مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

6 تا از عوارض خود ارضایی و 10 روش ترک آن

koli

تقریبا همه افراد در دوره ای از زندگی شان به یک شکلی خودارضایی کرده اند. در واقع این مساله چیزی نیست که به ندرت اتفاق بیفتد. من به عنوان یک روانشناس، طی 13 سال فعالیت کاری ام حتی یک مورد فرد مبتلا به اختلالات عملکرد جنسی ندیده ام که سابقه خودارضایی نداشته باشد. من صدها بیمار را دیده ام که با مشکلات مختلف جنسی از اختلال نعوظ گرفته تا زودانزالی و بی میلی جنسی دست و پنجه نرم می کردند و فقط یک چیز بین همه آنها مشترک بود: خودارضایی کردن در نوجوانی یا حتی کودکی.

همه این بیماران به این نتیجه رسیده بودند که مشکلات جنسی فعلی شان نتیجه خودارضایی است. علاوه بر این بررسی ها نشان می دهد افرادی که سراغ خرید قرص های افزایش حجم آلت تناسلی می روند اکثرا کسانی هستند که مدتهای زیادیست خودارضایی می کنند.

حالا آیا واقعا بین خودارضایی و بروز مشکلات جنسی رابطه ای وجود دارد؟ این همان چیزیست که ما امروز قرار است به آن بپردازیم. در این مطلب ما همه عوارض جانبی خودارضایی به همراه روش های ترک این عمل را در اختیارتان می گذاریم.

خودارضایی چیست و چرا افراد سراغ انجام آن می روند؟

طبق تعریفی که در ویکی پدیا آمده، “خودارضایی عملیست که در آن فرد برای رسیدن به لذت جنسی شروع به تحریک اندام تناسلی خودش می کند تا جایی که به ارگاسم برسد”.

معمولا این کار برای ارضای نیازهای جنسی انجام می شود. اگر کسی شریک جنسی نداشته باشد، خودارضایی به او احساس رضایت می دهد و نیاز جنسی او را برطرف می کند. در برخی موارد، این کار با تجسمات ذهنی مثل فکر کردن به یک خانم زیبا که به او دسترسی ندارند انجام می شود.

نکته های جنسی زندگی مشترک زناشویی (9 روش داشتن روابط موفق)

روش های مختلفی برای خودارضایی کردن وجود دارد. این روش ها شامل استفاده از دست، انگشتان و یا وسایل دیگر می شوند. در برخی موارد افراد برای اینکه احساس کنند در حال برقراری رابطه جنسی واقعی هستند دست به کارهایی می زنند که گاهی اوقات خلاقانه و گاهی هم خطرناک هستند.

خودارضایی اگر به رفتار تکرار شونده ای تبدیل شود و فرد به آن اعتیاد و وابستگی پیدا کند مشکل ساز می شود. افرادی که چندین بار در روز خودارضایی می کنند باید این مساله را بدانند که این عمل می تواند عوارض جدی و خطرناکی برایشان داشته باشد و هر چه زودتر باید آن را ترک کنند.

عوارض جانبی خودارضایی چیست؟

خودارضایی مکرر در طی یک دوره زمانی باعث تحریک عملکردهای عصبی استیل کولین یا پاراسمپاتیک می شود. در واقع خودارضایی و تحریک جنسی بیش از حد جنسی منجر به تولید بیش از حد هورمون های جنسی و انتقال دهنده های عصبی مانند استیل کولین، دوپامین و سروتونین در بدن می شود. اگر این عمل به صورت افراطی انجام شود می تواند تغییرات بزرگی در شیمی بدن ایجاد کند. اگر احساس می کنید به خودارضایی معتاد شده اید، احتمال اینکه دچار عدم تعادل روانشناختی و فیزیولوژیکی جدی شده باشید وجود دارد.

در ادامه برخی از رایج ترین عوارض جانبی را ذکر می کنیم:

  • احساس خستگی همیشگی
  • کمر درد و گاهی اوقات درد مهره های کمر
  • نازک شدن و ریزش مو
  • عدم نعوظ کافی برای انجام فعالیت جنسی
  • درد کشاله ران یا بیضه
  • ضعف حافظه
  • اضطراب
  • کوچک شدن آلت تناسلی مردان

لازم به ذکر است که این عوارض با فعالیت خودارضایی ارتباط مستقیمی ندارند؛ بلکه به خاطر عدم تعادل درونی اعم از تعادل روانشناختی و فیزیکی در داخل بدن ایجاد می شوند. اکثر افرادی که خودارضایی می کنند دائماً احساس خستگی، بی قراری و بی حالی دارند و برخی آنها نیز دچار کمردرد، کم پشتی موها و مشکلات نعوظ می شوند. گاهی اوقات نیز این افراد درد بیضه یا درد در قسمت تحتانی شکم را تجربه می کنند. علاوه بر این، اضطراب شایع ترین عارضه جانبی خودارضایی بیش از حد است.

1-درد بیضه

درد بیضه دردیست که در یک یا هر دو بیضه و داخل کیسه بیضه ایجاد می شود. این درد ناراحت کننده و گاهی اوقات غیر قابل تحمل است و ممکن است حاد یا مزمن باشد. درمان این درد بسته به علت آن متفاوت است. این عارضه گاهی منجر به عفونت و آسیب دیدگی بیضه ها می شود.

2-کمردرد

کمردرد ناراحتی ایجاد شده در ستون فقرات است. خودارضایی باعث می شود تولید کاهش تولید هورمون های DHT ، DHEA، اکسی توسین و تستوسترون در بدن می شود و همین مساله التهابات را در بدن افزایش می دهد و در نتیجه منجر به کمردرد می شود.

3-آسیب دیدن آلت تناسلی

تحقیقات نشان می دهند خودارضایی بیش از حد به آلت تناسلی مردان آسیب می زند. این اتفاق به دلیل برخورد آلت تناسلی با استخوان شرمگاهی یا ناحیه پرینه می شود و همین مساله به این عضو آسیب می رساند؛ بنابراین نباید به خودارضایی معتاد شوید.

4-ضعف و خستگی

هر بار که خودارضایی می کنید بدنتان تغییرات زیادی را تجربه می کند. خودارضایی به سرعت دمای بدن را افزایش می دهد و همین باعث می شود پس از خودارضایی احساس گرما و تعریق داشته باشید. خودارضایی بیش از باعث خالی شدن کیسه منی می شود. این کیسه در واقع غده ایست که وظیفه تولید اجزای مایع منی را به عهده دارد. بعد از خودارضایی این کیسه با هوای مرطوب پر می شود و همین مساله باعث شوک حرارتی در مغز و ایجاد احساس خستگی در شما می شود.

5-زودانزالی

زودانزالی یا انزال زودرس به حالتی گفته می شود که در آن فرد زودتر از زمان مورد انتظار به انزال می رسد. مطمئنا هیچ کس این مساله را دوست ندارد. صد البته که شریک زندگی تان از این اتفاق خوشحال نخواهد شد. تحقیقات نشان می دهند از هر 3 مرد 1 نفر گاهی اوقات دچار زودانزالی می شود.

تا زمانی که انزال زودرس مکرر و همیشگی نباید جای نگرانی نیست؛ اما اگر متوجه شده اید که به دفعات و تقریبا همیشه دچار این اختلال می شوید باید آن را جدی و نگران کننده بدانید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید. داشتن رژیم غذایی سالم و پرهیز از خودارضایی به شما کمک می کند تا دچار زودانزالی نشوید.

6-تاثیر منفی روی زندگی جنسی

خودارضایی کردن باعث کاهش حساسیت و تحریک جنسی هنگام برقراری رابطه جنسی می شود. اگر خودارضایی می کنید باید بدانید ممکن است این روند روی روابط جنسی با همسرتان تاثیر منفی داشته باشید چون شما در واقع به بدنتان آموزش می دهید که فقط با خودارضایی به ارگاسم برسید.

11 تا از مهم ترین نکات زناشویی جنسی برای زوج های جوان

آیا خودارضایی باعث کوچک شدن آلت تناسلی می شود؟

کوچک شدن آلت تناسلی یکی از رایج ترین عوارض جانبی خودارضایی است که خیلی از افراد از آن شکایت می کنند. با اینکه از نظر تئوری هیچ ارتباطی بین خودارضایی و کوچک شدن آلت تناسلی مردان وجود ندارد؛ اما عملا در زندگی روزمره شکایت های زیادی مشاهده می کنیم که نشان می دهد با افزایش خودارضایی، اندازه آلت تناسلی مرد کاهش پیدا می کند.

آیورودا که سیستم طب سنتی و قدیمی هندی ها محسوب می شود از این فرضیه پشتیبانی می کند. در مفاهیم آیورودا آمده است که:

داشتن رابطه جنسی زیاد روی بدن اثر تخریبی دارد. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که رابطه جنسی باعث واتا دوشا (vata dosha) در بدن می شود. واتا دوشا حالتیست که در آن بدن از شوکرا داتو (shukra dhatu) تخلیه می شود. شوکرا داتو (منی) ماده ایست که در عرض یکماه در بدن ساخته می شود و انرژی و حیات بدن را حفظ می کند.

از آنجایی که خودارضایی هم عملی مشابه مقاربت جنسی محسوب می شود؛ تکرار بیش از حد این عمل می تواند روی همه اندام های بدن و به خصوص آلت تناسلی مردان تاثیر منفی بگذارد.

روش های ترک خودارضایی

خانم سارا ملانکون، جامعه شناس، سکسولوژیست بالینی و کارشناس روابط جنسی در این خصوص می گوید: “خودارضایی از روی احساس اجبار و به شکل اعتیاد گونه باعث می شود در نهایت فرد دچار عذاب وجدان و احساس خجالت و شرمندگی شود. برای همین فرد باید تمام تلاشش را بکند تا مراقب سلامت روحی اش باشد”.

ترک خودارضایی هم درست مثل هر رفتاری که به عادت تبدیل شده و ترک آن مشکل است با شناخت مشکل، تعیین تغییرات سالم و کمک گرفتن شروع می شود.

1- یک درمانگر پیدا کنید

اغلب اوقات افراد به خاطر شرم اجتماعی مربوط به چنین رفتارهایی قادر به صحبت درباره مشکلشان نیستند. در واقع خودارضایی برای خیلی ها تابو محسوب می شود و صحبت کردن درباره آن مایه شرمساری و ناراحتی شان است. اگر شما هم دچار چنین احساسی هستید باید بدانید صحبت با یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه بهداشت جنسی نه تنها به شما کمک زیادی می کند تا این رفتار را ترک کنید، بلکه می توانید مطمئن باشید مورد هیچ نوع قضاوتی قرار نمی گیرید. علاوه بر این یک درمانگر جنسی به شما کمک می کند تا متوجه شوید آیا عادت های خودارضایی شما واقعا مشکل ساز هستند یا نه.

نیکول پراز، دانشمند علوم اعصاب که درباره رفتارهای جنسی انسان، اعتیاد و فیزیولوژی واکنش جنسی تحقیق می کند می گوید: “خودارضایی اجباری بخشی از چندین اختلال شناخته شده است که در ابتدا باید نوع آن مشخص شود.”

2- احساس گناه یا شرمندگی تان را بپذیرید

در فرهنگ هر کشوری با خودارضایی به شیوه متفاوتی برخورد می شود. برخی تاثیرات مذهبی، فرهنگی یا معنوی وجود دارند که باعث می شوند گناه و خجالت خودارضایی چندین برابر شوند و فرد مرتب عذاب وجدان داشته باشد.

اگر می خواهید به علت اضلی خودارضایی های مکررتان برسید باید درباره احساستان نسبت به انجام این کار صحبت کنید؛ بنابراین یکبار مراجعه به یک درمانگر کافی نیست. سعی کنید به طور مرتب به روانشناس مورد اعتمادتان مراجعه کنید.

خیلی ها سعی می کنند خودارضایی را ترک کنند اما بدون پرداختن به الگوهای مهمی که در احساسات و سیستم عصبی خودمختار تاثیر می گذارند و منجر به این رفتار می شود نمی توانید این کار را انجام بدهید و مطمئنا بعد از مدتی دوباره به سمت این کار برمیگردید و همین مساله باعث احساس شرم و عذاب وجدان بیشتری در شما می شود.

3- خودتان را مشغول فعالیت دیگری کنید

اگر سرتان شلوغ باشد و حواستان متمرکز انجام کاری شود نمی توانید خودارضایی کنید. مطمئنا وقتی یک راکت تنیس یا قابلمه آشپزی در دستتان است اگر بخواهید هم نمی توانید خودارضایی کنید! به عبارت دیگر پر کردن وقت با سایر فعالیت های سرگرم کننده و تحقق پذیر روش خوبی برای کاهش دفعات خودارضایی و همینطور مبارزه با احساس افسردگی و تنهاییست و جلوی رفتارهای وسواسی را می گیرد.

فعالیت هایی را پیدا کنید که برایتان جذاب، آرام بخش و یا هیجان انگیز باشند. ورزش کردن، مدیتیشن، یوگا، کشف یک سرگرمی جدید، قرار گذاشتن با دوستان برای شام، یا گشت و گذار در موزه ها یا نمایشگاه های جدید از جمله مواردی هستند که می توانید با آنها وقتتان را پر کنید.

4- سعی کنید تا حد امکان تنها نمانید

برای مقابله با خستگی و عدم ارتباط اجتماعی، به فعالیت هایی فکر کنید معمولا آنها را به تنهایی انجام می دهید ولی می توانید دیگران را هم در آنها سهیم کنید. اگر دلتان می خواهد ورزش خاصی را تماشا کنید به استادیوم بروید و در کنار بقیه آن را ببینید نه اینکه جلوی تلویزیون به تنهایی بنشینید. یا می توانید مهمانی بگیرید و دوستان و آشنایانتان را دور هم جمع کنید.

چگونه زندگی جنسی خود را در طول ازدواج سالم نگه داریم؟ (7 توصیه)

5- از بدنتان مراقبت کنید

داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم جزو کارهاییست که برای مراقبت از بدن ضروری هستند. این فعالیت ها مانع از این می شوند که به سمت خودارضایی بروید. رژیم غذایی و ورزش با تجدید انرژی و بهبود ذهنیتی که از خودتان دارید به شما کمک می کنند تا روی تغییر رفتارتان تمرکز کنید. بسیاری از ابزارهای مبتنی بر جسم و بدن وجود دارند که می توانند در رفع احساسات و واکنش های سیستم عصبی به شما کمک کنند.

6- از استراتژی ها و راهکارهای مختلف برای شکستن الگوهای رفتاری ناسالم استفاده کنید

برای برخی افراد خودارضایی به بخشی از برنامه روزانه شان تبدیل می شود؛ به این معنی که طبق یک برنامه منظم و سر یک ساعت مشخص مثل وقتی که از خواب بیدار می شوند یا زمانی که به رختخواب می روند، وقتی در مکان خاصی هستند یا هنگامی که اتفاق خاصی می افتد و یا وقتی احساسات ناخوشایندی دارد دست به خودارضایی می زنند.

پزشک یا درمانگر جنسی می تواند به شما کمک کند تا عوامل محرکی که شما را به سمت خودارضایی سوق می دهند را شناسایی و با آنها مقابله کنید.

7- یک گروه پشتیبانی پیدا کنید

پاسخگویی می تواند به شما کمک کند رفتاری که روی آن کنترل ندارید و از جمله خودارضایی را اصلاح کنید. اگر گروهی می شناسید که از افراد مبتلا به خودارضایی وسواسی و اعتیاد گونه پشتیبانی و به آنها کمک می کنند به گروهشان ملحق شوید. می توانید از گروه های آنلاین پاسخگویی هم برای این کار استفاده کنید.

8- فیلم پورن نگاه نکنید

خودداری از خودارضایی موقع تماشای فیلم های مستهجن و پورن کار بسیار دشواریست. اگر متوجه شده اید که چنین فیلم هایی محرک اصلی شما برای رفتن به سمت خودارضایی هستند با نصب نرم افزار مسدود کردن سایت های پورن و یا انتقال کامپیوترتان به یک جای عمومی در خانه با این ولع مقابله کنید. اگر فیلم یا عکس های تحریک آمیزی هم دارید آنها را پاک کنید.

9- لباس اضافی بپوشید

برهنه به رختخواب رفتن یا حتی پوشیدن لباس های نازک باعث می شود خیلی راحت و ناخودآگاه بدنتان را لمس و شروع به خودارضایی کنید. اگر متوجه شده اید معمولا به طور تصادفی بدنتان را لمس می کنید و این برخوردها باعث تحریکتان می شود لباس بیشتری بپوشید و برهنه در خانه نچرخید.

10- صبور باشید

شما یک شبه به خودارضایی عادت نکرده اید که الان انتظار داشته باشید یک شبه آن را ترک کنید. در روند تغییر رفتارتان صبور باشید و در صورتی که گاهی با شکست مواجه شدید خودتان را سرزنش نکنید. احساس شرم و عذاب وجدان فایده ای ندارد، شما باید دوباره عزم راسختان را به کار بگیرید و ادامه بدهید.

 

جمع بندی

عوارض خودارضایی در هر فردی متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است حتی کسانی که زیاد به این عمل دست نمی زنند هم دچار چنین عوارضی شوند. اگر احساس می کنید خودارضایی به رفتار وسواس گونه ای برایتان تبدیل شده و مدام آن را تکرار می کنید بهتر است با استفاده از روش هایی که در این مطلب به آنها اشاره شد خودارضایی را ترک کنید.

منبع 1 منبع 2 منبع 3

7 تا از عوارض اصلی نداشتن رابطه جنسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا