دستمال بریزید تا خشک شوند.
  • داخل یک گلدان مناسب مقداری خاک لومی شنی و خاکبرگ بریزید.
  • بذرها را با فاصله و در عمق مناسب بکارید. به طور مرتب آن‌ها را آبیاری کنید تا رشد کنند.

کدام بذرها در زمستان کاشته می‌شوند؟

word image 43349 3

بعضی از گیاهان و محصولات در فصل زمستان هم کاشته می‌شوند. به عنوان مثال، بذر سبزی‌های خوردنی در فصل زمستان هم در گلدان و هم در باغچه با رعایت نکات اصولی، کاشته می‌شوند. اگر برای خرید بذر در فصل زمستان اشتیاق دارید، باید بدانید که در این فصل می‌توانید محصولاتی مانند نخود، سیر، خردل، چغندر، کاهو و کلم پیچ و کلم بروکلی را بکارید.

جمع‌بندی

فصل زمستان یک فصل مناسب برای کوددهی و سم‌زدایی گیاهان و درختان از آفت‌هایی است که در سال جدید رشد کرده و به سراغ محصولاتمان می‌آیند. البته در خرید سم و کود باید موارد مناسب را انتخاب کنید و در زمان سم‌زدایی و کوددهی یا حتی کاشت بذر دقت کافی داشته باشید. کاشت بذر در فصل زمستان امکان‌پذیر است اما بذر بعضی از گیاهان و درختان در این فصل کاشته می‌شوند که به رشد در دماهای پایین هم میل دارند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا